10 powodów, dla których warto odwiedzić Indie

10 powodów, dla których warto odwiedzić Indie

Mówią, że na zwiedzenie całych Indii nie starczy życia. Ten gigantyczny kraj z ponad miliardową populacją, to kraina różnorodności przyrodniczej, kulturowej, religijnej i sam Bóg wie czego jeszcze… Trudno o Indiach powiedzieć w kilku zdaniach. Zrobienie zestawienia -10 powodów, dla których warto odwiedzić Indie – nie było więc łatwym zadaniem. Zobacz, jak sobie z tym poradziliśmy.

10. Vagator i Chapora

Nad rzeką Chapora w północnej części Goa znajdują się jedne z najpiękniejszych klifów świata w kolorze intensywnej czerwieni, pokryte gajami palmowymi i ruinami starej fortecy. Na brzegu rzeki znajduje się jedna z najważniejszych dla kontrkultury plaż – Vagator. To tu odbywają się imprezy transowe, hippisowskie i znane na świecie festiwale muzyczne.

9. Hampi

W stanie Karnataka znajduje się niewielka miejscowość, przyciągająca tysiące podróżnych od setek lat. Dlaczego? Niegdyś znajdowało się tu państwo Widźajanagar, dziś pozostały po nim jedynie ruiny. Spomiędzy pól ryżowych i plantacji bananów wyrastają wielkie budowle z kamienia w kolorze rdzy. Ale Hampi to nie tylko skarby Dziedzictwa UNESCO, ale także wspaniały bazar, liczne kawiarenki i restauracje oraz świątynia Virupaksha.

8. Delhi

Stolica Indii, z ponad 20 milionową populacją, jest jednym z tych miast, w których podróż w czasie jest możliwa. W najnowocześniejszej dzielnicy – Gurgaon – możesz podziwiać gigantyczne, szklane domy, biura oraz centra handlowe. W New Delhi – imponujące budynki z czasów kolonialnych. A jeśli wsiądziesz w metro i udasz się do Starego Miasta – znajdziesz się w świecie bez czasu, gdzie życie na bazarach wygląda jak sprzed tysiącleci. Będąc w Indiach, nie odpuszczaj wizyty w stolicy. Jest tak zróżnicowana, że wydaje się państwem samym w sobie.

7. Rishikesh

To ważne centrum religijne buddyzmu, znajdujące się na pogórzu Himalajów. Dziś jest znane jako “Światowa stolica jogi i medytacji”. Można tu poznać wszystkie szkoły jogi, zrelaksować się na brzegu świętej rzeki – Gangesu i oczyścić umysł w otoczeniu największych gór świata.

6. Goa

Tego nie może zabraknąć w zestawieniu. Po zwiedzaniu skarbów światowej kultury w Indiach, warto na koniec wycieczki pojechać na Goa, by spędzić kilka dni na słodkim nicnierobieniu. Piaszczyste plaże, cieplutka woda, drinki i jedzenie. Wciąż jeszcze można tu wziąć udział w imprezach hippisowskich w świetle księżyca. Czego więcej oczekiwać od życia?

5. Mumbaj

Stolica regionu Maharasztra, bardziej może znana pod dawną nazwą Bombaj, słynie ze społecznej różnorodności. Obok ogromnego bogactwa znajduje się przerażająca bieda. Mieszkają tu milionerzy i supergwiazdy, marzyciele, zbrodniarze, palacze śmieci, święte krowy i bezpańskie psy. To stolica Bollywoodu, finansowa potęga Indii i największe slumsy Azji. Zobaczysz tu kolorowe, aromatyczne bazary, świątynie największych religii świata oraz najpiękniejszą na świecie architekturę kolonialną.

4. Adźanta

Te góry w regionie Maharasztra kryją w zboczach 30 jaskiń zdobionych unikatowymi na skalę światową freskami o tematyce rodem ze świętych ksiąg buddyzmu, pochodzące z przełomy er. Część z jaskini to miejsca kultu, świątynie, zwane ćajtje, zaś inne to wihary – miejsca zamieszkane przez buddyjskich mnichów. Adźanta przez wiele lat była zapomniana, została ponownie odkryta przez brytyjskich myśliwych w 1839 roku.

3. Ladakh

To kraina położona w spektakularnym otoczeniu. Po jednej stronie Himalaje, po drugiej – Karakorum, a u podnóża płynie Indus. Znajdują się tu oryginalne klasztory tybetańskie, zwane gompami. Jeśli bliskie Ci są losy planety, starasz się żyć zero waste, to od mieszkańców Ladakh możesz się wiele nauczyć. Są oni niemal całkowicie samowystarczalni. Ladakh to też idealna destynacja dla tych, którzy lubią górskie wędrówki.

2. Waranasi

To jedno z najstarszych miast świata i najważniejsze miejsce dla wyznawców hinduizmu. To tutaj w świętych wodach Gangesu można zmyć grzechy, ale również pochować prochy swoich krewnych. Jest to niebywałe miejsce, niezwykle interesujące również dla turystów. Trzeba być jednak odpornym na ogromny ładunek emocji, jaki niesie ze sobą wizyta w Waranasi. Intymne modlitwy, rytuały życia i śmierci dla niektórych zwiedzających mogą być zbyt wyczerpujące emocjonalnie. Ale na pewno warto coś takiego przeżyć.

1. Tadż Mahal

Najważniejsza atrakcja turystyczna Indii, znajdująca się w Agrze. Tadż Mahal jest uważana za najpiękniejszy budynek świata. To gigantyczne mauzoleum, “świątynia miłości” wybudowana w połowie XVII wieku przez Szahdżahana, aby upamiętnić swoją żonę Mumtaz Mahal. Kobieta zmarła przedwcześnie, podczas porodu swojego 14 dziecka.


Co sądzisz o naszym zestawieniu najważniejszych atrakcji Indii? Może masz jakieś swoje miejsca? Podziel się z nami! A jeśli dopiero planujesz podróż do Indii, pamiętaj, że potrzebna będzie Ci wiza.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.