Zanim wyjedziesz na Białoruś – przewodnik

zanim-wujedziesz-na-bialorus-aina-travel

Jadę na Białoruś, od czego zacząć?

Wiza do Białorusi

Jeśli chcesz odwiedzić Białoruś, nie zapomnij o wizie. W zależności od celu w jakim wybierasz się do tego kraju masz do wyboru kilka dokumentów. Jeśli jedziesz na Białoruś w celach turystycznych możesz ubiegać o wizę jednokrotną, która upoważni cię do pobytu na maksymalny okres do 14 dni; w przypadku wyjazdów prywatnych np. w celu odwiedzenia rodziny, czy przyjaciół lub grobów bliskich możesz ubiegać się o wizę jedno- i dwukrotną na okres do 30 dni pobytu, ale pod warunkiem, że do wniosku załączysz skan paszportu osoby zapraszającej z Białorusi; kraj ten często służy również za tranzyt do Rosji, w takim przypadku można ubiegać się o wizy tranzytowe jedno-, dwu- lub wielokrotne, które upoważniają do 2 dni pobytów przy każdym wjeździe. Co więcej, wizy białoruskiej nie można uzyskać na granicy! Dlatego wizę możesz wyrobić samodzielnie w jednym z urzędów konsularnych w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku i Białej Podlaskiej lub skorzystać z pomocy biura podróży takiego jak Aina Travel (aina.pl), który za ciebie dopełni wszelkich formalności, podczas gdy ty będziesz spokojnie czekał w domu na dokument.

Ubezpieczenie turystyczne do Białorusi

Tak samo jak w przypadku wizy do Rosji będą potrzebne dodatkowe dokumenty w postaci Voucheru (poparcia wizowego) oraz obowiązkowego ubezpieczenia. Ubezpieczenie turystyczne do Białorusi kupisz na stronie naszego partnera: Gorilo.pl – z informacją, czy dana polisa jest akceptowana do wizy.

Białoruś bez wizy

Od czerwca 2015 roku można wjechać na Białoruś bez wizy na okres trzech dni. Bezwizowe przekroczenie granicy dotyczy tylko terenów Puszczy Białowieskiej po stronie Białorusi na przejściu granicznym Białowieża – Piererow. Granicę można przekroczyć pieszo lub rowerem. Kierowcy niestety będą musieli zostawić samochody po stronie polskiej.

To musisz mieć

Wybierając się do tego kraju obowiązkowo powinieneś posiadać 20 EUR na każdy dzień pobytu, a jeśli planujesz zostać dłużej niż miesiąc, to 500 EUR na każde 30 dni.

Waluta

Na Białorusi raczej przestrzegany jest zakaz płacenia w obcej walucie, większość transakcji należy dokonywać rublem białoruskim. Euro czy dolarami można płacić w ściśle wyznaczonych punktach usługowo-handlowych np. na stacjach benzynowych i w sklepach w dużych miastach bądź przy drogach tranzytowych,

Walutę wymienisz w bankach (zwykle czynne do 17:00) lub w kantorach, a w niektórych punktach w Grodnie, Brześciu i Mińsku możesz nawet sprzedać lub kupić polskie złote. Lepiej unikaj przygodnej wymiany pieniędzy, gdyż może to zostać potraktowane jako niezgodne z prawem i skończyć się zatrzymaniem oraz grzywną.

Karta meldunkowa

Tak jak w przypadku wjazdu do Rosji, tak i na Białorusi otrzymasz tzw. kartę meldunkową. Będzie ją trzeba oddać przy wyjeździe jeśli na terytorium Białorusi byłeś dłużej niż 5 dni roboczych. W takim przypadku należy udać się do właściwego Wydziału ds. Obywatelstwa i Migracji przy Wydziale Spraw Wewnętrznych w danym regionie i tam uzyskać stempel meldunkowy. Niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się upomnieniem lub karą grzywny w wysokości 200 EUR z deportacją lub bez.

Szczepienia

Przed wyjazdem nie masz obowiązku zaszczepiania się, choć istnieje realne zagrożenie zachorowaniem na błonicę (lato), grypę (zima) czy chorobami wenerycznymi. Również w okresie letnim trzeba bardzo uważać na kleszcze.

