Zanim wyjedziesz do Chin – przewodnik

Zanim wyjedziesz do Chin

Jadę do Chin, od czego zacząć?

Wiza

Zanim wyjedziesz do Chin, będziesz musiał zająć się wyrobieniem odpowiedniej wizy. Oczywiście wizę możesz wyrobić samodzielnie w konsulacie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie lub skorzystać z pomocy biura pośredniczącego takiego jak Aina Travel. Co ważne, by uzyskać dokument potrzebny ci będzie ważny paszport (co najmniej 180 dni od daty zakończenia wizy), w którym powinieneś mieć również 6 wolnych stron: 3 kartki puste – obok siebie lub obustronnie puste, dodatkowo powinieneś przedłożyć kopię paszportu (ta strona ze zdjęciem), wypełniony wniosek wizowy do Chin, 2 zdjęcia paszportowe, rezerwację hotelową i jeśli posiadasz rezerwację lotniczą.

Wiza do Chin – aplikuj tutaj.

Ubezpieczenie

Oficjalnie nie musisz posiadać ubezpieczenia podróżnego, ale po co ryzykować pokrywanie kosztów leczenia za granicą? Wykupując polisę warto zwrócić uwagę  na to, by pokryła koszty hospitalizacji, transport medyczny i koszt transportu ciała do ojczyzny na wypadek śmierci. Ubezpieczenie można zakupić w Polsce u dostępnych ubezpieczycieli lub w samolocie krajowym (chińskim) za ok. 20 CNY. Zagraniczne polisy nie są automatycznie uznawane, co wiąże się z wydatkami na miejscu, dlatego warto zbierać dokumentację medyczną (najlepiej w języku angielskim), by móc dochodzić zwrotu kosztów po powrocie do Polski. Każdy ubezpieczyciel w OWU informuje o wymaganych dokumentach, które trzeba przedstawić w razie likwidacji szkody. Dostęp do opieki medycznej jest dość dobry, oczywiście poza strefami takimi jak: Tybet, Xinjiang, Gansu, Qinghai, Mongolia Wewnętrzna, część Sichuanu, Guizhou i Yunnanu. Ceny usług medycznych w prywatnych punktach medycznych są wyższe niż w Polsce np. koszt za dobę pobytu w szpitalu wynosi od 60 do 200 USD i nie obejmuje kosztów usług medycznych tj. badań ani leków, za które płaci się dodatkowo. Koszty operacji trzeba liczyć w setkach i dziesiątkach tysięcy USD.

Dlatego ubezpiecz się już teraz i ciesz się podróżą.

Paszport

Paszport z wizą będą ci towarzyszyć praktycznie przy każdej aktywności, m.in. przy: meldowaniu się w hotelu lub pensjonacie, podczas zakupu biletów na środki komunikacji, na lotnisku czy w banku podczas wymiany pieniędzy. Żeby nie afiszować się bez przerwy z paszportem, warto zrobić ksero paszportu, a dokładniej strony ze zdjęciem i strony z wizą ze stemplem wjazdowym.

Wielki Mur Chiński
Wielki Mur Chiński

Przedłużenie wizy

Jeśli chcesz zostać nieco dłużej w Chinach możesz starać się o przedłużenie wizy w większych miastach. Należy się udać do Biura Bezpieczeństwa Publicznego, tzw. gonganju (w Wydziale Kontroli Ruchu Osobowego Cudzoziemców). Procedura trwa zwykle 7 dni roboczych, więc pamiętaj o tym planując podróż.

Specjalne Strefy Administracyjne: Hongkong i Makao

Zarówno do Hongkongu jak i Makao wiza nie będzie ci potrzebna. Jednak jeśli jedziesz do Chin i planujesz odwiedzić Hongkong i/lub Makao z zamiarem powrotu do Chin musisz wyrobić dwukrotną lub wielokrotną wizę do Chin, bowiem wyjazd w te miejsca jest traktowany jako opuszczenie granic.

Szczepienia

Przynajmniej na sześć tygodni przed wyjazdem do Chin upewnij się na co powinieneś się zaszczepić. Na pewno powinieneś wybrać szczepienie przeciwko żółtaczce pokarmowej typu A i B oraz dur brzuszny. Jeśli zamierzasz udać się na południowe wybrzeże Chin, pamiętaj że jest to strefa niskiego zagrożenia malarią, więc profilaktyka jest wskazana. Jeśli chorujesz na: gruźlicę, trąd, tyfus, cholerę lub chorobę psychiczną, czy też jesteś zarażony chorobą weneryczną nie zostaniesz wpuszczony do Chin. Od momentu wybuchu epidemii SARS, turyści nadal mają obowiązek zgłaszać takie objawy jak: wysoka gorączka, kaszel czy symptomy przeziębienia.

Makao
Makao

Kiedy jechać? Czyli sezon na Chiny

Najlepsza pora, a właściwie pory na wyjazd do Chin jest w czasie naszej polskiej wiosny i jesieni. Na wiosnę do Chin zwykle wyjeżdża się w kwietniu i w maju, a jesienią we wrześniu i październiku. Należy jednak upewnić się, w której części kraju wówczas pogoda jest najlepsza. Chiny są tak wielkie, że gdy w jednym miejscu jest sroga zima, w innym trwa upalne lato. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić jaka pogoda jest przewidywana w następujących strefach: Północ, Chiny Centralne, Południe, Tybet, Północny Zachód, Pekin.

