Turcja, Iran i Azerbejdżan – jedna podróż

turcja-iran-i-azerbejdzan-za-jednym-zamachem-blog-aina

Bliski Wschód to region, gdzie przecierają się szlaki kulturowe i religijne. To tutaj narodziły się trzy największe religie świata: judaizm, chrześcijaństwo oraz islam. Wschód zachwyca niesamowitą przyrodą: morzami, pustyniami i zaśnieżonymi górami. Nad tutejszymi morzami znajdują się resorty z samych szczytów turystycznych przebojów, najwspanialsze targowiska świata odurzające barwami i zapachami oraz zabytki najstarszych cywilizacji. Aby zaostrzyć apetyt na Bliski Wschód, poniżej przedstawiamy pomysł na podróż do Turcji, Iranu i Azerbejdżanu za jednym zamachem!

Jak zaplanować trasę podróży?

Podróż najlepiej zacząć od Turcji, następnie pojechać do Iranu i na końcu do Azerbejdżanu położonego na północnej granicy Lewantu. Oczywiście najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest samolot. Z Warszawy można dolecieć bezpośrednio do Stambułu. Czasem trafiają się tanie bilety lotnicze z Kijowa i Frankfurtu nad Menem do Ankary. Z Polski można również dostać się do Antalyi na południu Turcji dzięki lotom czarterowym. W trakcie podróży można również przemieszczać się samolotem, ale na pewno nie dostarczy to tyle frajdy co na przykład podróż pociągiem lub autobusem. Do Teheranu można dolecieć ze Stambułu, a z Teheranu do Baku.

Co dalej?

Niestety nie ma bezpośrednich lotów między Azerbejdżanem a Polską, za to można łatwo dolecieć z Baku do Kijowa albo Mińska. Jeśli chodzi o pociąg, to na pewno warto rozważyć podróż ze Stambułu do Teheranu. Do Baku jeździ dość wygodny autokar z Teheranu. Zarówno w Turcji, jak i w Iranie i Azerbejdżanie podróż autostopem nie jest zbyt popularna, jeśli się jednak zdecydujesz, pamiętaj, żeby wcześniej zapytać kierowcy, czy podróż rzeczywiście będzie bezpłatna. Pomiędzy Iranem a Azerbejdżanem przejścia lądowe są otwarte. Obywatele polscy mogą korzystać z przejścia w Astarze nad Morzem Kaspijskim oraz w Dżulfa. Nie należy podróżować w okolicach Górskiego Karabachu; jest to terytorium sporne Armenii i Azerbejdżanu, w związku z czym nie da się podróżować między tymi dwoma krajami (chyba, że sprytnie poprosicie o niewbijanie wizy do paszportu, a wydanie jej na kartce papieru, to wtedy nie ma problemu). Obywatele polscy nie mogą wyjechać ani wjechać do Azerbejdżanu również od strony Rosji.

Co warto zobaczyć, czyli zwiedzanie w pigułce?

Turcja

Na podróż w pigułce należy przeznaczyć co najmniej dwa tygodnie. Na liście must-see w Turcji znajduje się oczywiście Stambuł, który leży na północnym zachodzie kraju, czyli prawie 2500 km od Teheranu. W Stambule koniecznie trzeba zobaczyć świątynię Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Konia Trojańskiego oraz starożytne miasto Pergamon. Stamtąd warto wyruszyć na południe do magicznej Kapadocji, gdzie surrealistyczne formy skalne poruszają wyobraźnię nie tylko tych, którzy oglądają ją podczas lotu balonem. 😉

Wiza do Turcji

Turcja to nie tylko zwiedzanie. Spragnieni wypoczynku mogą spędzić kilka dni na jednej z tureckich plaż, takich jak Iztuzu nad Morzem Egejskim (na zachód od Antalyi). Infrastruktura sprzyja tu miłośnikom nurkowania i raftingu. Niedaleko Antalyi znajduje się imponujący zabytek starożytności – brama Hadriana.

Iran

Teheran (Iran) to ogromne miasto położone u stóp Elbrusu. W cieniu potężnych gór toczy się gwarne życie, głównie na bazarach. W stolicy Iranu warto zobaczyć Pałac Golestan, Muzeum Biżuterii oraz największy bazar w mieście – Wielki Bazar. Wśród globtroterów popularne jest miasto Isfahan, położone ponad 300 km na południe od Teheranu. Znajduje się tu jeden z najstarszych meczetów w kraju – Meczet Piątkowy. Do turystycznych „highlights” należy również Meczet Imama z charakterystyczną błękitną mozaiką na fasadzie.

