Zanim wyjedziesz do Indii – przewodnik

Jadę do Indii, od czego zacząć?

Wiza

Zanim pojedziesz do Indii postaraj się o wyrobienie odpowiedniej wizy. Jej rodzaje uzależnione są od celu twojego wyjazdu. O wizę możesz starać się zarówno poprzez firmę pośredniczącą z ramienia Indii – BLS International Visa Services – Poland lub poprzez polską firmę pośredniczącą typu Aina Travel.

Ubezpieczenie turystyczne do Indii

Zadbaj o polisę, będzie przydatna w razie konieczności udzielenia ci pomocy medycznej. MSZ wskazuje – że przed wyjazdem do Indii – wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir – rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 m. Doba w szpitalu w Indiach bez zabiegów i badań kosztuje od 30 do 120 USD. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dedykowany kod rabatowy -10%BLOGA10 – na wszystkie polisy dostępne na Gorilo.pl. Kod rabatowy należy wpisać na ścieżce zakupowej.

E-wiza

Od 2015 roku proces starania się o wizę uległ znacznemu ułatwieniu, gdyż dostępna jest opcja ubiegania się o e-wizę. Dzięki temu, podczas aplikacji, wystarczy załączyć skan paszportu oraz skan zdjęcia paszportowego. O e-wizy można ubiegać się w przypadku wyjazdów o charakterze: turystycznym, odwiedzin, krótkoterminowej opieki medycznej bądź krótkoterminowej podróży służbowej w celach biznesowych. W pozostałych przypadkach nadal obowiązuje wiza tradycyjna, czyli wklejana do paszportu w konsulacie. Dodatkowo jeśli wybierasz się do Indii na e-wizie, możesz wjechać tylko na wybranych lotniskach: Ahmedabad, Amritsar, Bagdogra, Bengaluru, Calicut, Chennai, Chandigarh, Cochin, Coimbatore, Delhi, Gaya, Goa, Guwahati, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Mangalore, Mumbai, Nagpur, Pune, Tiruchirapalli, Trivandrum, Varanasi i Vishakhapatnam; lub statkiem i dobijasz do jednego z tych 5 portów: Cochin, Goa, Mangalore, Mumbai, Chennai. Jeśli masz zamiar przekroczyć granicę w innym miejscu, będziesz potrzebować wizy tradycyjnej.

Meldunek

Obowiązuje tylko osoby, które wjeżdżają do Indii na wizach wielokrotnych. Obowiązku meldunkowego należy dokonać do 14 dni po przyjeździe. Jeśli tego nie zrobisz, to przy próbie wyjazdu z kraju zostaniesz zawrócony na granicy. Będziesz mógł opuścić Indie dopiero po zameldowaniu się.

Szczepienia

Nie ma żadnych obowiązkowych szczepień przed wyjazdem do Indii, warto jednak zaszczepić się standardowo przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W zależności od tego w jaki rejon Indii się wybierasz, sprawdź aktualne informacje na temat szczepień w stacjach sanitarno – epidemiologicznych.

Kiedy jechać?

Środek sezonu na wyjazdy do Indii trwa od grudnia do kwietnia, w tym okresie unikniesz co prawda monsunowych opadów i ogromnych upałów, ale nie unikniesz tłumu turystów. Równie tłoczno jest podczas uroczystości religijnych, więc jeśli nie chcesz utknąć, sprawdź wcześniej kiedy organizowane są w danym miejscu pielgrzymi i święta.

Podczas naszego lata warto odwiedzić Ladakhu, do którego nie dochodzi monsun, a i temperatura w tym okresie jest całkiem przyjemna.

Święta w Indiach

Ze względu na wielokulturowość w Indiach możesz liczyć na uczestnictwo nie tylko w tradycyjnych, ale również muzułmańskich (Muharram, Eid ul fitr, eid ul Adha) i chrześcijańskich (Wielkanoc i Boże Narodzenie) świętach. Święta narodowe to: Indyjskie Święto Republiki, które przypada na 26.01 i Dzień Niepodległości Indii – 15.08. Również całe Indie świętują dzień urodzin Gandhiego, które przypadają na 02.10. Do świąt ruchomych należą natomiast: Holi – święto kolorów (wiosna) oraz Diwali – święto świateł (jesień).

swiet-kolorow-indie-aina-travel
Święto Wiosny, inaczej Święto Holi, w Polsce znane również jako festiwal kolorów

Jak poruszać się po kraju?