Ubezpieczenie samochodu do Białorusi

Jeśli jesteś kierowcą, powinieneś dodatkowo wykupić przed wyjazdem międzynarodową zieloną kartę.

mohylew-bialorus-aina-travel
Mohylew – widok na ratusz

Kiedy jechać? Czyli sezon na Białoruś

Białoruś tak jak Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, co powoduje, że jej klimat jest zbliżony do naszego. Jednakże, zimą do Białorusi docierają masy arktycznego powietrza, które mogą powodować spadek temperatury nawet do -44 stopni C! Dlatego jeśli nie przepadasz za zimnem, lepiej wyrusz w podróż w pozostałych porach roku.

Święta: Tak jak w Rosji również na Białorusi obowiązuje kalendarz juliański,  w związku z czym Święta Bożego Narodzenia jak i Sylwester są tu świętowane 13 dni po chrześcijanach obchodach. Białorusini spędzają ten czas w gronie rodzinnym, kolędują, obdarowują się prezentami i uczestniczą w nabożeństwach w cerkwi. Warto też dodać, że na Białorusi obchodzi się również katolickie Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, co więcej te dni są wolne od pracy, a tamtejsze media poświęcają im wiele uwagi.

Podczas Wielkanocy katolicka część obywateli obficie zastawia świąteczny stół kiełbasą, święconą babką, wędlinami i innymi przysmakami. Najważniejszą ozdobę stołu stanowią zaś jaja farbowane na czerwono. Natomiast prawosławna część, we wtorek po drugiej niedzieli Wielkanocnej, obchodzi tzw. Radaunicę. W tym dniu mieszkańcy udają się na cmentarze, by pomodlić się na grobach zmarłych i co ciekawe (wbrew cerkwi) zjeść tam świąteczny posiłek i wypić kieliszek wódki.

2 listopada przypadają Dziady (święto wywodzące się z kultury pogańskiej) – opisał je dla nas Adam Mickiewicz. Obecnie w tym dniu organizuje się pochody do Kuropat na mogiły ofiar represji stalinowskich.

Warto również wspomnieć o nieoficjalnym święcie obchodzonym na Białorusi 25 marca. Jest to Dzień Wolności, który w 1918 r. rozpoczął trwającą do grudnia secesję Białorusi od bolszewickiej Rosji. W tym dniu lepiej nie wychodzić na ulice ze względu na organizowane wówczas demonstracje antyrządowe.

Białorusini obchodzą również święta narodowe, m.in.: Dzień Konstytucji (15 marzec), Dzień pamięci tragedii w Czarnobylu (26 kwiecień), Dzień Zwycięstwa (9 maj) czy Dzień Niepodległości (3 lipiec).

centrum-handlowe-minsk-bialorus-aina-travel
Wnętrze centrum handlowego w Mińsku

Jak poruszać się po kraju?

Generalnie po Białorusi można poruszać się całkiem swobodnie. Ograniczenia dotyczą tylko niewielkiej zamkniętej strefy w pobliżu Czarnobyla oraz strefy nadgranicznej, do której można wjechać tylko po uzyskaniu specjalnej przepustki od MSW.

Samochód: Jeśli masz zamiar jechać sowim samochodem na Białoruś pamiętaj o kilku sprawach: po pierwsze, nie użyczaj nikomu swojego samochodu pod swoją nieobecność, grozi za to kara nawet 11 000 EUR i dopóki nie uiścisz tej kwoty nie będziesz mógł opuścić tego kraju; po drugie, jeśli ktoś ukradnie ci samochód, musisz niezwłocznie zgłosić to milicji lub w urzędzie celnym; i po trzecie, jeśli planujesz przebywać ze swoim samochodem na Białorusi dłużej niż 3 miesiące, musisz przedłużyć deklarację czasowego wjazdu (przed upływem ważności) w urzędzie celnym.

