Chiński Nowy Rok 2016 – Rok Małpy

chinski-nowy-rok-2016-rok-malpy-aina-travel

Sylwestrowa zabawa jest już miłym wspomnieniem, wystrzałowe kreacje pokrył już pierwszy kurz, a ostatki za pasem. Jeśli jednak karnawał wciąż ci w duszy gra, zapraszamy do Chin, gdzie noworoczna zabawa dopiero się zaczyna. I to już 8 lutego.

O bestii Nien co boi się huku i światła

Chociaż w Chinach od 1912 roku obowiązuje kalendarz gregoriański, to najważniejsze święto w roku, jakim jest Nowy Rok, znany również jako Święto Wiosny, jest ustalany według kalendarza lunarnego. Zwykle jest to między 21 stycznia a 20 lutego. W tym roku Nowy Rok wypada na 8 lutego, a sama zabawa będzie trwała aż 15 dni- zakończy ją Święto Latarni. Część chińskiego społeczeństwa przez większość tych dni będzie miała wolne od pracy. Szczęściarze!

Stara legenda mówi o strasznej bestii Nien (co w j. chińskim oznacza również „rok”), która pojawiała się we wsi pod koniec każdego roku i zabijała mieszkańców. Pewnego razu ludzie zauważyli, że bestia boi się hałasu i ostrego światła. Od tamtej pory fajerwerki i muzyka są nieodłącznym elementem zabawy noworocznej.

Święto Latarni

Święto Wiosny zaczyna się w wigilię Chińskiego Nowego Roku rodzinnym posiłkiem, chociaż niektórzy zaczynają świętować już 3 tygodnie wcześniej, czyli 8 dnia ostatniego miesiąca. Koniec święta wypada zwykle na 15 dzień nowego roku, na tzw. Święto Latarni. Wigilijny posiłek jest najważniejszy w roku, podaje się wtedy głównie ryby i pierogi, które mają gwarantować zdrowie i powodzenie w nadchodzącym roku.

Rok Małpy

Według chińskiego zodiaku 8 lutego rozpocznie się Rok Małpy. Co prawda małpy są uważane za inteligentne i dowcipne stworzenia o magnetycznej osobowości, jednakże w tym roku, według chińskiego horoskopu, mogą mieć pecha. W tradycji chińskiej, aby uniknąć niepowodzenia wystarczy ubierać się na czerwono.

w-swieto-wiosny-całe-chiny-przystrojone-sa-naczerwono-aina-travel
W Święto Wiosny całe Chiny przystrojone są na czerwono. Według tradycyjnej symboliki kolor czerwony pomaga uniknąć pecha.

Czerwony – kolor obowiązkowy!

Jak w każdej kulturze, w obchodzeniu świąt ważna jest symbolika. Podczas Chińskiego Nowego Roku najważniejszy jest kolor czerwony, który symbolizuje energię, szczęście i pomyślność. Każde miasto i wieś, wszystkie budynki są ozdobione na czerwono. Na ulicach wiszą tysiące latarni w tym kolorze, a banki i budynki administracyjne są powyklejane czerwonymi zdjęciami, na których jest przedstawiona na różne sposoby pomyślność. Nawet tradycyjne prezenty noworoczne, to koperty w czerwonym kolorze, tzw. yasui qian. W środku umieszcza się pieniądze. Zazwyczaj takie upominki są przeznaczone dla dzieci, osób starszych i swoich pracowników.

W rodzinnym gronie

Nowy Rok w Chinach to przede wszystkim czas rodzinnego świętowania, ale nie oznacza to, że ulice świecą wtedy pustkami. Na ulicach są organizowane pokazy fajerwerków mających odstraszyć złe duchy, pochody gigantycznych smoków oraz tańce lwów. Lew ma przynieść pomyślność i odstraszać nieprzychylne moce.

Bardzo popularną tradycją noworoczną w Chinach są jarmarki świątynne, z których najbardziej znanym jest ten odbywający się w Pekinie. Wtedy to mają miejsce przeróżne rozrywki karnawałowe: Festiwal Święta Wiosny, pokazy akrobatyczne, sztuk walk, tańce lwów i smoków, pokazy parzenia herbaty i wiele innych. Najpopularniejszym jarmarkiem w Pekinie jest ten w parku Ditan, gdzie są wystawione tysiące stoisk, na których można zobaczyć prawie wszystko. Koszt wstępu to 10 yuanów. Na południu Chin natomiast, w mieście Guangzhou, odbywa się ogromny festiwal kwiatów.

nieodlacznym-elementem-chinskiego-karnawalu-sa-parady-smokow-aina-travel
Nieodłącznym elementem chińskiego karnawału są parady smoków.

Chociaż każdy dzień Chińskiego Nowego Roku ma specjalny scenariusz, to najważniejszym dniem jest ostatni dzień, czyli Święto Latarni. Spożywa się wtedy uroczysty posiłek, a następnie całą rodziną udaje na spacer, by zobaczyć, jak tysiące czerwonych latarni unosi się na wodzie lub rozświetla nocne niebo. W ten dzień spożywa się również tradycyjny posiłek, tzw. tāngyuán, czyli kulki ryżowe zanurzone w słodkiej zupie.

A jak to robią w Hong Kongu?

Trochę inaczej wygląda świętowanie Nowego Roku w Hong Kongu, gdzie dawne zwyczaje łączą się ze współczesną zabawą. 8 lutego w nocy będzie miała miejsce nocna parada zakończona uliczną zabawą. W kolejne dni mają miejsce pokazy fajerwerków, ale również bardzo popularne w tej części Chin wyścigi konne.

Festiwal Lodowych Latarni

Najbardziej popularne resorty zimowe znajdują się w Harbinie. Jeśli więc jesteś zapalonym narciarzem, to powinieneś wybrać się właśnie tam. Oprócz zimowego szaleństwa, w Harbinie czeka na ciebie Festiwal Lodowych Latarni, podczas którego można obejrzeć niesamowite rzeźby lodowe.

To co? Gotowy na Nowy Rok na bis?:) Specjalnie z okazji Chińskiego Nowego Roku przygotowaliśmy promocyjną ofertę na pośrednictwo wizowe, które jest teraz 35% tańsze. Promocja trwa od 8 do 14 lutego 2016 roku. Aby skorzystać z oferty wystarczy wejść na naszą stronę Aina/Chiny i wypełnić wniosek wizowy on-line! Zapraszamy!

Wszystkiego Małpiego
życzy
Aina Travel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.