Baku. Przewodnik po stolicy Azerbejdżanu

Baku. Przewodnik po stolicy Azerbejdżanu fot. pixabay

Ostatnio informowaliśmy jak w prosty sposób otrzymać wizę do Azerbejdżanu. Teraz przyszła pora, aby opowiedzieć trochę o Baku. Tym bardziej, że z roku na rok Kaukaz staje się coraz popularniejszym miejscem wyjazdów turystycznych. Dlaczego? Otóż Gruzja, Armenia i Azerbejdżan zachwycają pięknem przyrody, gościnnością mieszkańców, ale również metropoliami na światowym poziomie.

Wakacje w Azerbejdżanie – wizyta w Baku

Stolica Azerbejdżanu – Baku, to miasto pełne zabytków pomiędzy które sprytnie wkomponowano nowoczesną zabudowę. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą już z II wieku naszej ery i przez stulecia na terenie dzisiejszej stolicy łączyły się wpływy kaukaskie, perskie, rosyjskie oraz europejskie. Największy rozwój nastąpił w XIX wieku za sprawą złóż ropy leżących w okolicach miasta. Z całego świata ściągali wówczas do Baku żądni wrażeń i zarobku przemysłowcy, którzy pośrednio wpłynęli na kosmopolityczny charakter tego regionu. To tam zbijali oni kapitał, a w zamian zostawiali to co najcenniejsze, czyli swoje wpływy w obszarze kultury, sztuki i obyczajowości. Gwałtowny wzrost roli Baku przełożył się na jego wpływową pozycję na świecie, mówiono o nim wówczas jako o „Paryżu Wschodu” i faktycznie, analogii do francuskiej stolicy znajdziemy na azerskich ulicach bardzo wiele. Wzrok turystów przyciągają bogato zdobione kamienice i pałace ówczesnych potentatów ropy naftowej, dziś zaadaptowane na budynki użyteczności publicznej, takie jak: muzea, galerie, urzędy.

Panorama Baku fot. pixabay
Panorama Baku fot. pixabay

Icheri Sheher – serce Baku

Serce Baku bije jednak gdzie indziej, w położonym na niewielkim wzgórzu Starym Mieście – Icheri Sheher. Zachowało się ono zaskakująco dobrze, jak na fakt, że miastem targały liczne trzęsienia ziemi, a i historia nie oszczędzała tych budynków. Do najważniejszych zabytków należy zaliczyć XII-wieczną Wieżę Dziewic oraz pałac Szachów Szyrwanów, władających krajem do XVI wieku. Ze staromiejskich wzgórz rozciąga się przepiękny widok na całe miasto oraz pobliskie wybrzeże Morza Kaspijskiego, a nadmorski deptak jest jednym z najdłuższych na świecie. Miłośnicy współczesnej architektury, także nie powinni być zawiedzeni, gdyż azerska stolica, dzięki fortunie płynącej z wydobycia ropy, może poszczycić się kilkoma oryginalnymi budynkami, majestatycznie górującymi nad miastem.

Meczet w Baku fot. pixabay
Meczet w Baku fot. pixabay

Baku – nocne życie stolicy

Baku to także świetne miejsce dla amatorów nocnego życia. Choć oficjalną religią kraju jest islam, to w obyczajowości mieszkańców odnajdziesz wiele przejawów zachodniego stylu życia. Azerowie lubią i potrafią się bawić, a w dodatku robią to w bardzo przyjazny sposób. Miasto od lat jest w czołówce najbezpieczniejszych stolic nie tylko w regionie, ale i na świecie. Warto zatem zaplanować swój pobyt na Kaukazie z uwzględnieniem stolicy Azerbejdżanu.


Źródła:

aina.pl/wiza_azerbejdżan

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.