Zanim wyjedziesz do Azerbejdżanu – przewodnik

Zanim wyjedziesz do Azerbejdżanu

Jadę do Azerbejdżanu, od czego zacząć?

Wiza do Azerbejdżanu

Zanim zaczniesz przygotowania przed podróżą do tego nadal nieodkrytego kraju, zajmij się wyrobie-niem wizy. Niestety nie można jej uzyskać na żadnym przejściu granicznym, dlatego najlepiej wykonać całą procedurą jeszcze przed wyjazdem. Obecnie proces wizowy został uproszczony do aplikacji o e-wizę, którą otrzymuje się na adres e-mail. Wizę można uzyskać na stronie rządowej Azerbejdżanu lub poprzez biuro pośrednictwa wizowego takiego jak Aina Travel (www.aina.pl).

Szczepienia

W przypadku wyjazdu do Azerbejdżanu nie ma obowiązkowych szczepień, zawsze jednak lepiej zaszczepić się profilaktycznie przeciwko żółtaczce pokarmowej typu A i B oraz durowi brzusznemu. Jeśli wybierasz się na południe kraju, dodatkowo powinieneś wziąć szczepionkę przeciwko błonicy i zabrać ze sobą preparaty antymalaryczne.

Ubezpieczenie podróżne do Azerbejdżanu

Choć nie jest ono wymagane, to przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżne, które pokryje koszty leczenia, pobyt w szpitalu oraz transport medyczny. Łatwo i szybko kupisz polisę online przez naszą stronę: Gorilo.pl

W przypadku wyjazdów zagranicznych zawsze zalecamy wykupienie polisy turystycznej, w przypadku państw spoza Europy ubezpieczenie nie powinno być najtańsze, lecz powinno umożliwić udzielenie pomocy nie tylko poszkodowanemu, ale i jego rodzinie. Pogotowie ratunkowe W nagłych wypadkach może udzielić pomocy bezpłatnie lub za niewielką dopłatą. W Baku znajdują się również prywatne pogotowia z nowoczesnym sprzętem i personelem mówiącym po angielsku. Wezwanie kosztuje ok. 100-150 EUR. Wizyta u lekarza w prywatnej klinice to koszt ok. 30 EUR, a u specjalisty do 50 EUR. W przypadku problemów wymagających interwencji stomatologa, wizyta może wynieść nie mniej niż 80 EUR. Niestety poza Baku dostęp do pomocy medycznej może być utrudniony.

Kiedy jechać? Czyli sezon na Azerbejdżan.

Nizinny Azerbejdżan szczególnie warto odwiedzić  między kwietniem a czerwcem.  Wtedy to wiosenne deszcze i czyste niebo podkreślają urodę świeżej trawy i budzących się do życia roślin i kwiatów.

Październik, to idealny miesiąc na odwiedzenie Baku. Jeśli jednak zamierzasz zwiedzać prowincję, to po letnich upałach, jest ona spalona słońcem.

Lato jest wyjątkowo uciążliwe. Upał i wilgoć bywają niedozniesienia. Bywa, że temperatura sięga powyżej 40 st.C. Co ciekawe, jeśli tak się stanie, to oznacza dzień wolny od pracy, dlatego na oficjalnych tablicach informatycznych temperatura osiąga najwyżej 39 st. C. Jednak lipiec, to idealny czas na treking w góry.

Zima jest wyjątkowo łagodna w okolicach Morza Kaspijskiego, jednak w Baku będą Ci potrzebne ciepłe swetry i kurtki.

Styczeń i luty to szczyt sezonu narciarskiego w tym kraju.

Azerbejdżan na pewno warto odwiedzić między 19-22 marca, kiedy to mieszkańcy świętują tradycyjny Nowy Rok – Nowruz Bajram. W tym dniu rodziny i znajomi spędzają wspólnie czas przy suto zastawionym stole, popijając narodowe trunki i tańcząc przy tradycyjnej muzyce.

Tradycyjny taniec - Dilşadı
Tradycyjny taniec – Dilşadı

Jak poruszać się po kraju?

