Wiza do Arabii Saudyjskiej 2017 - jak ją uzyskać?

Wiza do Arabii Saudyjskiej 2017 – jak ją uzyskać?

Arabia Saudyjska, to coraz częstszy kierunek zwłaszcza wśród biznesmenów i pracowników, którzy załatwiają tam zwykle swoje sprawy biznesowe i podejmują pracę, ale nie tylko… Arabia Saudyjska jest też krajem, do którego jeździ się turystycznie, by na własne oczy zobaczyć nowoczesne miasta budowane na pustyniach! Pamiętaj, niezbędna będzie jednak wiza do Arabii Saudyjskiej.

Gdzie uzyskać wizę?

Wizy do Arabii Saudyjskiej nie uzyskasz ani na granicy, ani na lotnisku czy w porcie, dlatego swoje kroki skieruj od razu albo do Ambasady Arabii Saudyjskiej w Warszawie przy ul. Wiertniczej 30 lub do firmy pośredniczącej, takiej jak nasza, gdzie pomożemy ci w skomplikowanych formalnościach wizowych.

Rodzaje wiz do Arabii Saudyjskiej

Wiza turystyczna: można uzyskać jedynie będąc członkiem zorganizowanej i zaakceptowanej grupy, która ściśle będzie realizować program podróży. Wnioski o wizę turystyczną można złożyć osobiście (wówczas obowiązkowe jest wypełnienie wniosku online przez uruchomiony w tym celu serwis https://enjazit.com.sa) lub za pomocą dedykowanej firmy pośredniczącej.

Wiza odwiedzinowa: to wiza przeznaczona dla najbliższych krewnych, którzy chcą odwiedzić rodzinę w Arabii Saudyjskiej.

Wiza religijna: wiza ta jest wydawana osobom, które chcą odbyć pielgrzymki – hadż i umra.

Wiza biznesowa: wizę biznesową można uzyskać na podstawie zaproszeń z saudyjskich firm bądź izb handlu i przemysłu, jednak procedura wizowa wielu zabiegów m.in. legalizacji listu delegującego w KiG-u i w MSZ czy rejestracji wniosku w systemie ENJAZIT. Generalnie, aby wyrobić wizę biznesową potrzebne ci będą następujące dokumenty:

 • zaproszenie z Arabii Saudyjskiej wystawione przez saudyjską Izbę Przemysłowo-Handlową lub w formie elektronicznej wystawione przez saudyjski MSZ,
 • kopia dokumentów rejestracyjnych firmy wystawiającej zaproszenie,
 • 2 egzemplarze pisma delegującego z firmy polskiej zalegalizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą i Ministerstwo spraw Zagranicznych RP w języku angielskim,
 • obowiązkowe ubezpieczenie podróży wydawane przez Konsulat Arabii Saudyjskiej – wysokość polisy podróżnej jest wyliczana podczas aplikowania o wizę w systemie ENJAZIT i jest dodatkowo płatna,
 • 1 wypełniony wniosek wizowy w języku angielskim
 • paszport ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży
 • 2 aktualne zdjęcia
 • kopia rezerwacji biletu

Więcej informacji na temat uzyskania wizy biznesowej, wniosek wizowy on-line oraz koszty uzyskania wizy znajdziesz na naszej stronie WWW – wiza do Arabii Saudyjskiej.

Wiza pracownicza: jest przeznaczona dla osób, które będą pracować w Arabii Saudyjskiej, jadą tam m.in. na: konsultacje lub prace techniczne lub też ich praca związana jest z montażem. Podobnie jak wiza biznesowa, wiza pracownicza wymaga wielu formalności, które należy spełnić przed przystąpieniem do aplikacji wizowej. Aby uzyskać tę wizę potrzebne ci będą następujące dokumenty:

 • zaproszenie z Arabii Saudyjskiej wystawione przez saudyjską Izbę Przemysłowo-Handlową lub w formie elektronicznej wystawione przez saudyjski MSZ,
 • kopia dokumentów rejestracyjnych firmy wystawiającej zaproszenie,
 • 2 egzemplarze pisma delegującego z firmy polskiej zalegalizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą i Ministerstwo spraw Zagranicznych RP w języku angielskim,
 • obowiązkowe ubezpieczenie podróży wydawane przez Konsulat Arabii Saudyjskiej – wysokość polisy podróżnej jest wyliczana podczas aplikowania o wizę w systemie ENJAZIT i jest dodatkowo płatna,
 • 1 wypełniony wniosek wizowy w języku angielskim,
 • paszport ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży,
 • 2 aktualne zdjęcia,
 • kopia rezerwacji biletu,
 • kopia kontraktu pomiędzy firmą z Polski, a firmą zapraszającą z Arabii Saudyjskiej (kontrakt musi być podpisany na cały okres ważności wizy)
 • dyplom ukończenia studiów/szkoły do wglądu i potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu podanego w zaproszeniu

Więcej informacji na temat uzyskania wizy pracowniczej, wniosek wizowy on-line oraz koszty uzyskania wizy znajdziesz na naszej stronie WWW – wiza do Arabii Saudyjskiej.

Wiza tranzytowa: wiza ta wydawana jest w chwili, gdy starasz się o podróż przez to państwo. Jednak w zależności od trasy, wiza może zostać wydana na inną liczbę dni, np. jeśli będziesz jechać samochodem z Jordanii do Kuwejtu bądź Jemenu, otrzymasz wizę tranzytową 3-dniową na podstawie karnetu zwanego – trip ticket (można go otrzymać w miejscowej agencji turystycznej) bądź wizy docelowej oraz dokumentów potwierdzających, iż jesteś właścicielem pojazdu; a jeśli podróżujesz między Jordanią a Bahrajnem, Katarem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, to otrzymasz wówczas wizę tranzytową 7-dniową. Nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu samochodowym, które możesz wykupić na granicy.

Sponsor z Arabii Saudyjskiej

Generalnie każda osoba, która wybiera się do tego kraju musi mieć miejscowego sponsora, który ponosi za niego pełną odpowiedzialność! Taki sponsor czy opiekun przydaj się zwłaszcza w przypadku samotnie podróżujących kobiet. Istotne jest to, że w tej roli nie mogą występować przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne.

Byłeś w Izraelu? Uważaj.

Jeśli wśród krajów, które odwiedziłeś posiadasz w swoim paszporcie pieczątkę z Izraela, musisz liczyć się z faktem, iż możesz nie uzyskać wizy czy też przekroczyć granicy.

Hidżra ma tylko 354 dni

Kolejną istotną sprawą jest kalendarz muzułmański, czyli hidżra, który w przeciwieństwie do naszego kalendarza ma tylko 354 dni, a to oznacza, że rok muzułmański jest o 11 dni krótszy. W związku z tym trzeba pamiętać, że wiza miesięczna jest odpowiednio ważna przez 29 lub 30 dni!

Wiza do Arabii Saudyjskiej a samotna kobieta w Arabii Saudyjskiej?

Jak już wspominałam powyżej, sponsor czy opiekun przydaje się w momencie, gdy jesteś kobietą, która zdecydowała się na samotną podróż do tego kraju. Powinni oni już zająć się tobą tuż po przylocie odbierając cię z lotniska czy pomagając załatwić formalności meldunkowe w hotelu.


Źródła:
msz.gov
polakzagranica.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.