Święta w Chinach

Jeśli lubisz ekstremalne przeżycia, to weź udział w licznych świętach, które celebrują Chińczycy, są to m.in.: Chiński Nowy Rok – tzw. Święto Wiosny, które w zależności od kalendarza księżycowego może wypaść pod koniec stycznia lub na początku lutego, warto się wcześniej upewnić, by go nie przegapić. Jest to czas, w którym Chińczycy mają kilka dni wolnych od pracy (jeśli kalendarz sprzyja to nawet i tydzień) i wykorzystują je na huczne świętowanie w gronie rodzinnym. Święto Lampionów, to bardzo malownicze święto przypadające na koniec stycznia i początek lutego, podczas którego Chińczycy robią papierowe lampiony i spacerują z nimi wieczorami po ulicach. W przeciwieństwie do naszego Święto Zmarłych przypada w Chinach na przełomie marca i kwietnia. Zaś Święto Wody przypadające na połowę kwietnia polega na opryskiwaniu się wodą, co ma na celu pozbycie się wszelkich demonów. Obchodzi je narodowość Dai w prowincji Yunnan. Święto Festiwalu Smoczych Łodzi to okres czerwca, a Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych to przełom września i października. Do ważnych świąt narodowych należy zaliczyć Święto Utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej, które przypada na 1 października.

W Chinach obchodzi się też niektóre święta tak jak w Polsce, np. 1 stycznia – Nowy Rok, a 1 maja – Święto Pracy.

UWAGA! Pamiętaj jednak, że w okresach świątecznych wzrasta ruch turystyczny, jeśli więc wolisz uniknąć tłumów, podwyższonych cen na bilety środków transportu (o ile uda ci się jakieś kupić), czy atrakcje turystyczne oraz hotele, wybierz zdecydowanie inny okres.

W Chinach nawet lampiony mają swoje święto
W Chinach nawet lampiony mają swoje święto

Jak poruszać się po kraju?

Generalnie całe chińskie terytorium jest dostępne dla obcokrajowców poza oznakowanymi strefami wojskowymi, przygranicznymi oraz wszelkimi innymi strefami, które zabraniają wstępu. Do niektórych stref mogą udać się np. tylko zorganizowane grupy turystyczne. Tak jest w przypadku Tybetu, północno-zachodniego Xinjangu i niektórych parków narodowych. Więc jeśli np. chcesz się udać do Tybetu potrzebne będą ci zezwolenia na podróż, które można kupić w uprawnionych biurach podróży. Trzeba też postarać się o specjalną zgodę od władz na poruszanie się po tym regionie, bez niej nie kupisz biletów na pociąg czy samolot. Jeśli zamierzasz podróżować do różnych miejsc w Tybecie upewnij się, żeby uzyskać wszystkie wymagane zezwolenia.

Wielkość grupy

Co ważne, powinieneś stanowić część grupy turystycznej składającej się przynajmniej z 2 osób, jednak bezpieczniej jest w grupach 3 i 4 osobowych. Co więcej wszyscy powinniście mieć to samo obywatelstwo i posiadać paszporty z jednego kraju. Formalności należy dopełnić przynajmniej 10 dni roboczych przed podróżą, również wcześniej należy zarezerwować hotele, zaplanować podróż oraz wynająć przewodnika. Formalności odpłatnie dopełnisz w chińskim biurze podróży składając: kopię ważnego paszportu, kopię chińskiej wizy, informacje o osobach starających się o wjazd do Tybetu, program pobytu w Chinach  i w Tybecie. Pamiętaj, aby dokumenty złożyć ok. 1 miesiąca przed podróżą!

Rower

 Generalnie są wszędzie, i każdy może je łatwo wypożyczyć za ok 15Y na dzień, a nawet kupić za jakieś 200-300Y. W miastach są wydzielone ścieżki rowerowe, no i można nimi dotrzeć na prowincję, by zobaczyć jak wygląda życie ludzi np. na wsiach.

Riksza

Coraz rzadszy widok na ulicach. Niestety są one wypierane przez taksówki. O ile na zachodzie można je jeszcze spotkać, o tyle na wschodzie kraju są już raczej rzadkością.

Riksza, to już rzadki widok w Chinach
Riksza, to już rzadki widok w Chinach

Auto

Jeśli marzy ci się podróż do Chin swoim samochodem, to jeśli nie jedziesz na rajd lub ekspedycję to swój czterokołowiec możesz zostawić w domu. Jednak jeśli wybierasz się w takim celu, to nie zapomnij zorganizować tego przez wyspecjalizowaną chińską agencję turystyczną, która opracuje trasę, uzyska stosowne zezwolenia od władz i oddeleguje osobę towarzyszącą na trasie przejazdu. Gdy i ekspedycja nie jest twoim celem podróży możesz wynająć lub kupić samochód, ale dopiero w chwili kiedy zdasz egzamin i otrzymasz chińskie prawo jazdy. Aby móc przystąpić do egzaminu musisz posiadać polskie prawo jazdy i posiadać zezwolenie na pobyt na terenie Chin na okres dłuższy niż rok.

Autostop

Podróżując po Europie jesteśmy przyzwyczajeni do darmowego autostopu. W Chinach jest on płatny i często droższy niż bilet autobusowy na tej samej trasie. Jeśli już zdecydujesz się na podróż autostopem, ustal cenę na początku, jednak i to nie zagwarantuje ci ostatecznych kosztów. Zdarza się bowiem, że kierowcy podnoszą ustaloną cenę lub żądają zapłacenia w połowie drogi.

Autokar / autobus

Jeśli chodzi o standard pojazdów to zróżnicowanie jest bardzo duże. Po drogach poruszają się naprawdę nowoczesne pojazdy z profesjonalną obsługą, po wraki, które już dawno powinny być na szrocie. Zupełnie inną kategorią są tzw. sleepery, coś na kształt kuszetek tylko, że… w autobusie. Jest on podzielony na 3 rzędy dwupiętrowych łóżek. Można się w nich wyspać w zależności od stanu drogi i stanu pojazdu, ale trzeba uważać na złodziei. Jeśli chodzi o dodatkowe opłaty, mogą zostać one naliczone w postaci dodatkowego ubezpieczenia w przypadku poruszania się liniami dalekobieżnymi.