Samochody i motocykle

Jeśli jesteś na tyle szalony, żeby samodzielnie prowadzić tego typu pojazdy, to powinieneś posiadać przede wszystkim międzynarodowe prawo jazdy. Pamiętaj jednak, że prowadzenie pojazdów w Indiach jest wyjątkowo kolizyjne. Przyczyniają się do tego: fatalny stan dróg, nieprzestrzeganie przez kierowców zasad ruchu drogowego, zły stan techniczny pojazdów, lekceważenie podstawowych zasad korzystania z pojazdów zmechanizowanych… . Statystki są zatrważające: rocznie na drogach ginie ponad 130 tys. osób (na każde 100 tys. mieszkańców tego kraju śmierć na drogach ponosi 11 osób! Jeśli sam nie ulegniesz wypadkowi, ale na przykład to ty spowodujesz wypadek, w którym ucierpi człowiek lub… krowa, to musisz się liczyć z prawnymi konsekwencjami.

Metro

W stolicy Indii, w Delhi funkcjonuje metro, choć jest stosunkowo nowe i wciąż jest rozbudowywane. O wejściu do niego informują niebieskie ogrodzenia z napisem Delhi Metro. Cena za przejazd waha się od kilku do kilkunastu rupii, w zależności od strefy.

Autobus

Tam gdzie kolej nie dojedzie, dojedzie autobus. To wybór dla ludzi o mocnych nerwach. Kierowcy autobusów to prawdziwi szaleńcy, którzy nie wiedzą co to rozsądek, a i instynkt przetrwania mają mocno ograniczony. Wybierając autobus trzeba liczyć się z: opóźnieniami czasu przejazdu, dodatkową opłatą za bagaż przewożony wewnątrz autobusu, myleniem drogi czy popalającymi hasz kierowcami.

Minibus/shared taxi

Te środki lokomocji sprawdzają się zwłaszcza w górskich miejscowościach.

Taksówka

 Zasada, o której należy pamiętać zawsze i wszędzie. Cenę ustalamy z góry! Warto się również targować. A zdecydowanie wybrać ją zamiast autobusu zaraz po przylocie. Po pierwsze jest wygodniejsza niż autobus, a po drugie zawiezie pod hotel.

Riksza

Doskonała metoda na poruszanie się po mieście. Zwykle uczciwa cena za rikszę rowerową to 15 rs / 1 km. Motoriksze są w teorii jeszcze tańsze. Pamiętaj, że właściciele riksz zarabiają w ten sposób na utrzymanie swoje i rodziny, więc jeśli zawyżą cenę kursu tylko dwa razy, powinieneś być zadowolony. Zawsze możesz nie dyskutować o cenie na starcie. Cenę oszacuj na podstawie odległości i po dojechaniu na miejsce, podaj odliczoną kwotę.  Ta metoda jednak jest dobra dla ludzi o żelaznych nerwach.

Transport lotniczy

Zadziwiające jest to, że Indie posiadają znakomicie rozwiniętą sieć połączeń lotniczych nie tylko wewnątrz kraju, ale również z innymi państwami. Znajduje się tu aż 19 portów międzynarodowych. Obecnie podróż samolotem jest w tym państwie najszybszym środkiem przemieszczania, choć nie najtańszym.

Kolej

Indyjska kolej, to prawdziwa potęga transportowa. Obecnie to najpopularniejszy środek przemieszczania się po kraju, który jest wyjątkowo dobrze rozwinięty. Skalę popularności mogą poświadczyć statystyki, które informują, że w skali roku koleją indyjską podróżuje ok. 8,2 mld pasażerów (ok. 22,7 mln dziennie), a pracuje dla niej 1,3 miliona pracowników.

Promy i statki

Podróżując po Indiach możesz również wybrać transport morski. Porty i terminale znajdują się w: Chennai, Haldi, Jawaharal Nehru, Kandla, Kalkucie, Mormugao, Mumbaiu, New Mangalore czy Vishakhapatnamie.

Jak przetrwać w Indiach?

Pierwsza i podstawowa zasada dotyczy rąk. Pamiętaj, że prawa ręka służy do jedzenia, a lewa jest nieczysta i służy do higieny osobistej. Należy się kierować tą zasadą w codziennym życiu np. pieniądze w sklepach podajemy tylko prawą ręką! lewą ręką nie dotykamy jedzenia, nie dotykamy też nią innych osób! Przestrzegaj tej zasady, a będzie dobrze.

