Zablokowana granica między Białorusią a Rosją

Zablokowana granica między Białorusią a Rosją

Od jakiegoś czasu dostajemy informacje o zawracaniu polskich obywateli z granicy rosyjskiej chcących udać się do tego kraju przez Białoruś. Informacje te potwierdza również MSZ. A zatem, co musisz wiedzieć zanim zaplanujesz podróż do Rosji przez Białoruś?

Zablokowana granica między Białorusią a Rosją?

Otóż planując obecnie podróż do Rosji przez Białoruś, trzeba liczyć się z tym, że można zostać zawróconym przy granicy białorusko-rosyjskiej. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chciałaby (koleją lub samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych) dotrzeć do Rosji przez Białoruś. Zwykle podróże tego typu planują osoby, które chcą się udać w podróż Koleją Transsyberyjską. A więc osoby, które czasem poświęcają wiele lat planowania i odkładania pieniędzy. Dlatego utknięcie na granicy w takim momencie może zepsuć całą podróż. Aktualnie problem polega na tym, iż strona rosyjska twierdzi, iż posiada nieuregulowany status prawny przejść granicznych między swoim krajem a Republiką Białorusi. W związku z czym, ma prawo do zawrócenia takich osób i niewpuszczenia ich na teren swojego kraju.

A co z samolotem?

I w tym przypadku nie mamy dobrych wiadomości. Jeśli ktoś planuje podróż do Rosji drogą lotniczą tranzytem przez port lotniczy w Mińsku, również musi się liczyć z nieprzyjemnościami. Obecnie taki lot, traktowany jest jak połączenia wewnątrzkrajowe, w związku z czym pasażerowie nie przechodzą w Mińsku odprawy paszportowej. Oznacza to, że w paszportach i na kartach migracyjnych nie są zamieszczane odciski stempli wjazdowych. Natomiast brak adnotacji rosyjskich służb granicznych w paszportach i na kartach migracyjnych może być podstawą do nałożenia grzywny za nielegalne przekroczenie granicy i naruszenie przepisów migracyjnych.

Również ruch bezwizowy na Białoruś na okres 5 dni nie obowiązuje, jeśli: na Białoruś planujesz dostać się samolotem rejsowym z Rosji, a także jeśli z Białorusi planujesz lecieć dalej na jedno z lotnisk w Rosji (rejsy te traktowane są jako rejsy wewnętrzne).

Jaka alternatywa?

Oczywiście do Rosji można udać się też w inny sposób. W przypadku drogi lotniczej, można odbyć bezpośrednie loty na teren Rosji. Natomiast przejścia graniczne, z których można korzystać podróżując drogą lądową znajdują się na granicy Rosji z Łotwą: Buraczki, Łudonka, Ubylinka; z Estonią: Kuniczyna Gora i Szumiłkino oraz z Ukrainą: Nowyje Jurkowiczi, Pogar i Trojebortnoje.

Póki Rosja i Białoruś nie ustalą statusu granic pomiędzy swoimi krajami lepiej odłożyć podróż do Rosji przez ten kraj. Oczywiście można też wybrać drogę alternatywną przez inne kraje lub podróż bezpośrednią z Polski do Rosji. Oczywiście będziemy informować o aktualnej sytuacji.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.