Najlepsze trasy kolejowe w Europie, cz. 2

kolej-szkocka-aina-travel

Czas na drugą część rankingu najlepszych tras kolejowych w Europie. Tym razem zabierzemy Cię na rubieże naszego kontynentu, zarówno na północy, jak i południu. A to wszystko dla niezapomnianych widoków i emocji rodem z bajki, które oferują nam najlepsze trasy kolejowe w Europie.

Trasa przez region Highlands, Szkocja

Szkocja to urokliwy, ale jeszcze nie tak bardzo popularny turystycznie, zakątek Europy. Mówiąc w skrócie, kraj podzielony jest na dwa regiony: nizinny (lowlands) oraz górzysty (highlands). Przez tą drugą część biegnie jedna z najpiękniejszych tras kolejowych na Wyspach – z Fort William do Mallaig. Około 135 kilometrów czystej przyjemności zamkniętej wśród wzgórz, jezior i dzikiej przyrody. Na trasie z łatwością można podziwiać pozostałości po żyjących tu niegdyś Celtach, i w ten sposób przenieść się do zupełnie innej magicznej krainy. Najlepszy czas na podróż, to wiosna lub jesień.

Madryt – Oviedo, Hiszpania

To jedna z ulubionych tras, nie tylko wśród turystów, ale i rdzennych Hiszpanów. Po kilkudniowym szaleństwie w stolicy kraju możesz udać się na hiszpańską prowincję, do regionu Asturia, gdzie czas się dawno zatrzymał, a klimat małych południowych miasteczek został całkowicie zachowany. W 5 godzin pokonuje się prawie 500 kilometrów w kierunku północnym, po to, aby na zakończenie móc cieszyć się bliskością Oceanu Atlantyckiego i odmiennym krajobrazem tej części kraju. To dobra trasa dla wszystkich tych, którzy chcą zaznajomić się z różnorodnością Hiszpanii i jej wieloznacznym obliczem.

Asturia to jeden z bardziej malowniczych regionów północnej Hiszpanii
Asturia to jeden z bardziej malowniczych regionów północnej Hiszpanii

Kolej Rauma, Norwegia

Podróżowanie pociągami po Norwegii, to prawdziwa przyjemność. Znaczna część tras biegnie wysoko w górach, w związku z czym czekają Cię naprawdę niesamowite widoki. Trasa kolei Rauma biegnie z Åndalsnes do Dombås, trwa 1,5 godziny i pokonuje różnicę wysokości około 650 metrów. Jedną z największych atrakcji na trasie jest tzw. Język Trolla (Trolltunga), czyli skała o charakterystycznym, wertykalnym kształcie – chyba najpopularniejsze miejsce w całej Norwegii. Przejażdżka tą kolejką możliwa jest od końca maja do końca sierpnia.

Widoki z trasy kolei Rauma, Norwegia
Widoki z trasy kolei Rauma, Norwegia

Szlak Dziedzictwa Narodowego, Wielka Brytania

To, z czego słynie Wielka Brytania, to przede wszystkim jej malownicze i mroczne zarazem zamki oraz pałace. Niezliczona ilość takich posiadłości rozsiana jest niemal po całym terytorium kraju. Zwiedzenie ich wszystkich jest możliwe dzięki specjalnej ofercie BritRail. 15 dniowy bilet umożliwia Ci wielokrotne przejazdy między takimi atrakcjami jak zamki Lindisfarne, Dover, czy Bamburgh oraz innymi z ponad 580 obiektów. To idealny pomysł dla osób, które chcą obejrzeć wiele zabytkowych budowli w krótkim czasie.

Great British Hartige biegnie wśród zabytkowych zamków, fot. Steve Clancy
Great British Hartige biegnie wśród zabytkowych zamków, fot. Steve Clancy

Bernina Express, Szwajcaria/Włochy

Za najbardziej malowniczą trasę kolejową w Europie uznano kolej łączącą Szwajcarię i północne Włochy – Bernina Express. Pociąg łączący szwajcarskie miasto Chur z Tirano we Włoszech pokonuje trasę 123 kilometrów. Nie są to jednak odcinki proste, gdyż 90 procent trasy biegnie przez najwyższe alpejskie szczyty. Niezliczona ilość tuneli i mostów, to przejaw geniuszu konstruktorskiego, a odsłaniające się krajobrazy zadowolą nawet najbardziej wymagającego pasażera.

Szwajcaria - Włochy, to jedna z bardziej malowniczych tras kolejowych w Europie
Szwajcaria – Włochy, to jedna z bardziej malowniczych tras kolejowych w Europie

O możliwość rezerwacji biletów kolejowych na powyższych trasach pytaj za pośrednictwem strony Aina/koleje.


Źródła:

placestoseeinyourlifetime.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

7 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.