Kuszetka w autobusie tzw. sleeper bus
Kuszetka w autobusie tzw. sleeper bus

Taxi

Bardzo popularnym środkiem transportu są taksówki, jest ich dużo, są bezpieczne, a ceny mają niewygórowane. Jeśli chcesz nią dojechać do hotelu, miej zawsze przy sobie jego wizytówkę (jest na niej nazwa hotelu w języku chińskim), wtedy kierowca zwiezie cię pod właściwy adres. Spokojnie możesz korzystać z taksówek czekających na postojach na lotniskach, w hotelach, stacjach kolejowych czy w turystycznych miejscach. Unikaj negocjowania cen, większość taksówek ma liczniki, więc takie negocjacje nie zawsze mogą skończyć się dla ciebie korzystnie.

Metro

W miastach możesz też korzystać z metra, które jest: nowoczesne, tanie, szybkie i bezpieczne. W Pekinie jest aż 8 linii metra! Znajdziesz je też m.in. w: Szanghaju, Nanjingu czy Guangzhou. Żetony lub bilety na metro możesz zakupić bezpośrednio na stacjach. Bilet kosztuje 1-5Y w zależności od miasta i od długości trasy, którą mamy do przejechania. Pamiętaj tylko, by posiadać monety, gdyż automaty nie przyjmują papierowych juanów.

Kolej

To najbezpieczniejszy i całkiem tani środek transportu. Miejscowe linie kolejowe szybko się modernizują i obecnie oferują przyzwoity poziom usług. Co więcej, kolej chińska połączona jest z Magistralą Transsyberyjską i pociągiem można dojechać do Pekinu aż z Moskwy czy Władywostoku!  Wyróżnia się kilka klas pociągów oraz wagonów, o których decydują litery przed numerami pociągów. Otóż każdy pociąg ma swoje specjalne oznaczenie liczbowe (od 1 do 9999) i w niektórych przypadkach także literowe. To właśnie przypisana litera lub jej brak decyduje o klasie pociągu:

Txxxx – szybki, klimatyzowany pociąg o najwyższym standardzie, ma pierwszeństwo na mijankach przed każdym innym pociągiem, TV i DVD jest standardem;

Nxxxx – również szybki i klimatyzowany pociąg, ustępuje na mijankach pociągom z oznaczeniem T (TV+DVD);

Kxxxx – klimatyzowany, wolniejszy od pociągów klasy T i N;

xxxx – tzw. klasa bez literki – najwolniejsze, nieklimatyzowane pociągi, co więcej w pociągach tej klasy można palić w wagonach, a okna są zamknięte na stałe! Na mijankach zawsze ustępują szybszym pociągom (czasem postój trwa 2-3 godziny w 40-stopniowym upale);

Lxxxx – pociągi specjalne. Klasa podobna do klasy pociągów bez literki, są dostawiane w przypadku dużego zapotrzebowania na klasę bez literki.

W różnych klasach pociągów i na różnych trasach obowiązują generalnie cztery klasy wagonów, od najdroższych poczynając, na najmniej wygodnych kończąc: soft sleeper, hard sleeper, soft seat i hard seat.

Samolot

Siatka połączeń wewnętrznych między większymi miastami jest naprawdę dobrze rozwinięta. Samoloty Air China (główne linie lotnicze) latają z Pekinu do ponad 140 miast w Chinach. Cena biletu w jedną stronę w klasie ekonomicznej zaczyna się od ok. 400Y.

Ile trzeba pieniędzy, żeby przeżyć w Chinach?

Jedzenie

Jedzenie w Chinach jest bardzo tanie, szczególnie w tak zwanych xiao shi (jadłodajnia dla Chińczyków), gdzie za posiłek zapłacisz mniej niż 10Y. Ale jeśli marzysz o degustacji miejscowych przysmaków takich jak np. Kaczka po Pekińsku, licz się z większymi wydatkami rzędu 60, 70Y i więcej.

Jeśli chodzi o transport, to w zależności od miasta za autobus miejski zapłacisz ok. 1Y, metro – 2 do 3Y, taksówka  – od 7 do 13, a pociąg to już na prawdę różnie, generalnie nie ma reguły. Wybierając nocleg warto zatrzymać się w hostelu lub w tanim hotelu. Oczywiście najtaniej byłoby zatrzymać się w tanich hotelikach dla Chińczyków, niestety coraz rzadziej przyjmują w nich obcokrajowców. Polityka miast nakazuje naganiaczom kierować turystów do droższych hoteli dla turystów.

O ile jedzenie i transport kosztują niewiele, to najwięcej trzeba zapłacić za atrakcje turystyczne. Ich koszt jest bardzo różny, gdzieś między 20 a 150Y za bilet wstępu.

Bilet na Wielki Mur Chiński w Xi'an
Bilet na Wielki Mur Chiński w Xi’an

Jeśli chcesz korzystać ze zniżek, to zaopatrz się koniecznie w kartę ISIC, jest respektowana w wielu miejscach dzięki czemu możesz liczyć na spore zniżki, np. bilety wstępu do atrakcji turystycznych możesz mieć nawet 50% taniej, a za rezerwację noclegu w HiHostels dostaniesz 5 – 10Y upustu.

Tak więc, aby przeżyć dzień w Chinach powinno ci wystarczyć ok. 80-100Y na nocleg i jedzenie, reszta zależy już od ciebie, czy przemieszczasz się środkami transportu oraz czy np. zwiedzasz miejsca, które wymagają zakupu biletu wstępu.

Przykładowe ceny:

 • nocleg – średnio 25-50Y (10-20 zł);
 • butelka wody – 3-5Y;
 • zwykły lokalny autobus (trasa Lijiang-Dali prowincja Yunnan) około 5h jazdy (200km) – 55-70Y (22-30 zł);
 • najwolniejszy pociąg w najtańszej klasie na trasie Datong–Xi’an (ok. 17h) – 80Y;
 • obiad w tanim barze –10-15Y (4-6 zł);
 • zniżki w hostelach HiHostels z legitymacją ISIC zwykle – 5-10Y.

