Zanim wyjedziesz do Australii – przewodnik

Zanim wyjedziesz do Australii.

Jadę do Australii, od czego zacząć?

Wiza

Warunkiem wjazdu na teren Australii jest dla obywateli Polski posiadanie ważnej wizy. Obowiązuje ona, kiedy wybierasz się tam w celach turystycznych lub biznesowych na nie dłużej niż 3 miesiące. Jest też dobra wiadomość: wiza jest darmowa. Możesz o nią aplikować samodzielnie przez stronę eVisitor lub portal Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii. Jeśli nie masz na to czasu, zawsze możesz też skorzystać z pomocy pośrednictwa wizowego, takiego jak Aina Travel, która wyręczy Cię w procesie aplikacji.

Szczepienia

Dla podróżujących do Australii nie ma obowiązku szczepień, ale trzeba regularnie sprawdzać informacje na ten temat na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zaleca się natomiast szczepienie przeciwko WZW typu A, tężcowi, błonicy oraz poliomyelitis. Przed wyjazdem dobrze się też skonsultować z lekarzem czy nie brakuje nam bądź czy nie potrzebujemy szczepień rutynowych, np. przeciwko meningokokom. Polecamy też zaglądać na aktualności na stronie Światowej Organizacji Zdrowia: http://www.who.int/ith/vaccines/en/

Ubezpieczenie

Nikt nikogo nie zmusi do wykupienia polisy ubezpieczeniowej, ale zdecydowanie warto takową mieć. Choć w Australii służba zdrowia jest bardzo wysoko wykwalifikowana, a szpitale nowoczesne, to rachunki za interwencję medyczną mogą być astronomiczne. Dlatego dokładnie przemyśl zakup polisy pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Warto też wybrać usługę Assistance i ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dedykowany kod rabatowy -10%BLOGA10 – na wszystkie polisy dostępne na Gorilo.pl. Kod rabatowy należy wpisać na ścieżce zakupowej.

Australijskie bezdroża fot. pixabay
Australijskie bezdroża fot. pixabay

Kiedy jechać? Czyli sezon na Australię.

Odpowiedź nie jest taka oczywista. Australia to gigantyczny kraj. Najlepszy termin na podróż zależy nie tylko od klimatu, ale od twoich indywidualnych preferencji, co do pogody, miejsc, które chcesz odwiedzić, no i oczywiście budżetu…

Jak to na Antypodach, pory roku są odwrotne niż u nas. Wiosna przypada na okres od września do listopada; Lato – od grudnia do lutego; Jesień – od marca do maja, a Zima – od czerwca do sierpnia. Do tego dochodzą jeszcze pora deszczowa (listopad – maj) i pora sucha (czerwiec – październik). Latem jest gorąco, zimą zimno, ale nie bardzo zimno. No i pogoda zależy również od regionu Australii, do którego się wybierasz.

Kiedy jest najlepszy czas, żeby pojechać do poszczególnych regionów?

 • Północny-wschód (Cairns): cały rok;
 • Północny-zachód (Broome): kwiecień-październik;
 • Południowy-wschód (Sydney): cały rok;
 • Południowy-zachód (Perth): wrzesień-kwiecień;
 • Outback (Alice Springs): kwiecień, maj, wrzesień, październik;
 • Południe (Melbourne): marzec-maj, wrzesień-listopad;
 • Tasmania (Hobart): listopad-kwiecień.

Pory roku w Australii

Kiedy lato w pełni, najprzyjemniej zwiedza się południe Australii, czyli Adelajdę, Melbourne, Perth, Sydney oraz wyspę Tasmanię. Za to nie polecamy wtedy zwiedzania północy, jest tam wtenczas bardzo gorąco i parno, trwa bowiem pora deszczowa. Do Brisbane, Darwin czy na Wielką Rafę Koralową najlepiej jest się więc wybrać między marcem a listopadem. Zimą polecamy zwiedzania Outbacku. Choć zawsze jest tam gorąco, to zimą przynajmniej temperatura spada poniżej 35 stopni. 😉 Jeśli chcesz zwiedzić Park Narodowy Kakadu lub Wielką Rafę Koralową, to australijska zima będzie najlepszą opcją wyjazdową. Wtedy też bilety lotnicze są najtańsze.

