10 najpiękniejszych miejsc w Kanadzie, które musisz odwiedzić

10 najpiękniejszych miejsc w Kanadzie, które musisz odwiedzić

Kanada słynie z ogromnych połaci natury nietkniętych ludzką ręką. Kusi tym rokrocznie miliony turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tu spragnieni zieleni i świeżego powietrza. Miasteczka położone w okolicach wielkich parków narodowych również mają swój specyficzny klimat. 

10. St John’s

W prowincji Nowa Fundlandia i Labrador znajduje się piękne miasto portowe, a na pewno najbardziej kolorowe. Tutaj odnosi się wrażenie, że każdy budynek położony na miejskich wzgórzach ma ściany innego koloru. Jest to nietypowe dla miast położonych na tych szerokościach geograficznych, tym bardziej więc St John’s jest wyjątkowe. Miasto wibruje życiem kulturalnym: są tu muzea, galerie sztuki, bary, kluby muzyczne… Znajdujący się tu park miejski Pippy Park, to jeden z największych w Kanadzie. Można w nim nawet jeździć na nartach!

Przed podróżą do Kanady – oprócz eTA nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym do tego kraju. Możesz je kupić przez naszą stronę: Gorilo.pl

St John’s
St John’s

9. Jaskinie lodowe

Kanadyjska przyroda jest piękna o każdej porze roku. Jednak niektóre części kraju to krainy wiecznego śniegu i lodu. Jednym z takich miejsc jest Booming Ice Chasm, gdzie znajdują się wymagające i niebezpieczne lodowe jaskinie. Uwaga! Przeznaczone tylko dla doświadczonych grotołazów. Jaskiń w regionie jest jednak bez liku, dlatego każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Niektóre z nich są bardzo łatwo dostępne.

Jaskinie lodowe
Jaskinie lodowe

8. Hotel de Glace

To prawdopodobnie najpiękniejszy hotel zbudowany z lodu na świecie. Znajduje się w Quebecu. Chociaż niemal wszystko jest tu zrobione z lodu, to pokoje i łóżka są przytulne i ciepłe. Na pewno nikt tu nie zmarznie, za to poczuje się jak król lub królowa lodowej krainy.

Hotel de Glace
Hotel de Glace

7. Petit-Champlain, Quebec City

We francuskojęzycznej części Kanady koniecznie trzeba zatrzymać się w mieście Quebec. Zwłaszcza w zimie! Kiedy na ziemi kładzie się warstwa śnieżnego puchu, a ulice oświetlają tysiące lampek, na pewno jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w kraju, jeśli nie na kontynencie. Najbardziej urokliwą częścią miasta jest Petit Champlain. Nie dość, że zachwyca architekturą, to – jest to najstarsza dzielnica zakupowa w całej Ameryce Północnej!!! Warto ponieść się zakupowemu szaleństwu 😉

Petit-Champlain, Quebec City
Petit-Champlain, Quebec City

6. Banff

Miasto w samym sercu Parku Narodowego tej samej nazwy w otoczeniu imponujących gór. Do miast ściągają tłumy turystów ze względu na jego malownicze położenie i szereg możliwości. Można się tu wspinać, spacerować, jeździć na nartach i desce, na rowerze… Po aktywnym dniu spędzonym na świeżym powietrzu można przysiąść w jednej z urokliwych kawiarni w centrum miasta lub wybrać się do któregoś z muzeów.

Banff
Banff

5. Jezioro Waterton

Między południową Albertą a Montaną, na granicy Kanady z USA, znajduje się Park Narodowy Jeziora Waterton, który zachwyca bogactwem przyrodniczym. I nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady! Łąki, lasy, góry, tundry subalpejskie, liczne strumienie i rzeki… A to wszystko można podziwiać z perspektywy wodnej właśnie! Park bowiem oferuje rejsy statkiem.

Jezioro Waterton
Jezioro Waterton

4. Jezioro Moraine

W kanadyjskiej Albercie, w Parku Narodowym Banff znajduje się miejsce, w którym zechcesz być…zawsze! Jezioro Moraine, bo o nim mowa, jest chyba najbardziej znanym jeziorem świata. Jego zdjęcie znajdowało się w ofercie tapet różnych systemów operacyjnych, a także na dwudziestodolarowym banknocie. Stąd widok na góry otaczające jezioro nazywa się „Widokiem za 20 dolców”. W rzeczywistości jednak jest bezcenny. Można się tu wspinać, odpoczywać, leżeć, kontemplować, randkować i pływać kajakiem. Choć jezioro jest względnie trudno dostępne, to wiele agencji turystycznych organizuje wycieczki piesze do jeziora. Na popyt nie narzekają!

Jezioro Moraine
Jezioro Moraine

3. Góra Asgard

Kanada sprzyja miłośnikom wspinaczki. Znajdująca się w Parku Narodowym Auyuittuq góra Asgard to jedna z najpiękniejszych gór w kraju. Ma ledwo ponad 2 tysiące metrów wysokości i dwa szczyty. A widok z niej sprawia, że chce się więcej. Ale uwaga! Dostęp na szczyt nie należy do najłatwiejszych. Infrastruktura turystyczna w tym gigantycznym parku narodowym nie jest za bardzo rozwinięta. Znajduje się tam tylko jeden kemping! Warto jednak spakować plecak, namiot i dobre towarzystwo i wyruszyć na kilkudniowy trekking na szczyt.

Góra Asgard
Góra Asgard

2. Haffner Creek

W Parku Narodowym Kootenay znajdziesz przepiękną oazę nietkniętą cywilizacją, wpisaną na Listę UNESCO. To Haffner Creek, do której najczęściej ciągną miłośnicy gór, wspinaczki i fotografii. Najbardziej jednak podoba się tu tym, którzy nie potrafią żyć bez adrenaliny. 😉 Znajdujące się tu strome, niemal proste, kamienne ściany są wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych wspinaczy. Ci, którzy preferują nieco spokojniejszą turystykę, przybywają na Haffner Creek, by podziwiać i fotografować niebywałe rzeźby skalne pokryte lodem.

Haffner Creek
Haffner Creek

1. Wodospad Niagara

Najbardziej znana wodna granica na świecie. Wodospady, bo właściwie jest ich trzy, są naturalną granicą pomiędzy Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Spadająca ze spektakularną siłą woda corocznie przyciąga miliony turystów. To również ogromna, naturalna elektrownia wodna. W lecie warto przyjść zobaczyć Niagarę po zmierzchu, kiedy to pojawiają się na niej świetlne iluminacje. W zimie z kolei, kiedy temperatury utrzymują się przez dłuższy czas poniżej zera, woda zamarza i tworzy niewiarygodne lodowe rzeźby na wodospadzie.

Wodospad Niagara
Wodospad Niagara

Wiza do Kanady. Sprawdź wymogi wjazdowe

Od marca 2016 r. obywatele z polskim paszportem mają obowiązek posiadania elektronicznego potwierdzenia podróży, tzw. eTA (Electronic Travel Authorization). Ale uwaga! Tylko jeśli wybierasz się do Kanady samolotem albo w ramach tranzytu. Electronic Travel Authorization jest połączone z paszportem i jest ważne przez 5 lat lub do czasu wygaśnięcia paszportu, jeśli ten termin jest krótszy. Jak ubiegać się o eTA? Możesz ją wyrobić za naszym pośrednictwem aina.pl.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.