Droga do nieba – najpiękniejsze trasy widokowe w górach Tianmen

Droga do nieba – najpiękniejsze trasy widokowe w górach Tianmen

W południowych Chinach w prowincji Hunan znajdują się jedne z najpiękniejszych parków narodowych świata na czele z Parkiem Narodowym Gór Tianmen. Co w nim niezwykłego? Infrastruktura! Trasy krajoznawcze nie jednego przyprawią o zawrót głowy – wzdłuż skarp i klifów, wysoko w górach, znajduje się ścieżka ze… szkła! Zapraszamy w drogę do nieba!

Góry Tianmen przede wszystkim są znane z najwyżej położonej groty świata, nazwanej przez Chińczyków Bramą do Nieba. Znajduje się ona na wysokości niemal 1300 metrów. Ma kształt łuku, rozciągającego się nad przestworzami. Rzeczywiście może powodować doznania mistyczne! Okno groty jest wysokie na ponad 130 centymetrów, a szerokie na 57.

Ale Park to nie tylko Niebo i zieleń. Chińczycy zadbali o to, żeby turyści szybko się nie znudzili pięknem natury i przywiązali wagę do infrastruktury. Do Bramy do Nieba można dotrzeć na kilka interesujących sposobów.

Uwaga! Jeśli masz lęk wysokości, nie czytaj dalej 😉

Gondolą do nieba

Najbardziej popularna jest kolejka liniowa z gondolami. Jest uważana za najwyższą na świecie i w niektórych momentach osiąga nachylenie nawet 40 stopni! Do kolejki wsiada się jeszcze w mieście i jedzie nią około 7,5 kilometra. Podróż trwa do pół godziny. Bilety kosztują co prawda kilkadziesiąt dolarów, ale jeśli już tam jesteś, nie żałuj! Tę przygodę będziesz pamiętać do końca życia!

Najbardziej hardcorowa linia autobusowa

Inny sposób dostania się na górę – wcale nie mniej interesujący – to autobus. Jedzie on krętą drogą Tongtian, zwaną również Drogą 99, czyli z 99 zakrętami! Z góry wygląda ona jak niepokojąco wijący się wąż albo – jak na Chiny przystało – smok. Był kiedyś taki program telewizyjny, w którym kierowcy wielkich ciężarówek mieli za zadanie pokonać najniebezpieczniejsze trasy górskie świata. Wąskie drogi nad przepaścią, niskie tunele – nie wyglądało to wesoło. Na Drodze 99 jest może trochę mniej hardcorowo, ale rozmowy z kierowcą są surowo zabronione. Autobusy jeżdżą co pięć minut. Z ciekawostek: trasę zaczęto budować w 1998 roku, a jej koszt całkowity to „tylko” 13 milionów dolarów. 😉

Ale to nie koniec. Kiedy wysiądziesz z kolejki czy autobusu, przed tobą do pokonania 999 schody. Tianti, bo tak się nazywają te schody, oznaczają Drabinę do Nieba i jak sama nazwa wskazuje prowadzą do niezwykłej, niebiańskiej groty. Liczba 9 w niektórych kulturach oznacza doskonałość, a więc co dopiero 999… schodów?! Doskonała kondycja ;D

Spacerkiem w chmurach

Kolejnym sposobem na dojście do Bramy do Nieba jest wędrówka tzw. Drogą Wiary, a raczej nie do wiary. Na wysokości ponad 1400 metrów, pod szczytem Niebiańskiego Ogrodu, znajduje się szlak spacerowy prowadzący przez drogę ze… szkła! Spacer – jeśli można to w ogóle tak nazwać – prowadzi wzdłuż ściany klifów. Jest przeznaczony tylko dla odważnych i absolutnie nie dla tych z lękiem wysokości. Ale widoki są oszałamiające! Widać nie tylko to, co dookoła, ale i w dole. Ma się wrażenie jakby się chodziło w powietrzu. Jeśli atrakcji ci mało, to jeszcze masz możliwość przejścia się po wiszącym moście pomiędzy dwoma szczytami. Zamglony wygląda bajecznie!

W góry Tianmen turyści przyjeżdżają przez cały rok, najchętniej w okresie od kwietnia do października, ale tak naprawdę każda pora roku ma tutaj swoje uroki. Zimą, kiedy górskie ścieżki są pokryte białą pierzyną, widoki są oszałamiające.

Góry Tianmen znajdują się 10 kilometrów od miasta Zhangjiajie, gdzie można się zatrzymać na nocleg albo chociaż jakiś posiłek po niebiańskich wrażeniach.

Jeśli parków narodowych będzie ci mało, to w prowincji Hunan godne zobaczenia są również góry Heng Shan – bardzo ważne miejsce kultu dla buddystów i taoistów. Oprócz tego, sam Park Narodowy Zhangjiajie jest wart zobaczenia. To pierwszy park tego typu w Chinach. Gwarantuje kosmiczne krajobrazy.

Jeśli wybierasz się do Bramy do Nieba albo chociaż Chin ;), pamiętaj, że będziesz potrzebować wizy. Więcej informacji na temat uzyskania tego dokumentu, znajdziesz tutaj.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

7 Responses

  1. http://Wieliczko.eu/ I want something were different – greater rate, BUT the entire year in one publication or
    a lot, much lower price to make for that a whole year needs to be broken up.
    The ordinary flat web pages look wonderful, yet as someone stated above, I desire there were
    the alternative for ordinary flat or typical binding.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.