Ponieważ z pogodą w Australii bywa różnie, dobrze przed podróżą sprawdzić ostrzeżenia pogodowe m.in. na stronach www.bom.gov.au, www.emergency.nsw.gov.au, www.sec.vic.gov.au.

Święta w Australii

Przed wyjazdem, zastanów się też, czy nie chcesz spędzić świąt w Australii. Boże Narodzenie pod palmą zamiast choinką brzmi kusząco 😉 Na Antypodach dużo się też dzieje na początku roku, bowiem 26 stycznia w całym kraju świętuje się Dzień Australii. Władze lokalne mają też dużą autonomię w ustalaniu dni wolnych od pracy, dlatego warto sprawdzić, kiedy zbliżają się ustawowe święta w zależności od stanu, do którego jedziemy.

Dni wolne dla całego kraju (Public Holidays): oprócz Bożego Narodzenia (25.12, 26.12) i Dnia Australii, dni wolne od pracy to Nowy Rok, Wielki Piątek (święto przechodnie), Poniedziałek Wielkanocny (również święto przechodnie), Dzień Wojska (ANZAC Day, 25.04), Urodziny Królowej (drugi poniedziałek czerwca) oraz Święto Pracy (2.10).

Dodatkowe dni wolne od pracy w zależności od regionu:

 • Australia Południowa: Adelaide Cup (drugi poniedziałek marca), Wigilia (24.12), Sylwester (31.12);
 • Australia Zachodnia: Święto Pracy (pierwszy poniedziałek marca), Dzień Australii Zachodniej (pierwszy poniedziałek czerwca), Urodziny Królowej (data ogłaszana przez Gubernatora Australii Zachodniej);
 • Australijskie Terytorium Stołeczne (ACT): Dzień Canberry (drugi poniedziałek marca), (pierwszy poniedziałek ferii trzeciego trymestru) Dzień Rodziny i Społeczności;
 • Nowa Południowa Walia: Święto Bankowe (pierwszy poniedziałek sierpnia);
 • Tasmania: 8 Hours Day (13.03);
 • Terytorium Północne: May Day (pierwszy poniedziałek maja), Picnic Day (pierwszy poniedziałek sierpnia);
 • Queensland: Święto Pracy (pierwszy poniedziałek maja), Urodziny Królowej (pierwszy poniedziałek października);
 • Wiktoria: Regata Royal Hobart (drugi poniedziałek lutego), Dzień Pracy (drugi poniedziałek marca), Finał Pucharu Futbolu Australijskiego (data ruchoma), Melbourne Cup (pierwszy wtorek listopada).
Bondi Beach fot. pixabay
Bondi Beach fot. pixabay

Jak poruszać się po kraju?

To kwestia kluczowa. Zależy od tego, jak dużo czasu zamierzasz spędzić w Australii i co chcesz odwiedzić. Trzeba sobie zdać sprawę z gigantycznych odległości na kontynencie. Na mapie, odległość pomiędzy Sydney a Melbourne wydaje się być bliska, jednak w rzeczywistości to niemal 900 km! Między wschodnim, a zachodnim wybrzeżem odległość może sięgać nawet 4500 km!