Chińska etykieta

Pamiętaj, że Chiny to orientalny kraj, który przez wieki odgrodzony był od reszty świata murem, przez co wykształcił swoje indywidualne normy i zasady społecznego funkcjonowania. W związku z tym, to co dozwolone jest u nas, w Chinach może wywołać burzę.

Przede wszystkim należy pamiętać, że Chińczycy są bardzo wrażliwi na „utratę twarzy” nie tylko w kontaktach biznesowych, ale i prywatnych. Ważna jest też dla nich hierarchia społeczna, której złamanie może źle wpłynąć na nasze relacje z danym Chińczykiem, szczególnie jeśli „udało” nam się go „znieważyć” w obecności osób trzecich. Otwarta konfrontacja? Nie z Chińczykami, prędzej powiedzą ci to co chcesz usłyszeć, niż to co naprawdę myśli.

Chińczycy witają się zwykle skinieniem głowy i/lub lekkim pokłonem. Podczas takiego powitania warto również spuścić wzrok, gdyż może to wprowadzać ich w zakłopotanie. Oczywiście powitanie przez wyciągnięcie ręki też jest możliwe, trzeba jednak zaczekać z inicjatywą na Chińskiego obywatela.

Jedzenie

Jedzenie z Chińczykami to prawdziwa bomba kulturowa. Trzeba bowiem pamiętać o wielu zasadach takich jak to, że: pierwszy zaczyna jeść gospodarz; nigdy nie wolno trzymać pałeczek w ręce, gdy zaczynasz mówić lub gdy sięgasz po inne danie; podczas jedzenia, resztki trzeba odkładać na talerz a nie do miski; powinno spróbować się każdej potrawy, ale nie powinno się ich jeść do końca. Siorbanie, chrząkanie, bekanie podczas jedzenia jest jak najbardziej mile widziane, oznacza to, że potrawy bardzo ci smakują.

Chiński stół suto zastawiony jedzeniem
Chiński stół suto zastawiony jedzeniem

Trudna sztuka obdarowywania

Nic tak nie działa na poprawę relacji jak prezent. Jednak trzeba pamiętać o tym, by zapakować go w złote lub czerwone opakowanie (kolory szczęścia i bogactwa). Następnie dopiero po naszych namowach Chińczyk przyjmie prezent, nigdy od razu. Prezenty powinno się wręczać podczas pierwszego spotkania, jeśli wiesz, że kolejne na pewno nastąpią. Prezent należy podać (i odebrać) dwoma rękami. I co ważne, nigdy też nie można odpakować prezentu w obecności osoby obdarowującej.

Jeśli myślisz, że uśmiech w Chinach jest oznaką szczęścia, to niekoniecznie jest to prawdą. Chińczycy potrafią szeroko uśmiechać się do osób, które właśnie się z nimi awanturują.

Kaczka po Pekińsku, czyli kuchnia chińska tata straszna

Ryż, ryż i jeszcze raz ryż, to oczywiście podstawa żywieniowa każdego Chińczyka, ale nie tylko… mieszkańcy tego kraju gustują również w pierożkach nadziewanych mięsem lub warzywami oraz w zupach. Oczywiście wśród smacznych potraw znajdą się też te, które mogą przyprawić nas o zawrót głowy np. świńskie ryjki, kurze łapki w zupie czy owoce morza… oraz bardzo kontrowersyjne potrawy z psów, kotów czy myszy.

Ogólnie kuchnię chińską można podzielić ze względu na regiony występujące w tym kraju:

pekińska – oparta na tradycjach kulinarnych prowincji Hebei i Szantung. Przyrządza się tu pszenne bułeczki gotowane na parze oraz makaron. Ze względu na wpływ Mongołów jest tu całkiem sporo dań mięsnych opartych na opiekaniu i smażeniu, potrawy z ryżu należą raczej do rzadkości;

kantońska – najbardziej rozpowszechniona na Zachodzie. Dominują tu dania z ryżem oraz drobno posiekanymi składnikami szybko smażonymi na woku;

szanghajska – charakteryzuje się głównie słodkim smakiem, który uzyskuje się poprzez dodawanie do potraw brązowego cukru. Popularne są tu też ryby i owoce morza;

syczuańska – bardzo pikantna kuchnia.  Dania oparte są głównie na wołowinie. Można też tu spotkać dużo wędzonych potraw;

hunańska – bardzo pikantna kuchnia regionów położonych wzdłuż rzeki Jangcy, stanowiącej ryżowe zagłębie Chin;

fukieńska – słynąca z najlepszego sosu sojowego, pierożków i wielkiej różnorodności zup;

sinciang – najbardziej odmienna i różnorodna kuchnia, w której widoczne są wpływy Azji Środkowej. Zamiast ryżu, używa się tu zbóż i raczej nie stosuje się wieprzowiny. Większość dań gotuje się na wolnym ogniu w glinianym garnku;

chaozhou – kuchnia słynąca z owoców morza i delikatnych, wykwintnych dań

Kaczka po pekińsku
Kaczka po pekińsku

A oto kilka przykładowych potraw:

Dim sum – określenie na lekkie przekąski, które podaje się przed południem zwyczajowo do herbaty;

Chińskie Pierożki Gyoza – łagodne pierożki nadziewane farszem z indyka i kapusty pekińskiej z przyprawami;

Kantońska Zupa z Jajkiem – zupa przygotowywana na bulionie drobiowym z imbirem i dymką. Surowe jajko wbija się do gorącej zupy i miesza, tak by utworzyło nitki;

Krewetki Fu Young – krewetki przyrządzane w woku z jajkami, marchewką i przyprawą 5 smaków;

Kurczak gongbao – bodajże najpopularniejsze danie kuchni syczuańskiej, pokrojony w kostkę kurczak przyrządzany z orzeszkami i ostrymi przyprawami;

Kociołek Syczuański – coś dla fanów pikantnej kuchni, którzy lubią płakać i jeść jednocześnie. W kociołku umieszcza się mięso np. z kurczaka, warzywa i inne przyprawy a następnie ogrzewa na stole, w którym jest dziura na kuchenkę gazową;

White Rabbit – bardzo smaczne mleczne cukierki owinięte w papierek, który rozpuszcza się w ustach.

