Jak nie zachorować w trakcie wyjazdu? Część 1. niezbędnika zdrowego turysty.

uwazaj-na-to-co-jesz-aina-travel

Zażycie szczepionek przed wyjazdem do egzotycznych krajów nie zwalnia z obowiązku wzmożonej czujności w trakcie zagranicznego pobytu. W wielu sytuacjach jesteśmy w stanie uniknąć potencjalnego zarażenia, ale co w przypadku, gdy na profilaktykę jest już za późno? Przedstawiamy pierwszą część niezbędnika zdrowego turysty – Jak nie zachorować w trakcie wyjazdu?

WODA I JEDZENIE

Bakterie trafiające do twojego organizmu wraz z pokarmem są chyba najczęstszym rodzajem wakacyjnych infekcji. Wynika to przede wszystkim ze zróżnicowanej flory bakteryjnej w krajach, do których podróżujesz. Również nieodpowiednich warunków przechowywania, niesprzyjającego klimatu (duże nasłonecznienie lub wilgoć), czy złych warunków sanitarnych. Oczywiście nie sposób zawsze wozić ze sobą jedzenie z Polski, albo unikać próbowania pysznych lokalnych potraw. Są jednak proste zasady, które pozwolą Ci na przetrwanie wyjazdu bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Pierwsza zasada, to obowiązkowe mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem. Jeśli nie masz pewności, co do stanu wody bieżącej, najlepszym rozwiązaniem jest jej przegotowanie w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Druga zasada, to kupowanie jedynie butelkowanej, fabrycznie zamkniętej, wody i zwracanie uwagi na lód serwowany do chłodnych napojów. Po trzecie, staraj się unikać jadania w miejscach, w których kuchnia raczej odstrasza niż, zachęca. Stosując te trzy proste kroki możesz w prosty sposób zabezpieczyć się przed zachorowaniem na choroby wątroby – WZW A, dur brzuszny, czy cholerę.

Dżungla to miejsce, w którym łatwo u ukąszenia insektów lub innych tropikalnych zwierząt
Dżungla to miejsce, w którym łatwo u ukąszenia insektów lub innych tropikalnych zwierząt

ZWIERZĘTA I OWADY

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się westchnąć nad malutkim pieskiem spotkanym na ulicy, czy dzikim lub leśnym zwierzęciem siedzącym na środku Twojej drogi. O ile są to jedynie westchnienia zachwytu sytuacja jest jeszcze opanowana. Zwierzęta i owady są bowiem nosicielami wielu niebezpiecznych dla człowieka chorób, bez względu na to, czy są one dzikie, czy udomowione. Podczas swoich podróży staraj się unikać głaskania lub karmienia nieznanych zwierząt, nie zbliżaj się także do nich na zbyt bliską odległość. Takim zachowaniem ryzykujesz zakażenie wścieklizną, która skutecznie może pokrzyżować Twoje wyjazdowe plany. W miejscach tropikalnych uważaj na małpy, które lubią skakać na turystów wyczuwając jedzenie, zaś w jaskiniach nie zbliżaj się do nietoperzy. Podróżując z dzieckiem zwracaj szczególną uwagę na zmiany na jego ciele i nie pozwalaj mu zbliżać się zbyt blisko zwierząt. Inny rodzaj zagrożenia niosą ze sobą owady. Ich ukąszenia potrafią być tragiczne w skutkach, niosąc takie powikłania jak: malaria, żółta febra, denga, japońskie zapalenie mózgu. Zawsze staraj się nosić odzież z dłuższym rękawem, korzystaj z moskitier oraz środków przeciw insektom.


Źródła:

szczepieniadlapodrozujacych.pl/

Ubezpieczenie podróży

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.