Samochód: Najlepsza opcja (oprócz samolotu). Wygoda, niezależność, no i wymarzony road trip po australijskich przestworzach. Jeśli jednak chcesz wypożyczyć auto, musisz posiadać międzynarodowe prawo jazdy lub chociaż anglojęzyczne. Można też mieć polskie prawo jazdy, ale z tłumaczeniem wykonanym przez uprawnionego tłumacza w Australii. Ważne jest, by pamiętać, że zasady ruchu w tym kraju są nieco inne niż w Polsce. Przede wszystkim obowiązuje tam ruch lewostronny. Ograniczenia prędkości zależą od regionu, w którym się znajdujesz. Paliwo jest tańsze niż w Polsce. Jeśli decydujesz się na wynajęcie samochodu, weź pod uwagę uwarunkowania terenowe, warunki atmosferyczne, stan miejscowych dróg. Między dużymi miastami będziesz głównie poruszać się po drogach szybkiego ruchu. Wiele pozostałych dróg jest wąskich, pokrytych żwirem lub piachem, zdarzają się też drogi nieutwardzone. Do parków narodowych mogą nie wpuszczać niektórych rodzajów samochodów. Dobrze mieć ze sobą GPS (zwykle można go wypożyczyć wraz z samochodem). Gumtree.au, na tym, znanym również w Polsce, portalu możemy znaleźć ogłoszenia osób, które jadą swoim samochodem z punktu A do B i szukają towarzyszy podróży do zrzucenia się na paliwo. To całkiem tania opcja, no i można poznać jakiegoś „lokalsa”.

Autostop: Na długich dystansach i w interiorze ryzykowne, ale na krótkich trasach to świetny pomysł.

Autobus: Zdecydowanie lepsza opcja niż pociąg. Dobra dla osób z ograniczonym budżetem. Im dłuższa trasa, tym bilet tańszy. Tu trzeba jednak pamiętać, że Australia jest wielka, więc pokonanie niektórych tras może zająć nawet kilkadziesiąt godzin. Przykładowo z Melbourne do Canberry podróż autobusem trwa ok. 9 godzin! Transport autobusowy jest obsługiwany przez trzech głównych przewoźników: Firefly Express (www.fireflyexpress.com.au), Greyhound (www.greyhound.com.au), Murrays (www.murrays.com.au ). Na ich stronach internetowych możesz sprawdzić rozkład oraz kupić bilety.

Samolot: Jeśli chcesz zwiedzić Australię wzdłuż i wszerz, to najlepsza opcja. Linie krajowe mają świetnie rozwinięte połączenia.

Pociąg: Mimo że Australia może się poszczycić najdłuższą koleją w linii prostej na świecie, to koleje nie są ani szybkie, ani tanie, ani zbyt komfortowe. Czasami ceny biletów na pociąg mogą przekraczać ceny biletów samolotowych! Jest jednak znaczący plus podróżowania pociągiem: z jego perspektywy możesz zobaczyć naprawdę piękne miejsca, które nie będą dostępne z innych środków transportu.

Promy i łodzie: Świetna (jeśli nie jedyna) opcja, jeśli zamierzasz zwiedzać wybrzeże oraz zobaczyć Wielką Rafę Koralową.

Wielka Rafa Koralowa fot. pixabay
Wielka Rafa Koralowa fot. pixabay

Budżet podróży – jak wydawać, żeby przeżyć w Australii?

Australia nie jest tania, ale są sposoby, żeby zaoszczędzić. Warto przed wyjazdem spędzić trochę czasu na dokładnym rozplanowaniu podróży i wydatków.

Można całkiem sporo zaoszczędzić poprzez spanie na couchsurfingu, w namiocie, podróżowanie autostopem, jedzeniu tańszych produktów, gotowaniu samemu itd. Proponujemy również nie kupować wody butelkowanej, tylko w ramach możliwości napełniać butelki wodą z kranu. Australijczycy, zdając sobie sprawę z pustynnego ukształtowania kraju, bardzo oszczędzają wodę.

Przykładowe ceny:

 • nocleg w hostelu za osobę: 28–40 $ (mowa tutaj oczywiście o dolarach australijskich);
 • nocleg w motelu: 80–130 $;
 • pole namiotowe: ok. 30 $ za dobę;
 • kawa na mieście 3,5 $;
 • chleb 3 $;
 • burger z frytkami 17 $;
 • obiad w restauracji: 10–15 $;
 • wino: od 7 $;
 • bilet jednorazowy na autobus lub tramwaj: 4 $;
 • przelot między dwoma miastami: ok. 100 $;
 • nurkowanie w Byron Bay: od 90 $;
 • wejście na Harbour Bridge w Sydney: od 250 $;
 • skok ze spadochronem: od 200 $;
 • wejście na punkt obserwacyjny w Gold Coast: od 15 $

W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie. Dolar australijski (AUD) kosztuje ok. 2,80 PLN.

