Zanim wyjedziesz do Iranu-przewodnik

zanim-wyjedziesz-do-iranu-blog-aina

Jadę do Iranu, od czego zacząć?

Wiza: Jeśli planujesz wyjazd do Iranu nie zapomnij o wizie. Wizy co prawda nie wyrobisz na morskich i lądowych przejściach granicznych, ale na lotniskach już tak. Aby w ten sposób uzyskać wizę potrzebne ci będą: paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu, powrotny bilet lotniczy, jedno zdjęcie paszportowe, ubezpieczenie medyczne. Niestety nie ma 100% gwarancji, że uzyskasz wizę w ten sposób. Co więcej na problemy możesz napotkać już na lotnisku, gdyż możesz zostać niewpuszczony na pokład samolotu! O wizę do Iranu możesz też ubiegać się samodzielnie w Ambasadzie Iranu w Warszawie. Możesz też skorzystać z pomocy biura pośrednictwa wizowego, takiego jak Aina Travel. Pamiętaj też, że wiza może nie zostać ci przyznana, jeśli w paszporcie posiadasz wizę lub pieczątkę wjazdową od Izraela.

Szczepienia: Wybierając się w podróż do Iranu nie musisz robić dodatkowych szczepień, informują o tym regulacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jeśli jednak planujesz wycieczki poza obszary niezamieszkanie, a zwłaszcza w górskie rejony rozważ szczepienie przeciwko wściekliźnie (zagrożeniem mogą być psy pasterskie). Dodatkowo zachowaj ostrożność we wschodnich prowincjach Iranu (granica z Afganistanem i Pakistanem). Tu niestety istnieje możliwość zarażenia się cholerą. W tym przypadku przestrzeganie podstawowych zasad higieny powinno wystarczyć. Oczywiście pamiętaj o tym by: pić wyłącznie przegotowaną lub butelkowaną wodę, powstrzymać się od picia napojów z lodem, stosować środki dezynfekcyjne oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia objawów infekcji przewodu pokarmowego.

Ubezpieczenie: Aby uzyskać wizę do Iranu niezbędne jest ubezpieczenie podróżne. Wysokość takiej polisy możesz sprawdzić u swojego ubezpieczyciela lub w naszym kalkulatorze ubezpieczeniowym. Generalnie na terenie Iranu nie będziesz miał problemów z dostępem do służby zdrowia. Usługi medyczne są świadczone zarówno w państwowych jak i prywatnych placówkach zdrowotnych, jednak niezależnie od rodzaju placówki, ty jako, cudzoziemiec, i tak będziesz musiał pokryć koszty leczenia. Irańskie medyczne placówki prywatne są na wysokim poziomie porównywalnym do europejskiego. Co więcej, z lekarzami powinieneś spokojnie porozumieć się w języku angielskim. W aptece znajdziesz zagraniczne leki, ale też ich lokalne odpowiedniki.

Kiedy jechać? Sezon na Iran

Na szczęście Iran należy do tych krajów, gdzie podróżowanie jest jeszcze mało popularne, dlatego tłumy turystów raczej ci nie zagrożą. Przeszkodą w podróżowaniu może natomiast okazać się pogoda. Latem temperatura może osiągać tu nawet 40-50 stopni C. Dlatego najlepiej zaplanować podróż na okres wiosenny lub jesienny.

Marzec – Maj

W tym okresie pogoda jest idealna, niestety ceny w irańskich hotelach szybują wówczas w górę. Zwłaszcza w okresie No Ruz (od 21 marca do 3 kwietnia). Później ceny spadają.

Czerwiec – Październik

W tym okresie temperatura jest najwyższa i może być dość uciążliwa. Jednak ma to swoje plusy, ceny są niższe i jest też mniej turystów. W okresie od września do października nieco się ochładza, co sprzyja fanom górskich wycieczek.

Listopad – Luty

W tym okresie panuje dość mroźna zima, która sprzyja fanom narciarstwa. Zdarza się jednak, że utrudnienia w podróżowaniu mogą powodować nieprzejezdne drogi. Ceny hoteli są wówczas tańsze o 10% a nawet 50%!

Planując podroż do Iranu warto wziąć też pod uwagę tamtejsze święta. Przykładowo w okresie Ramadanu lepiej w ogóle nie jechać, ponieważ wszystko w ciągu dnia będzie zamknięte. Ponieważ Ramadan to święto „ruchome”, co roku przypada w innym terminie, dlatego sprawdź koniecznie kiedy będzie przypadać w roku, w którym planujesz podróż.

