Holi – czyli indyjskie święto wiosny i kolorów

swiet-kolorow-indie-aina-travel

Holi, to obok święta świateł Diwali – jedno z najważniejszych hinduistycznych świąt. W tym dniu wszyscy cieszą się z nadejścia wiosny oraz zwycięstwa dobra nad złem obsypując się kolorowymi proszkami z wodą. Rytuał ten ma na celu przynieść szczęście, zdrowie i powodzenie w nowym okresie.

Ze względu na fakt, iż Holi to święto ruchome, co roku wypada w innym dniu, który uzależniony jest od pełni księżyca w miesiącu phalguna. W tym roku (2016) Holi przypada na dzień 24 marca.

Święto ognia

Ze świętem związanych jest wiele legend, które miały bezpośredni wpływ na współczesną formę obrzędów. Zacznijmy od nazwy święta, która pochodzi od imienia siostry króla demonów Hiranyakashipu – Holiki Dahan. Z wymienionymi bogami wiąże się również legenda, na pamiątkę której w wigilię święta Holi rozpala się ogniska, przy których Hindusi bawią się, tańczą i śpiewają. Otóż legenda głosi, że król demonów Hiranyakashipu, chciał aby wszyscy modlili się tylko do niego. Jednak nawet jego własny syn – Prahalad, postanowił kierować modlitwy do dobrego boga Wisznu. Demon postanowił uśmiercić syna. Rozkazał więc swojej siostrze Holice, która posiadała dar swobodnego przechodzenia przez ogień, aby weszła do niego wraz z Prahaladem. Niestety jej dar działał tylko wtedy, gdy wkraczała w ogień samotnie. W efekcie Holika spłonęła, a chłopiec dzięki żarliwym modlitwom, przeżył.

walka-na-kolory-swieto-holi-w-indiach-aina-travel
Walka na kolory wyzwala wiele emocji

Święto kolorów

W dniu święta, wszyscy od samego rana składają sobie życzenia i malują kolorowe kropki na czole. Te jednak szybko giną pod kolejnymi warstwami kolorowego proszku. Ten rytuał również jest poparty legendą. Historia zaczęła się, gdy Kryszna (najwyższy z bogów) był jeszcze niemowlęciem, a jego zazdrosny wuj chciał się go pozbyć. Sprowadził więc kobietę demona – Putanę, która miała nakarmić małego Krisznę zatrutym mlekiem ze swojej piersi. Malec wyssał jednak nie tylko zatrute mleko, ale również krew. Malec pokonał demona, jednak po tym wydarzeniu jego skóra zrobiła się bardzo ciemna (Kryszna oznacza przyciągający szczęście lub ciemny). Przez to nabawił się kompleksów. Uważał bowiem, że jego skóra jest zbyt ciemna i nie pasuje do bladej cery pasterki, w której się zakochał. Bez ustanku porównywał się z nią, co wielce go przygnębiało. Dopiero matka Kryszny doradziła mu, aby pomalował twarz ukochanej na taki kolor, jaki podoba mu się najbardziej. Od tego czasu, podczas święta Holi obrzuca się nawzajem kolorowymi barwnikami.

barwniki-na-swieto-holi-aina-travel
Barwniki na święto Holi moga być naturalne lub syntetyczne

Jeszcze do niedawna podczas kolorowego rytuału używano tylko proszków wyprodukowanych z naturalnych barwników pochodzących z kwiatów i owoców, jednak od kiedy święto zyskało ogromną popularność również za granicą, naturalne składniki zamieniono na syntetyczne, które nie do końca są zdrowe dla skóry.

RADA: Biorąc udział w święcie kolorów nie zakładaj na siebie eleganckich rzeczy, wybierz te, których nie będzie ci zbyt żal. Otóż barwniki, zarówno syntetyczne jak i naturalne, dość silnie wnikają w ubrania, a także trudno zmyć je ze skóry. Dlatego warto wysmarować się wcześniej olejkiem kokosowym lub oliwką, aby łatwiej pozbyć się kolorów po festiwalu.

Gdzie świętować Holi?

Jeśli masz taką możliwość, wybierz się do Indii (nie zapomnij o wizie!), zwłaszcza do miejscowości Barsana i Nadagon (stan Uttar Pradesh), gdzie odbywają się ogromne walki na kolory rozgrywane pomiędzy mężczyznami, a kobietami z obu wiosek, które mają upamiętniać wielką miłość pomiędzy Kriszną i pasterką Radhą. A jeśli nie masz możliwości wyjazdu za granicę, możesz wybrać się na festiwale kolorów również w Polsce, które organizowane są w największych miastach na przełomie od czerwca do sierpnia.

barwniki-mocno-wnikaja-w-ubrania-i-skore-holi-aina-travel
Pamiętaj o wysmarowaniu się wcześniej olejkiem kokosowym lub oliwką, aby łatwiej zmyć kolory po święcie

Bezpieczeństwo – Indie

Niestety na święto Holi padają ostatnio również ciemne barwy. Otóż coraz częściej ze strony indyjskich kobiet pojawiają się skargi na mężczyzn, którzy pod pozorem święta, pozwalają sobie na dość niewybredne zachowanie. Święto wykorzystują niestety jako okazję do molestowania. Co więcej miejscowe władze rozkładają ręce i nie interweniują w takich przypadkach, gdyż są to skargi tylko ustne. Dlatego jeśli jesteś kobietą i masz zamiar wziąć udział w uroczystościach masowych, organizowanych na placach lub ulicach Indii, koniecznie zachowaj ostrożność! Najlepiej wybierz się ze znajomymi, którzy w razie niebezpieczeństwa będą mogli cię ochronić. Lub wymierz bardziej kameralne miejsca na świętowanie Holi.


Źródla:

wikipedia.pl

onet.pl

natemat.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.