Kierowcy nie muszą mieć międzynarodowego prawa jazdy, ale milicja i celnicy bardzo skrupulatnie robią przegląd obowiązkowego wyposażenia samochodu: apteczka (obowiązkowo: 10-cio procentowy roztwór amoniaku, walidol (lek nasercowy), jodyna, bandaże sterylne i elastyczne, wata, plastry opatrunkowe, opaska uciskowa bądź gumowy wąż uciskowy, nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, rękawiczki chirurgiczne czy też chusteczki higieniczne), trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie (zielona karta). Za uchybienia grozi oczywiście kara finansowa.

Jakie warunki musisz spełnić, by móc przekroczyć granicę tzw. zielonym kanałem? Musisz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie medyczne, a jeśli przewozisz towary przeznaczone do celów osobistych, nie mogą one podlegać kontroli weterynaryjnej ani fitosanitarnej.

Ceny benzyny są niższe niż w Polsce, jednak trzeba mieć na uwadze duże odległości między stacjami paliwowymi oraz to, że benzyna 98-oktanowa dostępna jest tylko na nielicznych stacjach. Za benzynę cudzoziemcy muszą płacić w euro lub dolarach na nowoczesnych stacjach i w rublach białoruskich w małych miejscowościach.

Główne drogi są raczej szerokie i dobrze utrzymane, jednak pobocze w nocy może być słabo widoczne. Co więcej, po autostradzie poruszają się piesi, zwierzęta domowe, ale mogą też na niej być porzucone duże przedmioty!

Białorusini są raczej niefrasobliwymi kierowcami: jeżdżą wolno szybkim pasem ruchu, nie używają świateł i kierunkowskazów (nawet w nocy), skręcają gwałtownie z niewłaściwych pasów ruchu i wymuszają pierwszeństwo.

Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji musisz poczekać na przybycie milicji i pod żadnym pozorem nie wolno ci zmieniać miejsca ustawienia samochodu. Jeśli zostaniesz uznany winnym za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkimi obrażeniami ciała, grozi ci kara pozbawienia wolności.

System płatnych dróg: Od 1 sierpnia 2013 r. na Białorusi obowiązuje nowy system płatnych dróg i sposób poboru opłat. Systemowi podlegają pojazdy zarejestrowane poza Białorusią, Rosją i Kazachstanem oraz wszystkie pojazdy powyżej 3,5 tony ładowności.
System obejmuje całą drogę M-1/E30 Brześć – Mińsk – granica z FR (Redźki), tj. Krasna Gorka po stronie rosyjskiej (łącznie 609 km) oraz niektóre odcinki dróg wylotowych z Mińska:
– M-2 Mińsk – lotnisko Mińsk/Borysów – płatny odcinek 27 km
– M-3 Mińsk – Witebsk – płatny odcinek 32 km
– M-4 Mińsk – Mohylew – płatny odcinek 58 km
– M-5/E271 Mińsk – Homel – płatny odcinek 44 km
– M-6/E28 Mińsk – Grodno – granica z Polską (Bruzgi) – płatny odcinek 45 km.

By móc korzystać z sieci płatnych dróg, będzie ci potrzebne pomiarowe urządzenie elektroniczne, które możesz wypożyczyć za kaucją w jednym z 49 punktów obsługi klienta. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie białoruskiego operatora http://www.beltoll.by/pl/ oraz na portalu polskich przewoźników drogowych http://zmpd.zmpd.pl/aktualnosc.php?akt_id=3004 .

Kolej: Na równie dobrym poziomie co drogi na Białorusi jest kolej, która posiada ponad 5,5 tysiąca kilometrów linii kolejowej. Jest ona również najczęściej wybierana przez turystów ze względu na podróż do Moskwy, z której odchodzi Kolej Transsyberyjska. Główna linia przebiega na trasie Baranowicze – Mińsk – Orsza i jest częścią większego połączenia biegnącego z Berlina, przez Warszawę aż do Moskwy. Z Mińska można tez bezpośrednio dotrzeć do Kijowa czy Leningradu. Białoruska kolej łączy także miasta białoruskie: Grodno i Brześć z polskimi: Kuźnicą Białostocką i Terespolem. Co więcej, ten rodzaj transportu jest niewyobrażalnie tani i na pewno nie przepłacisz, nawet jeśli przewozisz rower.

