Zanim wyjedziesz do Wietnamu – przewodnik

Jadę do Wietnamu, od czego zacząć?

Wiza do Wietnamu

 Zanim udasz się do Wietnamu powinieneś postarać się o wizę. Do wyboru masz dwa typy: on arrival oraz wizę tradycyjną, czyli wklejaną do paszportu. Wizę typu on arrival można wyrobić wcześniej i z otrzymaną promesą na przejściu granicznym uzyskać wizę właściwą. Nadal można też otrzymać wizę tradycyjną, czyli wklejaną do paszportu. O wizy możesz ubiegać się zarówno poprzez Ambasadę Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Warszawie lub przez biuro wizowe, takie jak np. Aina Travel.

Ubezpieczenie

Poziom opieki medycznej w Wietnamie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh czy Hanoi) czynne są prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest na zdecydowanie wyższy, jednak co za tym idzie, koszty pobytu też są wyższe. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD, dlatego warto wykupić droższą polisę, która pokryje koszty usług medycznych. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dedykowany kod rabatowy -10%BLOG10 – na wszystkie polisy dostępne na Gorilo.pl. Kod rabatowy należy wpisać na ścieżce zakupowej.

Meldunek

Po przekroczeniu granicy powinieneś zameldować się na posterunku policji, jednak zwykle tej procedury dokonują osoby lub instytucje odpowiedzialne za zakwaterowanie.

Szczepienia

 Najnowsze dane epidemiologiczne podają o wzmożonym ryzyku zarażenia dengą, wścieklizną oraz grypą typu A. Na całym terenie Wietnamu szerzy się też tzw. choroba rąk, stóp i ust, groźna zwłaszcza dla dzieci. Dlatego przed wyjazdem zalecamy szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie (encefalitis) i tężcowi. Warto jednak śledzić aktualne zalecenia.

Sezon na Wietnam

Szczyt sezonu przypada na styczeń i luty, jeśli jednak chcesz ominąć tabuny turystów, to równie przyjemnie  jest w Wietnamie od października aż do maja. Tak naprawdę poza okresem monsunowym każdy moment jest dobry, by odwiedzić ten kraj. Poniżej znajdziesz kalendarz, wedle którego łatwiej zaplanujesz swoją podróż.

Plaża Nha Trang
Plaża Nha Trang

Styczeń – marzec

Pogoda: W tych miesiącach Wietnam charakteryzuje się: chłodnym i okazjonalnym lekkim deszczem na północy oraz ciepłym i bezopadowym centrum i południem. Przykładowo, temperatura w Hanoi i Halong waha się między 15 a 22 stopniami Celsjusza, w Hue i Hoi An między 22 i 32 oraz w Ho Chi Minh City i Nha Trang między 28 a 35. Jeśli na początku roku planujesz wędrówkę do wsi górskiej położonej na północy kraju, weź ze sobą dodatkowy płaszcz i ciepłe ubranie. Temperatura w takich miejscach jak Sapa może spaść nawet do 0.

Festiwale: W tym okres w całym kraju odbywają się najbardziej kolorowe festiwale, w tym Tet festiwal (Nowy Rok Księżycowy Tet). Podczas święta spożywa się specjalne dania np. Banh Chung (kwadratowy placek), Gio Cha (wietnamska szynka) czy Thit ga (gotowanego lub pieczonego kurczaka); przystraja domy kwiatami brzoskwini, ochny i marumi kumkwat; a także składają sobie życzenia. Trzeciego dnia 3 miesiąca księżycowego przypada natomiast Festiwal Zimnego Jedzenia (Han thuc). W tym dniu całe rodziny zbierają się razem by przygotowywać tradycyjne potrawy (banh troi i banh chay), które zostaną następnie wspólnie spożyte. I choć jest to tradycyjne chińskie święto, to w Wietnamie obchodzi się go jako dzień spędzania czasu z rodziną oraz wspominania przodków.  Bliżej marca wraz ze wzrostem temperatury maleje też ilość festiwali, jednak dużym plusem jest wówczas mniejsza ilość turystów krajowych i zagranicznych.

Kwiecień – czerwiec

Pogoda: Od kwietnia do czerwca jest raczej nieprzewidywalna. Przez większość kwietnia jest nieco chłodniej i okazjonalnie pada. Bliżej czerwca temperatura rośnie i robi się wilgotno. Centrum Wietnamu pozostaje w strefie deszczów i umiarkowanej pogody aż do maja, natomiast południowe wybrzeża znajdują się już w strefie wysokich temperatur i niskiej wilgotności od marca do maja. Większość Wietnamczyków nie urlopuje się aż do połowy czerwca (dzieci pozostają w szkołach do końca maja). Dlatego spokojnie możesz odpocząć na popularnych plażach np.: Nha Trang, Quy Nhon lub Halong Bay.

