Majówka – pomysły na wypoczynek w Polsce

Weekend majowy to świetna szansa na odkrycie ciekawych miejsc położonych na terenie Polski. Przez trzy dni zdołasz zwiedzić interesujące zabytki, albo odpocząć na łonie natury bez znacznego nadszarpnięcia Twojej kieszeni. Przedstawiamy trzy propozycje na udany wypoczynek w kraju!

1) Lednicki Park Krajobrazowy

Około 30 km od Poznania znajduje się Lednicki Park Krajobrazowy, miejsce w którym rozpoczęła się historia państwowości polskiej. Park został utworzony dla ochrony cennych historycznie i krajobrazowo ziem wokół jeziora lednickiego i co roku przyciąga wielu turystów zainteresowanych tym okresem w naszych dziejach. Dodatkowo, w niewielkiej odległości od Lednicy znajduje się Gniezno – pierwsza stolica Polski ze słynną katolicką katedrą, a także Biskupin – najsłynniejsze stanowisko archeologiczne w kraju prezentujące pozostałości po ludach łużyckich zamieszkujących te tereny we wczesnym średniowieczu.

Wybrzeże Morza Bałtyckiego fot. pixabay
Wybrzeże Morza Bałtyckiego fot. pixabay

2) Półwysep Helski

Znany wszystkim Półwysep Helski, to tak naprawdę mierzeja o długości około 30 km. Jest to jeden z najpiękniejszych rejonów nad Morzem Bałtyckim, a w maju nie jest jeszcze tak bardzo zatłoczony jak w sezonie. Mało osób wie, że przez całą długość mierzei poprowadzono ścieżkę rowerową więc w łatwy sposób można zwiedzić wszystkie okoliczne wioski, od Władysławowa, po Hel. Jest to także świetne miejsce dla miłośników sportów wodnych, które z jednej strony oferuje otwarty dostęp do morza, a z drugiej do Zatoki Puckiej – miejsca, które upodobali sobie zwłaszcza windsurferzy. Nawet krótki pobyt w tym regionie świetnie Cię zrelaksuje i naładuje energią na najbliższe miesiące.

Lublin fot. pixabay
Lublin fot. pixabay

3) Lubelszczyzna

Wschodnia część Polski jest terenem nadal dość mało znanym wśród rodzimych turystów. A wystarczy odwiedzić takie miasta jak Lublin, Zamość, Włodawa, czy Sandomierz, aby poczuć zupełnie inną, o wiele wolniejszą atmosferę życia. Poza urokami architektonicznymi znajdziesz tam również wspaniałe skarby przyrodnicze, jak Poleski Park Narodowy lub Lasy Janowskie. Ponadto Lubelszczyzna od dawna była terenem, na którym mieszały się ze sobą kultury i zwyczaje – polska, ruska i żydowska. Pozostałości po tym multikulturowym kolażu są wciąż żywe i widoczne na całym terenie wschodniej Polski. To idealne miejsce dla miłośników sztuki, dobrego jedzenia i podróży sentymentalnych.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.