Flaga Rosji fot. pixabay

Wiza do Rosji – jak ją uzyskać?

Wiza do Rosji – to niezbędny dokument, który musisz wyrobić, aby uzyskać zezwolenie na wjazd i przemieszczanie się po tym państwie. Niezależnie od tego, czy planujesz tam dłuższy pobyt, czy tylko przejazd tranzytowy musisz ubiegać się o zgodę od władz rosyjskich jeszcze przed wyjazdem. Otrzymanie wizy nie jest jednak tak trudną sztuką, jakby mogło się wydawać. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat uzyskania wizy do tego kraju.

Wiza do Rosji – rodzaje

Wiza turystyczna do Rosji

O wizę turystyczną do Rosji powinieneś ubiegać się, jeśli planujesz wyjazd właśnie w celach turystycznych, np. jeśli chcesz odbyć podróż słynną Koleją Transsyberyjską. O tę wizę możesz się również ubiegać jeśli jedziesz odwiedzić targi branżowe lub będziesz prowadzić rozmowy handlowe.

Wiza ta, jeśli chodzi o krotność jest dostępna w dwóch wariantach. Do wyboru masz wizę jedno- lub dwukrotną. Znaczy to tyle, że wjechać możesz do Rosji raz (jednokrotna) lub dwa razy (dwukrotna). Obie wizy upoważniają cię maksymalnie do 30 dni pobytu. Wiza ważna jest według dat podanych we wniosku wizowym.

Wiza biznesowa do Rosji

O wizę biznesową do Rosji powinieneś się starać, jeśli planujesz wyjazd właśnie w celach biznesowych. Czyli jeśli masz zamiar podpisać umowę, wykonywać prace zlecone czy jesteś wystawcą na targach branżowych.

Wizy biznesowe są wydawane w wielu wariantach, zarówno ważności wizy jak i krotności. I tak masz do wyboru wizy: które są ważne przez okres 30 dni (mogą być jedno- jak i dwukrotne); przez 90 dni (dwukrotne); przez 365 dni (wielokrotne; maksymalny okres pobytu w tym przypadku, to 180 dni w ciągu roku).

Wiza prywatna do Rosji

Wiza tego typu jest przyznawana, gdy celem twojej podroży jest np. wizyta u rodziny lub znajomych, albo masz do załatwienia wszelkiego typu sprawy prywatne.

Wiza ta dostępna jest w wersji jedno- lub dwukrotnej. Jednak w obu przypadkach wiza ważna będzie maksymalnie przez 30 dni.

Wiza tranzytowa do Rosji

Wiza tranzytowa do Rosji wydawana jest na podstawie wizy do kraju docelowego, np. wizy do Mongolii. Wiza tego typu upoważnia cię do szybkiego przejazdu przez Rosję do innego kraju.

Wiza tranzytowa może być jednokrotna, i wówczas masz 5 dni na dojazd np. do Mongolii (wiza ta jest wystawiana na 5 dni przed datą wjazdu zaznaczoną na wizie do Mongolii). W przypadku wizy tranzytowej dwukrotnej, otrzymasz dokument, który będzie ważny 5 dni przed datą wjazdu zaznaczoną na wizie np. do Mongolii i 5 dni po dacie wyjazdu z Mongolii.

Wiza pracownicza do Rosji

O wizę pracowniczą do Rosji możesz ubiegać się jeśli wyjeżdżasz do pracy.

Możesz starać się o 90 dniową wizę zezwalającą na jeden wjazd do Rosji. Wiza będzie ważna wedle dat zaznaczonych we wniosku wizowym.

Więcej rodzajów wiz znajdziesz na stronie Ambasady Rosji.

Wiza do Rosji – jak ją uzyskać?

Samodzielne ubieganie się o wizę

O wizę do Rosji możesz ubiegać się samodzielnie w jednej z kilku placówek dyplomatycznych znajdujących się na terenie Polski. Placówki znajdują się w: Warszawie (ul. Belwederska 25C; składanie wniosków: pon., wt., cz., pt. w godzinach od 08:00 do 12:00; odbiór dokumentów: w tych samych dniach od 15:00 od 16:00 ), Krakowie (ul.Biskupia, 7; składanie wniosków: pon., śr., pt. w godzinach od 08:30 do 12:30; odbiór dokumentów od 14:00 do 16:00), Gdańsku (ul. Stefana Batorego 15; sprawy wizowe: pon., śr., pt. od 8:30 do 12:30 – tylko po wcześniejszej rejestracji) i Poznaniu (ul.Bukowska 53A; sprawy wizowe: pon., śr., pt. od 08.30 do 12.30).