Rower: Białoruś nie należy do najbardziej atrakcyjnych państw do przemierzenia go z poziomu roweru, chyba że lubisz bezkresne proste drogi z przewagą płaskiego i monotonnego terenu. Oczywiście jest co zobaczyć, chociażby piękno przyrody, jeśli interesuje cię natura. Drogi są w dobrym stanie, zwłaszcza te na północy, ale czasem zdarzają się też szutrowe odcinki.

Autostop: Pomimo niewielkiej częstotliwości pojazdów, które poruszają się po tutejszych drogach, to złapanie „stopa” może zająć do ok. 30 minut. Często w taki właśnie sposób podróżują starsze kobiety wybierające się do miasta np. na zakupy.

Autobus: W samym Mińsku znajduje się centrum autobusowo-trolejbusowe obsługiwane przez ponad 2700 maszyn. Oczywiście są one w różnym stanie, niektóre z nich są bardzo wyeksploatowane, a inne to nowoczesne pojazdy. Kursy międzynarodowe obsługują 3 dworce autokarowe: Centralny, Wschodni i Moskiewski.

Metro: Metrem można jeździć tylko w Mińsku, aktualnie znajdują się tu 2 linie, które są sukcesywnie rozbudowywane, ale w 2017 planuje się otwarcie trzeciej nitki. Dziennie z metra korzysta ok. 1 mln pasażerów.

Samolot: Międzynarodowy port lotniczy znajduje się w stolicy Białorusi, czyli w Mińsku, ale lotniska znajdują się też w innych miastach np. w: Brześciu, Grodnie czy Witebsku.  Łączna liczba lotnisk wynosi 65 obiektów. Główne lotnisko położone jest jakieś 42 km od Mińska.

metr-w-minsku-bialorus-aina-travel
Metro w Mińsku

A na obiad znów ziemniaki, czyli co jedzą Białorusini

Kuchnia białoruska jest prosta i pożywna. Jej podstawowe składniki stanowią zboża i warzywa bulwiaste. Powszechnie jest uważana za kuchnię ciężkostrawną i tłustą, podobnie jak polska, ale to ze względu na funkcję jaką ma spełniać, ma przede wszystkim rozgrzewać.

Tradycyjna kuchnia Białorusinów oferuje szereg potraw ziemniaczanych i mącznych np.: maczanka z blinami, placki kartoflane ze śmietaną (brzmi znajomo?), a także wiele zup: kapuśniak, barszcz i napojów: sok brzozowy czy kwas chlebowy.

A oto kilka tradycyjnych potraw, na które z pewnością się natkniesz podczas podróży:

Babka kartoflana – rodzaj zapiekanki ziemniaczanej ze startych ziemniaków z dodatkiem usmażonej cebuli i boczku oraz jajek. Uważana przez Białorusinów za potrawę narodową.
Barszcz – zupa na wywarze z mięsa wołowego, z pomidorami, poszatkowaną kapustą oraz buraczkami ćwikłowymi, zwykle podawany z kwaśną śmietaną i koperkiem.
Bliny – placuszki z masy ziemniaczanej  i mąki, czasem nadziewane mięsem mielonym.
Czebureki – duże trójkątne pierogi nadziewane mięsem.
Draniki – placki ziemniaczane bez dodatku mąki, ale za to z jajkiem, cebulą i solą. Podawane do dań mięsnych lub z kwaśną śmietaną, czasem z maczanką. Czasem można je spotkać w wersji nadziewanej mięsem, rybą, grzybami lub kiszoną kapustą.
Kartoflaniki – to kulki ziemniaczane przygotowane z uprzednio ugotowanych i startych ziemniaków z dodatkiem mąki, jajek, masła, soli i pieprzu.
Kołduny – to pierożki w wersji mini, coś w rodzaju naszych uszek. Nadziewa je się zwykle posiekanym lub zmielonym surowym mięsem z udźca baraniego i polędwicy wołowej, łojem cielęcym, startą cebulą, majerankiem oraz pieprzem. Podaje się je samodzielnie ze słoniną lub w rosole albo w barszczu.
Maczanka – rodzaj sosu z kawałkami mięsa wieprzowego i polskiej kiełbasy przygotowany na wywarze mięsnym z kwaśną śmietaną i usmażoną cebulką, zagęszczany mąką i przyprawiony liściem laurowym i całymi ziarnami pieprzu.
Syrniki – placuszki przygotowane z tłustego kremowego twarogu z dodatkiem mąki, jajek i ewentualnie cukru lub rodzynek. Przygotowane syrniki piecze się na oleju na patelni, aż skórka będzie chrupka. Można je posmarować dżemem, miodem, musem jabłkowym lub kwaśną śmietaną.
A gdy już się najesz, to pasowałoby się czegoś napić!
babka-kartoflana-bialorus-aina-travel
Babka kartoflana jest uznawana za danie narodowe Białorusi