Irańczycy podobnie jak Polacy mają całkiem sporo świąt i trudno wymienić je wszystkie, dlatego przytoczę tu tylko kilka najważniejszych: Ashura, Arbaeen, święto 40-ego dnia po śmierci imama Husajna, święto Nacjonalizacji Przemysłu Naftowego, rocznica męczeńskiej śmierci Fatimy czy imama Dża’fara.

Pamiętaj też, że irański tydzień pracy trwa 44 godziny i zaczyna się w sobotę i kończy w środę (8:00 do 17:00 czasem tylko do 16:00). Czasem pracuje się też w czwartek od 8:00 do 12:00.

Jak poruszać się po kraju?

Jeśli planujesz przemieszczać się po Iranie, to nie będziesz miał większych problemów. Bardzo dobrze rozwinięte są połączenia autobusowe i lotnicze, kolejowe już trochę mniej. Bilety kupisz w każdym biurze podróży. Generalnie niedostępne dla podróżnych są tylko tereny wojskowe.

Autostop: Podróżowanie autostopem w Iranie jest dość rozpowszechnione, jednak zanim wsiądziesz do samochodu, ustal z kierowcą czy kurs będzie bezpłatny.

Auto: Jeśli chcesz prowadzić samochód w Iranie musisz posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Jeśli chcesz wjechać samochodem, który jest zarejestrowany poza Iranem, to musisz uzyskać wcześniej pisemną zgodę władz irańskich lub posiadać Carnet de Passage (o szczegóły pytaj w Ambasadzie Iranu w Warszawie). Generalnie sieć drogowa jest tu dobrze rozwinięta, główne drogi są dobrej jakości i mają właściwe oznakowanie. A przejazd autostradą grozi niewielką opłatą. Co do benzyny, to jest ona łatwo dostępna na stacjach paliwowych, gorzej wygląda sytuacja z olejem napędowym, który można nabyć tylko na wybranych stacjach, przy trasach tranzytowych. I pamiętaj, podczas prowadzenia pojazdu zachowaj szczególną ostrożność! Miejscowi nie przestrzegają przepisów drogowych, a w razie kolizji winę za jej spowodowanie najczęściej przypisuje się cudzoziemcowi.

Taxi: Irańskie taksówki dzielą się na dwie kategorie: jadące do miejsca wskazanego przez pasażera. Generalnie najbardziej opłacalne są taksówki zamawiane przez/w agencjach taksówkarskich albo te jeżdżące po określonej trasie (z pkt. A do pkt. B i zatrzymujące się na całej trasie) po ustalonej z góry kwocie. Zabierają one też tyle pasażerów ile mają miejsc.

Autobus międzymiastowy: Autobusy, tak jak taksówki, też można podzielić na dwie kategorie: zwykłe i tzw. VIP. Niestety różnią się one w większości przypadków nazwą, różnica w komforcie podróży i w cenie biletów jest raczej niewielka.

Metro: Metro w Teheranie jest czyste, klimatyzowane i bardzo tanie. Sam przejazd odbywa się dosyć sprawnie, przy minimalnych wydatkach rzędu 2 tys. riali za bilet w dwie strony, bez względu na to, na której stacji wysiądziesz. Teherańskim metrem podróżują wszystkie warstwy społeczne od robotników budowlanych po znanych prezenterów irańskiej telewizji. Pamiętaj o segregacji płciowej. Niektóre wagony zarezerwowane są tylko dla kobiet, a inne dla mężczyzn i kobiet. Metro to jedyne miejsce, gdzie mężczyzna może publicznie dotknąć kobiety i najczęściej ostentacyjnie to wykorzystuje dlatego panie mogą czuć się niekomfortowo w wagonach mieszanych.

Pociąg: Jest ich dość mało ale za to przyjemnie się nimi podróżuje. Najczęściej są z klimatyzacją, podczas podróży można liczyć na darmowy napój i są bardzo czyste. Przykładowo przejazd z Teheranu do Kermanu (1 tys. km) kosztuje 9 USD/os.. W pociągach (nawet sypialnych) nie ma segregacji płciowej.

Prom/Statek: Dostępne są też podróże drogą morską, jednak zaleca się ostrożność w podróżach na Morzu Kaspijskim i Zatoce Perskiej. Co więcej zdecydowanie odradza się podróże w obrębie wysp: Abu Musa, Mały Tumb, Duży Tumb, gdzie wcześniej trzeba uzyskać specjalne zgody ze strony władz.

