Abyaneh – podróż do źródeł irańskiej kultury

Abyaneh

W samym sercu Iranu znajduje się niewielka wioska Abyaneh, jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie kraju. Odwiedzenie tego miejsca będzie nie tylko wakacyjną wycieczką, ale i prawdziwą podróżą w czasie, do starożytnych początków Iranu.

Życie w trudnych warunkach

Abyaneh leży niemal w samym geograficznym środku Iranu, 70 kilometrów na południe od miasta Kashan i 40 kilometrów od Natanz. Jest to teren górzysty, gdzie sposób i tempo życia mieszkańców wyznaczane są przez warunki klimatyczne. Na próżno szukać tutaj cienistych gajów, czy rzek z orzeźwiająco chłodną wodą. Ziemia jest tutaj wymagająca i to nie tylko względem swoich mieszkańców, ale i zabudowy. Stąd wykształcił się tutaj specyficzny styl budowania domów, które umieszcza się na zboczach wzgórza, niejako jeden na drugim. Taki krajobraz jest bardzo typowy dla starożytnych miast Iranu, i jak dowodzi historia, okazał się zbawienny w walce z upałami, suszą, czy najeźdźcami.

Przykład miejscowej zabudowy
Przykład miejscowej zabudowy

Zachowany klimat

Na terenach wioski Abyaneh od niemal samego początku istnienia, czyli od II-III wieku naszej ery, mieszkali zoroastrianie, wyznawcy najstarszej monoteistycznej religii Iranu. Swoje wierzenia i towarzyszące im obrzędy kultywowali oni od pokoleń, aż do czasu obowiązkowej konwersji mieszkańców kraju na islam. Śladów po zoroastrianizmie szukać można jednak do dziś, a sami mieszkańcy dostarczają dodatkowego powodu do zainteresowania. Jest to bodaj jedyna grupa w Iranie, która do tej pory jest wierna tradycyjnym ręcznie robionym strojom. Szczególną uwagę przyciągają kobiety, które dumnie przechadzają się po wiosce w kolorowych chustach zakrywających głowę i ramiona oraz obowiązkowej czerwonej spódnicy za kolana.

Tradycyjne stroje mieszkańców Abyaneh
Tradycyjne stroje mieszkańców Abyaneh

Doceniona autentyczność

O prawdziwym i nieskażonym wielkim przemysłem turystycznym klimacie Abyaneh mówiono od dawna, a przypieczętowane zostało to w 2005 roku rozpoczęciem prac wykopaliskowych na tym terenie i objęciem wioski szczególną opieką państwa, jako pomnika lokalnej historii. Poza wczuciem się w unikalny klimat starożytnego Iranu turyści mogą wspiąć się na sam szczyt wzgórza, gdzie znajdują się pozostałości po fortecy z okresu Sasanidów datowane na III-VI wiek naszej ery. Planując podróż do Iranu dobrze, abyś wybrał się tam w okresie polskiej jesieni lub zimy, a to ze względu na nieco niższe temperatury, które umożliwią ci swobodne podróżowanie.

Chusty noszone przez kobiety w Abyaneh
Chusty noszone przez kobiety w Abyaneh

Obowiązkowo posiadać musisz wizę turystyczną pozwalającą na wjazd do tego kraju. Uzyskać możesz ją dzięki pomocy naszego biura. Na stronie www.aina.pl znajdziesz gotowy wniosek do wypełnienia oraz odpowiedzi na wszelkie pytania. Dobrze, abyś rozważył także wykupienie ubezpieczenia podróżnego na czas twojej wizyty w Iranie. Ubezpieczenie również znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.