5 top miejsc w Tanzanii i Zanzibarze

Tanzania jest prawdziwą perłą Afryki. Mnogość parków narodowych, sąsiedztwo wyspy Zanzibar i majestat góry Kilimandżaro, najwyższego szczytu kontynentu – wznoszącego się nad Serengeti. Większość odwiedzających ten kraj wybiera trasę podróży przez Dar es Salaam (największe miasto Tanzanii) i wyrusza na safari, podziwiać naturę i poznawać nowe gatunki dzikich zwierząt. Dla tych, którzy chcą odpocząć i spędzić trochę czasu na słońcu – na pewno upragniony spokój odnajdą na pięknych plażach Zanzibaru. To prawdziwy cud natury. Najbardziej doceniają go płetwonurkowie i amatorzy nurkowania. Przybywają tu z całego świata, aby zobaczyć na własne oczy: piękno koralowych ogrodów, mnogość gatunków ryb w krystalicznie czystej wodzie.

1. Kilimandżaro – najwyższy szczyt Afryki

Wyłaniający się ośnieżony masyw górski, kontrastujący z klimatem i charakterystyczną równiną, typową dla afrykańskich terenów – to na pewno widok zapierający dech w piersiach. Najwyższym punktem masywu Kilimandżaro jest Uhuru Peak na Kibo, który jest jednym z siedmiu szczytów świata i wznosi się na wysokość 5895 m n.p.m. Zbocza dżungli na Kilimandżaro są domem dla bawołów, lampartów, małp, słoni i elandów.

Widok na Kilimandżaro

2. Park Narodowy Serengeti – raj dla miłośników natury

W języku Masajów „Serengeti” oznacza „przedłużone miejsce” – to nic dziwnego, bo park zajmuje blisko 15 tys. km2. Serengeti jest obowiązkowym punktem dla miłośników obserwacji egzotycznych zwierząt. Największy park narodowy Tanzanii to rozległa, bezdrzewna równina, przez którą maszerują miliony zwierząt, w poszukiwaniu świeżych traw. Najlepiej odwiedzić to miejsce w okresie od grudnia do czerwca. Roczna migracja milionów zwierząt, w tym zebr i antylop gnu odbywa się w maju lub na początku czerwca. Dodatkowo można tu zobaczyć lwy, lamparty, gepardy, hieny, lisy i szakale. Na Serengeti zarejestrowano prawie 500 gatunków ptaków.

Balonem przez Serengeti

3. Plaże Zanzibaru – lepiej niż w Tajlandii

Archipelag Zanzibaru składa się z wysp Zanzibar i Pemba. Wyspa Zanzibar, zwana także Unguja, jest popularnym kierunkiem wakacyjnym, znanym z najlepszych plaż na świecie. To idealne miejsce dla miłośników nurkowania i surfowania. Turyści z całego świata znajdą tu miękki biały piasek i czystą płytką wodę, a także tradycyjne, łodzie rybackie z białymi żaglami.

Rajskie plaże Zanzibaru

4. Stone Town – architektura Portugalii i Omanu w Zanzibarze

Kto powiedział, że leżakując na Zanzibarze – nie podążymy szlakiem zabytków średniowiecznej Europy, zmieszanej z wpływami XVII-wiecznej kultury arabskiej? Stone Town – czy jak ktoś woli „Kamienne Miasto” znajduje się w samym sercu Zanzibaru. Umożliwia zwiedzającym spacer wzdłuż starych, zabytkowych kamienic, wąskich uliczek i ruchliwych portów. Pierwszy raz do Stone Town dotarli Portugalczycy, skolonizowali te tereny i zaczęli budowę pierwszej kamiennej fortecy, znanej dzisiaj pod nazwą – Stary Fort. Budynek został rozbudowany później przez Arabów z Omanu, którzy przejęli tu władzę, za cel rozbudowy wzięli sobie właśnie obronę właśnie przed… Portugalią. Samo miasto było w XIX wieku stolicą… Omanu. Dzisiaj Stone Town króluje w liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uważa się, że najpiękniejszym zabytkiem kultury arabskiej w mieście jest biały Dom Cudów. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć!

Stone Town, Stary Fort, Zanzibar

5. Ngorongoro – we wnętrzu krateru

Obszar chroniony Ngorongoro znajduje się pomiędzy Serengeti i Lake Manyara. To tam mieści się olbrzymi krater wulkanu Ngorongoro, liczący sobie prawie III miliony lat. Dziwną nazwę zawdzięcza Masajom, a dokładnie ich pasterskim dzwonkom, wydających specyficzny dźwięk określony przez Afrykańczyków mianem: „ngoro ngoro”. Ngorongoro stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc w Tanzanii. Dzięki stałemu dopływowi wody, przyciąga wszelakiego rodzaju zwierzęta, które chętnie goszczą na tym obszarze. Odwiedzających to miejsce turystów najczęściej zachwycają zachowania egzotycznych ptaków.

Jako ciekawostka – na terenie Ngorongoro mieści się Wąwóz Olduvai, ważne archeologiczne miejsce, na którym odnaleziono starożytne fragmenty czaszki i kości, które dostarczyły bardzo ważnych informacji  dotyczących historii gatunku ludzkiego.

Hiena, flamingi, mały ptak i hipopotam – to stali goście w Ngorongoro.

To nie wszystkie wyjątkowe miejsca w Tanzanii. Godne polecenia są również Parki Narodowe: Tarangire, Ruaha, Arusha, Mafia Marinie czy piękne Jezioro Wiktorii.


Ceny w Tanzanii i Zanzibarze

Główną walutą jest szyling tanzański (TZS). Przelicznik wygląda następująco: 1 TZS = 0,0015 zł. Na wyspie można płacić walutą lokalną, ale również dolarami amerykańskimi.

Przykładowe ceny za przykładowe produkty na Zanzibarze:

– chleb 0,5 kg – 2,90 PLN,

– mleko 1 litr – 3,80 PLN,

– jajka 10 szt. – 5,70 PLN,

– ser 1 kg – 30,00 PLN,

– woda 1,5 litra (butelka) – 2,90 PLN,

– ziemniaki 1 kg – 2,40 PLN,

– banany 1 kg – 2,10 PLN,

Ceny w lokalach

– obiad w taniej restauracji – 16,00 PLN,

– kawa cappuccino – 7,70 PLN,

– papierosy – 7,20 PLN,

Jak dolecieć z Polski do Tanzanii/Zanzibaru?

W Tanzanii znajduje się międzynarodowe lotnisko. Z Europy na Zanzibar można bezpośrednio dolecieć liniami Condor (z Frankfurtu i Monachium). Poza tym połączeniami, można również pomyśleć również nad lotem z przesiadką w Addis Abeba, Dubaju lub Muskacie. Chcąc przedostać się z samej Tanzanii (z miasta Dar es Salaam) na Zanzibar najlepiej wybrać prom Kilimanjaro (Azam Marine), który kosztuje 35 dolarów i kursuje między 7:00 a 15:30.

Noclegi w Tanzanii/Zanzibarze

Ceny za nocleg bardzo się wahają. Przykładowo w Zanzibar Town najtańsze noclegi upolujemy nawet od 15 dolarów za osobę. Standardowa cena w większości hostelach za nocleg ok. 50-60 dolarów za pokój dla 2 osób.

Wszystkie informacje dotyczące wiz i wszelkich pozostałych formalności znajdziecie w tym wpisie: E-WIZY DO TANZANII I PAPUI-NOWEJ GWINEI – NOWOŚCI NA AINA.PL

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.