Samolot: Jeśli decydujesz się na lot irańskimi liniami lotniczymi, pamiętaj by mieć na uwadze stan techniczny irańskiej floty powietrznej. Jednak pomimo wątpliwej jakości samolotów siatka połączeń lotniczych między Teheranem, a głównymi miastami jest bardzo dobrze rozwinięta.

iranska-dorozka-blog-aina

Budżet podróży – jak wydawać, aby przeżyć w Iranie?

Walutą Iranu są Riale (1 rail = 100 dinarów). W handlu używana jest również nieoficjalna jednostka toman równa 10 riali, ale jest też inny przelicznik, który mówi, że 1 toman to 10 000 riali. Zawsze warto dopytać, o którą jednostkę chodzi, gdyż można się nieźle naciąć. Wzory irańskich banknotów są dostępne na stronach Banku Centralnego Iranu: http://www.cbi.ir/page/1440.aspx i http://www.cbi.ir/simplelist/2653.aspx.

Możesz zapomnieć o płaceniu kartami kredytowymi. Chyba, że posiadasz kartę irańską. Nie ma natomiast problemu z wymianą EUR lub USD (w kantorach, banki na ogół nie zajmują się wymianą walut). Jednak unikaj płacenia w dolarach czy w euro w hotelach, restauracjach czy sklepach ze względu na możliwość zawyżania cen.

A ile potrzebujesz pieniędzy by przeżyć w Iranie? Generalnie w Iranie nie jest drogo. Na pewno przejazdy autobusami miejskimi należą do tańszych (10-50 groszy), za kursy dalekobieżnymi zapłacisz jakieś 5 USD za 300km. Pokój dwuosobowy z łazienką i śniadaniem to koszt ok. 250.000 riali (jakości i czystości pokoi nie da się  sklasyfikować żadną polską gwiazdką). Standardowy pokój dwuosobowy z łazienką, w którym mieszkają miejscowi, to wydatek rzędu 15 USD za osobę. Budżet możesz planować od 50$ do 200$ na dzień.

Przykładowe ceny:

miejsce w dormitorium – 50.000 riali,
bilety autobusowe międzymiastowe – od 50.000 do 125.000 riali,
bilety na metro w Teheranie – około 2000 riali w dwie strony,
obiad w barze dla miejscowych – 30000 riali (3 tomany),
falafel, bułka ze spaghetti lub ciętymi parówkami – 0,5 USD,
kanapka z tuńczykiem – 1 USD,
woda mineralna 1,5 litra – 5000 riali,
butelka wody 0,3 USD,
1,5l coli – 1 USD,
piwo bezalkoholowe 1l – 1 USD,
kilogram bananów – 5000-8000 riali,
bilety wstępów – od 3000 do 5000 riali.

Irańska moda, czyli co mi wolno, a czego nie?

Ze względu na religię i tradycję w Iranie obowiązują pewne zasady odnośnie ubioru. Warto wziąć je sobie do serca, by uniknąć nieporozumień i problemów.

Kobieta. Ma obowiązek noszenia chusty we wszystkich miejscach publicznych (chustę należy założyć już po wylądowaniu w Iranie). Co więcej obowiązuje absolutny zakaz noszenia: krótkich rękawów powyżej łokcia, dekoltów, garsonek oraz krótkich spódnic i sukienek. A jeśli planujesz odwiedzić meczet lub jakieś inne miejsce kultu, możesz zostać poproszona o założenie czadoru (można go wypożyczyć przed wejściem do meczetu).

Co zatem jest dozwolone? Długie spódnice do ziemi, luźne tuniki lub spodnie (albo legginsy) wraz z luźnym płaszczem (np. letni płaszcz) – tunika lub płaszcz powinny sięgać do połowy uda.

Buty. Generalnie noszenie odkrytych butów typu sandały czy japonki jest zabronione, jednakże cudzoziemki traktowane są bardziej tolerancyjnie.

Mężczyźni. Drodzy Panowie, zapomnijcie o krótkich spodniach czy podkoszulkach z krótkim rękawem, chyba że jesteście na plaży, to wtedy zakaz nie obowiązuje.

