Wave Rock – magiczny klif Australii

Wave Rock – magiczny klif Australii fot. pixabay

O atrakcjach przyrodniczych Australii słyszy się wiele. W istocie jest to kraj o niezwykle bogatej przyrodzie i zapierających dech w piersiach widokach. Ważnym z geologicznego i turystycznego punktu widzenia miejscem jest Wave Rock, klif w zachodniej części kontynentu.

Wycieczka do Australii – poznaj Wave Rock

Ten wysoki na 14 metrów i szeroki na przeszło 100 metrów granitowy klif w swojej dzisiejszej postaci został ukształtowany ponad 60 milionów lat temu. Jego nazwa odnosi się do fal morskich, bo rzeczywiście swoim kształtem nieodparcie przywodzi na myśl wysokie fale znane wszystkim surferom z australijskich wybrzeży. Ta oryginalna rzeźba jest efektem erozji wodnej i wietrznej, czyli długofalowemu przenoszeniu piasku i tworzeniu swego rodzaju muru na środku równiny. Inną, niezwykle atrakcyjną dla turystów, właściwością tego naturalnego rarytasu jest jego kolor, bowiem na całej długości Wave Rock mieni się żółtymi, czerwonymi i czarnymi pręgami. Jest to spowodowane spłukiwaniem minerałów, szczególnie związków żelaza, w czasie obfitych opadów.

Aborygeni w Australii

Wave Rock ma także niezwykle istotny wymiar kulturowy dla rdzennych mieszkańców wyspy, czyli Aborygenów. Jest to ludność, która zasiedlała Australię przed przybyciem tam Europejczyków i przez tysiące lat swojego istnienia wykształciła ogromnie bogaty system kulturowy, oparty na wierzeniach w bóstwa natury. Wave Rock był więc dla nich rodzajem miejsca kultu, świętości stworzonej najpewniej przez ich bogów, gdzie przez lata oddawali im cześć i składali dary. Wraz z narastającą kolonizacją i rozwojem turystyki okolice Wave Rock utraciły swoje pierwotne znaczenie, ale przypatrując się tej unikalnej rzeźbie terenu nadal można odnieść wrażenie, że za jej stworzeniem stoją jakieś nadnaturalne siły. Każdego roku w Hyden, miejscowości położonej 3 kilometry od Wave Rock, odbywa się festiwal muzyczny, okraszony pokazem świateł na kawałku tej ogromnej skały. Na uczestnikach show robi to naprawdę ogromne wrażenie.

Wave Rock, Australia fot. pixabay
Wave Rock, Australia fot. pixabay

Chcąc odwiedzić Wave Rock najlepiej udać się samolotem do Perth, a stamtąd samochodem około 340 kilometrów na wschód. Loty do Australii i z powrotem to koszt około 5000 złotych, a przykładowe połączenia znajdziesz na stronie AinaTravel/bilety. Konieczne będzie także posiadanie wizy turystycznej, w wyrobieniu której możesz skorzystać również z pomocy biura Aina Travel. Na stronie internetowej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje na temat dokumentów, kosztów i rodzajów wiz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.