Baku. Przewodnik po stolicy Azerbejdżanu

Ostatnio informowaliśmy jak w prosty sposób otrzymać wizę do Azerbejdżanu. Teraz przyszła pora, aby opowiedzieć trochę o Baku. Tym bardziej, że z roku na rok Kaukaz staje się coraz popularniejszym miejscem wyjazdów turystycznych. Dlaczego? Otóż Gruzja, Armenia i Azerbejdżan zachwycają pięknem przyrody, gościnnością mieszkańców, ale również metropoliami na światowym poziomie.

Layers of history, Old Town, Baku
Baku, Stare Miasto

Stolica Azerbejdżanu – Baku, to miasto pełne zabytków pomiędzy które sprytnie wkomponowano nowoczesną zabudowę. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą już z II wieku naszej ery i przez stulecia na terenie dzisiejszej stolicy łączyły się wpływy kaukaskie, perskie, rosyjskie oraz europejskie. Największy rozwój nastąpił w XIX wieku za sprawą złóż ropy leżących w okolicach miasta. Z całego świata ściągali wówczas do Baku żądni wrażeń i zarobku przemysłowcy, którzy pośrednio wpłynęli na kosmopolityczny charakter tego regionu. To tam zbijali oni kapitał, a w zamian zostawiali to co najcenniejsze, czyli swoje wpływy w obszarze kultury, sztuki i obyczajowości. Gwałtowny wzrost roli Baku przełożył się na jego wpływową pozycję na świecie, mówiono o nim wówczas jako o „Paryżu Wschodu” i faktycznie, analogii do francuskiej stolicy znajdziemy na azerskich ulicach bardzo wiele. Wzrok turystów przyciągają bogato zdobione kamienice i pałace ówczesnych potentatów ropy naftowej, dziś zaadaptowane na budynki użyteczności publicznej, takie jak: muzea, galerie, urzędy.

Budynek Rządu, Baku
Budynek Rządu, Baku

Serce Baku bije jednak gdzie indziej, w położonym na niewielkim wzgórzu Starym Mieście – Icheri Sheher. Zachowało się ono zaskakująco dobrze, jak na fakt, że miastem targały liczne trzęsienia ziemi, a i historia nie oszczędzała tych budynków. Do najważniejszych zabytków należy zaliczyć XII-wieczną Wieżę Dziewic oraz pałac Szachów Szyrwanów, władających krajem do XVI wieku. Ze staromiejskich wzgórz rozciąga się przepiękny widok na całe miasto oraz pobliskie wybrzeże Morza Kaspijskiego, a nadmorski deptak jest jednym z najdłuższych na świecie. Miłośnicy współczesnej architektury, także nie powinni być zawiedzeni, gdyż azerska stolica, dzięki fortunie płynącej z wydobycia ropy, może poszczycić się kilkoma oryginalnymi budynkami, majestatycznie górującymi nad miastem.

Baku nocą
Baku nocą

Baku to także świetne miejsce dla amatorów nocnego życia. Choć oficjalną religią kraju jest islam, to w obyczajowości mieszkańców odnajdziesz wiele przejawów zachodniego stylu życia. Azerowie lubią i potrafią się bawić, a w dodatku robią to w bardzo przyjazny sposób. Miasto od lat jest w czołówce najbezpieczniejszych stolic nie tylko w regionie, ale i na świecie. Warto zatem zaplanować swój pobyt na Kaukazie z uwzględnieniem stolicy Azerbejdżanu.

Widok na Baku i Morze Kaspijskie
Widok na Baku i Morze Kaspijskie

Źródła:

podroze.onet.pl

aina.pl/wiza_azerbejdżan

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.