Uważaj na to jak kręcisz głową. Pokręcenie nią z prawa na lewo oznacza zgodę, przyzwolenie, potwierdzenie itp., ogólnie „tak”.

Zanim wejdziesz do hinduskich świątyń i meczetów, ściągnij buty. Drogie Panie, nie zapominajcie o chustach na głowę i ramiona.

Targuj się o wszystko. Od transportu po poważne zakupy. Zwłaszcza na te drugie możesz czasem poświęcić nawet kilka godzin.

Zanim kogoś sfotografujesz, zapytaj o pozwolenie. Jedynie dzieciaki same chętnie wchodzą przed aparat, ale zaraz proszą o pieniądze. Często kiedy zrobisz zdjęcie, sam możesz zostać poproszony o zapozowanie.

Pamiętaj, że jadąc do Indii nie tylko ty szukasz kontrastów kulturowych, dla hindusów ty też jesteś egzotyczny. Do przejawów zaciekawienia trzeba się przyzwyczaić i traktować z humorem. 🙂

delhi-stolica-indii-aina travel
Delhi – stolica Indii

Kuchnia indyjska zaprasza!

Ghee rice, navaratna kuruma, birijani, chiapatti, parathas, owoce morza i po prostu owoce – mango, lichi. To tylko niektóre rzeczy warte spróbowania. Choć kuchnia indyjska jest dość pikantna, to bardzo smaczna i zdrowa. Ostre przyprawy przyśpieszają metabolizm, a w przypadku kurkumy stwierdzono, że ma wyraźny wpływ na zapobieganie powstawania chorób nowotworowych. Mieszkańcy Indii uwielbiają jeść, a każdy region ma specyficzną dla siebie kuchnię. Jeśli decydujesz się na jedzenie z ulicznych straganów, kieruj się zasadą, że najlepsze jedzenie jest tam, gdzie jest dużo miejscowych. Oznacza to nie mniej ni więcej, że jedzenie jest tam smaczne i bezpieczne dla twojego żołądka.

A oto przykładowe dania kuchni indyjskiej:

Masala Dosa – danie typowe dla południowych Indii, podawane najczęściej do śniadania. Bazę stanowią cieniutkie naleśniki dosa wypełnione różnymi dodatkami.

Dal to danie z soczewicy, grochu lub fasolki. Ziarna są długo gotowane, a następnie rozgniatane na gęstą papkę i doprawiane pikantnymi przyprawami.

Samosy, czyli pierożki smażone w gorącym tłuszczu z pikantnym nadzieniem z warzyw.

Biryani – jego podstawowym składnikiem jest ryż Basmati, do którego dodaje się różnego rodzaju przyprawy np. kardamon, imbir, chili, czosnek i szafran oraz warzywa lub mięso (najczęściej baranina).

Lassi to napój na bazie jogurtu naturalnego (curd) i przypraw: mięta, sól, pieprz. Przygotowywany jest również na słodko z dodatkiem owoców.

Chicken tikka, czyli pieczony kurczak doprawiany mieszanką curry.

Lemon&Honey&Ginger tea – jak łatwo można wywnioskować z nazwy, jest to herbatka z imbirem, sokiem z limonki i miodem.

Curd – to propozycja serwowanego na zimno słodkiego deseru ryżowego z mlekiem i kardamonem.

Jeżeli polubisz kuchnię indyjską, koniecznie kup przyprawy – są tu one o wiele lepszej jakości, niż te które kupujemy w naszych sklepach. Rewelacyjną pamiątką będzie też przygotowana masala przez sprzedawcę w sklepie z przyprawami.

goa-indie-aina-travel
Goa zachwyca pięknymi piaszczystymi plażami

Zagrożenia w Indiach, czyli nie podróżuj sama!

Oczywiście jak wszędzie możesz paść ofiarą pospolitej przestępczości, kieszonkowcy nie śpią więc i ty nie trać czujności. Uważaj też na nieuczciwych taksówkarzy i kierowców riksz. Najlepiej korzystać z taksówek typu pre-paid taxi lub radio taxi. Jeśli chcesz się przejechać rikszą lub inną taksówką, ustal cenę i walutę na początku podróży.