Coś na rozgrzanie, czyli polej Harełkę!

Harełka, to nic innego jak białoruska wódka, która została kilka razy uznana za najlepszy alkohol na świecie podczas Wine EXPO w Brukseli (1996, 1999, 2002, 2005). Do jej produkcji wykorzystuje się destylaty alkoholowe otrzymane z żyta lub pszenicy, sok brzozowy i klonowy, dębowe beczki, unikatową mieszankę ziół leśnych. Wśród najpopularniejszych marek znajdują się: Чарадзей Czaradziej, Белая Русь Люкс Biała Ruś Luks czy Бальзам Беларускі Balsam białoruski.

Ogólnie produkowanie samogonu jest zabronione na Białorusi, jednakże z pewnymi wyjątkami. Otóż niektóre podmioty turystyczne mogą nie tylko go pędzić, ale i sprzedawać na niewielką skalę, a kto? m.in.: Muzeum Ludowej Tradycji „Dudutki” oraz Narodowy Park Puszcza Białowieska.

dudutki-bialorus-aina-travel
Muzeum Ludowej Tradycji „Dudutki”

Noclegi na Białorusi

O ile na Białorusi masz rodzinę lub przyjaciół, nie musisz się martwić o nocleg. Gorzej jeśli jedziesz do tego kraju jako turysta i szukasz noclegu. Co do hoteli, nie jest ich zbyt wiele a standard pozostawia wiele do życzenia oprócz kilku reprezentacyjnych budynków w Mińsku i miastach obwodowych. Powinieneś przygotować się na zdecydowanie wyższe ceny nawet ok. 70-80 USD za dobę w Mińsku i ok. 60 USD w mniejszych miastach. Na prowincjach trzeba liczyć na gościnność miejscowej ludności lub szukać miejsca na rozbicie namiotu.

Zagrożenia na Białorusi, czyli na co uważać?

Raczej nie masz się czego obawiać, sytuacja z przestępczością jest porównywalna do polskich realiów. Jednak zdecydowanie trzeba uważać na kradzieże i włamania do samochodów. Dochodzi też do drobnych kradzieży w hotelach. Ogólnie możesz się czuć bezpiecznie, patrole milicyjne są bardzo częste, a w dużych miastach spotkasz funkcjonariuszy niemal na każdym większym skrzyżowaniu. Sami Białorusini uważają, że jest ich zbyt wielu.

Surowe kary grożą za przemyt lub posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków.

Możesz też zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za próbę wręczenia funkcjonariuszowi milicji drogowej GAI korzyści finansowych za ewentualne odstąpienie od kary za naruszenie przepisów drogowych.

Czego nie robić na Białorusi?

Jeśli zastanawiasz się co ci grozi w przypadku, gdy postanowiłeś zostać dłużej na Białorusi niż masz napisane w wizie lub nie posiadasz ważnej wizy tranzytowej, to przygotuj pieniążki. Z kraju będziesz mógł wyjechać dopiero po uzyskaniu wizy wyjazdowej w rejonowym Wydziale ds. Obywatelstwa i Migracji podległego MSW RB. Opłata skarbowa za wizę wyjazdową wynosi ok. 10 EUR, za tryb przyśpieszony trzeba jeszcze dopłacić 5 EUR. Ale zanim będziesz mógł wyjechać, grozi ci jeszcze upomnienie lub kara grzywny w wysokości 200 EUR z deportacją lub bez.

