Teheran – irańska stolica w perskiej koronie

Teheran – irańska stolica w perskiej koronie fot. pixabay

Teheran to miasto pełne sprzeczności. Łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, kunszt wschodniej sztuki z ciężką bryłą modernizmu, chaos i porządek, radość i smutek. Cóż, długo by wyliczać, najlepiej więc pojechać na miejsce i przekonać się o tym na własnej skórze.

Wycieczka do Iranu – poznaj Teheran

O specyficznym klimacie Teheranu stanowi jego położenie, bowiem od jednej strony otaczają go wysokie góry Elbrus, z drugiej zaś rozciąga się bezkresna pustynia. Gdzieś pośrodku powstało miasto, którego początków tak naprawdę nikt nie zna. Leżący na terenie Persji, Teheran prym zaczął wieść dopiero w XVIII wieku i przez tych 200 lat urósł do rangi 12-milionowej metropolii i największego miasta regionu. Ten ogrom przestrzeni i ludzi, dla niektórych będący synonimem chaosu, innym przywodzi na myśl esencję wschodniego stylu życia, gdzie wszystko ma swoje miejsce i czas. Turyści udający się do Iranu traktują Teheran raczej pobieżnie i czym prędzej uciekają od gwaru i hałasu, niemniej jednak warto poświęcić chwilę na zwiedzenie tej stolicy, bo ukryta jest w niej cała historia Iranu.

Meczet w Teheranie fot. pixabay
Meczet w Teheranie fot. pixabay

Zabytki w Iranie

Do najważniejszych zabytków współczesnego Teheranu należy zaliczyć wieżę Bordż-e Milad. To jedna z najwyższych tego typu budowli na świecie mierząca 435 metrów. Serce miasta bije jednak na Placu Azadi, gdzie znajduje się kolejna ważna dla Irańczyków wieża. To tutaj, w jej cieniu, dochodzi do wszystkich narodowych uroczystości, czy społecznych protestów. Możesz udać się także do kilku muzeów prezentujących bogate zbiory sztuki perskiej, kolekcje ręcznie tkanych dywanów, czy osiągnięcia irańskiej techniki. Aby poznać jednak drugą stronę miasta, jego przepełnioną historią duszę, najlepiej wypuścić się na spacer ulicami Teheranu. Typowe dla sztuki bliskiego wschodu dekoracje, architektura przypominająca misternie wykonaną wycinankę. To wszystko przeniesie Cię do czasów szejków, hipnotycznej muzyki i irańskiej atmosfery sprzed czasów rewolucji. Taki sentymentalny spacer może wzbudzić w Tobie kompletnie nowe i nieznane dotąd uczucia.

Teheran jest dość łatwo osiągalny drogą lotniczą z większości miast europejskich. Z Polski można się tam dostać już za około 1000 złotych w dwie strony, z przesiadką w Rzymie. Pamiętaj, że chcąc zwiedzić Teheran będzie Ci potrzeba wiza do Iranu, którą łatwo wyrobisz za pomocą biura Aina Travel. 30-dniowa wiza turystyczna to koszt około 300 złotych. Więcej informacji, jak i wyszukiwarkę lotów i hoteli, znajdziesz pod adresem www.aina.pl.


Źródła:
aina.pl/wizadoiranu
aina.pl/hotele
aina.pl/biletylotnicze

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

3 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.