Zdecydowanie poważniejszą sprawą jest zagrożenie zamachami terrorystycznymi, zwłaszcza w typowo turystycznych miejscowościach i regionach.

Koniecznie miej ze sobą kopie paszportu i wizy wjazdowej do Indii. W przypadku utraty oryginałów, kopie będą pomocne przy wyrabianiu nowych dokumentów.

Jeśli jesteś kobietą i wybierasz się w podróż po tym pięknym kraju samotnie, zachowaj szczególną ostrożność. Niestety wśród zagrożeń wymienia się również przestępstwa na tle seksualnym. Najlepiej więc po Indiach podróżować z partnerem lub z grupą przyjaciół.

leh-indie-aina-travel
Leh to raj dla fanów przyrody

Czego nie robić w Indiach?

Ze względu na odmienną florę bakteryjną  nie wolno pić niebutelkowanej wody czy napojów z lodem niewiadomego pochodzenia, nie wolno też spożywać owoców i warzyw ze straganów bez dezynfekcji, unikaj również jedzenia w ulicznych punktach gastronomicznych i lokalach gorszej kategorii. Jeśli pomimo przestrzegania powyższych zaleceń masz problemy żołądkowe, skuteczniejsze będą miejscowe medykamenty niż te przywiezione z Polski. Apteki są dość dobrze wyposażone, więc nie powinieneś mieć problemów z zakupem leków.

Kolejną ważną sprawą jest unikanie niektórych terenów podczas podróżowania po kraju, chociażby terenów przygranicznych z Pakistanem. Linia graniczna nie jest tam dość widoczna i nieświadomie możesz ją przekroczyć, w związku z czym możesz mieć poważne nieprzyjemności.

Również pamiętaj o tym, że w wysokich partiach gór możesz mieć problem z uzyskaniem pomocy. Nie latają tu komercyjne jednostki ratunkowe, a siły powietrzne Indii nie mają obowiązku świadczenia pomocy ratowniczej, choć w rejonach przygranicznych zdarza im się uczestniczyć w takich akcjach.

Jeśli kupisz okazyjnie stuletni antyk, wyroby z kości słoniowej, skóry zwierząt lub skorupy żółwi, pamiętaj że nie wolno ci ich wywieźć poza granice kraju. Możesz mieć poważne problemy.

Zabrania się też wwozu i korzystanie z telefonów satelitarnych. Grozi za to zarekwirowanie urządzenia, kara grzywny, a nawet 3 lata pozbawienia wolności. Podejrzenia wzbudzają również lornetki, teleskopy oraz aparaty fotograficzne z silnymi transfokatorami, te przedmioty lepiej zostawić w domu.

I co najważniejsze, posiadanie i przemyt narkotyków są surowo karane. Za przestępstwo posiadania narkotyków grozi min. 6 miesięcy pozbawienia wolności, a za próbę przemytu nawet 10 i więcej lat więzienia.

mumbai-indie-aina-travel
Mumbai, to jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia na mapie Indii

To warto zobaczyć

Wybierasz się do: Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram, oraz archipelagu Andamanów i Nikobarów, nie zapomnij o specjalnym zezwoleniu, o które powinieneś się starać w biurach rejestracji cudzoziemców lub przedstawicielstwach stanowych.

Koniecznie zobacz: Bombaj – perłę w koronie; Hampi w stanie Karnataka – jest to raczej miasteczko, ale bardzo urokliwe położone wśród plantacji bananowców; Jodhpur w Rajasthanie – tzw. „niebieskie miasto”; Varanasi w Uttar Pradesh – niezapomniane przeżycia na brzegach Gangesu; Delhi – koniecznie odwiedź starą, muzułmańską część miasta, a potem dla kontrastu Nowe Delhi; Śrinagar – stare miasto  z drewnianą zabudową i patrolami wojskowymi na ulicy, tu też znajduje się piękne jezioro Dal; Leh – stolica Ladakhu – spotkać tu można uchodźców tybetańskich, a samo miasto jest świetną bazą wypadową do wycieczek po okolicy; Haridwar – mniej tu turystów niż w Waranasi, mnóstwo hinduskich pielgrzymów.

Osoby nastawione na zwiedzanie zobaczą:

W Mysore wieczorem zachwyca iluminacja pałacu Maharadży, warto też skusić się na parę metrów jedwabiu oferowanego w malutkich sklepików.