Festiwale: Warto zaplanować podróż do Hanoi i Ho Chi Minh City w okresie od 30 kwietnia do 2 maja, kiedy to Wietnamczycy mają coś na kształt długiego weekendu. W tym okresie miasta te pustoszeją, przez co możesz skupić się na: wypoczynku, szybszym przemieszczaniu się, odwiedzeniu muzeów i innych atrakcji turystycznych, o których marzyłeś.

Czerwiec – połowa września

Pogoda: Generalnie Wietnamczycy lubią podróżować całymi rodzinami, dlatego czekają, aż ich dzieci wrócą ze szkoły i wtedy planują wakacje.  Właśnie w tym okresie atrakcje Wietnamu są najbardziej zatłoczone, a co za tym idzie, przepełnione hotele, podwyższone ceny żywności i chmary ludzi. Choć to szczyt turystycznego sezonu, to pogoda wcale nie nastraja do podróżowania, w tym okresie bowiem w Wietnamie trwa pora mokra, temperatury sięgają 40 stopni C, a wilgotność jest bardzo wysoka. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu. W tym okresie istnieje też największe prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi, które w rejonach górskich są bardzo niebezpieczne.

Połowa września – grudzień

Pogoda: To sezon na północną część Wietnamu: Hanoi, Sapa, Halong Bay i inne okoliczne prowincje. Niebo jest wtedy jasne, a wiatr delikatny. Im bliżej grudnia, tym temperatura spada coraz bardziej (do ok. 20 stopni Celsjusza), czas tropikalny mija. Pod koniec września i na początku października wybierz się w podróż do Sapa, aby zobaczyć na własne oczy zbiory ryżu. Suche powietrze będzie sprzyjać pieszym wędrówkom i spacerom. Ale to dotyczy północy, na południowych plażach i w centralnej części kraju w październiku i listopadzie trwa pora deszczowa.

Jak poruszać się po kraju?

Generalnie nie ma większych obostrzeń odnośnie poruszania się po Wietnamie. Poza strefami zamkniętymi, wojskowymi oraz obszarami górskimi, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego, podróżowanie jest bezproblemowe. W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny.

Motocykl

To najpopularniejszy pojazd w Wietnamie, ruch uliczny jest tak duży, że po większość drogach nie pojedziesz szybciej niż 40 km na godzinę. Co więcej, jazda po tutejszych drogach balansuje na granicy bezpieczeństwa, dlatego jeśli masz zamiar wypożyczyć pojazd (prawo jazdy nie jest wymagane) i sam go prowadzić, dobrze się ubezpiecz. Świetnie się sprawdza na prowincjach i jest dość tani.

Motocykl, to najpopularniejszy środek lokomocji w Wietnamie
Motocykl, to najpopularniejszy środek lokomocji w Wietnamie

Auto

 Jeśli chcesz samodzielnie prowadzić samochód w Wietnamie, będzie ci potrzebne tamtejsze prawo jazdy, gdyż polskie prawo jazdy nie jest akceptowane, a posługiwanie się międzynarodowym prawem jazdy też jest dość problematyczne. O wietnamskie prawo jazdy mogą ubiegać się rezydenci. W pozostałych przypadkach pozostaje wypożyczenie samochodu z kierowcą, jednak nie jest to tani wydatek – jeden dzień w zależności od trasy, to cena rzędu 50, a nawet 100 USD!  Podróżowanie samochodem jest dość utrudnione, ze względu na duże natężenie ruchu motocykli i skuterów, na większości trasach prędkość poruszania się nie przekracza 30-40 km/h. Dodatkowo na drogach szybkiego ruchu i autostradach obowiązują opłaty.

Taxi

 Zwłaszcza w Ho Chi Minh City są bardzo tanie.  Z jednego końca miasta na drugi dostaniesz się już za około 2 lub 3 USD. Xe om (taksówki motocyklowe, fon. ” see ohm ”) są jeszcze tańsze.