Pamiątki z Australii fot. pixabay
Pamiątki z Australii fot. pixabay

Kuchnia australijska

Australia to kraj wielokulturowy, dlatego też kuchnia jest bardzo zróżnicowana. Znajdziesz tutaj na przykład bardzo dużo restauracji z jedzeniem z różnych regionów Azji. Tradycyjna kuchnia odnosi się jednak do przysmaków kolonizatorów brytyjskich, dla których bazą są produkty pszenne, wołowina i jagnięcina. W ostatnim czasie wielką popularnością cieszy się tzw. Bush tucker food, czyli kuchnia ludności rdzennej. Poniżej lista co bardziej znanych potraw i produktów spożywczych w Australii:

Witchetty grubs – to duże białe larwy ciem zaliczane do jednych z podstawowych przysmaków kuchni australijskiej. Można je jeść również na surowo. Mają dużą ilość białka!;

Mięso kangura – niegdyś bardzo popularne w kuchni Australijczyków, dziś raczej podniebienne wyzwanie dla turystów;

Mięso emu – mięso z tego zwierzęcia jest bardzo popularne w Australii. Można jest zobaczyć na przykład na… pizzy. Śniadaniowym przysmakiem są również jajka emu.;

Damper – najzwyklejszy w świecie chlebek;

Owoce morza – jak na kraj oblany oceanem przystało, kuchnia australijska, to przede wszystkim owoce morza. Wszystkie, o których tylko zamarzysz;

Lamingtons – duma narodowa Australii. Są to biszkoptowe sześciany polane czekoladą i posypane wiórkami kokosowymi;

Pavlova – deser, który ostatnio poróżnił Australijczyków i Nowozelandczyków. Oba narody przypisują sobie autorstwo tej bomby kalorycznej. Niezależnie od werdyktu tego sporu, każda szanująca się restauracja w Australii serwuje ten pyszny torcik bezowy, udekorowany bitą śmietaną i świeżymi owocami;

Ciasteczka anzac – ich receptura została zaplanowana na długoterminowość. Były specjalne wymyślone dla żołnierzy australijskich walczących w Europie podczas I Wojny Światowej, dlatego miały mieć długą datę przydatności. Mają smak owsiano-kokosowy;

Orzechy makadamia – pochodzące ze wschodniej Australii, w Polsce są wciąż mało popularne. Są świetnym dodatkiem do przeróżnych dań, nie tylko deserów. Wspomagają też układ krwionośny i mają świetny wpływ na cerę;

Vegemite – dzieci w Stanach smarują kromki chleba masłem orzechowym, dzieci w Australii – pastą zrobioną z drożdży… Do przełknięcia chyba tylko przez Australijczyków;

WinoAustralia to piąty największy producent wina. Najbardziej znane marki to Penfolds, Rosemount Estate, Wynns Coonawarra Estate oraz Lindeman’s.

Orzechy macadamia fot. pixabay
Orzechy macadamia fot. pixabay

Zagrożenia w Australii, czyli na co uważać

Największym, najpoważniejszym zagrożeniem zdrowia i życia turysty w Australii są jadowite węże (zwłaszcza estern brown snake) i pająki. W rzeczywistości wypadki śmiertelne zdarzają się rzadko, ale trzeba zachować szczególną ostrożność, kiedy jest się w lesie lub na pustyni.

Ponadto, należy bezwzględnie stosować się do wszelkich znaków i ostrzeżeń przed niebezpiecznymi zwierzętami, takimi jak meduzy, rekiny czy krokodyle.