Ubieganie się o wizę do Rosji przez pośrednika

Jeśli nie masz możliwości podróży do jednego z wyżej wymienionych miast lub też godziny działania placówek dyplomatycznych nie są ci na rękę, o wizę do Rosji możesz starać się np. przez naszą firmę – Aina Travel. Cały proces wizowania możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić?

  1. Wejdź na naszą stronę WWW, wybierz interesującą cię wizę i wypełnij wniosek wizowy on-line. Czekaj na potwierdzenie weryfikacji wniosku. Kiedy otrzymasz potwierdzenie, sprawdź jeszcze wszystko dokładnie i jeśli wszystko się zgadza, wydrukuj wniosek, podpisz i wraz z pozostałymi dokumentami wyślij do jednego z naszych biur.
  2. W zależności od wizy będziesz potrzebować nieco innych dokumentów. Pamiętaj podstawą zawsze są: wniosek wizowy, paszport ważny przez okres 180 dni po dacie zakończenia podróży, aktualne zdjęcie paszportowe i obowiązkowe ubezpieczenie do Rosji (ubezpieczenie również możesz zakupić przez naszą firmę), poza tym będą ci potrzebne:
    1. wiza turystyczna: poparcie wizowe – Voucher (możesz zakupić u nas lub w innym biurze podróży), rezerwacje hotelowe w planowanych miejscach pobytu na cały okres ważności wizy;
    2. wiza biznesowa: zaproszenie biznesowe (możesz zamówić u nas lub załatwić samodzielnie, wówczas potrzebny będzie skan zaproszenia z firmy z Rosji na papierze firmowym zawierającym: daty ważności wizy, dane paszportowe zapraszanego, cel wizyty);
    3. wiza prywatna: ważne zaproszenie do Rosji potwierdzone przez rosyjski MSZ;

 

Istnieją 4 warianty wiz do Rosji, uzależnione od celu Twojej podróży. Gdy planujesz po prostu wakacje, na przykład przemierzenie szlaku Kolei Transsyberyjskiej, należy ubiegać się wówczas o wizę turystyczną. Pozwala ona na jednokrotny wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej i pozostanie tam przez 30 dni. Gdybyś zaplanował swoją podróż tak, że obejmowałaby ona przekroczenie rosyjskiej granicy po raz drugi (np.: podróż Rosja- – Mongolia – Rosja), wtedy powinieneś się postarać o dokument dwukrotnego wjazdu. Pamiętaj, aby dołączyć do niego plan twojej podróży, bilety, rezerwację hotelową, a przede wszystkim ważną wizę do kraju docelowego (jeśli jest wymagana). Tak samo wyglądają wizy dla podróżujących w celach biznesowych oraz prywatnych, czyli dla osób odwiedzających swoje rodziny lub bliskich. Istnieje również wiza wielokrotnego wjazdu, jednak przeznaczona jest jedynie dla biznesmenów lub osób zamieszkujących pogranicze polsko-rosyjskie. Wiza tranzytowa niezbędna jest osobom, które planują przejazd przez terytorium Rosji w drodze do innego kraju. Wiza taka ważna jest 5 dni.

Standardowy czas wyrobienia dokumentu trwa około tygodnia, w tempie ekspresowym jest to nieco ponad 3 dni. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest przedłożenie kilku istotnych dokumentów. Po pierwsze potrzebujesz poprawnie wypełnionego wniosku wizowego z załączonym jednym zdjęciem paszportowym. Po drugie należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie, bez którego uzyskanie wizy jest niemożliwe. Ubezpieczenie obejmuje ewentualne koszty leczenia, a jego zakupu możesz dokonać za pośrednictwem biura Aina Travel. Uzyskasz tam również pomoc przy otrzymaniu vouchera turystycznego (tzw. poparcie wizowe). Jest to potwierdzenie przyjęcia zagranicznego turysty wystawiane przez rosyjską firmę turystyczną, która występuje jako tzw. instytucja zapraszająca. Zwróć uwagę, że nie jest to to samo, co rezerwacja hotelowa!

Jeśli chciałbyś ominąć czasochłonną procedurę ubiegania się o wizę do Rosji, to wszystkich formalności możesz dopełnić za pośrednictwem biura Aina Travel. Złożenie wypełnionego wniosku, otrzymanie poparcia wizowego, jak również zakup biletów lotniczych, czy na Kolej Transsyberyjską możesz dokonać on-line, odwiedzając stronę internetową aina.pl.

Widok na Moskwę, Rosja
Widok na Moskwę, Rosja

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.