Zagrożenia w Chinach, czyli na co uważać

1.

Generalnie poziom przestępczości w Chinach jest wciąż niski. Do najczęstszych zdarzeń należą kradzieże kieszonkowe głównie w zatłoczonych miejscach. Łupem przestępców najczęściej bywają dokumenty. W takim przypadku trzeba udać się na najbliższy posterunek policji w celu uzyskania zaświadczenia o kradzieży paszportu.

2.

Do częstych wykroczeń wobec turystów należą też wymuszenia pieniędzy, dlatego unikaj lokalów rozrywkowych czy punktów masażu o wątpliwej reputacji. Nowym zjawiskiem natomiast jest wyłudzanie pieniędzy poprzez kilkakrotne ściąganie należności z konta bankowego podczas płacenia rachunku kartą płatniczą – zwykle w restauracjach, barach, sklepach oraz podczas pobierania pieniędzy z bankomatów.

3.

Jeśli masz zamiar wypożyczyć rower, nie wolno oddać ci swoich dokumentów w zastaw. Jeśli rower ci zginie, to właściciel takiego pojazdu może żądać wysokiego odszkodowania sięgającego nawet kilkaset dolarów.

4.

W lokalach pilnuj swojego napoju, jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której ktoś może dosypać ci czegoś do szklanki.

5.

Jeśli prowadzisz auto w Chinach i dojdzie do kolizji z udziałem pieszego lub rowerzysty, to możesz dostać wysoką karę grzywny i zostać wciągnięty w wielomiesięczny proces. Piesi w Chinach oficjalnie są grupą uprzywilejowaną, jednak miejscowi nie respektują tego prawa, dlatego jako pieszy, zachowaj ostrożność przechodząc nawet na pasach i na zielonym świetle.

6.

Obecnie każdy cudzoziemiec przebywający na terenie Chin podlega tym samym restrykcjom co obywatele tego kraju. Czasem jednak zdarza się, że obcokrajowcy są dyskryminowani i naciągani na duże kwoty pieniężne. Dlatego staraj się unikać sytuacji, w których możesz wdać się w konflikt z prawem, tu podobnie jak u nas, sprawy sądowe ciągną się latami.

7.

Jeśli przebywasz w południowej części kraju, uważaj na siebie, przestrzegaj podstawowych zasad higieny, by uniknąć zarażenia amebą, malarią czy gorączką tropikalną. Zwracaj uwagę również na komary, które roznoszą w południowych obszarach wiejskich wirusowe zapalenie opon mózgowych.

8.

Uważaj na bankomaty, od jakiegoś czasu na południu Chin m.in. w Kantonie i Shenzhen odnotowuje się przypadki wypłaty przez bankomaty fałszywych banknotów. Jeśli ci się to przydarzy, od razu zawiadom o tym miejscową policję.

Czego nie robić w Chinach?

1.

Jadąc do Chin pamiętaj, aby nie wwozić: narkotyków, przedmiotów ostrych, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, „szkodliwych” publikacji (m.in. pornografii, wydawnictw krytykujących władze i ustrój i materiałów propagujących działanie sekt typu Falungong), żywności, roślin, probówek z krwią oraz czuwaliczki jadalnej (Catha edulis) pod każdą postacią.

2.

Lepiej nie przeciągaj swojego pobytu ponad wyznaczony termin w wizie, jeśli jej nie przedłużysz, a zostaniesz w kraju, grozi ci grzywna w wysokości ok. 500 CNY za każdy dzień pobytu oraz pozbawienie wolności

3.

Unikaj stołowania się w przygodnych zakładach gastronomicznych nie przestrzegających norm sanitarnych, by uniknąć dolegliwości gastrycznych. Nie zapominaj o dokładnym myciu owoców i unikaj picia nieprzegotowanej wody z kranu! Zwłaszcza w okolicach Tybetu oraz w innych regionach wysokogórskich nie pij niefiltrowanej wody.

4.

Kiedy chcesz zapłacić rachunek w restauracji lub jakimś innym miejscu kartą, nigdy jej nie przekazuj osobom trzecim, obsługa ma obowiązek przyjąć zapłatę w twojej obecności za pomocą terminalu.

5.

Jeśli cierpisz na choroby układu krążenia, staraj się omijać podróży w tereny wysokogórskie takie jak Tybet, Sichuan, Yunnan, Qinghai, Gansu, Xinjiang.

6.

Unikaj również obszarów, na których występuje zagrożenie wirusem ptasiej grypy m.in.: Tybetu, Qinghai, Xinjiangu czy Mongolii Wewnętrznej. Lepiej nie jedz drobiu, jeśli nie wiesz skąd pochodzi i unikaj ogólnie kontaktów z ptactwem oraz sprawdzaj na bieżąco komunikaty epidemiologiczne.

Zachowaj szczególną ostrożność w Qinghai, istnieje tam bowiem zagrożenie zarażenia się wirusem ptasiej grypy
Zachowaj szczególną ostrożność w Qinghai, istnieje tam bowiem zagrożenie zarażenia się wirusem ptasiej grypy

7.

Nie bierz udziału w demonstracjach ani rozdawaniu ulotek, gdyż możesz zostać aresztowany.

8.

Jesteś w stanie wskazującym? Nie pojawiaj się w miejscach publicznych, bo jeśli ktoś cię na tym przyłapie, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

9.