Górski Karabach: Nieuregulowany konflikt pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią sprawia, że ten teren wciąż znajduje się pod okupacją. Co więcej, granica pomiędzy tymi krajami jest nieczynna, nie funkcjonuje też komunikacja lotnicza, brak bezpośredniej wymiany pocztowej ani łączności telefonicznej. Aby dostać się do Azerbejdżanu, można skorzystać z przejść z: Gruzją (przejście kolejowe i drogowe w okolicach gruzińskiego miasta Rustavi, tzw. Krasnyj Most, oraz drogowe Balakan-Lagodekhi), Iranem ( trzy przejścia: Astara, Culfa w eksklawie Nachiczewan oraz przejście w okolicy miasta Bilasuvar) oraz Turcją (Sadarak w Nachiczewaniu). Można również skorzystać z przejścia w Rosji. Generalnie Górski Karabach oraz terytorium wokół niego (m.in. rejon Qubadlı, Zangilan, Cabrayıl, Fizuli, Xocavand, Aıdam, Kalbacar i Lacin, łącznie ok. 17% powierzchni kraju) jest pod faktyczną kontrolą Ormian i nie ma tam wjazdu. Stworzona tam tzw. Republika Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez władze RP ani przez żadne inne państwo na świecie.

Górski Karabach
Górski Karabach

Inne ograniczenia: Możesz mieć również problem z dotarciem na tereny graniczne z Armenią, za wyjątkiem okolic miast Aıstafa i Qazax, przez które przebiega droga samochodowa i linia kolejowa do Gruzji. Jeśli natomiast zawędrujesz w okolice Iranu, możesz liczyć na częste kontrole dokumentów.

Auto: Chcesz jechać do Azerbejdżany własnym autem? Możesz to zrobić, gdyż w tym państwie honorowane jest polskie prawo jazdy. Trzeba mieć jednak ubezpieczenie OC i aktualny przegląd techniczny, a zaraz po przekroczeniu granicy powinieneś uiścić kaucję wjazdową (jej wysokość zależy od wartości pojazdu i może wynieść nawet kilka tysięcy dolarów), którą otrzymasz przy wyjeździe z państwa. Jeśli jesteś posiadaczem tzw. „Zielonej Karty”, nie musisz kupować ubezpieczenia granicznego, zezwalającego na poruszanie się po drogach tego kraju. Co do głównych dróg raczej nie można mieć zastrzeżeń, gorzej jeśli chodzi o drogi dojazdowe. Poza tym Azerowie nie są zbyt dokładnymi kierowcami: zapominają o kierunkowskazach, jeżdżą środkiem jezdni, wyprzedzają na trzeciego i zdarza im się parkować na jezdni. O zmierzchu i nocą warto mieć się na baczności, gdyż sprowadza się wówczas zwierzęta z pastwisk.

Autostop: Podróż autostopem może być dość uciążliwa. Coraz więcej kierowców zanim wsiądzie się do samochodu pyta, ile jesteś w stanie zapłacić za podwiezienie. Podróże autostopowe powili tu zamierają, i są coraz trudniejsze do zorganizowania.

Mikrobus/Autobus: To idealny środek lokomocji dla mniej wymagających turystów. Koszt biletu na długiej trasie  (średnio 275 km) to ok. 5 EUR. Z Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Baku można jechać nie tylko w każde miejsce kraju ale i za granicę.

Wnętrze marszrutki
Wnętrze marszrutki

Statek/prom: Możesz też odbyć rejs m.in. z Baku do Aktau w Kazachstanie i Turkmenbaszy w Turkmenistanie oraz do Bandar-e Anzali w Iranie. Niestety jednostki pływające to w większości statki towarowe, które zabierają pasażerów, również tych podróżujących samochodem/motocyklem na swój pokład w związku z czym brak jest rozkładów rejsów, które są czysto orientacyjne, oczekiwanie na statek może trwać nawet kilka dni!

Kolej: Raczej nie jest dobrze rozbudowana, dlatego główna komunikacja po kraju skupia się wokół marszrutek i busów. Oczywiście w stolicy znajduje się centralny węzeł kolejowy. Stąd odjeżdżają niemal wszystkie pociągi zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Na pewno warto przejechać się linią Baku – Astara, gdzie dojedziesz do granicy Iranu. Pociągi typu podmiejskiego nie należą do najwygodniejszych ani najnowocześniejszych, z resztą nie ma się czemu dziwić, skoro koleją głównie transportuje się ropę, a nie ludzi.

Budżet podróży – jak wydawać, aby przeżyć w Azerbejdżanie?

