Karnawał w Rio de Janeiro – historia brazylijskiej fiesty!

Karnawał w Rio fot. pixabay

Największym wydarzeniem w całej Ameryce Południowej, które co roku gromadzi tysiące turystów, jak i mieszkańców, jest niepodważalnie karnawał w Rio de Janeiro. To cykliczne święto tańca, muzyki i wolności rozpoczyna się zawsze w piątek i trwa do Środy Popielcowej, gwarantując swoim uczestnikom 6 dni niezapomnianych przygód. Cofnijmy się jednak do początków powstania tego święta! 🙂

Karnawał w Rio – historia

Idea hucznego obchodzenia karnawału znana była już  starożytnej Grecji, zaś na kontynent amerykański trafiła wraz  osadnikami portugalskimi w 1723 roku. Organizowali oni wówczas święto zwane Entrudo, polegające na wzajemnym polewaniu się wodą i obrzucaniu limonkami. Każdy mógł stać się potencjalną ofiarą żartu, nie wyłączając zarządców miast i wysoko postawionych urzędników. Prawdopodobnie z tego względu obchody zostały dość szybko zawieszone. Odrodziły się jednak  niedługim czasie za sprawą brazylijskiego szewca José Nogueira de Azevedo, który w karnawałowy poniedziałek przechadzał się po ulicach Rio de Janeiro grając na instrumentach i przyciągając tłumy przechodniów. Tak mniej więcej narodziła się idea Zé Pereira – zbiorowych pochodów, którym wtórowały dźwięki muzyki i śpiewy uczestników.

Niesłabnąca popularność Zé Pereira zachęciła władze Rio de Janeiro do organizacji oficjalnego karnawałowego ‚przedstawienia’, w którym udział brali zarówno oficjele, jak i zwykli mieszkańcy. Obchody Grandes Sociedaded rozpoczęto w 1855 roku pochodem 80 arystokratów przebranych w niezwykle bogate kostiumy, ozdobionych kwiatami i maskami. Nieco później dodano do tego także postacie królowej, króla, czarownic, chłopów i tancerek, każdy odgrywający swoją rolę adekwatnie do przebrania. Od 1872 roku do parady dodano muzykę, graną na żywo, zaproszono wszystkich Brazylijczyków i zarysowano oficjalny kształt obchodów.

Swój epizod w tej fieście miały też nowe, jak na tamte czasy, samochody. Użyto ich po raz pierwszy w 1907 roku i wielu upatruje w tym początków istnienia znanych dziś platform tanecznych poruszających się po ulicach Rio.

Zanim wyjedziesz w wymarzoną podróż do Brazylii – pamiętaj o zakupie ubezpieczenia podróżnego do tego kraju. Łatwo i szybko porównasz i kupisz polisę online przez naszą stronę: Gorilo.pl

Jeśli chciałbyś udać się na brazylijski karnawał, to pobyt turystyczny do 90 dni w roku, nie podlega obowiązkowi wizowemu. Gdyby natomiast zamarzyło Ci się zostać tam dłużej i/lub podjąć pracę, to możesz ubiegać się o wizę wielokrotnego wjazdu, ważną 365 dni. Więcej informacji uzyskasz odwiedzając stronę biura Aina Travel.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.