Świadectwo Rodaka – nowy dokument zezwalający na wjazd na Białoruś bez wizy.

Flaga Białorusi fot. pixabay

Świadectwo Rodaka, to nowy dokument, który będzie zezwalał nie tylko Polakom na bezwizowy wjazd na teren Białorusi. Miałyby go otrzymać osoby, które mieszkały kiedyś na terenach obecnej Białorusi.

Karta Polaka a Świadectwo Rodaka

Pomysłodawcą projektu jest przewodniczący parlamentarnej komisji ds. międzynarodowych Walery Waraniecki. Świadectwo ma przypominać nieco dokument wydawany w naszym kraju – Karta Polaka. Różnica polega na tym, że Karta Polaka jest wydawana osobom polskiego pochodzenia zamieszkującym kraje byłego ZSRR. Natomiast  Świadectwo Rodaka ma być wydawane wszystkim osobom, które urodziły się na terenie Białorusi, a później wyjechały za granicę (ustawa obejmie tez potomków tych osób).

Kto ma szanse na otrzymanie takiego dokumentu?

Szanse na otrzymanie Świadectwa Rodaka mają zarówno emigranci, którzy opuścili Białoruś, jak i przedstawiciele innych narodowości, którzy urodzili się na terenach Białorusi.

Zanim projekt wejdzie w życie, będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Na pewno poinformujemy o niej, gdy tylko Świadectwo Rodaka, będzie można już otrzymać.

Źródła:

http://belsat.eu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.