Nowy Jork – stolica świata?

Nowy Jork - stolica świata

New York, New York… Któż z nas nigdy nie marzył o podróży do tego niesamowitego miasta, które żyje 24 godziny na dobę? Jest coś wyjątkowego w Nowym Jorku, który wywołuje pewien rodzaj ekscytacji, niewyrażalnej radości, chociażby na samą myśl o jeździe żółtą taksówką na Manhattan czy pikniku w Central Parku! Frank Sinatra miał rację, to miasto nigdy nie idzie spać. Nocne neony rozpościerające się od Brodway’u i Siódmej Alei przez co najmniej pięć ulic, dają znać światu, że oto przed państwem rozpościera się Nowy Jork!

Pełne bilboardów i żółtych taksówek Times Square zawsze przyciąga miliony turystów.
Pełne bilboardów i żółtych taksówek Times Square zawsze przyciąga miliony turystów.

Yankees czy Mets, komu kibicujesz?

Nowy Jork jest unikatowy pod każdym względem. Każdy z nas jest w stanie znaleźć coś ciekawego dla siebie, chociażby dlatego iż w Nowym Jorku zawsze coś się dzieje, niezależnie od pory roku. Tutaj każdy dzień w roku dostarcza turystom milion wrażeń! Między innymi w kwietniu, rozpoczyna się baseballowe szaleństwo reprezentowane przez dwie drużyny z NYC: Yankees oraz Mets. Miasto ogarnia sportowy szał. Ulice udekorowane są barwami ulubionych drużyn, fani spotykają się w różnych barach oraz pubach, skąd wydobywają się sportowe okrzyki. W maju odbywają się liczne parady z okazji wybudowania Mostu Brooklińskiego oraz urodzin Martina Luther Kinga. Nie można również zapomnieć o najsłynniejszym maratonie nowojorskim, który ciągnie się od Staten Island, poprzez Brooklyn, Queens, Bronx, aż na Manhattan i przyciąga biegaczy z całego świata! W czerwcu organizowane są niezliczone wystawy sztuki nowoczesnej (prym wiedzie oczywiście MoMA) oraz letnie teatry Broadway’owskie na Manhattanie. Lipiec jest szczególny, z uwagi na hucznie obchodzone Święto Niepodległości, czyli wszechobecne parady oraz fajerwerki. W dniu 4 lipca Statua Wolności świeci jeszcze mocniej niż zazwyczaj. To samo dzieje się w Listopadzie, podczas ulubionego dnia dla Amerykanów czyli Święta Dziękczynienia!

Sylwester na Time Square

Zima w Nowym Jorku również może być dla ciebie niesamowitym czasem, by wyruszyć w podróż. Podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na Rockefeller Center odbywa się magiczna ceremonia zapalenia lampek choinkowych na ogromnym drzewku, obok którego można również spróbować swoich sił w jeździe na łyżwach. Ponadto, jeśli nie masz żadnych planów na Sylwestra, to nic straconego. Na Times Square odbywa się jedna z największych imprez na świecie z udziałem najsłynniejszych gwiazd muzycznych, podczas której kulminacyjnym momentem jest tzw. ball drop, czyli opuszczenie ogromnej świecącej kuli z napisem kolejnego nadchodzącego roku. Zdecydowanie jest się czym pochwalić po powrocie do Polski, kiedy twoi przyjaciele zapytają o imprezę sylwestrową.

Niezapomniana zabawa sylwestrowa na Times Square
Niezapomniana zabawa sylwestrowa na Times Square

Być jak Wilk z Wall Street

Będąc w Nowym Jorku nie można również zapomnieć o południowej części Manhattanu, czyli historycznej dzielnicy finansowej jaką jest Wall Street! Każdy kto oglądał „Wilka z Wall Street” chociażby na chwilę powinien wsiąść w nowojorskie metro i wysiąść na stacji Broad Street. W tej części miasta znajdują się największe instytucje finansowe oraz Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, rozpoznawalna na całym świecie. Od 8 marca 2017 zupełnie niespodziewanie na Wall Street, została postawiona rzeźba przedstawiająca małą dziewczynkę, która stawia czoło ogromnemu, szarżującemu bykowi. Rzeźba ma zwrócić uwagę na problem dyskryminacji ze względu na orientację i dyskryminację płciową w świecie korporacji oraz pokazać waleczną siłę kobiet. Od pierwszego dnia, Nowojorczycy pokochali tę rzeźbę i stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych.

Słynna nowojorska rzeźba przedstawiająca małą dziewczynkę i ogromnego byka.
Słynna nowojorska rzeźba przedstawiająca małą dziewczynkę i ogromnego byka.

Nowy Jork z widokiem na Empire State Building

Aby zobaczyć Nowy Jork w całej majestatycznej postaci i jeden z najsłynniejszych budynków świata czyli Empire State Building, warto udać się do centrum Manhattanu na Rockefeller Centre i wyjechać na 70 piętro, skąd od rana do północy każdego dnia można podziwiać miasto. Bilety kosztują ok. 30 dolarów i na szczyt wieżowca może wyjechać każdy, bez względu na wiek. Wrażenia i zdjęcia z tego miejsca są bezcenne!

Unikatowe Empire State Building widać niemal z każdego miejsca w Nowym Jorku.
Unikatowe Empire State Building widać niemal z każdego miejsca w Nowym Jorku.

Mam nadzieję, że ten wpis choć trochę ukazał ci możliwości jakie masz w tej niesamowitej stolicy świata – Nowym Jorku. Nie zapominaj, że o wizę do USA możesz starać się samodzielnie w jednym z konsulatów amerykańskich w Polsce lub poprosić o pomoc nasze biuro. Aby sprawdzić warunki wizowe do USA zapraszam na naszą stronę – wiza do USA.

Nowy Jork zachwyca, zdecydowanie jest miastem nieporównywalnym do jakiegokolwiek innego na świecie. Warto posłuchać piosenki Sinatry i „(…) założyć te włóczęgowskie buty, które czekają by wyruszyć przez samo serce tego Nowego Jorku, Nowego Jorku”. 🙂

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.