Przepustka do Puszczy Białowieskiej (Białoruś)

Flaga Białorusi fot. pixabay

Zgodnie z otwartą polityką Białorusi Polacy obecnie mogą swobodnie poruszać się po terenie Puszczy Białowieskiej znajdującej się po stronie naszego sąsiada. Zanim jednak zaplanujesz podróż, potrzebna Ci będzie Przepustka do Puszczy Białowieskiej. Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat jej wyrobienia i warunków podróżowania.

Przepustka do Puszczy Białowieskiej – wymagane dokumenty

Aby wjechać do naszego sąsiada bez wizy potrzebne Ci będą następujące dokumenty:

  • paszport ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży,
  • przepustka do Białoruskiej Puszczy Białowieskiej max. do 3 dni – możesz uzyskać tutaj,
  • obowiązkowe ubezpieczenie na czas ważności podróży akceptowane przez władze Białorusi – możesz wykupić tutaj,

UWAGA! Każdy turysta ma obowiązek wypełnić na granicy tzw. Kartę Migracyjną. Jedna część zostaje na granicy w momencie wjazdu, a drugą oddaje się przy wyjeździe. Dobrze jej pilnuj, gdyż jej brak może utrudnić Ci wyjazd z Białorusi!

UWAGA! Decyzje o przyznaniu lub nie Przepustki do Puszczy Białowieskiej podejmują suwerenne władze Białorusi.

Kiedy zaaplikować o przepustkę?

O przepustkę należy zaaplikować przynajmniej 3 dni przed planowanym wyjazdem.

Gdzie przekroczyć granicę?

Przejście graniczne Grudki/Piererov – to przejście tylko dla pieszych i rowerzystów (przejazd samochodem jest niemożliwy).

W tym miejscu granicę mogą przekraczać nie tylko Polacy, ale i pozostali obywatele Unii Europejskiej.

Rowerzyści będą zaskoczeni jakością dróg rowerowych po stronie Białorusi. Ścieżki są wyasfaltowane, równe a ruch samochodowy – minimalny. Szutrowe odcinki występują bliżej części północnej strefy bezwizowej.

Przejście to działa w określonych godzinach. Od 1.10 do 31.03 w godzinach od 8:00 do 18:00 oraz od 1.04 do 30.09 w godzinach od 8:00 do 20:00. Po obu stronach granicy obowiązują godziny pracy według czasu polskiego.

Jak długo mogę przebywać w Puszczy Białowieskiej po Białoruskiej stronie?

Maksymalny pobyt na Przepustce do Puszczy Białowieskiej wynosi 3 dni.

Co robić na Białorusi?

Kamieniuki (ok.17 kilometrów od przejścia granicznego) są największą miejscowością na obszarze ruchu bezwizowego po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej. To centrum turystyczne, na którego terenie znajdują się: hotele, restauracje, bary, sklepy, Muzeum Przyrody oraz woliery ze zwierzętami (coś na kształt ZOO). Niestety tylko główna ulica znajduje się w strefie bezwizowej. Jeśli postanowisz skręcić w boczne uliczki miejscowości, musisz liczyć się z konsekwencjami wynikającymi z nieprzestrzegania warunków o ruchu bezwizowym i związanymi z tym konsekwencjami.

Siedziba Dziadka Mroza – odpowiednika naszego Świętego Mikołaja. Doskonała atrakcja dla dzieci, które będą mogły pobuszować po jego domu, a także posłuchać jego opowieści. Jeśli zgłodniejecie, będziecie mogli posilić się w miejscowej restauracji.

Dworek Tyszkiewicza, to dworek myśliwski zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, a przebudowany w XIX i XX wieku. Dworek znajduje się w wiosce Żarkowszczyzna (Жаркаўшчына) w pobliżu Dobrejwoli. Obecnie pełni on rolę eleganckiego hoteliku dla gości parku narodowego, turystów oraz myśliwych.

Żubry. Tak jak po polskiej stronie, tak i po białoruskiej żyją żubry. Choć wizualnie się od siebie nie różnią to naukowcy dzielą je na populację polską i białoruską. Populacja polska jest „czysta” tzn. jest to standardowa odmiana żubrów nizinnych, natomiast populacja białoruska posiada domieszkę genów żubrów kaukaskich.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.