Oczywiście jak Iran długi i szeroki, tak jego tolerancja na ubiór i inne aspekty życia codziennego jest różny. Oczywiście prowincja będzie zawsze bardziej konserwatywna, natomiast Teheran, a zwłaszcza jego północna część będzie bardziej liberalna.

czador-blog-aina

Zagrożenia w Iranie, czyli na co uważać?

Generalnie Iran uchodzi za stosunkowo bezpieczny kraj, choć raczej odradza się organizowanie podróży wzdłuż granicy z Irakiem, Pakistanem i Afganistanem.

Przygotuj się na pospolite przestępstwa typu – kradzież torebki z ręki przez motocyklistów (w Iranie jeżdżą oni chodnikami dla pieszych). Czasem podczas napadu rabunkowemu może grozić ci zastraszenie nożem.

Niestety zagrożenia nie płyną tylko od ludzi, ale i z powietrza. Na terenie Iranu, szczególnie w Teheranie, odnotowywany jest wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza.

W okresie letnim, w szczególności w południowym Iranie, temperatura może wynieść nawet 40 – 50 stopni C. Wówczas w okolicach Morza Kaspijskiego i Zatoki Perskiej poziom wilgotności może być szczególnie dokuczliwy.

Na całym terytorium Iranu występuje stałe zagrożenie trzęsieniem ziemi. Dlatego uważaj na siebie, gdy zadrży ziemia. W związku z tym warto zarejestrować się w systemie Odyseusz, który pomaga w ustaleniu miejsca pobytu.

architektura-iranu-charakteryzuje-sie-piekna-ornamentyka-blog-aina
Architektura Iranu charakteryzuje się piękną ornamentyką.

Czego nie robić w Iranie?

Jeśli jesteś samotną kobietą, raczej unikaj samodzielnych spacerów po zmroku.

Uważaj wzmożoną czujność przy przechodzeniu przez jezdnię oraz pamiętaj, że motocykliści w Iranie korzystają również z chodników dla pieszych!

Uwaga, w Iranie w autobusach miejskich oraz w wybranych wagonach metra obowiązuje segregacja płciowa. Przykładowo w Teheranie pierwszy i ostatnio wagon metra przeznaczone są tylko dla kobiet, natomiast w pozostałych podróżują wspólnie kobiety i mężczyźni.

Pamiętaj, w okresie ramadanu w miejscach publicznych nie można spożywać posiłków, pić napojów ani palić papierosów.

Nie zapomnij o tym, że w oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyznom, mężczyźni nie podają ręki kobietom.

Zanim komuś zrobisz zdjęcie, lepiej dla własnego bezpieczeństwa zapytaj go wcześniej o zgodę. Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów rządowych, wojskowych, posterunków policji, lotnisk, portów, ambasad, w tym również żołnierzy, policjantów i innych osób umundurowanych oraz ich pojazdów.

W Iranie obowiązuje zakaz wwozu i wywozu alkoholu (w tym piwa), narkotyków, pornografii lub materiałów, które mogą być uznane za pornografię (np. czasopisma), wieprzowiny, wszelkich towarów wyprodukowanych w Izraelu lub mających do tego kraju odniesienie. Kasety magnetofonowe, wideo, płyty DVD, VCD lub CD mogą być sprawdzane na granicy. Zakazany jest też wywóz przedmiotów i sprzętów mogących uchodzić za antyki.

Raczej daruj sobie przemyt lub posiadanie narkotyków. Grożą za to bardzo surowe kary, włącznie z karą śmierci!

Uważaj na okazywanie sobie czułości w miejscach publicznych ze względu na uwarunkowania kulturalne. Jeszcze więcej nieprzyjemności może cię spotkać jeśli podróżujesz w parze homoseksualnej, gdzie za stosunek osób tej samej płci przewiduje się karę chłosty, więzienia, a nawet karę śmierci.

persepolis-iran-blog-aina
Persepolis

Kuchnia irańska

Kuchnie irańską można podzielić na regiony, każdy z nich specjalizuje się w określonych potrawach. Jednak takie składniki i dania jak np. ryż, herbata, bakalie i rozmaite rodzaje kebabów są wspólne dla całego państwa. Ogólny podział na kuchnie można podzielić wertykalnie na kuchnię północną i południową. Kuchnia północna charakteryzuje się sycącymi i wytrawnymi potrawami na bazie warzyw, ryżu i mięsa. Kuchnia południowa natomiast charakteryzuje się słodszymi smakami, również potrawy mięsne nie stronią od słodyczy np. pilawy głównie jagnięce lub baranie, do których dodaje się bakalie i suszone owoce.

