Najważniejszym świętem w dorocznym chińskim cyklu są obchody Nowego Roku, przypadające na koniec stycznia lub lutego. Prawie dwa tygodnie celebracji przebiegają niezwykle hucznie i są długo wyczekiwanym okresem przez mieszkańców kraju. Jest to czas wyciszenia i refleksji, ale z drugiej strony tańcom i biesiadom nie ma wówczas końca. W tym roku początek świętowania przypada na 19 lutego, będąc również wprowadzeniem do nowego roku zodiakalnego – Roku Kozy (Owcy).
Chiny – Nowy Rok
Chiński Nowy Rok, zwany także Świętem Wiosny, obchodzony jest od kilkunastu stuleci, a swój początek bierze od legendy o bestii Nian. Była ona niezwykle groźna dla ludności, aż do momentu kiedy pewien starzec użył podstępu do jej okiełznania. Na znak ochrony przed potworem Chińczycy do dziś wieszają czerwone dekoracje w oknach domów. Świętowanie Nowego Roku ma w Chinach charakter bardzo rodzinny. Urządza się uroczystą kolację, zaprasza najbliższych, a czas upływa w spokojnej i domowej atmosferze. Tradycją jest także spłacanie wszelkich długów i zaciągniętych pożyczek, tak aby w nowy rok wejść z czystym kontem i nie kusić złych sił. Na zakończenie świętowania ulicami Pekinu i innych miast przechodzi obowiązkowo parada z papierowym smokiem, niesionym przez kilkanaście osób. Jest to swoiste zwieńczenie obchodów i powitanie nowego znaku zodiaku, który królować będzie przez najbliższych 12 miesięcy.

Rok 2015 to rok Kozy(Owcy). Patronuje ona sztukom pięknym, nowym trendom w modzie, jest znakiem kreatywności. Każdy pomysłowy i aktywny człowiek może w tym roku osiągnąć sukces. Ponadto Koza reprezentuje energię pokoju, harmonii i wyciszenia. Istnieje szansa na zażegnanie wielu konfliktów i odbudowanie ładu dookoła. Warto zatem skorzystać z inspirującej mocy tego znaku, aby odmienić swój dotychczasowy los.
Jeśli chciałbyś na własnej skórze przeżyć niezwykłe wydarzenie, jakim jest chiński Nowy Rok, wziąć udział w paradzie ze smokiem lub zajadać się przysmakami z ryżu i świeżych warzyw możesz pokusić się o wyjazd do Chin, na przykład na początku lutego. Turystyczna wiza do tego kraju jest ważna 30 dni, a koszt jej wyrobienia przekracza nieco 300 złotych. Istnieją także inne warianty wizowe, dlatego po więcej szczegółów udaj się na stronę biura Aina Travel.
Źródła:
przewodnikduchowy.pl
chiny.pl
aina.pl
One Response