W Chinach prostytucja jest zakazana, więc jeśli zostaniesz przyłapany na gorącym uczynku, możesz zapłacić grzywnę lub stracić wolność na 15 dni.

10.

Pamiętaj, pod żadnym pozorem nie bierz udziału w przestępstwach związanych z narkotykami! Kary są tu na prawdę surowe, może ci grozić nawet kara śmierci.

Ostatnia kontrola czeka cię przy wyjeździe z Chin, tutaj musisz wypełnić tzw. deklarację wyjazdową (declaration form for outgoing passengers), w której deklarujesz, że nie wywozisz: więcej niż litr alkoholu; sprzętu typu kamera, laptop, aparat fotograficzny droższego niż 5 tys. CNY; więcej niż 20 tys. CNY (lub 5 tys. USD) chińskiej waluty w gotówce; dóbr kultury; zagrożonych gatunków roślin i zwierząt; przekaźników i odbiorników radiowych; wszelkich próbek, przedmiotów przeznaczonych do handlu, reklam i ogłoszeń; dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Za niezastosowanie się do przepisów grozi konfiskata artykułów.

To trzeba zobaczyć

Chiny są tak orientalne i inne od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień, że wszystko będzie wydawało się nam interesujące i atrakcyjne. Ale co tak na prawdę warto zobaczyć w Chinach jeśli nie masz za wiele czasu? lub nie bywasz w Chinach zbyt często?

Kanton
Kanton

Chengde – wystarczy zamienić ostatnią literkę w nazwie, by pomylić się i trafić do wyjątkowo paskudnego Chengdu w Syczuanie (tu warto udać się tylko do Rezerwatu Pandy Wielkiej na jego obrzeżach). Nie zrób tego, bo ominie cię podziwianie letniej rezydencji cesarzy. Warto tu wyskoczyć choćby na dwa dni jeśli spędzasz kilka dni w Pekinie. Znajdują się tutaj m.in: największa na świecie rzeźba Guanyin, bogini miłosierdzia (Budda, który w procesie ewolucji w Chinach zmienił płeć i stał się kobietą), wyobrażenie Tybetu w miniaturze według dwunastowiecznych Chińczyków czy letni pałac cesarski.

Dali i Lijiang – to miasta, które warto odwiedzić ze względu na tradycyjną architekturę, klimatyczne uliczki i powolne nastawienie do życia. Kolorytu dodają im mniejszości kulturowe, które żyją tu na co dzień. A  jeśli uwielbiasz nocne spacery, to na pewno zachwyci cię Lijang, które gdy zgasną światła, łatwo poczuć atmosferę magii i tajemniczości.

Dandong  – kiedy tu trafisz, poczujesz namiastkę klimatu Korei Północnej, której ślady pozostawiła wojna koreańska. Warto tu też zawitać ze względu na najbardziej na północ wysunięty odcinek Wielkiego Muru. Znajdują się tu m.in.: most łączący Chiny z Koreą czy muzeum poświęcone zwycięstwu Chińskiej Republiki Ludowej nad USA w wojnie koreańskiej.

Leshan – to tu znajduje się największa rzeźba Buddy na świecie. Wykute w skale monstrum naprawdę przytłacza ogromem. Palec jego stopy jest aż trzy razy większy od człowieka!

Pomnik gigantycznego buddy w Leshan
Pomnik gigantycznego buddy w Leshan

Longmen – tu warto przyjechać dla samej Groty Smoczej Bramy, która jest drugą w kolejności, historyczną buddyjską grotą w Chinach. Ogromne wrażenie robi zaś główna grota, wielka na kilkadziesiąt metrów, i nie umniejsza go nawet fakt o archeologach, którzy przywłaszczyli sobie większość eksponatów w XIX wieku.

Nankin – warto odwiedzić chociażby ze względu na to, że była to dawna stolica republiki oraz siedziba cesarzy.

Pekin – nie bez kozery jest stolicą tego państwa, jest bowiem najciekawszym miastem w Chinach. A to ze względu na przenikanie się tradycji i nowoczesności. Obok wspaniałych zabytków starożytnego świata z Zakazanym Miastem na czele, zobaczysz też wyjątkowo nowoczesny architektonicznie Teatr Narodowy. Co więcej, na każdym kroku czeka cię pełno rozrywek i oczywiście – znakomita Kaczka po Pekińsku. Plac Tiananmen, Pałac Letni, Świątynia Nieba, Wielki Mur, Obiekty Olimpijskie, budynek CCTV, Świątynia Lamy, Park Beihai, kościół św. Józefa, meczet Białej Krowy.

Pingyao – to kwintesencja zasad feng shui w urbanistyce. Miasto pamięta czasy władców należących do dynastii Ming.

Shenyang (Mukden) – to raj dla osób, które uwielbiają zwiedzać. Zobaczą tu wspaniałe okazy np. mandżurską kopię Zakazanego Miasta, grobowce założycieli dynastii Qing czy największy i chyba najbardziej kiczowaty pomnik Mao w Chinach.

Szanghaj – gdy już znudzi cię „azjatyckość” Chin możesz odpocząć w tym bardzo inspirującym się „zachodnim” stylem mieście. Jest to również najdynamiczniejsze miasto Chin. Tu znajdują się m.in.: Bund, Pudong (szanghajski Manhattan), Koncesja Francuska, Muzeum Plakatu Propagandowego, Muzeum Szanghajskie.

Tongli i Zhouzhuang – te dwa leżące w pobliżu Szanghaju miasta nadal zachwycają architekturą dawnych czasów.

Tulou (koło Yongding) –  to osobliwe architektonicznie miasto Państwa Środka posiada około tysiącletnie „ziemne budynki” (tulou) należące do ludu Hakka (mniejszość etniczna Chin). Te małe fortece były przystosowane dla całych rodzin, a nawet klanów, które chroniły się w nich przed: dzikimi zwierzętami, bandytami, rozbójnikami i innymi nieprzyjacielsko nastawionymi przybyszami.