Za najlepszą i najbogatszą w smaki uznaje się kuchnię Isfahanu. Do tutejszych przysmaków można zaliczyć: kufteh, goosh-e fil i doogh.

Persowie w kuchni stosują się do swoich zasad żywienia, które mówią o tym, aby jeść zdrowo i nietłusto. Wieżą również w zdrowotne właściwości jedzenia dlatego przyrządzają posiłki według perskiej filozofii pokarmów zimnych i gorących (nie chodzi o temperaturę dań, ale o ich wpływ na organizm). Przykładowo osoby z nadciśnieniem powinny jeść potrawy zimne, które obniżają ciśnienie (sok z granatów).

Przykładowe potrawy:
Kufteh – kuliste kotleciki przyrządzane z mięsa mielonego – głównie jagnięciny, ryżu i ziół;
Goosh-e fil – deser w postaci smażonego ciasta polanego syropem;
Falude – deser składający się z lodów z cienkimi nitkami z makaronu (bez smaku) oraz np. sokiem z limonki lub zmrożonym syropem z dodatkiem wody różanej;
Gaz – słodka „mordoklejka” o smaku wody różanej z pistacjami w środku;
Doogh – solony jogurt z ziołami, który często podawany jest z goosh-e fil;
Nan-e barbari – rodzaj pieczywa;
Baqala qatoq – popularny na północy duszony bób z czosnkiem szczypiorkiem i jajkami;
Mirza-qasemi – smażony miąższ bakłażana z pomidorami;
Khoresz ghaimeh – potrawa z jagnięciny, soczewicy, pomidorów, podawana z ryżem;
Dizzi – przypomina skrzyżowanie tłustego rosołu z gulaszem. Podawane jest w glinianym, gorącym kociołku, z którego na początek odlewa się wywar do specjalnych miseczek. Następnie wyciąga się z kociołka mięso, na którym gotowana była zupa. Resztę składników (ziemniaki, mięso, groch lub cieciorka) dokładnie się rozciera specjalnym tłuczkiem. Do miski z wywarem wrzuca się pokruszony chleb, a na jego resztę nakłada się utarte wcześniej warzywa;
Beryani – przysmażane mięso z aromatycznymi przyprawami i orzechami zawinięte w irański chleb;
Kebab – występuje w różnych konfiguracjach. W Iranie pod tym określeniem kryją się np. szaszłyki z kurczaka z szafranem polewane sokiem ze świeżej limonki, przyprawione mięso mielone owinięte na metalowym szpikulcu lub różnego rodzaju podroby grillowane na węglu drzewnym. Kebaby w budkach i sprzedawane przez ulicznych sprzedawców serwowane są z chlebem i Doughiem. Kebaby w restauracjach podawane są z ryżem, grillowanymi pomidorami, surową cebulą, świeżą miętą i limonką.
kuchnia irańska jest pełna aromatycznych przypraw
tradycyjne-pieczywo-iran-blog-aina
Tradycyjne pieczywo

To trzeba zobaczyć!

Teheran (Tehran) – to stolica Iranu i jego największe miasto leżące u stóp masywu górskiego Elbrusu. Na terenie miasta ulokowane są liczne muzea, centra sztuki, kompleksy pałacowe i centra kulturalne, a w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, także znane ośrodki narciarskie. Wśród miejsc wartych odwiedzenia w Iranie warto zaplanować sobie wizytę w Pałacu Golestan (Pałac kwiatów), dawnej siedzibie irańskich szachów. Obecnie w pałacu mieści się muzeum z ceramiką, ozdobami i bronią. Pałac dzieli się na 9 sekcji muzealnych, jednak jeśli nie masz dużo czasu, skup się na dwóch najbardziej spektakularnych, czyli Sali Głównej z Salą Luster oraz na Negar Khaneh (Sala z malarstwem irańskim). Jeśli planujesz zakupy, odwiedź słynny Grand Bazaar, jednak zrób to do południa, gdyż później tłok i ogólny chaos mogą sprawić, że zakupy w tym miejscu będą bardzo uciążliwe. Na bazar prowadzi kilka wejść, jednak główne znajduje się przy placu Sabzeh Medyan. Zapierającą dech w piersiach jest też Muzeum Biżuterii. Monarchowie Safawidzi, Qajar i Pahlavizgromadzili prawdziwe cuda: globus wysadzany kamieniami czy Pawi Tron.