Nie kupuj mięsa, mleka, nabiału i ryb w małych sklepach państwowych, na małych targowiskach i z przypadkowych źródeł. Dlaczego? Ponieważ zasady higieny są tam raczej słabo przestrzegane, a jakość produktów może być niska. I przede wszystkim unikaj spożywania miejscowej żywności na południu kraju! Na niektórych terenach skażonych rolnicy nadal prowadzą gospodarstwa rolne!

To trzeba zobaczyć!

Na pewno warto poświęcić czas na miasta i miasteczka, zwłaszcza te które niegdyś należały do Polski, wsie, kołchozy, sowchozy, domy towarowe z czasów PRL-u. Równie piękna jest białoruska przyroda, żeby wspomnieć m.in. o Puszczy Białowieskiej.

Mińsk – oczywiście nie można ominąć stolicy kraju. Położona jest ona malowniczo nad rzeką Świsłocz. W mieście jest na prawdę wiele zabytków do zobaczenia i jeden dzień może nie wystarczyć, by pojawić się pod każdym z nich, dlatego warto tu spędzić kilka dni. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, to koniecznie udaj się do: Archikatedry Najświętszej Maryi Panny, która znajduje się w centrum miasta; kościoła św. Józefa i klasztoru Bernardynów, w którym obecnie mieści się archiwum, a władze białoruskie miały zamiar przebudować go na hotel; pałacu i dworu Wańkowiczów; zrekonstruowanego ratusza miejskiego; czy na Cmentarz Kalwaryjski, na którym pochowany jest m.in. polski malarz – Jan Damel.

palac-wankowiczow-minsk-bialorus-aina-travel
Pałac Wańkowiczów

Homel – mało kto wie, że z tego miasta pochodzili rodzice znanego hollywoodzkiego aktora Kirka Douglasa, a właściwie Issura Danielovitcha Demskyego. W mieście warto zobaczyć: kompleks pałacowy Rumiancewiczów i Paskiewiczów z rodzinną kaplicą grobową (obecnie w pałacu znajduje się muzeum); Domek myśliwski zwany też domem Lisowskiego, który był zimową rezydencją Rumiancewicza; okazały Monaster św. Mikołaja i Teatr Dramatyczny.

kompleks-palacowy-rumiancewiczow-i-paskiewiczow-bialorus-aina-travel
Kompleks pałacowy Rumiancewiczów i Paskiewiczów

Witebsk – jedno z najładniejszych miast na Białorusi, z którym związanych było wielu Polaków, żeby tylko wymienić Franciszka Dionizego Kniaźnina. Jego miastem partnerskim jest Zielona Góra. Tu warto poświęcić czas na zobaczenie ratusza, kościoła św. Barbary, cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego i Pałacu Gubernatora.

witebsk-bialorus-aina-travel
Witebsk – widok na panoramę miejską

Grodno – chyba najbardziej polskie ze wszystkich białoruskich miast. Znajduje się praktycznie przy samej granicy z Polską i leży nad Niemnem. Po II wojnie światowej połowa miasta (do linii brzegowej Niemna) miała należeć do Polski, niestety całe miasto zostało wcielone do ówczesnego ZSRR. Tu warto odwiedzić: Muzeum i Dom Elizy Orzeszkowej, Stary i Nowy Zamek, które były świadkami wielu ważnych dla Polski wydarzeń, chociażby abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego, Batorówkę, Pałac Chreptowiczów oraz kompleks budynków wzniesionych przez Antoniego Tyzenhauza.

dom-i-muzeum-elizy-orzeszkowej-bialorus-aina-travel
Dom i Muzeum Elizy Orzeszkowej

Brześć – kolejne miasto należące niegdyś do Polski, obecnie jedno z przejść granicznych i miejsce, z którego można dojechać koleją do Moskwy, by kontynuować podróż słynną Koleją Transsyberyjską. Związki z Polską widać tu niemal na każdym kroku. Co warto zobaczyć? Na pewno: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, Cmentarz Katolicki i Tryszyński, Kolonię Wawelberga zbudowaną w stylu zakopiańskim, czy Twierdzę Brzeską, którą Rosjanie zbudowali z materiału pochodzącego z Zamku Brzeskiego.

