Co musisz wiedzieć o Kolei Transsyberyjskiej?

Co musisz wiedzieć o Kolei Transsyberyjskiej

Lubisz poznawać ludzi, nowe kultury, nie boisz się podróżować przez siedem klimatów i pięć wymiarów? Koniecznie wybierz się na wakacje Koleją Transsyberyjską. To świetna okazja, by przeżyć niesamowitą przygodę. A jednocześnie możesz zwiedzić pół świata od Moskwy aż po Daleki Wschód. Kręci cię Kamczatka? A może marzy ci się wypoczynek nad Bajkałem? A Wielki Mur? Pustynia Gobi? Zabierz ze sobą przyjaciół, wczuj się w nastrój kolonijny i spełnij marzenie! Poniżej znajdziesz podstawowe fakty o Kolei Transsyberyjskiej, które po prostu trzeba znać.

Linia Magistrali Transsyberyjskiej jest najdłuższą koleją świata, liczy prawie 9300 km. To więcej niż z Warszawy do Johannesburga! Została wybudowana w latach 1891-1916. Do dziś jest bardzo ważną częścią transportu na wschód od Moskwy, a z sezonu na sezon również coraz popularniejszą atrakcją turystyczną.

SZLAKI KOLEI

Magistrala Transsyberyjska dzieli się na kilka szlaków:

Linia transsyberyjska MOSKWA – WŁADYWOSTOK – czas podróży: 6 dni 4 godziny

Linia krugobajkalska MOSKWA – IRKUCK (BAJKAŁ) – czas podróży: 3 dni 4 godziny

Linia transmongolska MOSKWA – PEKIN (PRZEZ UŁAN BATOR) – pokrywa się z linią transsyberyjską aż do miejscowości Ułan Ude nad Bajkałem. Następnie kieruje się w stronę Ułan Bator i leci aż do Pekinu. Ciekawostką jest, że linia transmongolska jest najkrótszą trasą łączącą stolicę Rosji ze stolicą Chin. Czas podróży: 5 dni 12 godzin

Linia transmandżurska MOSKWA – PEKIN – pokrywa się z linią transsyberyjską, natomiast nie przechodzi przez stolicę Mongolii- Ułan Bator, a skręca w miejscowości Tatarskaja na Pekin. Czas podróży: 6 dni 1 godzina

Linia bajkalsko-amurska (tzw. BAM) TAJSZET – SOWIECKA GAWAŃ – została wybudowana jako alternatywa dla linii transsyberyjskiej. To coraz popularniejsza trasa wśród turystów- dzięki niej można zobaczyć mniej znane zakątki świata – wschodnią Syberię. Czas podróży: 7 dni 6 dni (plus trzeba doliczyć podróż z Moskwy do Tajszetu, która linią transsyberyjską trwa 2 dni 17 godzin

Odcinki Magistrali Transsyberyjskiej
Odcinki Magistrali Transsyberyjskiej

POTRZEBNE DOKUMENTY

Bilet

Niezależnie od tego, jaką linią Transsibu (bo tak też mówi się na Kolej Transsyberyjską) będziesz podróżować, pamiętaj o biletach. Cena biletu zależy nie tylko od trasy, ale także od rodzaju pociągu i wagonu – a więc twojego komfortu.

Więcej na temat klas w pociągach

Więcej na temat wagonów

Bilety na Kolej Transsyberyjską można kupić 60 dni przed planowaną podróżą. Ceny zależą od sezonu, a nawet dnia w roku. Przeciętnie przejazd trasą klasyczną, to wydatek rzędu ok. 300 € (w 3. klasie). Czasem można trafić na duże zniżki. O ceny możesz zapytać tutaj: CENY BILETÓW. Istnieje również możliwość zakupu biletów bezpośrednio na trasie.

Paszport

Pamiętaj, że musi być ważny jeszcze przez 6 miesięcy po planowanej dacie powrotu! A w przypadku ubiegania się o wizę do Chin, musi mieć określoną liczbę wolnych stron!

Wiza

W zależności od krajów, przez które będziesz przejeżdżać podczas podróży, będzie ci potrzebna wiza lub wizy. Obywatele RP mają obowiązek wizowy przy wjeździe na teren Rosji, Mongolii, a także Chin.

Wiza do Rosji

Wiza do Chin

Wiza do Mongolii

Karta meldunkowa

Jeśli planujesz pobyt w Rosji na więcej niż 7 dni roboczych, a na pewno tak, bo tyle i więcej może zająć podróż Koleją Transsyberyjską, pamiętaj, że dotyczy cię obowiązek meldunkowy. Formalności możesz dokonać w lokalnym oddziale Służby Migracyjnej (tzw. OVIR). Niektóre hotele/hostele/schroniska mogą zrobić to za ciebie, ale oczywiście za dodatkową opłatą. Karta meldunkowa kosztuje ok. 100 rubli.

Szczepienia

Zawsze przed podróżą do innego kraju powinieneś sprawdzić aktualne zalecenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące szczepień. Jeśli wybierasz się do Rosji, obecnie zaleca się szczepienia przeciwko dyfterytowi, gruźlicy, tężcowi, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez kleszcze. Dla wybierających się do Mongolii, zaleca się też szczepienie przeciwko wściekliźnie. Natomiast jeśli jedziesz do Chin, nie zapomnij o szczepieniach przeciwko żółtaczce pokarmowej.

Ubezpieczenie

Jest obowiązkowe w przypadku Rosji, bez określonej kwoty kosztów leczenia zawartej w ubezpieczeniu, nie możesz ubiegać się o wizę. W przypadku Chin oraz Mongolii ubezpieczenie jest obligatoryjne, jednak przezorny zawsze ubezpieczony. Koszty ubezpieczenia możesz obliczyć w naszym kalkulatorze ubezpieczeniowym.

To co? Ruszasz w drogę? Jeśli szukasz więcej informacji na temat podróży Koleją Transsyberyjską, odwiedź stronę: http://blog.transsyberyjska.pl/

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.