10 najpiękniejszych parków narodowych w Kanadzie

10-najpiekniejszych-parkow-narodowych-w-kanadzie

Kanada – drugi co do wielkości kraj na świecie, który może pochwalić się najpiękniejszymi parkami narodowymi i rezerwatami. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

1. Park Narodowy Jasper, Alberta

Zdecydowany faworyt w naszym zestawieniu. Park Narodowy Jasper to nie tylko jedno z najlepszych miejsc do nocnego oglądania gwiazd, bo zachwyca swoim pięknem również w trakcie dnia.  Idealne miejsce dla miłośników kajakarstwa i trekkingu. W Wysokich Górach Skalistych każdy znajdzie idealną ścieżkę górską dla siebie. Wypad do Jasper to świetna okazja, aby popływać kajakiem wzdłuż jeziora Pyramid, który jest domem dla wielu ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Podczas wizyty tym miejscu nie można zapomnieć o zapierającym dech w piersiach kanionie Maligne, który liczy sobie 50 metrów wysokości. Wzdłuż kanionu płynie prawie 15-kilometrowa rzeka. Park Narodowy Jasper to również idealne miejsce na planowanie zimowej wspinaczki wzdłuż skał pokrytych lodowcem Athabasca. Dla miłośników jazdy na nartach polecamy wypad do ośrodka narciarskiego Marmot Basin.

Przed wyjazdem pamiętaj o zakupie obowiązkowego eTA do Kanady oraz o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym do Kanady.

Jezioro Maligne
Jezioro Maligne

2. Park Narodowy Fundy, Nowy Brunszwik

Wraz z Zatoką Fundy park jest zdecydowanie jednym z najlepszych miejsc w Kanadzie. Idealny punkt na podziwianie przepięknych i nierównych kanadyjskich wybrzeży. Sam park jest poprzecinany ogromną ilością szlaków. Najlepiej wybrać te, które wydają się nam najbardziej ciekawe i odpowiadają naszym możliwościom. To miejsce stanowi również idealne miejsce na spacer wzdłuż oceanu lub wypad na kajak wzdłuż wybrzeża Fundy.

Fundy Park
Narodowy Park Fundy

3. Park Narodowy Mount Revelstoke, Kolumbia Brytyjska

Dotarcie do tego parku jest stosunkowo proste. Wystarczy z Vancuuver zaplanować podroż do Calgary lub Banff główną autostradą, która prowadzi przez sam park. Park Mount Revelstoke to idealne miejsce dla tych, którzy pragną odpocząć. Jest też popularnym punktem dla miłośników sportów zimowych, w tym narciarstwa. Jakie miejsca w parku zasługują na szczególną uwagę? Niezwykle piękna trasa prowadzi przez zielone doliny, łąki pokryte kolorowymi kwiatami aż do jeziora Moraine o krystalicznie czystej powierzchni. Następnie warto skierować się stronę kolejnego jeziora – Three Valley Lake.

Jezioro Moraine
Jezioro Moraine

4. Park Narodowy Waterton Lake, Alberta

Wizytując w tym parku, jednocześnie na pewno warto odwiedzić graniczący park – Park Narodowy Montana Glacier – które z tytułowym parkiem zostały dodane do światowej listy dziedzictwa UNESCO. Co oferuje Park Narodowy Jeziora Waterton? Oprócz samego jeziora Waterton, warto odwiedzić jezioro Cameron, a dalej powędrować szlakiem Crypt Lake Trail. Szlak nie należy do najprostszych, a na trasie zobaczymy tunele, drabiny i przyjdzie nam się wspinać na strome klify.

Waterlone Park
Waterlone Park

5. Park Narodowy Glacier, Montana

Wielki Park Narodowy Glacier (co oznacza w dosłownym tłumaczeniu „Park Narodowy Lodowców”). A to dlatego, że na terenie parku znajduje się kilkadziesiąt lodowców. Powierzchnia miejsca to łącznie ponad 4000 km². W zasięgu parku łącznie znajdują się dwa pasma Gór Skalistych. Dodatkowo na jego terenie jest ponad kilkaset małych jezior polodowcowych – w których żyje ponad 1000 gatunków roślin i zwierząt. W XIX wieku miejsce było oblegane przez poszukiwaczy złota, ropy naftowej i innych bogactw.

Glacier National Park
Glacier National Park

6. Park Narodowy Yoho, Kolumbia Brytyjska

Nazwa parku pochodzi od słowa „yoho”, które w języku żyjących tam kiedyś Indian Kri oznacza „krzyk zachwytu”. Jedną z głównych atrakcji parku jest wodospad Takakkaw o wysokości prawie 400 metrów – co czyni go drugim co do wielkości wodospadem Kanady. Park Yoho sąsiaduje z czterema innymi parkami znajdującymi się w Górach Skalistych: wspomnianym Jasper, Banff i Kootnay.

Park Narodowy Yoho
Park Narodowy Yoho

7. Park Narodowy Gros Morne, Nowa Fundlandia

Nazwa parku pochodzi od drugiego co do wielkości szczytu Nowej Fundlandii – Gros Morne. Leży od w paśmie Long Range Mountains – zewnętrznym paśmie Appalachów. Samo miejsce przypomina norweskie fiordy. Najpiękniejsze miejsca w parku to Tablelands, przypominające odkryty płaszcz Ziemi odsłonięty na powierzchni. Warto udać się do latarni morskiej Lobster Cove Head, a następnie wybrać się na wycieczkę łodzią po wielkim fiordzie Western Book Pond, a następnie na tytułowy szczyt. Wycieczka w jedną stronę to łącznie prawie 15 kilometrów, więc warto zaplanować sobie więcej czasu na tę trasę.

Park Narodowy Gros Morne
Park Narodowy Gros Morne

8. Park Narodowy Ivvavik, Jukon

Miejsce usytuowane blisko północnej granicy z Alaską, najbardziej „odosobniony” park narodowy do odwiedzenia. Piękny, arktyczny, okalany tundrą – stanowi idealny cel podróży dla miłośników spokoju i bliskości do natury. Ze względu na inne od pozostałych parków położenie na mapie i mniejszą liczbę turystów, można podziwiać tu rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt. Jeśli chcesz wybrać się do Parku Ivvavik zacznij swoją podróż od miejscowości Edmonton.

Park Narodowy Ivvavik
Park Narodowy Ivvavik

9. Park Narodowy Grasslands, Saskatchewan

Leżący w środkowej części Kanady park narodowy to nie miejsce, w którym znajdziesz gór, oceanu czy gór, ale za to i tak na pewno Cię zachwyci. Za to niezwykłe, ciągnące się prerie. Surowy klimat nie odstrasza mieszkańców tych terenów: w tym żubrów, piesków preriowych czy antylop. Łącznie co roku odwiedza ten park blisko 12 000 turystów.

Park Narodowy Grasslands
Park Narodowy Grasslands

10. Park Narodowy Wells Gray Provincial Park

Park obejmuje większość południowych i najwyższych regionów gór Cariboo. Łącznie to ponad 5 tysięcy kilometrów kwadratowych. Największą atrakcją tego parku jest Helmacken Falls, 4. z najwyższych wodospadów w Kanadzie, o łącznej wysokości 141 metrów. Mieści się nad krawędzią jednego z płaskowyżów wulkanicznych.

Jezioro Alicji w Parku Narodowym Wells Gray Provincial
Jezioro Alicji w Parku Narodowym Wells Gray Provincial
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

3 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.