Jak zdobyć wizę do Tajlandii? To musisz wiedzieć przed podróżą!

Tajlandia stała się bardzo atrakcyjnym kierunkiem podróży wielu Polaków. Świetna pogoda bez względu na porę roku, egzotyczna kultura, niezwykle smaczne jedzenie – plusy można byłoby wymieniać w nieskończoność.

Tajlandia. Czy warto wybrać ten kraj jako cel podróży?

W wielu osobach Tajlandia budzi dziwne skojarzenia – raz z lady boy’ami, muai-tchai, monarchią lub baaardzo ostrym jedzeniem. Niewiele jednak osób wie, że ten kraj ma do zaoferowania o wiele więcej. Wśród tych atrakcji możemy wymienić:

– przepiękną naturę (wiele parków narodowych, piękne góry, niezwykłe skalne formy)

– niezwykłe miejsca historyczne z egzotyczną architekturą (m.in. Świątynię Szmaragdowego Buddy, Ayutthaya Historical Park, Si Satchanalai Historical Park, Wat Yai Chai Mang Khon)

Nic dziwnego, że Polacy tak tłumnie wybierają Tajlandię jako kierunek podróży. Warto jednak zastanowić się, czy spełniamy wszystkie wymogi formalne tuż przed planowanym wyjazdem.

Wiza do Tajlandii dla Polaków

Dla osób legitymujących się paszportem polskim dobra informacja jest taka, że nie ma obowiązku aplikacji wizowej, jeśli staramy się o wizę, która z założenia nie przekroczy 30 dni. Co ważne nie wolno przy tym przekraczać granicy lądowej więcej niż 2 razy w roku. W przypadku tak krótkiej wizyty – nie trzeba się również meldować.

Jednak… jeśli wyjazd nieco przedłuży się – należy ubiegać się o stosowną wizę (zwłaszcza, że nielegalny pobyt może skończyć się deportacją oraz płaceniem grzywny). Dlatego planując pobyt dłuższy niż miesiąc, dobrze zaopatrzyć się w odpowiednią wizę do Tajlandii.

Niezbędne szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

Na co warto się zaszczepić przed wyjazdem do Tajlandii – zaleca się szczepienia m.in. przeciwko WZW typu B, grypie, odrze/śwince/różyczce (MMR), meningokokom (niezależnie od wyjazdów do krajów o dużym ryzyku zachorowania), ospie wietrznej, pneumokokom. Konsultacja lekarska przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

Wyżej wymienione działania profilaktyczne powinny być wykonane na 4 do 6 tygodni przed planowaną podróżą, tak aby mieć czas na uzyskanie wymaganego efektu ochronnego.

Tajlandia – kilka porad

  1. Wymień walutę już w Polsce. W naszym kraju z łatwością wymienisz złotówki na dolary. Później w Tajlandii zamienisz je w każdym kantorze na tajskie bahty.
  2. Nie wierz prognozom pogody. Co to oznacza w praktyce? Pogoda w Tajlandii – zmienną jest… Więc zawsze bądź gotowy/a na choćby lekki deszcz.
  3. Tani lot – najlepiej w tygodniu. Najtańsze loty do Tajlandii zabukujesz najprawdopodobniej na wtorek, środę lub czwartek.
  4. Zainwestuj w środki owadobójcze. Bo komarów i różnych insektów w Azji jest po prostu mnóstwo…
  5. Uważaj na ostre potrawy. Dla europejskiego podniebienia tajskie jedzenie to często bardzo pikantne zaskoczenie. Dlatego względu na to czy będziesz w dużej restauracji czy lokalnej knajpce, pamiętaj powiedzieć – „no spice” – a jedzenie i tak będzie super ostre!
  6. Około -20 zł za wypłatę z bankomatu. Za częste przelewy możesz słono zapłacić – dlatego spróbuj robić to jak najrzadziej.
  7. Pokochaj klimatyzację. Niestety Tajowie nie podzielają fascynacji europejczyków słońcem i opalenizną. Stąd większość miejsc jest baaardzo mocno klimatyzowana.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.