Turystyka cmentarna – nowy trend?

wesoly-cmentarz-rumunia-aina-travel

Wyjazdy zagraniczne to już nie tylko pobyt w nieznanym dotąd miejscu. Coraz częściej podróżni nastawiają się na konkretny rodzaj przeżyć dostosowany do ich zainteresowań, i tak właśnie narodziła się turystyka cmentarna. Czy jest to nowy trend? Trudno stwierdzić. Jednakże postanowiłam pokusić się o przygotowanie listy 10 najbardziej zdumiewających i najpiękniejszych cmentarzy na świecie, które zdecydowanie warto odwiedzić nie tylko jesienią.

10. Wesoły Cmentarz, Rumunia

W regionie Maramuresz w północnej Rumunii znajduje się chyba najbardziej kolorowy cmentarz na świecie. Nagrobki wykonane są z drewna i ozdobione rysunkami oraz krótkimi wierszykami przedstawiającymi osobę pochowaną w tym miejscu.

9. Stary Cmentarz Żydowski, Czechy

W stołecznej Pradze znajduje się jeden z najwspanialszych cmentarzy żydowskich w Europie. Ponad 12 tysięcy macew wydaje się wyrastać wprost z ziemi, a bark jakichkolwiek śladów techniki potęguje wrażenie podróży się w czasie.

Stary Cmentarz Żydowski, Czechy
Stary Cmentarz Żydowski, Czechy

8. Cmentarz La Recoleta, Argentyna

Ten najsłynniejszy cmentarz w całej Ameryce Południowej znajduje się w Buenos Aires. Tutejsze nagrobki to prawdziwa feeria artystycznych stylów i upodobań, od art déco, po neogotyk. Pochowani są tu najwybitniejsi pisarze, myśliciele czy politycy ze słynną Evą Peron na czele.

Cmentarz La Recoleta, Argentyna
Cmentarz La Recoleta, Argentyna

7. Xoxocotlan, Meksyk

Specjalny status zmarłych w Meksyku powoduje, że nawet po śmierci nie eliminuje się ich ze społeczeństwa. Z tego powodu meksykańskie cmentarze dosłownie tętnią życiem. Codziennie zobaczyć można tutaj rodziny ucztujące przy grobie zmarłych przodków.

6. Cmentarz Ayoma, Japonia

Ten tokijski cmentarz szczególnie chętnie odwiedzany jest wiosną, kiedy zakwitają rosnące tutaj drzewa wiśni. Cała okolica mieni się wówczas różnymi odcieniami różu, co sprawia, że można zapomnieć, gdzie tak naprawdę się znajdujesz.

Cmentarz Ayoma, Japonia
Cmentarz Ayoma, Japonia

5. Père-Lachaise, Francja

Jest to najsłynniejszy i najliczniej odwiedzany cmentarz w całej Francji, a to głównie za sprawą pochowanych tutaj osób. Przechadzając się po wąskich uliczkach natknąć możesz się na grób Edith Piaf, Fryderyka Chopina, Oscara Wilda, czy zdecydowanie największej „atrakcji” – Jimma Morrisona.

Père-Lachaise, Francja
Père-Lachaise, Francja

4. Mount Auburn, Stany Zjednoczone

Cmentarz położony w mieście Cambridge w stanie Massachusetts założono w 1831 roku i tak naprawdę to bardziej przypomina on uroczy i romantyczny park niż miejsce spoczynku kilku najważniejszych Amerykanów. Szczególnie warto go odwiedzić w trakcie malowniczej jesieni.

Mount Auburn, Stany Zjednoczone
Mount Auburn, Stany Zjednoczone

3. Magnificent Seven, Wielka Brytania

Ten londyński cmentarz podzielony jest na siedem części, od których zresztą zaczerpnął swoją nazwę. Charakteryzuje się on specyficzną architekturą i stylistyka nagrobków utrzymanych w XIX-wiecznym neogotyckim stylu. Z powodzeniem znaleźć możesz także sarkofagi inspirowane starożytnym Egiptem.

Magnificent Seven, Wielka Brytania
Magnificent Seven, Wielka Brytania

2. Green-Wood Cemetery, Stany Zjednoczone

Jest to jeden z największych cmentarzy Nowego Jorku, który ulokowany został na kilku brooklińskich wzgórzach. Poza spacerem pośród kwiecistych alejek i wyszukiwaniem grobów amerykańskich polityków, możesz podziwiać tutaj także panoramę na wielkomiejskie drapacze chmur widoczne z oddali.

Green-Wood Cemetery, Stany Zjednoczone
Green-Wood Cemetery, Stany Zjednoczone

1. Cmentarz Waverley, Australia

Jest to chyba najbardziej malowniczo położony cmentarz na całym świecie. Znajduje się on w Sydney, tuż u wybrzeży oceanu, a niemal wszystkie groby ułożone są frontami w stronę wody. Tworzy to niesamowity widok, dodatkowo spotęgowany przez prawdziwy urok niektórych z nagrobków.

Cmentarz Waverley, Australia
Cmentarz Waverley, Australia

Ponieważ już niedługo zbliżają się święta, w których chrześcijanie będą wspominać zmarłych, warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie grobów bliskich w tym czasie, ale nie tylko, by chwilę się pomodlić i zapalić znicze, ale również by zadbać o ich miejsce spoczynku.


Do odwiedzenia niektórych cmentarzy z naszej listy, będą ci potrzebne wizy. Poniżej znajdziesz linki do wniosków wizowych oraz do wymogów jakie musisz spełnić aby uzyskać wizę.

Wiza do USA

Wiza do Australii

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.