Xi’an – niegdyś uważane za największe miasto świata dziś jest nostalgicznym wspomnieniem dawnego chińskiego życia.

Yangshuo – tu znajdziecie filmowe wyobrażenie o Chinach: wysokie temperatury, duchotę, ludzi w stożkowatych czapkach i bajkową scenerię. To południowe miasto rozleniwia i nakłania do rozkoszowania się majestatycznymi księżycowymi krajobrazami. Marzenie dla kogoś, kto szuka dawnego wspomnienia o Chinach.

Chiny zachwycają również przyrodą. Warto zobaczyć na własne oczy znane ci zapewne z fotografii tarasy ryżowe czy charakterystyczne góry w okolicach miasta Yangshuo i rzeki Li. A poza tym czekają na ciebie: Wąwóz Skaczącego Tygrysa, zanikający w Morzu Żółtym Wielki Mur Chiński czy „Wiecznie białe” góry Changbei Shan.

Narodowy Park Jiuzhaigou,Chengdu, Chiny
Narodowy Park Jiuzhaigou,Chengdu, Chiny

Pamiątki z Chin

W każdym regionie można znaleźć coś niesamowitego, ale największy wybór jest w Pekinie. W specjalnych marketach dla obcokrajowców znajdziesz pamiątki z całych Chin, pamiętaj tylko żeby się mocno targować. Z takiej podróży warto przywieźć: krawat lub piżamę z jedwabiu, pieczęć ze znakiem chińskiego zodiaku i imieniem, tradycyjne chińskie wachlarze czy miniaturki Muru Chińskiego, Czerwona Książeczka Mao Zedonga,  ręcznie malowane chińskie plakaty czy zwijane obrazy wykonane techniką batiku.

Pamiątki z Chin
Pamiątki z Chin

Podstawowe informacje:

Waluta

 Chińczycy posługują się yuanem, który dzieli się na 10 jiao, a ten na 10 fenów (1 Y = 0,42 zł). Pieniądze możesz wypłacać w bankomatach, oczywiście w większych miastach jest ich więcej im dalej na prowincje, tym mniej. Kolejne miejsce, gdzie możesz wymienić to Bank of China. Znajduje się w każdym mieście i posiada jeden kurs. Pamiętaj, by zawsze zabierać ze sobą kwitek. Pieniądze można wymienić też w sklepach sieci Friendship Store oraz w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych.

Internet

Dostępny jest zarówno w hotelach jak i kawiarniach internetowych (są oznaczone w większości na zewnątrz). Coraz częściej można spotkać się z prawie darmowym WiFi (95% zniżki) w hostelach i średniej klasy hotelach. W pozostałych miejscach godzina korzystania z łącza kosztuje 7-10Y za godzinę.

Kontakt telefoniczny

Aby swobodnie korzystać z telefonu pod numerem miejscowym wystarczy zakupić chińską kartę SIM i posiadać trzyzakresowy telefon ze zdjętym SIM lock. Główną siecią komórkową jest China Mobile, która obecnie ma najlepszy zasięg, bo obejmuje ok. 95% wschodnich Chin. Kolejna to, China Unicom – ta jednak ma słabszy zasięg. Alternatywą dla komórek są telefony znajdujące się w pobliżu np. kiosków, z których za grosze można dzwonić do każdego państwa.

Ważne telefony:  110 – ogólny numer ratunkowy, policja, 120 –  pogotowie, 119 – straż pożarna, 122 – wypadki na drodze.

Ważne adresy:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej
Chińska Republika Ludowa, Pekin, Jianguomen Wai, Ritan Lu 1, 100600
Tel dyżurny: +8613810175087 (po godzinach pracy placówki)
Fax: +861065321745
Tel: +861065321235 (w godzinach pracy placówki)
E-mail: pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.pekin.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chengdu
Chińska Republika Ludowa, Chengdu, 26/F, Square One, 18 Dongyu St., Jinjiang District, Chengdu, PRC 610016
Fax: +86 28 8459 2586
Tel: +86 28 8459 2585, 8459 2581, 8459 2582, 8459
Tel dyżurny: +86 156 8099 1730
E-mail: chengdu.kg.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.chengdu.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hongkongu
Chińska Republika Ludowa, Hongkong, 183 Queens Road East, pokój 2506, piętro 25,
Tel dyżurny: +852 93663262
Tel: +852 28400779
Fax: +852 25960062
E-mail: hongkong.kg.info@msz.gov.pl
WWW: http://www.hongkong.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kantonie
Chińska Republika Ludowa, Kanton, Shamian Dajie nr 63, 510130
Tel dyżurny: (24h) +86 13500033863
Tel: +8620 81219993
Fax: +8620 81219995
Tel: +8620 81219994
E-mail: kanton.kg.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.kanton.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Szanghaju
Chińska Republika Ludowa, Szanghaj, 618 Jianguo Xi Road, 200031
Tel dyżurny: +86 15 0004 44808
+ 86 21 6433 4735
+86 21 6433 9288
Fax: +86 21 6433 0417
E-mail: shanghai.info@msz.gov.pl
WWW: http://www.szanghaj.msz.gov.pl


Ściągnij przewodnik po Chinach w formacie pdf.

Dzięki temu zawsze już będziesz go miał/a pod ręką!

Kliknij Tutaj


Źródła:

msz.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

33 Responses

 1. קמגרה תשדרג לכם את חיי המין ותאפשר לכם הנאה מרבית מהאקט. לטבע פלז’ר שלל פתרונות טבעיים נוספים שישדרגו לכם את חדר המיטות. קמגרה תשדרג לכם את חיי המין ותאפשר לכם הנאה מרבית מהאקט. לטבע פלז’ר שלל פתרונות טבעיים נוספים שישדרגו לכם את חדר המיטות. נערת ליווי אנאלי

 2. امروز بیش از 2 ساعت به صورت آنلاین سرفنگ بوده‌ام، اما هرگز مقاله جالبی مانند مقاله شما پیدا نکردم.