Jaisalamer w Rajasthanie – tu możesz zamieszkać w prawdziwym forcie, a następnie udać się na safari na pustynie Thar.

Khajuraho w Madhya Pradesh – słynie ze świątyń, które są przyozdobione scenami z Kamasutry.

Amritsar w Punjab, czyli Złota Świątynia, jest to święte miejsce Sikhów i  jedno z najpiękniejszych miejsc w Indiach.

Delhi, tu oczywiście warto zobaczyć Grobowiec Humajuna, Kutab Minar, mauzoleum Nizamuddin Auliji, Czerwony Fort i meczet Piątkowy, które znajdują się w starej części miasta, natomiast w Nowym Delhi znajdziesz Bramę Indii, Connought Place oraz miejsce śmierci Gandhiego, dom Indiry Gandhi i pałacyk pierwszego premiera Indii – J. Nehru.

Agra. To tutaj znajduje się słynny Tadż Mahal, a także Czerwony Fort oraz Fathepur Sikri – dawna stolica Mogołów figurująca na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Jaipur. To miasto pięknych pałaców: Hawa Maral (Pałac Wiatrów) i Księżycowego Pałacu (siedziba maharadży). Znajduje się tutaj też obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar.

W Sikandrze warto odwiedzić grobowiec cesarza Atbara.

Jeśli chodzi o przyrodę to w Varkali można nad ranem zobaczyć baraszkujące w wodzie delfiny, w Ooty w Tamil Nadu natkniesz się na słonie, a piękne zachody słońca zachwycają podczas rejsu backwaters Kollam-Allapey. Najwięcej dzikich zwierząt spotkasz w Parkach Narodowych np. tygrysy w Kanha (Madhya Pradesh) i Bandhavgarh (Madhya Pradesh), nosorożce i słonie w Khaziranga (Assam), Bandipur i Nagarhole (Karnataka i Tamil Nadu)

Fani wspinaczek górskich będą zachwyceni Leh w Ladakhu (3500 m.n.p.m.) oraz Himalajami, a zwłaszcza drogą z Lehu do Manali, która dostarcza niezapomnianych widoków.

udaipur-indie-aina-travel
Udaipur to miasto z pałacem na jeziorze

Pamiątki z Indii, co przywieść z podróży?!

W zależności od miejsca, w którym jesteś, możesz przywieźć coś charakterystycznego dla tego miejsca, np. z: Agry – przedmioty z marmuru, Varanasi – jedwab, Ladakh – pamiątki od Tybetańczyków, szale z pashminy, Rajasthanu – charakterystyczne narzuty na łoża oraz laleczki, Kaszmiru – dywany czy z Kerala – pamiątki z drzewa sandałowego. Oczywiście wszystkie te rzeczy znajdziesz też w Delhi na Main Bazar może się zdarzyć, że będą tańsze.

Warto robić zakupy w Delhi w dzielnicy Pahar Ganj lub na Palika Bazar przy Connaught Place oraz na targu Janpat. Ciekawe pamiątki można przywieźć z Lehu, gdzie swoje stoiska mają uchodźcy tybetańscy. Wszędzie należy się targować!

jaipur-indie-aina-travel
Jaipur – Pałac Wiatrów

Podstawowe informacje

Pieniądze

Walutą Indii jest rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa), którą możesz wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych do tego bankach i u uprawnionych dealerów walutą.

Internet

Jest powszechnie dostępny. Oczywiście na prowincji czasem może być problem z łączem, również na prowincji cena za korzystanie z łącza jest droższa.

Kontakt telefoniczny

Zasięg jak w przypadku Internetu, zależy od miejsca, w którym się znajdujesz. Oczywiście na prowincji jest gorszy. Niestety roaming jest dość drogi, więc lepiej ograniczyć się do SMS-ów lub zawsze można skorzystać z ogólnodostępnych budek telefonicznych. Możesz też kupić indyjską kartę SIM, tylko że załatwienie jej wymaga konkretnych procedur rejestracyjnych co może potrwać nawet dwa dni. Dodatkowo jeśli zostanie do ciebie wykonany telefon kontrolny musisz wyjaśnić, że jesteś turystą i nie możesz podać informacji na temat indyjskich dokumentów. Upewnij się, że konsultant cię zrozumiał, w przeciwnym razie, karta SIM zostanie zablokowana.