Inne zagrożenie, które czyha na turystów, to oczywiście oparzenia słoneczne. Odpowiednia odzież, nakrycie głowy oraz używanie kremów z wysokim filtrem może skutecznie zniwelować tego typu zagrożenie. Latem należy stosować filtr z ochroną co najmniej 30+ UV.

Uważaj w Australii na krokodyle fot. pixabay
Uważaj w Australii na krokodyle fot. pixabay

To trzeba zobaczyć

Jeśli marzy ci się podróż życia, a nie masz wystarczająco dużo czasu na podróż dookoła świata, to poświęć kilka tygodni (a najlepiej miesięcy) na wakacje w Australii. Ten gigantyczny kraj, to mieszanka kulturowa, krajobrazowa i klimatyczna. Zobaczysz tutaj nieskończone rafy koralowe, przezroczyste wybrzeża oceanów, piękne plaże, gorące pustynie, lasy tropikalne, kangury, koala, no i architekturę: kolonialną i nowoczesną.

Sydney – miasto, którego nie można przegapić. Nie da się tam nudzić o żadnej porze dnia. Sydney zachwyca architekturą, ale też przyrodą: otaczającymi ją parkami narodowymi oraz plażami, z których najpiękniejsza to Bondi Beach. Koniecznie odwiedź Operę, Harbour Bridge oraz historyczną dzielnicę The Rocks.

Melbourne – to stolica kulturalna i sportowa Australii. Znajdują się tu liczne galerie sztuki i odbywają ważne mecze futbolu i w krykieta. Najlepszą formą zwiedzania tego miasta jest urban exploring.

Wielka Rafa Koralowa – to 2000 km cudów i piękna dzikiej natury wzdłuż wybrzeża kontynetu. Najwspanialszym pomysłem jest nurkowanie lub snorkeling. Niektórzy chętnie wybierają się tu na żagle. Coraz popularniejsze są loty samolotem nad Rafą.

Uluru (Ayers Rock) – znana tobie na pewno ze zdjęć ogromna, dziwaczna formacja skalna po środku niczego. Znajduje się na pustyni Terytorium Północnego, 400 km od Alice Springs. Jest uznawana za święte miejsce rdzennej ludności Australii – Aborygenów. Dla turystów tak samo ważne do zobaczenia miejsce, jak Opera w Sydney.

Park Narodowy Kakadu – to nie tylko pomnik różnorodności przyrody, ale także muzeum starożytnych rysunków naskalnych.

Wielka Droga Oceaniczna (Great Ocean Road) – jedna z największych atrakcji kraju, znajdująca się w stanie Wiktoria. To chyba najpiękniejsza, a na pewno najbardziej popularna trasa turystyczna w całej Australii. Ciągnie się kilometrami wzdłuż wybrzeża, gdzieniegdzie ocierając się o tropikalne parki narodowe. Można tę trasę przejechać samochodem albo przejść pieszo (infrastruktura trekkingowa jest bardzo dobrze rozwinięta).

Middle Island – jedna z wysp archipelagu Recherche. Jest znana na całym świecie ze względu na różowe jezioro. Co powoduje, że woda ma taki kolor? Do dziś nie wiadomo. Jezioro przyciąga miłośników wielorybów, windsurfingu, kajakarstwa, jazdy konnej oraz wycieczek samochodami terenowymi

Daintree – to gęsty, bujny las deszczowy w Queensland, zapierający dech w piersiach swoim bogactwem przyrodniczym. Tu będziesz miał jedną z nielicznych okazji wejścia w buty Indiany Jonesa.

Wyspy Whitsunday – te 74 wyspy na Morzu Koralowym, otoczone Wielką Rafą Koralową, to bezkonkurencyjny raj na ziemi. Biały, drobniuteńki i delikatny piasek oraz krystalicznie czysta woda. Można tu się opalać, pływać, korzystać z windsurfingu, kitesurfingu, nurkować, a także podziwiać safari wodne.

Częstym błędem podróżujących do Australii jest skupienie się na jej południowo-wschodnim wybrzeżu. Otóż kraj Down Under (bo tak też się nazywa Australię) to nie tylko Sydney i Melbourne i zaludnione wschodnie wybrzeże, ale także cały kontynent dzikiej przyrody od pustyni aż po lasy tropikalne.

