Kobiety podróżniczki – wszystkiego najlepszego z okazji dnia kobiet!

dzien-kobiet-2016

Wielkie podróżniczki, wielkie odkrywczynie czy po prostu kobiety przekraczające granice? Granice natury, swoich możliwości i konwenansów. Poznaj jedne z najbardziej znanych podróżniczek w historii świata. Część z nich, żyjąca w XIX wieku, w podróż wyruszała w ciasnych gorsetach i niewygodnych krynolinach. Inne nic sobie z tego nie robiły i zakładały męskie pantalony. Jedne odkrywały nowe terytoria, inne przekraczały również te symboliczne granice. Wszystkie przetarły dla nas szlaki. Dla nas: kobiet.

Lady Hester Stanhope – królowa życia

Absolutnie nic sobie nie robiła z konwenansów. Jak na pierwszą połowę XIX wieku, Lady Stanhope naprawdę robiła to, co chciała, i szła tam, gdzie nogi ją poniosły. Ta córka angielskiego hrabiego przez całe swoje życie lubiła prowokować. Towarzyszyło jej przekonanie, że jest stworzona do rzeczy wielkich, więc nie dziwiło, kiedy uznała się za następczynię królowej Zenobii, która władała nad Syrią, Palmyrą i Egiptem. Po śmierci swojego wujka-premiera (który sprawował nad nią pieczę) i narzeczonego, Hester wyruszyła w podróż na Bliski Wschód. Kiedy dotarła do Kairu, zamiast zasłonić twarz jak tutejsze kobiety, ubrała męskie portki, szablę i turban.

Chociaż w podróżach Lady Stanhope poszukiwała skarbów i miłości, to nigdy ich nie znalazła. Za to zwiedziła Liban, Syrię, Palestynę, Konstantynopol oraz dała podwaliny pod nowoczesną archeologię Ziemi Świętej. Na podstawie znalezionego w starym monastyrze manuskryptu zorganizowała badania archeologiczne w Aszkalon.

lady-hester-stanhope
Lady Hester Stanhope

Ida Pfeiffer – w krynolinie dookoła świata.. dwukrotnie

Ida Pfeiffer, podobnie jak Lady Stanhope, podróżowanie zaczęła od Bliskiego Wschodu, ale nogi poniosły ją znacznie dalej: dwukrotnie odbyła podróż dookoła świata. Była w Ameryce Południowej, na Tahiti, w Chinach, Indiach w Australii i na Madagaskarze. Jej wyprawy nabierały czasem łotrzykowskiego charakteru, bo na przykład brała udział w spisku mającym obalić królową Madagaskaru Ranavalonę I. Przede wszystkim jednak, jej podróże miały charakter naukowy. Podczas każdej wyprawy prowadziła notatki, a ponadto zbierała owady, rośliny, kamienie i minerały. Część z nich można podziwiać w znakomitym Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu.

ida-pfeiffer
Ida Pfeiffer

Maria Czaplicka – a więc mamy nie tylko Skłodowską-Curie!

Polki i Polacy przyczynili się geografii swoimi podróżami w głąb Syberii. Jedna z nich to Maria Czaplicka. Ta etnografka, dzięki protekcji jednego z oksfordzkich profesorów, mogła odbyć szereg podróży w głąb Syberii. Na postawie swoich wypraw stworzyła znakomitą publikację, prawdziwy bestseller o ludach syberyjskich. Dziś pewnie dostałaby nagrodę za bloga roku lub najlepszą publikację podróżniczą. Choć prawdopodobnie słyszysz o Czaplickiej pierwszy raz w życiu, to w I połowie XX wieku cieszyła się ona ogromną popularnością. Była drugą osobą w Europie, która zdobyła doktorat z antropologii, prowadziła katedrę na Oksfordzie, należała do prestiżowego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, raczej niechętnego kobietom w tamtych czasach. Swoimi dokonaniami Czaplicka udowodniła, że kobiety mogą zajść daleko nie tylko w sensie geograficznym, ale również pod względem naukowym.

maria-czaplicka
Maria Czaplicka

Florence Baker – od pucybuta do…

…to nie ta historia, ale równie niewiarygodna. Życie Florence Baker wcale nie zapowiadało, że zapisze się w historii ludzkości jako jedna z najsławniejszych podróżniczek, tym bardziej, że była… niewolnicą. Na targu w Bułgarii została kupiona przez angielskiego lorda Samuela White’a Bakera, z którym wyruszyła na poszukiwania pierwotnych źródeł Nilu, a odkryła… Jezioro Alberta! Wkrótce poślubiła lorda i razem z nim walczyła o zniesienie niewolnictwa w Afryce. Tylko czekać na interpretację tej niezwykłej historii na dużym ekranie!

florence-baker
Florence Baker

Amelia Earhart – dookoła świata za sterem samolotu

Rzuciła medycynę i kupiła używany dwupłatowiec. W latach 20. to musiało być coś. Amelia Earhart zapisała się w historii lotnictwa jako pierwsza kobieta, która pokonała samolotem Ocean Atlantycki. Ponieważ pochodziła z prostej rodziny z Kansas, na swoje hobby musiała ciężko pracować. W 1928 roku dzięki zbiegowi okoliczności została wybrana na pierwszą kobietę, która pokona Atlantyk. Udaje się! Swoją sławę wykorzystuje jednak do walki o równouprawnienie kobiet. I to nie tylko w lotnictwie, ale także w innych dziedzinach. Earhart próbuje również swoich sił w wyzwaniu, jakiego jeszcze żaden człowiek się nie podjął: chce oblecieć Ziemię w okolicach równika. Niestety wyczyn nie zakończył się sukcesem. Samolot Amelii zaginął gdzieś w okolicach Wysp Marshalla i nigdy nie został odnaleziony. Jednak do dziś historia Amelii Earhart inspiruje miłośników teorii spiskowych i hollywódzkich reżyserów.

amelia-earhart
Amelia Earhart

Drogie Panie,

nie tylko w dniu kobiet,

życzymy Wam samych sukcesów na polu prywatnym i zawodowym.

Pamiętajcie, nie ma takich rzeczy,

których kobieta nie byłaby w stanie zrobić!

Aina Travel

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.