Santiago de Cuba – najbardziej karaibskie z kubańskich miast

katedra-santiago-de-cuba-aina-travel

Jeśli nie przepadasz za zimą, a marzysz o pięknej pogodzie, piaszczystych plażach i niesamowitym muzycznym klimacie, to zdecydowanie powinieneś odwiedzić Santago de Cuba. Właśnie teraz jest najlepszy czas na podróże na Kubę.

Najbardziej karaibskie z kubańskich miast

Santiago de Cuba, to drugie co do wielkości miasto malowniczo położone u podnóża gór Sierra Maestra. Zamieszkuje je prawdziwa mieszanka zarówno etniczna jak i kulturowa. Obecnie żyją tu obok siebie potomkowie pierwszych afrykańskich niewolników, francuskich plantatorów, którzy znaleźli tu schronienie po powstaniu niewolników na Haiti w XVIII; oraz jamajskich emigrantów. Oczywiście rdzenni Kubańczycy też tu są, jednak to afrykańskie wpływy są najbardziej widoczne. Miasto słynie również z rewolucyjnej przeszłości, to właśnie stąd pochodzi większość najbardziej znanych rewolucjonistów.

Perełka Fidela Castro

W Santiago narodził się wyzwoleńczy ruch przyczyniający się do upadku hiszpańskiej dominacji na wyspie. Stąd upodobanie do miasta Fidela Castro. Do dziś w mieście widać ślady po rewolucji np. na barakach Moncanda, w których aktualnie mieści się muzeum Kuby. Jeśli postanowisz do niego wejść, to zobaczysz tam takie perełki jak buty Che Guevary czy mundur Fidela Castro.

Podróż po mieście

Swoją podróż po mieście warto zacząć od jego serca – Parque Cespedes. W jego pobliżu znajdują się najstarsze i najciekawsze obiekty do zobaczenia. Chociażby idąc ulicą Francisco Vicente Aguilera znajdziesz najstarszy dom na Kubie, datowany na 1516-1530 r., w którym mieszkał założyciel miasta Santiago de Cuba i słynny hiszpański malarz – Diego Velasquez. Aktualnie w budynku mieści się Museo de Ambiente Cubano. Tuż obok, u zbiegu ulic Santo Tomás i Heredia, dumnie stoi zabytkowa katedra, a po skręceniu w Bartolomé Masó znajdziesz Balcon de Velasquez, z którego rozpościera się niesamowity widok na miasto i zatokę. W mieście znajduje się jeszcze kilka muzeów wartych Twojej uwagi m.in. Museo Bacardi (ulice Esquina Aguilera y Pio Rosado), najstarsze muzeum na wyspie działające od 1899 roku pełne niespotykanych eksponatów takich jak egipska mumia!

Swoją podróż po mieście zacznij od jego serca - Parque Cespedes
Swoją podróż po mieście zacznij od jego serca – Parque Cespedes

 

Katedra Santiago de Cuba
Katedra Santiago de Cuba

 

Museo Bacardi to najstarsze muzeum na wyspie
Museo Bacardi to najstarsze muzeum na wyspie

Wycieczka po Santiago będzie nieważna, jeśli nie wstąpisz do tutejszej fabryki cygar znajdującej się przy ulicy Bartolomé Masó, dowiesz się nie tylko jak produkowane są słynne “puro”, ale będziesz mógł również je zakupić. Bez wątpienia najładniejszą ulicą w mieście jest Padre Pico, wzdłuż której ciągną się przepiękne choć troszkę zaniedbane XVI-wieczne domy.

Jeśli szukasz kultury na najwyższym poziomie, koniecznie odwiedź Union de Escritores y Artistas de Cuba (ulica Calle Heredica). To tutaj znajdziesz najsłynniejszych pisarzy, autorów publikacji oraz artystów, którzy chętnie prezentują swoje dzieła na wieczorach poetyckich i muzycznych.

A jeśli wolisz miejsca z dreszczykiem, wpadnij na chwilę lub zamieszkaj w słynnym hotelu Casa Granda, w którym zbierała się tutejsza elita, a w okresie rewolucji przesiadywali szpiedzy i rebelianci. Ceny noclegów zaczynają się już od 23 € za noc.

Jeśli lubisz łączyć gust kulinarny z muzycznym, to na jedną z kolacji wybierz Restaurante 1900.

Najwięcej luksusu i nieco inny klimat znajdziesz w dzielnicy Terrazas, a w Vista Alegre nie zabraknie Ci kafejek i restauracji do odwiedzenia i smakowania miejscowej kuchni.

Karnawał w Santiago

Jeśli swą podróż planujesz w lipcu, koniecznie weź udział w słynnym Karnawale o kilkusetletniej tradycji, który odbywa się w drugiej połowie miesiąca. W tym okresie całe miasto zamienia się w jedną wielką imprezę, a ulice wypełniają się radosnym i roztańczonym tłumem. Jeśli nie uda Ci się wziąć udziału w karnawale, nic straconego. Pamiątki i eksponaty z nim związane znajdziesz w Museo del Carnaval (ulica Calle Heredica).

Za miastem

Do największych atrakcji regionu zdecydowanie należy oddalony o 8 km od Santiago de Cuba zamek Castillo del Moro San Pedro de la Roca. Rozciągająca się u brzegu zatoki Bahia de Santiago imponująca budowla mieści obecnie Muzeum Piratów. Odwiedzając go poznasz burzliwą historię miasta napadanego przez słynnych wilków morskich: Jacquea de Sores, zwanego Aniołem Zagłady i Henry’ego Morgana działającego w służbie jego królewskiej mości Karola II Stuarta.

Castillo del Moro San Pedro de la Roca to obecnie Muzeum piratów
Castillo del Moro San Pedro de la Roca to obecnie Muzeum piratów

Przepisy wjazdowe na Kubę

Obywatele Polski przed wyjazdem powinni zaopatrzyć się w wizę czyli tzw. kartę turysty (Tarjeta de Turista). Można uzyskać ją bezpośrednio w konsulacie kubańskim w Warszawie lub w niektórych biurach podróży. Na czym polega różnica? Do konsulatu należy dostarczyć fizycznie paszport oraz pozostałe wymagane dokumenty, poza tym na wizę czeka się ponad tydzień. Natomiast zamawiając kartę turysty w biurze podróży, np. Aina Travel, uzyskasz ją na podstawie kopii/skanu paszportu oraz biletu w dwie strony i czekasz tylko do 3 dni roboczych! Więcej informacji oraz wniosek znajdziesz TUTAJ.

PAMIĘTAJ!

  1. aby Twój paszport był ważny jeszcze przez co najmniej pół roku po przekroczeniu granicy;
  2. aby mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuowanie podróży;
  3. jeśli podróżujesz indywidualnie, powinieneś udowodnić, że posiadasz przynajmniej 100 CUC. (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Posiadanie kart kredytowych VISA spełnia ten warunek.
  4. koniecznie zadbaj o ubezpieczenie podróżne (również możesz je u nas zakupić na stronie aina.pl/ubezpieczenia, optymalne ubezpieczenie na Kubę to koszt 8 zł za każdy dzień pobytu)

Dodatkowe informacje:

Kiedy jechać? Najlepsza pora na podróż na Kubę trwa od listopada do marca

Różnica czasu: Różnica czasu między Warszawą a Hawaną wynosi (minus) 6 godzin, tzn. że kiedy u nas jest 12:00, to w Hawanie jest 6:00.


Źródła:

kubaonline.pl

wikipedia.pl

msz.gov.pl

flickr.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.