Święta w Polsce…na ludowo!

Święta w Polsce..na ludowo! fot. pixabay

Boże Narodzenie kojarzy się przede głównie z dobrze znanymi zwyczajami, które decydują o je- go wyjątkowej atmosferze. Błyszcząca choinka, pierwszej gwiazdy, czy słodki zapach maku zmieszanego z miodem to gwaranty zbliżających się Świąt. Dla tych, którzy chcieliby w tym czasie przeżyć jednak niezapomnianą przygodę i poznać inne podejście do świętowania, przykładowo polecamy ciekawą alternatywą może być wyjazd na wieś i przeżycie Wigilii na ludowo!

Kaszuby

Jedną z najciekawszych grup etnicznych w Polsce są Kaszubi, którzy słyną ze swojej gościnności. Boże Narodzenie spędzone w takim miejscu z pewnością wywrze ogromne wrażenie na przyjezdnych. Już od samego rana można brać udział w przygotowaniach do wieczerzy, podśpiewując przy tym kaszubskie kolędy. Podczas wigilijnej kolacji Kaszubi serwują wiele lokalnych dań, głównie potrawy z ryb, będących wizytówką tego regionu. Najbardziej wyczekiwanym momentem jest jednak przybycie nie Mikołaja, a Gwiazdora, który obdarowuje biesiadników prezentami, ale gdy trzeba potrafi też wręczyć rózgę. Atrakcją może być unikalna kaszubska pasterka, z prezentowanymi jasełkami i całą gamą lokalnych przyśpiewek.

Kaszuby fot. pixabay
Kaszuby fot. pixabay

Łowicz

Dla tych, którym za daleko jechać nad morze, mogą spróbować świętowania na ziemi łowickiej, w samym sercu Polski. Ten najbarwniejszy z regionów, znany z pasiastych spódnic jego mieszkanek, w czasie Świąt mieni się prawdziwą feerią barw. Tym, co szczególnie zasługuje na uwagę w tym czasie są bogato zdobione domy. Gospodynie starają się upiększyć je jak największą ilością wycinanek, papierowych ozdób i słomianych pająków. Ciekawym zwyczajem jest częstowanie zwierząt kolorowym, wydzielonym specjalnie dla nich, opłatkiem.

Bohoniki i Kruszyniany

Prawdziwym poszukiwaczom przygód, którym nie zależy tak bardzo na odświętnej atmosferze polecamy wyprawę do jednej z najmniej znanych grup zamieszkujących nasz kraj. Mowa o Tatarach, którzy od kilku stuleci zajmują wsie Bohoniki i Kruszyniany na wschodzie Polski. Jest to mniejszość muzułmańska, stąd trudno spodziewać się tam świątecznej atmosfery. Zrekompensować to może unikatowa wycieczka w czasie i przestrzeni. Do zobaczenia jest oryginalny tatarski meczet, stary cmentarz, a wieczorami można zatrzymać się w okolicznych gospodarstwach i podejrzeć życie Tatarów od środka.

Wyjątkowe święta

Te trzy propozycje stanowią ciekawe urozmaicenie bożonarodzeniowego świętowania. Czy to nad morzem, na Mazowszu, czy u Tatarów  – innymi słowy – warto przeżyć te święta inaczej!


 
 
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.