  این برای من به اندازه کافی ارزش دارد.
  شخصا، اگر همه صاحبان وب و وبلاگ نویسان محتوای
  خوبی مانند شما تولید کنند، نت بسیار مفیدتر از
  همیشه. با این حال|اما} من هرگز مقاله جذاب
  مانند شما را نیافتم، اینترنت shall بسیار بیشتر مفید از قبل.|
  آها، این مکالمه دیالوگ بسیار
  خوب است در این وب سایت، همه اینها را خوانده
  ام، بنابراین اکنون من نیز اینجا نظر می
  دهم.|
  مطمئنم این پست همه بازدیدکنندگان اینترنت را تحت
  تأثیر قرار داده است، واقعاً خوب پست در ایجاد وب
  سایت جدید.|
  وای، این پست خوب است، خواهر کوچکتر من در
  حال تجزیه و تحلیل این چیزها است، بنابراین
  به او {بگویم|اطلاع دهم|به او برسانم.|
  {ذخیره شده به عنوان دلخواه|بوکمارک شده!!}، {خیلی دوست دارم|دوست دارم|دوست دارم} {وبلاگ
  شما|سایت شما|وب سایت شما|وب سایت شما}!|
  خیلی باحال! چند نکته {بسیار|بسیار معتبر}!

  از شما سپاسگزارم که {این را نوشتید|این را نوشتید} {مقاله|پست|نوشتن} {و|و همچنین|به علاوه} بقیه {سایت است|وب
  سایت} {همچنین بسیار|بسیار|بسیار|بسیار|بسیار|هم واقعاً |واقعا} خوبه.|
  سلام، {من معتقدم|فکر می کنم} {این یک سایت عالی است|این یک سایت عالی است} {وبلاگ|وب سایت|وب سایت|سایت}.
  من اشتباه می کنم 😉 {می خواهم|می روم|می روم|می توانم} {برگردم|بازگردم|بازدید کنم} {یک بار دیگر|باز هم} {از آنجایی که
  دارم} {نشانک‌گذاری|کتاب علامت‌گذاری شد|کتاب علامت‌گذاری شد|به‌عنوان مورد دلخواه ذخیره شد} آن.
  پول و آزادی بهترین راه برای تغییر است
  وای من واقعاً از الگوی/موضوع این {سایت|وب‌سایت|وبلاگ} {دوست
  دارم|لذت می‌برم}. این ساده و در عین حال موثر است.

  بسیاری از مواقع {بسیار سخت|بسیار دشوار|چالش‌انگیز|سخت|سخت|سخت} ایجاد «تعادل
  کامل» بین {کاربری فوق‌العاده|کاربر پسندی|قابلیت استفاده} و
  {ظاهر بصری|جذابیت بصری|ظاهر} است.
  باید بگویم که با این کار {عالی|حیرت‌انگیز|بسیار خوب|عالی|عالی|عالی|عالی} کار کردید.
  {علاوه بر|به علاوه|همچنین}،
  وبلاگ برای من در {Safari|Internet Explorer|Chrome|Opera|Firefox} {بسیار|بسیار|فوق العاده} {سریع|سریع} بارگیری می‌شود.
  وبلاگ {عالی|بسیار استثنایی|عالی}!|
  اینها {واقعا|در واقع|در واقع|واقعا|واقعا} {عالی|عظیم|عظیم هستند}

 3. El mundo de las apuestas en línea nunca ha sido tan emocionante como con el código promocional 1xbet. Si buscas la mejor experiencia de juego, no puedes dejar pasar la oportunidad de utilizar el código promocional 1xbet. 1xbet último código promocional Con el código promocional 1xbet, obtendrás acceso a ofertas y bonificaciones exclusivas que harán que tus apuestas sean aún más emocionantes. Ya sea que estés interesado en apuestas deportivas o juegos de casino, el código promocional 1xbet te brindará ventajas adicionales para aumentar tus posibilidades de ganar. No pierdas esta oportunidad única de aprovechar al máximo tus apuestas en línea con el código promocional 1xbet. ¡Regístrate hoy mismo y descubre por qué somos el líder en el mundo de las apuestas en línea con nuestro código promocional exclusivo!

 4. 1xbet México se encarga de darle a sus clientes todos los beneficios para que estos puedan aprovechar de todos los rincones de la plataforma. código promocional para apuesta 1xcódigo promocional para apuesta 1x Todo esto, siempre que cada usuario se encuentre previamente registrado/a en el sistema. Esto ayuda a la empresa a llevar la cuenta de cuántas veces es utilizado cada código por una misma persona, ya que solo se aplican los mismos una vez, al momento de realizar le proceso de registro. El Codigo Promocional 1xbet México debe ser ingresado al momento de realizar le proceso de registro, así como el de verificación de cuenta e identidad. Es importante mencionar que los códigos promocionales suelen variar con el tiempo, dependiendo de las condiciones y términos de los mismos.

 5. 1xbet est une plateforme de paris en ligne leader qui propose un large éventail d’options de divertissement. code promotionnel pour 1x pari Pour tirer le meilleur parti de votre expérience 1xbet, il est crucial d’utiliser un code promotionnel 1xbet. Avec le code promotionnel 1xbet, vous pouvez accéder à des offres incroyables telles que des tours gratuits, des paris gratuits et des bonus de bienvenue. Aujourd’hui, nous vous proposons le dernier code promotionnel 1xbet qui vous offrira des avantages exclusifs. Êtes-vous prêt à profiter de toutes les opportunités passionnantes qu’offre 1xbet ? N’attendez plus et utilisez notre code promo bonus de bienvenue 1xbet pour commencer à gagner. Inscrivez-vous aujourd’hui et profitez au maximum de vos paris avec le meilleur code promotionnel pour 1xbet!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.