Autobus

Autobusy w Wietnamie można podzielić na kilka rodzajów: autobusy turystyczne, które zwykle odjeżdżają z dworców rano między 6:00 a 9:00 i wieczorem między 18:00 a 21:00. Pojazdy tego typu podjeżdżają pod hotel, w którym nocujesz lub pod biuro podróży, jeśli kupiłeś przez nie bilet; autobusy kursowe, które odjeżdżają z dworców praktycznie non-stop (między 4:00 a 20:00), jednak na miejscu wysadzają cię na obrzeżach. Bilety można kupić albo w kasie lub u kierowcy. Cena jest uzależniona od klasy autobusu, jednak jest niewiele niższa od autobusu turystycznego; autobusy lokalne, które są dobrze zorganizowane dla fanów podróżowania z plecakiem, w przeciwieństwie do autobusów kursowych zatrzymują się w centrach miejscowości.

Ceny biletów autobusowych:

Open bus ticket: 45 USD
Hanoi–Sajgon: 29 USD
Hue-Hoi An: 5 USD
Nha Trang-Dalat: 10 USD

Istnieją trzy rodzaje autobusów w Wietnamie
Istnieją trzy rodzaje autobusów w Wietnamie

Minibus

Posiadają dokładnie taki sam status jak autobusy. Kursują pomiędzy dworcami, ale spokojnie można się zabrać nimi też po drodze lub wysiąść w dowolnym momencie. Opłaty za bilety przyjmuje kierowca lub „naganiacz”, który jedzie w busie.

Promy/łodzie

Nie należą do najpopularniejszych środków transportu, jednak jest kilka miejsc, gdzie można podróżować wodnymi szlakami. W HaLong można wynająć łódź na kurs po zatoce lub wyruszyć stąd do Hai Phong statkiem, który kursuje dość regularnie. Koszt biletu to około 6 USD, dzięki którym możesz podziwiać wspaniałe widoki zatoki Ha Long oraz industrialnej części Wietnamu. Kolejna trasa wodna wiedzie z Sajgonu do Vung Tau. Ta trasa zachwyci jednak fanów industrialnych widoków, gdyż podróż odbywa się głównie wzdłuż portów, terenów dokowych i stref przemysłowych.

Pociąg

To jeden z bezpieczniejszych środków transportu. Choć trasy nie są zbyt rozbudowane. Właściwie mówimy tu o zaledwie czterech odcinkach!: Sajgon–Hanoi (ekspres 36 godzin!); Hanoi–Hai Phong (6 godzin); Hanoi–Lang Son (5 godzin; granica z Chinami, kierunek na Kanton); Hanoi–Lao Cai (10 godzin; granica z Chinami, kierunek na Junan). Ceny biletów zależą od kilku czynników, po pierwsze od klasy i miejsca oraz czasu zakupu. Generalnie. im wcześniej zakupisz bilet tym będzie on tańszy.

Samolot

Możesz być zaskoczony, ale w Wietnamie kursują prywatne linie lotnicze, choć na razie mają ograniczony zasięg, to stanowią alternatywę dla podróżujących na trasach: Hanoi – Ho Chi Minh City (cena biletu już od 30 USD z opłatami w jedną stronę) oraz Danang – Ho Chi Minh City (cena biletu 15 USD). Może i samoloty nie są najnowsze, ale możesz liczyć na bezpłatny posiłek i napój.

Podróżowanie samolotem w Wietnamie jest bardzo wygodne
Podróżowanie samolotem w Wietnamie jest bardzo wygodne

Ceny w Wietnamie

Zalecany średni dzienny budżet, który powinien wystarczyć ci na przeżycie w Wietnamie wynosi ok. 15-20 USD. Ceny są raczej umiarkowane, choć ceny rosną z roku na rok. Warto przeczekać również miesiące letnie, kiedy to ceny drastycznie skaczą w górę.

 • woda – 1,5 PLN,
 • autobus Ho Chi Minh City – Hanoi: ok 35-45 USD,
 • nocleg 5-15 USD,
 • jedzenie na ulicy 2,5-4 PLN.
Na miejscowych straganach możesz kupić niemal wszystko.
Na miejscowych straganach możesz kupić niemal wszystko.

