Na szlaku starożytnych Persów

iran-aina-travel

Iran to kraj położony na terenie dawnego imperium perskiego, a zarazem spadkobierca jego kultury, tradycji i obyczajów. Podróż w te strony to prawdziwa uczta historyczna oraz szansa poznania zupełnie nowego kraju.

Persja – wycieczka do Iranu

Persja była jednym z największych i najbardziej wpływowych regionów na mapie starożytnego świata. Rozciągała się od wybrzeży Morza Czarnego na zachodzie, aż po terytoria północnych Indii na wschodzie i dominowała pod względem kulturowym i językowym na terenie dzisiejszego Bliskiego Wschodu. Spadkobiercami tradycji perskich są współcześnie Irańczycy, którzy z dumą odkrywają przed turystami to, co w ich kraju najpiękniejsze. Odwiedzając Iran przygotuj się na dużą dawkę historycznych emocji, którym na każdym kroku towarzyszy magia Orientu.

Ogrody Eram w Szirazie są dobrym miejscem na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu
Ogrody Eram w Szirazie są dobrym miejscem na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu

Stolica antycznego świata – Sziraz

Chcąc podążać szlakiem perskiego imperium nie możesz pominąć wizyty w stolicy prowincji Fars, czyli mieście Sziraz. Jest to szóste największe miasto w Iranie o populacji przekraczającej milion mieszkańców. Znajduje się on w południowej części Iranu u podnóża gór Zagros. Do naszych czasów zachowało się wiele przykładów dawnej świetności Szirazu, które odkryjesz przechadzając się po tym tajemniczym mieście. Koniecznie odwiedź dwa najważniejsze mauzolea, Hafez oraz Saadi – oba wybudowane ku czci najwybitniejszych perskich poetów. Szukając ukojenia i odpoczynku od intensywnego zwiedzania wybierz się na chwilę do ogrodów Eram. Ten przepiękny kompleks złożony z małych pałacyków oraz okazów flory i fauny jest zieloną wizytówką nie tylko Szirazu, ale i całego Iranu.

Persepolis to przykład tradycyjnego antycznego miasta Persji
Persepolis to przykład tradycyjnego antycznego miasta Persji

Mityczne Persepolis

60 kilometrów od Szirazu znajduje się miasto, którym zachwycali się wszyscy starożytni podróżni, pisarze i władcy. Persepolis, czyli miejsce, w którym bije serce dawnej Persji to absolutnie obowiązkowy punkt zwiedzania Iranu. Prace wykopaliskowe na tym obszarze rozpoczęto w latach 30 XX wieku i stopniowo oddawane są do turystycznego użytku kolejne części tego antycznego miasta. Do dziś zachowały się liczne bramy, kolumny, ruiny świątyń wznoszone około 500 lat przed naszą erą. Wyjątkowy status tego miejsca potwierdzony został poprzez wpisanie Persepolis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wiza do Iranu

Sezon na podróż do Iranu rozpoczyna się już niebawem. Najlepszy bowiem czas na taką wycieczkę to okres jesienny np. październik, kiedy temperatury umożliwiają ci swobodne odkrywanie piękna Iranu. Pamiętaj, jednak potrzebna będzie wiza irańska. Pomożemy ci w jej wyrobieniu. Więcej informacji o wizie do Iranu i ubezpieczeniu do tego kraju znajdziesz: aina.pl/WizaDoIranu.


Iran

Ubezpieczenie do Iranu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.