Anzac fot. pixabay
Anzac fot. pixabay
Melbourne fot. pixabay
Melbourne fot. pixabay
Uluru fot. pixabay
Uluru fot. pixabay

Pamiątki z Australii

Australia to kraj kangurów i misiów koala, dlatego wszelkie gadżety z tymi zwierzątkami to na pewno świetna pamiątka, jaką można przywieźć rodzinie lub przyjaciołom z podróży. Magnesy, kartki, kubki, koszulki, długopisy, maskotki itd. Dobrym pomysłem jest też kupienie czegoś, co zostało wykonane na miejscu, przez lokalną ludność, np. kapelusz, bumerang czy instrument didgeridoo. Sporo ciekawych przedmiotów można też znaleźć na targach staroci lub w sklepach z rękodziełem, np. w dzielnicy The Rocks w Sydney. Warto też polować na sztukę aborygeńską. Łatwo jednak się nabrać na podróbkę, a oryginały czasem powalają z nóg.

Jeśli mowa o produktach spożywczych, to warto wziąć do Polski pastę Vegemite, słodycze typu TimTam, miód z Wyspy Kangura czy orzeszki makadamia. Australia to również jeden z największych producentów wina. Może warto zabrać do domu nieco smaku Południa? 😉

Sylwester w Sydnej fot. pixabay
Sylwester w Sydnej fot. pixabay

Podstawowe informacje

Waluta: Dolar australijski (AUD), 1 AUD = 100 centów

Kontakt telefoniczny: W przypadku telefonów komórkowych najlepszą opcją jest kupienie karty typu pre-paid, np. sieci Vodafone. Numer kierunkowy do Australii to +61.

Internet: W różnych regionach Australii sprawa z zasięgiem wygląda różnie – ma to oczywiście związek z wielkością i zaludnieniem kontynentu. W dużych miastach typu Sydney darmowy Internet jest dostępny niemal w każdej kawiarni i restauracji.

Ważne telefony: Telefon alarmowy: 000

Ważne adresy:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Canberrze

7 Turrana Street, Yarralumla ACT 2600 Australia
Tel: +61-2 6272 1000; Tel. dyżurny: +61 411 540 466
E-mail: canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW http://www.canberra.msz.gov.pl/pl/p/canberra_au_a_pl/

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney

10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025, Australia
Tel. +61 419 488 677
E-mail: sydney.kg.sekretariat@msz.gov.pl
WWW  http://www.sydney.msz.gov.pl/pl/p/sydney_au_k_pl/

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Adelajdzie

64 Melbourne Street, North Adelaide, SA 5006, Australia
Tel: 0412 061 720
E-mail: gosia.hill@aueuconnect.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Melbourne

Australia, Melbourne, 20 Collins Street, VIC 3000
Tel.: 00-61-3 965-45-180; Tel. dyżurny: 00-61 401-494-218
E-mail: georgejluk@hotmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Perth

180 Newcastle Street, Perth WA 6000
Tel.: 08 9483 0025; Tel. kom.: 0414 653 636
E-mail: enquiries@polishconsulatewa.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

35 Responses

 1. קמגרה תשדרג לכם את חיי המין ותאפשר לכם הנאה מרבית מהאקט. לטבע פלז’ר שלל פתרונות טבעיים נוספים שישדרגו לכם את חדר המיטות. קמגרה תשדרג לכם את חיי המין ותאפשר לכם הנאה מרבית מהאקט. לטבע פלז’ר שלל פתרונות טבעיים נוספים שישדרגו לכם את חדר המיטות. נערת ליווי אנאלי