Kuchnia wietnamska

Kuchnia wietnamska jest jedną z najzdrowszych na świecie. Jej dania opierają się głównie na ryżu i jego pochodnych, sosach rybnych i warzywach. Wietnamczycy w ciągu dnia zjadają zwykle trzy posiłki: śniadanie, obiad i kolację beż przerw kawowych czy herbacianych między nimi. Śniadanie zwykle spożywa się przed 9:00, ale to co się wówczas je, jest wyjątkowo zaskakujące. Na śniadania bowiem notorycznie przygotowuje się zupę pho z makaronem; bagietkę nadziewaną pasztetem z grilowaną wieprzowiną i warzywami czy banh cuon (naleśniki ryżowe). Obiad zwykle serwuje się między 12:00 a 13:00. Typowe dania obiadowe opierają się na: rybie, wołowinie, wieprzowinie, kurczaku lub tofu z warzywami i ryżem gotowanym na parze. Kolacja to główny posiłek w ciągu dnia, który spożywa się w rodzinnym gronie. Zwykle obejmuje ona jedno lub dwa dania główne, takie jak: duszona wieprzowina, kurczak na parze lub smażona ryba; jedno danie zwykle zawiera gotowane lub smażone warzywa, a drugie miskę bulionu.

Wietnam alkohol

W Wietnamie nie ma ograniczenia wiekowego odnośnie spożywania alkoholu, co nie znaczy, że możesz pić nieodpowiedzialnie. Generalnie najbardziej popularne są piwa beczkowe serwowane z talerzem orzeszków ziemnych lub grilowanym mięsem z psa. Cena piwa za całkiem spory kufel to ok. 20-30 centów. Zagraniczne marki są dostępne, ale są zwykle „chrzczone”. Lokalne wina są dostępne niemal we wszystkich restauracjach, a niektóre z nich są na prawdę mocne. Wybierając się w obszary górskie Da Lat lub Sapa koniecznie spróbuj ruou can – to rodzaj wina pijany z wielu słomek z jednej karafki.

Przykładowe dania:

Xoi Vo (Fasola mung pokryta lepkim ryżem) – to tradycyjne danie kuchni wietnamskiej serwowane zwykle podczas ceremonii weselnej oraz dnia le thang (święto z okazji pierwszego miesiąca życia dziecka). Danie przygotowuje się ze słodkiego ryżu, fasoli mung, cukru, soli, mleczka kokosowego i oleju.

Che Kho (pudding z fasoli mung) – to nieodzowny deser, charakterystyczny dla Hanoi serwowany podczas obchodów Nowego Roku. Deser robi się ze wspomnianej już fasoli, cukru pudru, sezamu, ekstraktu waniliowego lub grejpfrutowego oraz kardamonu.

Smażony makaron z Bok Choy i wołowiną – bardzo proste i szybkie danie, bardzo popularne wśród studentów i pracowników biurowych. Przygotowuje się je w 10 minut z następujących składników: makaronu instant, Bok-Choy, imbiru, czosnku, sosu sojowego oraz chili, pieprzu i oleju do gotowania.

Smażone tofu ze słonym jajkiem – to jedna z typowych wietnamskich przystawek. Przygotowuje się ją z: miękkiego tofu, jaj, mąki skrobi kukurydzianej, budyniu w proszku, cebuli dymki, soli, pieprzu i oleju.

Gotowany kurczak z mlekiem kokosowym – to idealna zupa na chłodniejszy dzień. Przyrządza się ją z:  kurczaka, mleka krowiego i kokosowego, soli, pikantnych przypraw, cukru, czosnku, citronelli, zmielonego czerwonego Chilly, curry w proszku i oleju do gotowania.

Wietnamska sałatka owocowa z sałatą – to bardzo prosta i szybka w wykonaniu sałatka, którą możesz przygotować z dowolnych owoców, ważne by wśród nich znalazły się jagody i mango. Zwykle robi się ją z: czerwonych jabłek np. Gala, gruszek, pomarańczy, oliwy z oliwek, białego octu, sałaty i miodu.

Gio lua (wietnamskie kiełbaski) – dobrze przyrządzone kiełbaski charakteryzują się bladoróżowym odcieniem i na powierzchni mają małe dziurki. Zwykle podaje się je podzielone na cztery do ośmiu kawałków z dodatkiem dobrze popieprzonego sosu rybnego.

Jajka gotowane na parze z owocami morza – to danie zajadane głównie przez wietnamskie dzieci. Przygotowuje się je z jajek, krewetek, przegrzebków, zielonej cebuli, kolendry, soli, pieprzu i sosu sojowego.

Bezpieczeństwo w Wietnamie

Wietnam należy do krajów stosunkowo bezpiecznych. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. W większych miastach, jak np. w W Hanoi i Ho Chi Minh City zdarzają się najczęściej  kradzieże kieszonkowe i  na tzw. „wyrwę” (wyszarpywanie torebek przez motocyklistów).