Wiza do Iranu

W drodze do Azerbejdżanu koniecznie trzeba się zatrzymać w Tebrizie. Miasto słynie z jednego z najwspanialszych targów na świecie. Po zakupowym szaleństwie dobrze spędzić kilka dni na łonie natury, na przykład w Parku Narodowym Qobustan, położonym na drodze do Baku, tuż nad Morzem Kaspijskim. Na terenie Parku znajdują się naskalne malowidła oraz błotne wulkany. Jeśli starczy ci odwagi, możesz zażyć kąpieli w błocie! Polecamy z czystym sumieniem.

Azerbejdżan

Nie zostawiaj Baku na ostatnią chwilę. W stolicy Azerbejdżanu warto spędzić co najmniej dwa dni, choćby po to, by odpocząć po intensywnej podróży. Centrum miasta jest zabudowane nowoczesną architekturą, „szklanymi domami” z charakterystycznymi Ognistymi Wieżami na czele. Jednak najpiękniejsza panorama miasta roztacza się ze znacznie niżej położonej Baszty Dziewiczej.

Wiele atrakcji oferuje również północ Azerbejdżanu. Warto tam zobaczyć jedną z wyjątkowych wsi świata – Xınalıq. Wieś jest nieustannie zamieszkiwana od ponad 5 tysięcy lat, a jej mieszkańcy uważają się za potomków Noego. Niedaleko znajduje się miasteczko Quba – enklawa zamieszkiwana przez Żydów co najmniej od czasów niewoli babilońskiej.

Wiza do Azerbejdżanu

Czego warto spróbować?

Na samą myśl o kuchni azjatyckiej człowiek głodnieje. Każdy region specjalizuje się w innych potrawach. Jednak zarówno w Turcji, jak i w Iranie i Azerbejdżanie jako główny napój króluje herbata. Urokliwe herbaciarnie znajdują się niemal na każdym rogu. Do herbaty warto zamówić bakalie, suszone owoce oraz baklawę. W Iranie popularną słodyczą jest goosh-e fil, coś w rodzaju smażonego ciasta polanego słodkim syropem. Azerowie chętnie jedzą do herbaty rozmaite konfitury, cukierki, chałwę oraz owocowe sorbety.

Niemal wszędzie można zjeść kebab, przygotowywany na rozmaite sposoby. Ponieważ Azerbejdżan, Iran oraz Turcja to kraje w większości muzułmańskie, to trudno w nich zjeść potrawy oparte na wieprzowinie. W Iranie popularne są kotleciki jagnięce (kufteh), w Azerbejdżanie – dolma (coś w rodzaju gołąbków w liściach winogron), a w Turcji çorba, czyli po prostu zupa. Kuchnie wszystkich tych krajów zachwycają bogactwem roślin, zwłaszcza Azerbejdżan, gdzie są dostępne chyba wszystkie warzywa świata. W Turcji na stołach króluje bakłażan i figi.

Formalności, czyli wizy!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby odwiedzić wszystkie powyżej wymienione państwa, potrzebne Ci będą wizy. O wizę do Iranu można się ubiegać w Ambasadzie Iranu w Warszawie. Uzyskanie wizy turystycznej jest również możliwe na lotniskach międzynarodowych w Iranie. Od 2017 roku obywatele polscy mogą się ubiegać o wizę elektroniczną do Azerbejdżanu. Wizy tego typu są przesyłane na adres e-mail zwykle w ciągu 3 dni roboczych. Elektroniczną wizę turystyczną do Turcji można też otrzymać na adres e-mail. Na lotniskach w Turcji można również nabyć wizę po przylocie (ma ona charakter wklejki). O wizę można się również ubiegać w Ambasadzie Turcji w Warszawie.

Jeśli nie masz czasu na zajmowanie się formalnościami wizowymi, wszystko możesz zlecić nam. Wizy załatwimy za Ciebie, a Ty w tym czasie dokładnie zaplanuj trasę podróży!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

24 Responses

  1. קמגרה תשדרג לכם את חיי המין ותאפשר לכם הנאה מרבית מהאקט. לטבע פלז’ר שלל פתרונות טבעיים נוספים שישדרגו לכם את חדר המיטות. קמגרה תשדרג לכם את חיי המין ותאפשר לכם הנאה מרבית מהאקט. לטבע פלז’ר שלל פתרונות טבעיים נוספים שישדרגו לכם את חדר המיטות. נערת ליווי אנאלי

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.