 2. Бесплатный промокод 1xBet 32500 рублей. Промокод при регистрации в БК 1xBet рассчитан на привлечение новых клиентов. Совокупность букв и цифр вводится при создании аккаунта, что поднимает сумму первого пополнения счета до 6.5 тысяч рублей.1хбет промокод на депозит Редакция напоминает, что для получения бонуса потребуется пройти процедуру отыгрыша. Букмекер просит проставить сумму экспрессами. Коэффициент каждой отдельной ставки составляет минимум 1.4. После прохождения отыгрыша выбранная сумма денег перейдет из бонусного на основной счет. 1xBet промокод на День Рождения. Букмекерская контора поздравляет каждого верифицированного клиента бесплатной ставкой на День Рождения. На сегодня у 1xbet предусмотрено несколько рабочих промокодов: на бесплатную ставку, на 25000 рублей, а также промокод до 1500 евро. Промокод 1xbet до 1500 евро. Между букмекерами активно развивается конкуренция, и это правильно. Каждый старается привлечь к себе как можно больше игроков, в том числе различными акционными предложениями, бонусами и тому подобными маркетинговыми методами. Как получить промокод 1xbet? Промокод казино 1xbet до 1500 евро. Промокод 1xbet на 25000 рублей. Промокод 1хбет на сегодня. Бездепозитный промокод 1xbet. Сегодня отсутствует. Один из наиболее популярных среди таковых — использование промокодов.

 3. 1xbet es una plataforma de apuestas en línea líder que ofrece una amplia gama de opciones de entretenimiento. Para aprovechar al máximo tu experiencia en 1xbet, es crucial utilizar un código promocional 1xbet. código de promoción 1xbet apuesta gratuita Con el código promocional 1xbet, puedes acceder a increíbles ofertas como giros gratis, apuestas gratuitas y bonos de bienvenida. Hoy, te ofrecemos el código promocional 1xbet más reciente que te brindará beneficios exclusivos. ¿Estás listo para disfrutar de todas las emocionantes oportunidades que 1xbet tiene para ofrecer? No esperes más y utiliza nuestro código promocional de bono de bienvenida de 1xbet para comenzar a ganar. ¡Regístrate hoy mismo y aprovecha al máximo tus apuestas con el mejor código promocional para 1xbet!

 4. Chào mừng bạn đến với „Món Ngon Mỗi Ngày” – trang
  web lý tưởng cho những tình nhân thích
  nấu bếp và muốn thưởng thức các bữa ăn ngon mỗi ngày.
  Chúng tôi kiêu hãnh là nguồn phân phối menu nhiều có những món ăn ngon đơn thuần và thuận tiện thực hành
  tại nhà.

  Bạn mang muốn tạo nên các bữa cơm thả ga cho gia đình
  mình mà không cần phải tốn đa dạng
  thời kì và công sức? „Món Ngon Mỗi Ngày”
  là người bạn đường đáng tin cậy của bạn. Chúng tôi tổng hợp những công thức ẩm thực quyến rũ, từ những món truyền thống
  tới những món ẩm thực độc đáo, giúp
  bạn dễ dàng đổi thay menu hàng ngày mà không cần phải lo âu về giá thành.

  với „Món Ngon Mỗi Ngày,” bạn sẽ khám phá được cách nấu
  bếp phát triển thành thú vị hơn bao giờ hết.
  Chúng tôi cung ứng hướng dẫn chi tiết từng bước, trong khoảng việc chuẩn bị nguyên liệu tới
  thứ tự đun nấu, giúp bạn phát triển thành
  đầu bếp tài ba ngay tại nhà. ko còn gì
  tuyệt vời hơn lúc bạn có thể tự tạo ra
  các món ăn ngon mồm và phổ biến mà cả gia
  đình đều yêu thích.

  Hãy tham dự cộng chúng tôi để khám phá thế giới ẩm thực đa
  dạng và thú vị tại „Món Ngon Mỗi Ngày.” Dù bạn là người mới khởi
  đầu trong việc nấu bếp hay đã có thương
  hiệu, chúng tôi tin rằng bạn sẽ sắm thấy các ý tưởng ngon lành và
  bổ ích để mang lại các bữa ăn đầy hương vị cho gia đình mình.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.