Największym zagrożeniem tak na prawdę jest dość chaotyczny i intensywny ruch pojazdów jednośladowych. W wypadkach z ich udziałem najbardziej cierpią piesi. Dochodzi również do wielu wypadków, zwłaszcza na drogach poza miastem, gdzie odnotowuje się najwięcej wypadków śmiertelnych.

W Wietnamie znajdziesz ogromną ilość wyspecjalizowanych biur podróży i agencji turystycznych, które dopasują swoją ofertę do twoich wymagań. Uważaj, standard tych usług może niekoniecznie odzwierciedlać cenę usług.

Największym zagrożeniem w Wietnamie jest chaotyczny ruch uliczny
Największym zagrożeniem w Wietnamie jest chaotyczny ruch uliczny

Czego nie robić w Wietnamie?

Pod żadnym pozorem nie przemycaj narkotyków. Za przemyt grozi tu nawet kara śmierci. Przykładowo już za samo posiadanie heroiny w ilościach: do 100 g – kara wieloletniego więzienia, powyżej 100 g – nawet kara dożywotniego więzienia lub kara śmierci!

Lubisz antyki? Upewnij, się, że zakupiony przedmiot nie ma więcej niż 100 lat. Jeśli tak, zostanie ci on zarekwirowany.

Legalnie wymienisz pieniądze tylko w banku, hotelu lub na lotnisku, każdy inny sposób wymiany jest uznawany za nielegalny.

To trzeba zobaczyć!

Hanoi

Każdy, kto kiedykolwiek tu był, zwykle wyjeżdża z przeświadczeniem, że jest to najpiękniejsze miasto w całej Azji. Co więcej jest ono idealne dla osób lubiących zwiedzanie, większość newralgicznych punktów znajduje się dość blisko siebie dlatego całe miasto można przejść lub objechać rowerem w ciągu jednego dnia. Ale po co się śpieszyć?

Mauzoleum Ho Chi Minh, które jest jednym z najbardziej obleganych punktów turystycznych, ale musisz pojawić się dość wcześnie po pierwsze dlatego, że mauzoleum jest otwarte w godzinach porannych (od 7:30 do 10:30 w lecie i od 8:00 do 11:00 w okresie zimowym), a po drugie, to miejsce jest naprawdę oblegane.

Pozostałe atrakcje

W pobliżu na Placu Ba Dinh znajduje się przepięknie ornamentowany, żółty dawny budynek Pałacu Gubernatora, to w nim mieszkał Ho Chi Minh – niestety budynek nie jest udostępniony do zwiedzania. Zaledwie 50 m dalej znajduje się Pagoda Jednego Filaru. Swą nazwę zawdzięcza masywnemu postumentowi, na którym została wybudowana. Fani współczesnej architektury zachwycą się Muzeum Ho Chi Minh, które zostało oddane do użytku w 1990 roku. Nie możesz stąd odjechać jeśli nie odwiedzisz Van Mieu (Świątynia Literatury) oraz Quoc Tu Giam (Uniwersytet Narodowy).

Budynki tworzą swoistą enklawę, w której w przeszłości za wielkimi murami uczyły się dzieci arystokratów i mandarynów. A wiedzę zdobywały w wyjątkowym otoczeniu: antycznych drzew Frangipani i basenów wypełnionych niedźwiedzim lotosem (Studnia niebiańskiej przejrzystości). W pobliżu znajduje się również jezioro Hoan Kiem (pol. przywrócony miecz). To idealne miejsce na 45 min. spacer wzdłuż linii brzegowej oraz obserwację miejscowej ludności podczas codziennych aktywności.

Hanoi
Hanoi

Hoi An

Można opisać w dwóch słowach: starożytność i spokój. To idealne miasteczko turystyczne, które zaspokoi gusta turystów z każdego miejsca na ziemi przenosząc go w magiczną przeszłość. Z każdym krokiem masz możliwość odkrywania piękna architektonicznych tworów o wpływach chińskich i japońskich. Od 1999 roku miasteczka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu może zachować swój kształt pełen pagód i zabytkowych budynków w niezmienionej formie. Wzdłuż ulic rozciągają się kolorowe latarnie, które nocą tworzą magiczny nastrój. Warto zatrzymać się dłużej przy Starym Domu Tan Ky, który jest idealnym przykładem rezydencji z XVIII-tego wieku. Obecnie prowadzony jest tu nieprzerwanie od siedmiu pokoleń sklep.