Baranowicze – to miasto bardzo ważne dla historii Polski, to tutaj rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej, o miasto walczyli również mjr Władysław Dąbrowski oraz płk. Aleksander Boruszczak. Tu warto wstąpić do: kościoła pw. Podwyższenia Krzyża, dawnego budynku rozgłośni Polskiego Radia i na Cmentarz Katolicki.

Pamiątki z Białorusi

Wyjeżdżając do obcego kraju zawsze warto przywieźć coś wyjątkowego. A co można przywieźć od naszego wschodniego sąsiada?

Zacznijmy od wyrobów ceramicznych, warto zainwestować w: kubki, talerze, gwizdki, świeczniki, okaryny, podkowy, dzwoneczki z widokami Białorusi czy figurki żubrów. Równie charakterystyczne będą wszelkie wyroby z wikliny.

Warto też kupić coś wykonanego z lnu, który tutaj jest wyjątkowo dobrej jakości np. obrusy, ręczniki, pościel, a także odzież – spodnie, sukienki i sarafany. Znaną marką jest Milavista, która produkuje damską bieliznę.

Warto też zainwestować w alkohole. O niektórych wspominaliśmy już wyżej, ale warto też zwrócić uwagę na nalewki np. Bulbasz na pączkach brzozowych, żurawinową, żubrową lub na słynną Krambambulę – nalewkę miodową z przyprawami.

Słodycze i jeszcze raz słodycze. W sklepach szukaj na półkach wyrobów białoruskich zakładów cukierniczych: Kommunarki, Spartaku czy Krasnego Piszczewika.

czekolada-spartak-bialorus-aina-travel
Czekolada marki Spartak

Podstawowe informacje:

Waluta: Walutą Białorusi jest rubel białoruski (BYR)

Internet: Co do jakości Internetu, to w większych miastach nie ma problemów, natomiast w mniejszych miejscowościach i wsiach raczej trudno będzie uzyskać pożądaną szybkość czy zasięg.

Kontakt telefoniczny: Kontakt z rodziną możesz podtrzymywać poprzez polskie sieci komórkowe, które pobiorą opłatę roamingową. A jeśli chcesz posługiwać się białoruską siecią, masz do wyboru kilku operatorów: BelCel, MCS, MTS oraz „life:)”.

Aby wykonać połączenie na telefon stacjonarny do Polski należy wykręcić numer 8, po sygnale numery 10, 48, następnie numer kierunkowy miasta i numer abonenta. A na polską komórkę należy wykręcić kolejno: 8, sygnał, 0, 10, 48, numer sieci i numer telefonu.

Natomiast jeśli chcesz zadzwonić do innego miejsca na Białorusi na telefon stacjonarny, to najpierw wykręć numer kierunkowy 8, następnie po sygnale 0, numer kierunkowy miejscowości i numer abonenta. Podobnie dzwoni się na białoruski telefon komórkowy: 8, sygnał, 0, numer sieci, i numer abonenta.

Ważne adresy:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi
Białoruś, Mińsk, Biaduli 11, 220034
Tel dyżurny: +375 29 6703374
Tel: +375 17 3885200
Fax: +375 17 3885222
Fax: +375 17 3885225
Email: minsk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.minsk.msz.gov.pl

Instytut Polski w Mińsku
Białoruś, Mińsk, Wołodarskiego 6, 220030
Tel: + 375 17 2006378, + 375 17 2009581
Email: instpol@instpol.by
WWW: http://www.instpol.by

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu
Białoruś, Brześć, Kujbyszewa 34, 224016
Tel dyżurny: +375 292 009 400 (czynny 24 h)
Tel: +375 162270001 (w godzinach pracy placówki)
Fax: +375 162203829
Email: brzesc.kg.konsul@msz.gov.pl
WWW: http://www.brzesc.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie
Białoruś, Grodno, Budionnego 48A, 230023
Tel dyżurny: +375 333117770
Tel: +375 152 731000
Fax: +375 152 731022
Email: grodno.kg.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.grodno.msz.gov.pl


Ściągnij przewodnik po Białorusi w formacie pdf.

Dzięki temu zawsze już będziesz go miał pod ręką!

Kliknij Tutaj


Źródła:

gov.msz.pl

kolemsietoczy.pl

cms.bialorus.com.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.