Mogłoby się wydawać, że życie w Azerbejdżanie będzie tańsze niż w Polsce. I w przypadku prowincji – to prawda, ale jeśli chodzi o Baku, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Procentowo, życie w azerbejdżańskiej stolicy jest o 25% wyższe niż w Warszawie! Więc jeśli planujesz dłuższy pobyt w stolicy, to przygotuj sobie troszkę więcej pieniędzy. Średnia zalecana kwota przeżycia – to 50 EUR na dzień. Oczywiście  wszystko zależy od tego jak zaplanujesz pobyt. Przykładowe ceny noclegów w stolicy zaczynają się od ok. 50-100 EUR za dobę, a na prowincji za połowę kwoty, a nawet mniej. Czasem nocleg można znaleźć nawet za 15 EUR.

Sztuka kulinarna Azerów – nieodkryty skarb

Kuchnia Azerów opiera się głównie na baraninie, ziołach i przyprawach. Co nie znaczy, że nie znajdziesz w niej innych rodzajów mięs np. wołowiny czy ryb. Wśród warzyw królują tu: pomidory, bakłażany i papryka. Niektóre z potraw wymagają specjalnego sprzętu dlatego, każda szanująca się gospodyni posiada w swojej kuchni: kotły, garnki, kazany czy specjalną patelnię do przygotowania sadży. Azerowie uwielbiają słodycze, z dostępnych produktów przygotowują mączne słodkości takie jak: szekerbura, pachlawa, szeker-czurek lub różnego rodzaju chałwy czy cukierki. Ciekawy deser stanowią azerskie owocowe sorbety, które tutaj są bardziej płynne i stanowią rodzaj napoju. Jednak najpopularniejszym poczęstunkiem od wieków w Azerbejdżanie jest filiżanka herbaty z porcją dżemu.

Dolma
Dolma

A oto kilka przysmaków z azerskiego stołu:

Adżika – to pasta z czerwonej papryki z dodatkiem soli, czosnku, ziół oraz orzecha włoskiego. Występuje również w wersji zielonej (przygotowana z niedojrzałej papryki)

Bozbasz – to rozgrzewająca i sycąca zupa z jagnięciną, kaszą jęczmienną, pomidorami i pastą chili.

Bastruma – to suszona wołowina o bardzo ostrym smaku i wyrazistym aromacie. Współcześnie basturma wygląda jak szaszłyk z polędwicy wołowej, marynowanej w occie.

Dolma – to bardzo podobna potrawa do naszych gołąbków, tylko że farsz zamiast w liście kapusty owija się w liście winogron. Co do farszu, nadziewa się je soczewicą, grillowanym bakłażanem i papryką.

Kutaby – to nadziewane naleśniki jednak farsz Azerów może być dla naszego podniebienia nieco szokujący gdyż składają się na niego: szpinak, szczaw, orzechy i rodzynki.

Kurabie – to pyszne kruche maślane ciasteczka w stylu bałkańskim.

Mutaki – to rogaliki nadziewane masą z orzechów włoskich

Szekerbura – to tradycyjny deser nadziewany różnego rodzaju orzechami laskowymi, włoskimi oraz migdałami. Przygotowuje się go głównie na święto Nowruz Bajram (Nowy Rok).

Zagrożenia w Azerbejdżanie, czyli na co uważać:

Wbrew przypuszczeniom Azerbejdżan jest całkiem bezpiecznym krajem. Wiadomo, że zdarzają się przestępstwa pospolite, takie jak drobne kradzieże, napady ale należą one raczej do rzadkości.

Natomiast jest bardzo dużo wypadków z udziałem pieszych, dlatego warto mieć się na baczności przechodząc przez ulice.

Uważaj podczas wymiany waluty, zdarzają się próby oszustw.

Jeśli lubisz kupować lokalne alkohole na bazarach lub u miejscowych sprzedawców, uważaj! Podrobiony alkohol może być niebezpieczny dla zdrowia i życia.

Czego nie robić w Azerbejdżanie?

Nigdy nie pij wody z kranu lub z niepewnych źródeł. Wybierz lepiej przegotowaną wodę, albo z fabrycznie zamkniętych pojemników.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z azerbejdżańską władzą, unikaj podróżowania w tereny Górskiego Karabachu. Aby pojechać, będzie ci potrzebna wiza, którą uzyskuje się na granicy. Jeśli wiza zostanie wbita do paszportu, uniemożliwi ci wjazd do Azerbejdżanu. Jeśli będziesz miał taką możliwość poproś o wizę na oddzielnej kartce.