Hoi An
Hoi An

Halong Bay 

To wspaniałe malownicze miejsce słynące głównie z gór, wody, chmur, jaskiń i grot. Również znajduje się na liście UNESCO i co więcej w 2012 roku zostało uznane za jeden z 7 Nowych Cudów Świata. Warto wybrać się na plażę Bai Chay z czarnym piaskiem w pobliżu Zatoki Ha Long. Z tego miejsca można już wynająć łódź lub wykupić wycieczkę dookoła Halong by móc podziwiać niesamowite formacje wapienne, np.: Thien Cung (Jaskinia Niebiańskiego Pałacu), Dau Go, Bo Nau (Jaskinia Pelikanów) czy Trinh Nu (Dziewicza Jaskinia).

Halong Bay
Halong Bay

Sapa

To górzyste miasto na północy Wietnamu, to również idealne miejsce, by odpocząć od zgiełku zatłoczonych miast. Zyskało on na znaczeniu dopiero pod koniec 1880 roku, kiedy to pojawili się w tym rejonie Francuzi. To również doskonała okazja, aby spotkać mniejszości etniczne, w okolicznych wioskach znajdziesz pięć głównych grup: Hmong, Yao, Tay, Zay i Xa Pho, dzięki którym poznasz tradycyjne zwyczaje mieszkających tu ludzi. W Sapie odnajdą się fani trekingu, tutejsze szlaki nie nalezą do najprostszych ale za to gwarantują niezapomniane widoki. Po części tworzą, je przepiękne tarasowe zbocza, przygotowane przez rolników pod uprawy.

Sapa
Sapa

Ho Chi Minh City

Dawniej Sajgon, zwany też Paryżem Azji – to serce gospodarcze i obecnie najbardziej zaludnione miasto w Wietnamie (ok. osiem milionów) pełne kontrastów, zwłaszcza w budownictwie. Nowoczesne wieżowce biurowe wyrastają wśród orientalnych pagód i ulicznych straganów. Obowiązkowym punktem na mapie tego miasta jest Pałac Zjednoczenia, w którym znajdziesz wiele pamiątek wojennych. Ale to nie jedyne muzeum w mieście, jest ich tu całkiem sporo, a bilety nie są zbyt drogie, dlatego rekomendujemy też wizyty w: Muzeum Ho Chi Minh, Muzeum Rewolucji i Muzeum Historii Wietnamu. Teraźniejszość znajdziesz natomiast w Dzielnicy I, gdzie wzdłuż ulic i bulwarów rosną wysokie zimozielone drzewa. Tu i ówdzie widać elegancko ubranych ludzi śpieszących się do pracy, a gdzieniegdzie kobiety w charakterystycznych stożkowych kapeluszach sprzedające napoje. Znajdziesz tu też większość głównych punktów turystycznych, które możesz zobaczyć pieszo. Ho Chi Minh City, to również najlepsze miejsce na rozrywkę. W trzech głównych parkach rozrywki: Dam Sen, Suoi Tien i Dai Nam znajdują się trzy kompleksy ogrodów zoologicznych z pięknymi krajobrazami i możliwością zabaw w wodzie. Jeśli zastanawiasz się czy wolisz pojechać do Hanoi, to może przekona cię informacja, że w Ho Chi Minh City życie nocne jest o wiele barwniejsze. Różnorodne bary są otwarte do późna, ponadto drinki możesz zamówić też przy ulicznych straganach i gawędzić z lokalną ludnością do późna. A jeśli jesteś fanem herbaty, to znajdziesz tu wiele herbaciarni z muzyką na żywo.

Ho Chi Minh City
Ho Chi Minh City

Mui Ne

Kiedy myślisz o Wietnamie to nie możesz zapomnieć o jej najpiękniejszej plażowej atrakcji, która znajduje się zaledwie 4km od Ho Chi Minh City. Zalety tego miejsca docenią nie tylko plażowicze ale również kite i windsurferzy. Zwłaszcza od listopada do marca w godzinach od 11:00 do późnego wieczora wiatry sprzyjają fanom tych sportów. W pobliżu tego miejsca znajdziesz też wiele innych atrakcji, chociażby dwie godziny jazdy stąd mieszczą się: plaża Ca Na, z której wyruszają fani nurkowania, aby podziwiać prawdopodobnie najpiękniejszą rafę koralową w Wietnamie; Suoi Tien, to strumień, wzdłuż którego możesz podziwiać lokalną faunę i florę; Wodna Wieża Phan Thiet (symbol prowincji Binh Thuan). Za to godzinę jazdy od plaży Mui Ne znajduje się góra Takou, gdzie podczas wspinaczki na szczyt gdzie znajduje się zabytkowa pagoda możesz podziwiać piękno tropikalnych lasów. Kolejną atrakcją Mui Ne, są Doi Cat wydmy, które mienią się bielą i złotem, a nieco dalej, we wsi o tej samej nazwie zobaczysz wydmy w kolorze czerwonym.