teheran-stolica-iranu-blog-aina
Teheran, stolica Iranu

Isfahan – to trzecie co do wielkości miasto Iranu, położone ok. 340 km na południe od Teheranu oraz doskonała baza wypadowa dla podróżników. O uroku miasta decydują: pięknie obsadzone bulwary, perskie ogrody, wspaniała architektura, pracujący rzemieślnicy, zabytkowy bazar, malownicze mosty czy wreszcie wpisany na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO zabytkowy plac Naksz-e Dżahan (plac Imama Majdan-e Imam lub plac Królewski Majdan-e Szah) . Przy tym mieście warto wspomnieć o polskich powiązaniach, bowiem Isfahan nosi tytuł miasta polskich dzieci. To tu znajdowało się około 20 tys. polskich dzieci, które wraz z Armią Andersa opuściły ZSRR. Wśród miejsc wartych zobaczenia znajdują się: jeden z najstarszych meczetów w Iranie – Piątkowy Meczet, Meczet Królewski ze wspaniałą mozaikową dekoracją głównego portalu, Czehel Sotun (Czterdzieści Kolumn) – pałac ogrodowy z 20 kolumnami, których wraz z odbiciem  w wodzie jest w sumie 40 czy wreszcie mosty na rzece Zajande Rud, np: Si-o Se Pol (Most Trzydziestu Trzech Łuków) oraz Pol-e Chadżu.

isfahan-iran-blog-aina
Isfahan

Tebriz – miasto w północno-zachodnim Iranie nad rzeką Talche Rud. Biblijne opisy wskazują, iż było to miejsce znajdujące się w bramach raju. Ze względu na powiązanie z Jedwabnym Szlakiem miasto słynie z jednego z najlepszych bazarów na świecie. Miasto słynie również z wpływów azerskich, słynnych dywaników, łaźni tureckich, miłości do muzyki i doskonałych połączeń komunikacyjnych, co może stanowić o tym, iż jest to doskonałe miejsce na wstęp do Iranu. W mieście warto odwiedzić meczet Alego Szaha oraz pozostałości Błękitnego Meczetu.

Meszhed – miasto w północno-wschodnim Iranie oraz drugie co do wielkości miasto tego kraju. Stanowi również jedno z najświętszych miejsc dla szyitów. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa maszhad, czyli „miejsce męczeństwa”. Chodzi tu o męczeńską śmierć imama Rezy – ósmego imama szyitów. Po jego śmierci zbudowano świątynię wokół której zaczęło powstawać miasto. Jednym z pierwszych ważnych budynków było mauzoleum, które dzisiaj zawiera największe dobra kultury i sztuki Iranu. Meszhed jest również miejscem pielgrzymek. Mówi się nawet, że bogaci wybierają się do Mekki, a ubodzy do Meszhedu.

meszhed-iran-blog-aina
Meszhed

Sziraz – miasto w południowym Iranie leżące u podnóża gór Zagros. Od ponad 2000 lat stanowi centrum kulturalne Iranu. Jest synonimem edukacji, nocnych wiatrów, poezji i wina. Miasto jest domem dla wielu zasłużonych poetów, swoje grobowce mają tu chociażby Hafez i Sa’di. Znajdują się tu także wspaniałe ogrody i meczety których szepty przypominają o starożytnym wyrafinowaniu. Będąc w Szirazie nie możesz ominąć jednego z najpiękniejszych meczetów na świecie – Vakeel.

sziraz-iran-blog-aina
Sziraz

Jazd – miasto w środkowym Iranie leżące u północnego podnóża gór Kuh-e Rud. W pobliżu miasta znajdują się dwie pustynie: Wielka Pustynia Solna oraz Pustynia Lota, przez co miasto należy do najbardziej suchych zamieszkanych rejonów kraju. Rzadkie opady deszczu i brak naturalnych cieków wodnych sprawiły, że mieszkańcy pozyskują wodę z pobliskich gór za pomocą rozbudowanego systemu podziemnych kanałów. W mieście znajduje się nawet Muzeum Wody. W mieście warto odwiedzić kompleks Amir Czakmagh, z którego rozciąga się niesamowity widok na miasto, a także zaratusztriańską świątynię ognia.