Nie zapomnij zadeklarować wszelkich cennych rzeczy takich jak: komputer przenośny, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie itp., jeśli chodzi o gotówkę należy deklarować ją, gdy posiadasz kwotę powyżej 10.000 USD. Mniejsze kwoty nie wymagają deklaracji.

Pamiętaj, że jeśli chcesz wywieźć z Azerbejdżanu przedmioty kwalifikujące się jako antyki, dzieła sztuki lub wyroby jubilerskie, będzie ci potrzebny właściwy certyfikat oraz rachunek. Certyfikaty wystawia Ministerstwo Kultury, ale salony sprzedaży zwykle pomagają je uzyskać.

Co zabrać ze sobą z Azerbejdżanu
Co zabrać ze sobą z Azerbejdżanu

Jeśli jesteś fanem czarnego kawioru, pamiętaj że możesz zabrać ze sobą nie więcej niż 0,125 kg tego przysmaku.

Przyjmujesz leki psychotropowe? Koniecznie musisz mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie.

Nawet nie myśl o posiadaniu i przewozie narkotyków, taki proceder będzie surowo karany, taka sama kara grozi jeśli pokusisz się o próbę wwiezienia i/lub handel bronią. Co więcej, jeśli zostaniesz skazany, karę będziesz musiał odbyć w Azerbejdżanie.

Uważaj gdzie robisz zdjęcia. Generalnie nie ma większych przeciwwskazań choć warto się upewnić czy w pobliżu jakiegoś obiektu nie znajduje się zakaz. Natomiast całkowity zakaz fotografowania obowiązuje w Republice Nachiczewańskiej, w której strefy przygraniczne zajmują dużą część terytorium.

To trzeba zobaczyć

Baku – oczywiście większość z was prawdopodobnie zatrzyma się w stolicy kraju, jedni na krócej inni na dłużej. W każdym razie, jeśli już tu jesteście nie możecie nie spędzić kilku dni na wędrówkach po mieście pełnym zabudowań w stylu europejskim. Jednak jeśli szukacie czegoś egzotycznego, to zdecydowanie skierujcie swoje kroki ku Staremu Miastu (İçəri Şəhər), następnie idźcie do Pałacu szachów Szyrwanu, gdzie obecnie mieści się największe i najważniejsze muzeum Azerbejdżanu, znajdują się w nim: 4600 obiekty archeologiczne, 2019 numizmatyczne, 4284 zdjęcia i 1562 rękopisy, muzeum można odwiedzać codziennie w godz. 10-18. Piękną panoramę miasta można natomiast podziwiać z niemal 30 metrowej Baszty Dziewiczej, górującej nad miastem.

Flame Towers - Baku
Flame Towers – Baku

Qobustan – godzinę jazdy na zachód wzdłuż linii Morza Kaspijskiego znajduje się Park Narodowy Qobustan, a w nim niesamowite naskalne malowidła tzw. petroglify. Co więcej na terenie parku znajduje się około 400 czynnych błotnych wulkanów, niektóre z nich co kilkanaście minut przypominają o swojej obecności. Co więcej niektórzy śmiałkowie zażywają w nich kąpieli błotnych.

Wulkan błotny - Qobustan
Wulkan błotny – Qobustan

Szeki – to prawdopodobnie najładniejsze miejsce w tym kraju. Stare i dobrze zachowane zabytki przyciągają turystów, choć nie jest ich tutaj tak wielu. Ci, którzy tu przybędą zachwycą się karawanserajami oraz pałacem Chanów Szekińskich pełnego przepięknych witraży i malowideł. Koniecznie musicie spróbować pysznej lokalnej zupy Piti oraz chałwy, które są specjalnością tego miejsca.

Quba – żydowska enklawa w Azerbejdżanie. Miasteczko warto zwiedzić, zwłaszcza żydowską dzielnicę – Krasnają Slobodę. Jej mieszkańcy zamieszkują te tereny od starożytności, a dokładniej od niewoli babilońskiej i należą do zaginionych plemion Izraela. Miasteczko przyciąga schludności i czystością.

Yanar Dag – tu znajdują się słynne płonące skały. Skąd ta nazwa? Otóż dlatego, że wydobywający się w tym miejscu gaz ziemny został prawdopodobnie przypadkowo podpalony, a jak wiadomo raz podpalony gaz pali się do momentu wyczerpania paliwa. Tu skała płonie od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Miejsce to znajduje się z dala od miejskich zabudować na totalnym odludziu, więc niech nie przerażają cię rozpadająca się marszrutka, zdezelowany przystanek znajdujący się w miejscu, które mówi dobranoc. Atrakcja warta zobaczenia, jednak tylko przejazdem.