Dalat

To wyjątkowe miejsce położone na wyżynie Lang Biang, często odwiedzane przez turystów ze względu na: swoją historię, specjalną architekturę, unikalny klimat i wiele pięknych miejsc. Atrakcję stanowią budynki dworca kolejowego, czy domu gościnnego Hang Nga (Szalony Dom), które są pamiątką po kolonizacji francuskiej. Tutejszy klimat można określić mianem wiecznej wiosny, który sprzyja przemysłowi kwiatowemu. Uprawia się tu powiem na skalę przemysłową np. hortensje i kocanki. Koniecznie spędź trochę czasu w centrum miasta nad jeziorem Xuan Huong, a poza jego granicami odwiedź: jezioro Westchnień, Dolinę Miłości, ulicę Phu Dong Thien Vuong, górę Lang Biang czy wodospady – Prenn i Pongour.

Dalat
Dalat

Hue

Nazywane jest najbardziej królewskim miastem w Wietnamie. Jeśli jesteś miłośnikiem historii lub po prostu chcesz poznać dawną stolicę kraju pełną pamiątek po dawnym imperium. O dawnej świetności Hue świadczą: kompleksy pomników, grobowców oraz imponujące pagody. Tutejsza cytadela znajduje się na sporym obszarze i składa się z czterech budowli, które tworzyły stolicę: Hoang Thanh (Królewskie Miasto) na które składały się królewskie pałace i sanktuaria; Tu Cam Thanh (Purpurowe Zakazane Miasto) z królewskimi rezydencjami; Dai Noi (Miasto Wewnętrzne) oraz Tran Binh Dai, gdzie znajdują się zabytkowe budynki. Zwiedzanie kompleksu trwa zwykle jeden dzień.

Grobowiec Minh Manga, Hue
Grobowiec Minh Manga, Hue

Nha Trang

To kolejna nadmorska miejscowość, która zachwyca swym pięknem, pysznym jedzeniem i możliwością nurkowania. Jak większość tego typu miejsc, swą sławę zyskało kiedy z miasteczka rybackiego przerodziło się w prawdziwy kurort wypoczynkowy. Najlepiej przyjechać tu między styczniem i sierpniem kiedy to panują idealne warunki do pływania i nurkowania. Nha Trang znane jest ze słynnego centrum rozrywki Vinpearl Land zlokalizowanego na 200 tys. mkw. powierzchni. W jego skład wchodzą: hotele, nadmorska kolejka linowa o długości 3, 320 metrów (rekord Guinnessa), park wodny, Podwodny Świat, restauracje i sklepy. Jeśli będziesz mieć odrobinę szczęścia, to możesz trafić na jeden z wielu organizowanych tutaj konkursów piękności.

Nha Trang
Nha Trang

Pamiątki z Wietnamu, co przywieźć z podróży

Brocade

Jeśli jesteś w Sapie warto zainwestować w tzw. brocade. Jest to rodzaj bardzo bogato zdobionej tkaniny zwykle wykonany z: bawełny, lnu lub konopi. Aktualnie na rynkach dostępne są dwa rodzaje tkanin: produkowane fabrycznie oraz tkane ręcznie (ciemniejsze kolory i prostsze wzory). Ze względu na bardzo czasochłonne tworzenie wzorów, ręczne wykonanie sukienki może trwać nawet miesiąc!

W Hanoi postaw na sztukę! Oryginalne obrazy i propagandowe plakaty możesz nabyć już od 2 do 30 USA. A jeśli wolisz bardziej ekskluzywne dzieła sztuki, odwiedź tutejsze galerie, gdzie będziesz mógł zostawić setki lub tysiące dolarów. Kolejną wartą zakupu rzeczą są drewniane lalki używane podczas przedstawień. Za 10 USD masz szansę zabrać ze sobą bohatera na koniu, piękną tancerkę lub potężnego smoka.

