Son Doong – odkryj królestwo podziemia w Wietnamie

Son Doong - najwspanialszy cud Wietnamu! mini fot. pixabay

Wyobraź sobie, że bierzesz udział w ekspedycji, o jakiej niektórzy mogą tylko pomarzyć – w głąb ziemi. Masz profesjonalny sprzęt, dobre towarzystwo, wysoki poziom adrenaliny i nic przed sobą, oprócz przygody. Odkrywasz podziemne królestwo: rzeki, dżunglę, nieznane dotąd zwierzęta… Widoki spotykane jedynie na obrazach surrealistycznych. Ale to nie nad-realność, tylko rzeczywistość. Od 2014 r. najgłębsza jaskinia świata jest otwarta dla turystów!

To był zwykły przypadek

Tak jak większość cudów natury, jaskinia Son Doong została odkryta przez przypadek. Młody mieszkaniec okolicznej wioski – Ho Khanh – wędrował po dżunglach obecnego Parku Narodowego Phong Nha-Ke Bang w poszukiwaniu czegoś do jedzenia. Pewnego dnia, w 1991 roku, podczas polowania natknął się na otwór w klifie górskiego piaskowca. Może zabrzmi to jak bajka, bujda czy lokalna legenda, ale wydarzyło się to naprawdę! Przez otwór zobaczył unoszące się chmury, usłyszał dźwięk płynącej rzeki, świadczące, że w środku znajduje się jakiś inny świat…

W tym samym czasie, w regionie trwała ekspedycja BCRA (British Cave Research Association), której członkowie eksplorowali okoliczne jaskinie. Jakie to szczęście, że spotkali w jednej ze wsi Ho Khanha i jakie nieszczęście, że ten zapomniał dokładną lokalizację tajemniczej jaskini!

Zapominalski Wietnamczyk

Prawie 20 lat później, w 2008 roku, Ho Khanh znowu natrafił na jaskinię. Tym razem zanotował jej dokładną lokalizację. Dzięki temu w 2009 r. brytyjska ekspedycja speleologów, na czele z Howardem Limbertem, mogła wyruszyć do jaskini, później nazwanej Hang Son Doong, czyli „Jaskinią Górskiej Rzeki”. Podczas pierwszej wyprawy grotołazi przeszli zaledwie 4 km jaskini, zanim przed nimi ukazała się gigantyczna ściana błotnistego kalcytu. Ze względu na jej imponujące rozmiary nazwali ją Wielkim Murem Wietnamu. Mogli kontynuować trawers, przechodząc ponad „Wielkim Murem”, jednak nie wiedzieli czego mogą się spodziewać po drugiej stronie i czy ze swoim sprzętem mogliby temu podołać. Wtenczas musieli więc zrezygnować z dalszej eksploracji, by wkrótce powrócić ze znacznie rozbudowanym zespołem, powiększonym o naukowców. Tym razem ekspedycja Limberta musiała się powieść. Speleologom udało się przejść całą jaskinię, czyli 9 km!

Takie cuda, tylko w Wietnamie

Son Doong w wietnamskim Parku Narodowym Phong Nha Ke Bang jest obecnie najgłębszą jaskinią na świecie. Mogłaby pomieścić czterdziestopiętrowy drapacz chmur! Bez problemu mógłby nawet w niej przelecieć samolot. W podziemnym królestwie panuje zupełnie inny klimat, jest tu inna przyroda, inna atmosfera i inne życie. Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie. Oprócz jaskiniowego standardu, czyli imponujących formacji skalnych, takich jak stalagmity czy stalaktyty, zobaczysz tam dżunglę, podziemną rzekę, komnaty wykładane kryształami, a także gatunki zwierząt, nieznane dotąd współczesnej nauce.

W tutejszej dżungli – nazwanej Ogrodem Eden – mieszkają małpki oraz latające lisy (znane w Polsce jako rudawki – największe nietoperze na świecie), a także wiele dotąd nieznanych biologom gatunków zwierząt.

Son Doong znajduje ma ponad 200 metrów szerokości i 150 wysokości. Została więc zakwalifikowana jako największa jaskinia świata. Powstała 2-5 milionów lat temu przez rzekę powodującą erozję piaskowca, tworzącego góry.

Chcesz zaimponować znajomym? Omiń Mount Everest, wybierz Son Doong!

Jaskinia jest ukryta pod inną jaskinią – Phong Nha Ke Bang, dlatego wcale nie jest łatwo się do niej dostać. Znajduje się w wietnamskiej prowincji Quang Binh, niedaleko granicy z Laosem. Jest częścią zespołu 150 jaskiń w Górach Annamskich, które też wcale nie są łatwe do wspinaczki… Son Doong jest otwarta dla turystów od 2014 roku, dlatego szansa na zostanie turystycznym pionierem jest bardzo duża ;D Warto też pamiętać, że więcej osób postawiło stopę na Mount Evereście niż w Son Doong!

Jak się tu dostać?

Można się tu dostać z największych miast Wietnamu, wsiadając do pociągu lub autobusu w kierunku miejscowości Dong Hoi, która znajduje się w odległości ok. 50 km od Parku Narodowego Phong Nha Ke Bang. Do jaskini Son Doong są organizowane wyprawy przez stronę Oxalis. Wyprawa trwa 4 dni, a to oznacza: kemping w samej jaskini!

Wiza do Wietnamu

Nie zapominaj, że aby dostać się do Wietnamu, potrzebna Ci będzie wiza. Możesz wyrobić ja samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura pośrednictwa wizowego Aina Travel – www.aina.pl.


http://www.sondoongcave.org/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.