wielka-pustynia-solna-jazd-blog-aina
Wielka Pustynia Solna Jazd

Kaszan – miasto w środkowym Iranie położone na południe od jeziora Namak i około 260 kilometrów na południe od stolicy – Teheranu. Większość podróżnych pomija to miasteczko w swoich planach, a szkoda, bo jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsce oazowe w Iranie położone na skraju Dasht-e Kavir. Znajdują się tu nie tylko architektoniczne cuda, ale również bazar, ogród wpisany na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO, a także najlepsze hotele w całym Iranie. Dawniej miasto było znane z rzemieślniczego wyrabiania tekstyliów, ceramiki oraz płytek, niestety mechanizacja doprowadziła do upadku tutejszych manufaktur. Dziś miasto słynie z produkcji wody różanej, którą możesz nabyć w pobliżu głównych atrakcji turystycznych i na bazarze. Będąc w mieście koniecznie zobacz: Meczet Agha Bozorg, zabytkowy spichlerz czy dom rodziny Tabatabai.

kaszan-iran-blog-aina
Kaszan

Kazwin – to miasto leżące u stóp gór Elbrus. Miasto z odrestaurowanym centrum sztuki, dziwnymi muzeami i bogata ofertą kulinarną. Znane głównie z dywanów i bezzapachowych winogron choć turyści traktują je jako bazę wypadową w góry, do słynnych Zamków Zamordowanych oraz trekkingu do sensacyjnej doliny Alamut. Jeśli natomiast wolisz spędzać czas w miastach to zachwycą cię rynek (Azadi Plac, znany jako Sabz Meydan) oraz urocze alejki położone na południowym wschodzie miasta. Imponujące wrażenie robi brama do Imamzadeh-ye Hossein.

Pamiątki z Iranu, co przywieźć z podróży

W Iranie warto zainwestować w miejscowe dobra materialne, które łatwo znajdziesz na sukach. Największy wybór dzbanków, talerzy i  filiżanek znajdziesz w Isfahanie. Może nie należą do najtańszych, ale są bardzo wyjątkowe i kunsztownie wykonane. Wśród nieco droższych pamiątek oczywiście nie można zapomnieć o słynnych irańskich dywanach, które znane są niemal na całym świecie.

Jeśli masz nieco okrojony budżet, to z takiej wyprawy warto przywieźć coś czego używają miejscowi, choćby bardzo wygodne i różnorodne chusty, czy tuniki, które noszą miejscowe kobiety. A jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, to możesz się skusić np. na płaskorzeźbę z okolic Persepolis, przedstawiającą króla Persji – Dariusza. W każdym razie, jeśli poszukasz, to na pewno znajdziesz coś ciekawego.

w-iranie-mozesz-znalezc-wiele-rzeczy-wykonanych-wlasnorecznie-blog-aina
W Iranie możesz znaleźć wiele rzeczy wykonanych własnoręcznie.

Podstawowe informacje:

Waluta: Walutą Iranu są Riale. 1 rail = 100 dinarów. W handlu używana jest również nieoficjalna jednostka toman równa 10 riali.

Internet: Internet jest cenzurowany, dlatego niedostępne mogą być niektóre polskie portale pocztowe. Na stronie internetowej: http://www.blockediniran.com możesz sprawdzić, czy dana strona może być blokowana w Iranie. Internet jest praktycznie w każdym, nawet małym mieście (1-1,5 USD/h), ale tylko w sieci przewodowej (modem), o nowinkach technologicznych i sieci bezprzewodowej zapomnij. Kawiarenki internetowe są dostępne e większych miastach.

Kontakt telefoniczny: Korzystając z roamingu polskich sieci komórkowych  możesz mieć problemy z wysyłaniem i odbieraniem sms-ów, a także z odbieraniem połączeń przychodzących i dzwonieniem. Możesz natomiast zakupić kartę SIM irańskich sieci komórkowych (w tym również z dostępem do Internetu 3G) jednak będzie ją trzeba zarejestrować. W każdym mieście jest „international call office”, gdzie minuta połączenia poza granice kraju kosztuje ok. 0,3-0,5 USD.

Ważne telefony: 110 – policja, 115 – pogotowie, 125 – straż pożarna, 112 – uniwersalny

Ważne adresy:

Ambasada RP w Teheranie

Africa Exp., Pirouz Str. 1-3; 19-174 Tehran; P.O. Box 11155-3489
Tel.: (00-98 21) 8878 7262 do 4
E-mail: ambasada@teheran.polemb.net, konsulat@teheran.polemb.net
WWW: www.tehran.polemb.net


 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.