Zakupy w Wietnamie

Ho Chi Minh City, to prawdziwy raj dla zakupoholików. Warto zakupić tutaj wyroby rękodzielnicze, takie jak: hafty, wazony, tace, pudełka z drzewa różanego, drzeworyty, obrazy olejne lub akwarelowe, żaluzje wykonane z bambusa, maty trzcinowe czy dywany. Ceny tych wyrobów nie są zbyt wygórowane, za jedwabny szalik zapłacisz od 4 do 8 USD, za matę trzcinową – 3 USD, a za pudełko różane – 2 USD. Za to jeśli masz do wydania od 35 do 100 USD, zainwestuj w tradycyjną wietnamską sukienkę ao dai. Uszycie takiego stroju zajmuje zwykle 3 do 4 godzin. Natomiast za ok. 10 USD kupisz obrazy malowane piaskiem. Wykonanie ich wymaga ogromnej zręczności i umiejętności.

Ao dai
Ao dai

Podstawowe informacje:

Waluta: Jednostką monetarną w Wietnamie jest Đồng (VND; 1 đồng = 10 hào = 100 xu). Legalna wymiana tej waluty może odbywać się tylko w banku, hotelu lub na lotnisku. Wymiana waluty w kantorach jest uznawana za nielegalną.

Internet: Generalnie darmowy dostęp do Internetu w Wietnamie to standard. W hotelach masz dostęp do darmowego Wi-Fi, podobnie jest w knajpach, gdzie do wyboru masz od 3 do 5 sieci. Możesz też zakupić pakiet Internetu do telefonu. Koszt to ok. 70 tys. VND za 500 MB (w zależności od taryfy i promocji operatora) przesyłu danych w standardzie 3G. Usługę kupisz w ramach kart pre-paid.

Kontakt telefoniczny: Jeszcze nie wszyscy polscy operatorzy komórkowi podpisali umowy roamingowe z Wietnamem. Telefon na kartę może być używany w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych. Internet w telefonach komórkowych to koszt ok. 70 tys. VND za 500 MB (w zależności od aktualnej taryfy i promocji operatora) przesyłu danych w standardzie 3G. Można wykupić taką usługę w ramach kart pre-paid. Obecnie żadna z wietnamskich sieci komórkowych nie obsługuje internetu mobilnego w standardzie 4G.

Ważne telefony: 113 – policja, 115 – pogotowie, 114 – straż pożarna

Ważne adresy:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu
Ambasador: Barbara Szymanowska
Wietnam, Hanoi, 3 Chua Mot Cot,
Tel dyżurny: +84988017475
Tel: +84438452027
Email: hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl


Ściągnij przewodnik po Wietnamie w formacie pdf.

Dzięki temu zawsze już będziesz go miał pod ręką!

Kliknij Tutaj


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

29 Responses

 1. coba join kedalam situs judi pkv games dengan bandar domino serta bandarq
  online terbaiok sepanjang masa yahg sudah terseddia pada tahun 2023 ini dengan akun ρro jackpot terbaik yang bisa kalian dapatkan dengan mengaplikasikan beberapa akun yang kalian daftarkan ɗi dalam sini
  dan kalioan juga daat mempunyai kemungkinman untuk mendapatkan segala keuntungan dari metode pengisian deposit melalui pulsa yang tak dapat kalian peroleh
  ԁі web website judi pkv games, bandarqq ataupun pokerqq
  online yang lainnya yang ada Ԁi dunhia onlibe saaat ini.

 2. 1xBet промокод казино при регистрации. 1xBet промокод казино при регистрации. Сайт 1хБет – это не только популярная букмекерская контора, но и казино, в котором можно играть как с машинами, так и с реальными крупье. Использовав промокод казино 1xBet, игрок получает денежные средства на бонусный счет.1xbet промокод на сегодня Это значит, что он может использовать их только для игры в слоты и другие азартные развлечения на сайте. Вывести деньги, выигранные с бонуса, игрок сможет только тогда, когда отыграет их согласно вейджеру. Сегодня в казино предусмотрены следующие бонусы за регистрацию и депозит: Все новые пользователи азартного заведения могут получить бездепозитный бонус. Промокод представляет собой комбинацию букв и чисел, которые позволят вам получить бонус. Если он актуальный, то сумма вашего депозита после пополнения увеличится на оговоренную в условиях получения промокода сумму. Есть и другой способ. Нередко актуальный промокод 1xbet на сегодня бесплатно распространяют официальные партнеры компании 1xbet. Среди них могут быть группы и аккаунты в социальных сетях, которые связаны с прогнозированием событий или спортивные ресурсы.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.