Numery alarmowe: 100 – policja, 101 – straż pożarna, 102 – pogotowie ratunkowe, 103 – policja drogowa

Ważne adresy:

Ambasador RP w Indiach: Tomasz Łukaszuk
Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel: +91 11 41496901
Tel dyżurny: Z PL +91 9910999477; IN 0 9910 999 477
E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
WWW: http://www.newdelhi.msz.gov.pl

Instytut Polski w New Delhi -Dyrektor: Anna Tryc-Bromley
Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel: + 91 11 41496919

Konsul Generalny: Leszek Brenda
Indie, Mumbaj, Nirmal Building, 11A, 11th Floor, 241/242 Backbay Reclamation, Nariman Point , 400021
Tel dyżurny: +91 98 2199 5595;                                                                                                                                          Telefon dyżurny, czynny po godzinach pracy urzędu: +91 98 2199 5595
Tel: + 91 22 22852641
E-mail: mumbaj.kg.info@msz.gov.pl
WWW: http://www.mumbaikg.polemb.net
Urząd czynny jest w godzinach 08:15 – 16:15

market-w-jaipurze-aina-travel
Market w Jaipurze

Indie, to państwo pełne kontrastów, absurdów i bogatej kultury religijnej, które swoim chaosem może zawrócić w głowie. Kiedy myślisz Indie. widzisz: kolorowe sari, kiczowate filmy Bollywood, monumentalne Tadż Mahal, różnorodne przyprawy, ogromne bogactwa, a także wszechobecną biedę. Jeśli się tam wybierasz, zapomnij o europejskiej logice i przygotuj się na prawdziwą przygodę!


Ściągnij przewodnik po Indiach w formacie pdf.

Dzięki temu zawsze już będziesz go miał pod ręką!

Kliknij Tutaj


Źródła:

gov.msz.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

47 Responses

  1. קמגרה תשדרג לכם את חיי המין ותאפשר לכם הנאה מרבית מהאקט. לטבע פלז’ר שלל פתרונות טבעיים נוספים שישדרגו לכם את חדר המיטות. קמגרה תשדרג לכם את חיי המין ותאפשר לכם הנאה מרבית מהאקט. לטבע פלז’ר שלל פתרונות טבעיים נוספים שישדרגו לכם את חדר המיטות. נערת ליווי אנאלי

  2. Абсолютно бесплатный промокод 1xbet. На сегодня контора предлагает всем новичкам воспользоваться не только приветственным бонусом, но и получить дополнительные преференции. Эти льготы игрок получает в том случае, если внимательно отнесётся к процедуре регистрации на сайте. 1xbet работающие промокоды. 1xbet – один из самых узнаваемых букмекерских брендов в стране. Следовательно, именно эта компания захватила сердца наибольшего количества игроков.промокод для 1хбет Компания была основана до внесения поправок в закон об азартных играх и оставалась лидером среди букмекерских контор на нашем рынке в правовой реальности. Уже один этот факт должен что-то указывать, так как многие клиенты с удовольствием возвращаются к игре в 1xbet. 1XBET – промокод на 32500р. Свежие промокоды 1xBet Все купоны и скидки букмекера Получи бонус 32500 ₽ Делай ставки на спорт.

  3. El mundo de las apuestas en línea nunca ha sido tan emocionante como con el código promocional 1xbet. Si buscas la mejor experiencia de juego, no puedes dejar pasar la oportunidad de utilizar el código promocional 1xbet. código de promoción 1xbet para bonificación Con el código promocional 1xbet, obtendrás acceso a ofertas y bonificaciones exclusivas que harán que tus apuestas sean aún más emocionantes. Ya sea que estés interesado en apuestas deportivas o juegos de casino, el código promocional 1xbet te brindará ventajas adicionales para aumentar tus posibilidades de ganar. No pierdas esta oportunidad única de aprovechar al máximo tus apuestas en línea con el código promocional 1xbet. ¡Regístrate hoy mismo y descubre por qué somos el líder en el mundo de las apuestas en línea con nuestro código promocional exclusivo!

  4. Слоты и онлайн-игры в казино способны разнообразить жизнь человека. Важно только правильно выбрать площадку — она должна быстро и честно выплачивать выигрыши, надежно хранить персональные данные клиентов, предлагать большой ассортимент развлечений и интересную бонусную программу. Важную роль играют также наличие адаптированной мобильной версии и приложений. https://enic-kazakhstan.kz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.