Yanar dag
Yanar dag

Lachicz – to centrum rękodzielnictwa. Znajdziecie tu wyroby wielu rzemieślników m.in. kowali, którzy niczym w średniowieczu kują żelazo w swoich warsztatach. Możecie stąd przywieźć wiele unikalnych pamiątek. Co więcej wieś jest położona bardzo malowniczo, a droga do niej wiedzie przez wiszący most!

Xınalıq  – to niesamowita wieś znajdująca się ok 2500 m n.p.m., która jest stale zamieszkana od ponad 5000 lat. Niedostępność tego miejsca sprawiła, że mieszkańcy żyją tu swoim tempem, posługują się własnym językiem, co więcej uważają się za potomków Noego! Do wsi prowadzi bardzo malownicza choć kręta i górzysta droga. Fani górskich przejażdżek konnych będą zachwyceni tutejszymi widokami.

Xınalıq
Xınalıq

Şuşa / Szuszi – to piękne i zabytkowe miasto nieoficjalnie jest uznawane za stolicę rejonu Szuszi nieuznawanego państwa Republika Górskiego Karabachu. Tutaj warto wstąpić do: meczetu Yukhari Govhar Agha, Katedry Chrystusa Zbawiciela i przykatedralnej dzwonnicy, twierdzy, a także na Plac miejski. Obecnie jest okupowane przez Armeńskich separatystów.

Pamiątki z Azerbejdżanu

Jeśli szukasz czegoś wyszukanego jak azerbejdżański dywan, im bardziej zniszczony, tym bardziej ceny, pamiętaj, że przed wywiezieniem go z kraju musisz posiadać odpowiedni certyfikat. Zapytaj o niego sprzedawcę, zwykle pomagają oni go uzyskać. Również, jeśli planujesz sprezentować wyśmienity czarny kawior, wówczas możesz go wywieźć nie więcej niż 0,125 kg. Co do alkoholi również radzimy zachować ostrożność. Alkohol kupiony z niepewnego źródła może być szkodliwy dla zdrowia lub życia. W takim przypadku lepiej zainwestować w tradycyjne nakrycie głowy, kolorowy szal lub ceramikę.

Dywany to cenny towar z Azerbejdżanu
Dywany to cenny towar z Azerbejdżanu

Podstawowe informacje:

Waluta: Azerowie posługują się manatem azerskim (AZN), 1 manat = 100 kapik. Walutę można wymienić niemal wszędzie. Również bankomaty przyjmują większość popularnych kart typu: VISA, MasterCard/Eurocard, American Express czy Maestro. Można nimi też płacić w większych supermarketach, hotelach, restauracjach, centrach handlowych i na stacjach benzynowych.

Internet: Jest powszechnie dostępny w Baku i każdym innym większym mieście, niestety im dalej na prowincję tym z Internetem gorzej.

Kontakt telefoniczny: Jeśli telefonujesz do kogoś, kto znajduje się w tym samym mieście co ty, wówczas nic nie płacisz. Jeśli chcesz skorzystać z budki telefonicznej, to praktycznie znajdziesz je wszędzie, nawet na peryferiach. Jeśli natomiast chcesz kupić sobie kartę u miejscowego operatora, to do wyboru masz 3 sieci: Azercell (SimSim – numery zaczynające się od 050 i 051; najstarsza i najlepiej rozbudowana), Bakcell (CinKart – numery: 055), Nar Mobile (numery: 070; najmłodsza i słabo rozbudowana).

Ważne telefony: 112 – ogólny numer ratunkowy, 102 – policja, 103 –  pogotowie, 101 – straż pożarna

Ważne adresy:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Azerbejdżanu
Azerbejdżan, Baku, 2 Kichik Gala, AZ-1000
Tel dyżurny: +994 50 270 70 20 – czynny całą dobę
KONSULAT: +994 12 497 47 08
+994 12 492 01 14
Email: baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.baku.msz.gov.pl
KONSULAT: baku.amb.wk@msz.gov.pl


Ściągnij przewodnik po Azerbejdżanie w formacie pdf.

Dzięki temu zawsze już będziesz go miał pod ręką!

Kliknij Tutaj


Źródła:

msz.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.