Legalizacja dokumentów w MSZ bez wychodzenia z domu

legalizacja-dokumentow-aina-travel

Dlaczego muszę legalizować dokumenty?

Legalizacji wymagają polskie dokumenty urzędowe, którymi masz zamiar posługiwać się za granicą np. w Stanach Zjednoczonych. Są to m.in.: akty stanu cywilnego (akty urodzenia, akty zawarcia małżeństwa, akty zgonu), dokumenty sądowe, administracyjne, akty notarialne, dyplomy, wypisy z rejestrów, wyroki sądowe, zaświadczenia urzędowe umieszczone na dokumentach prywatnych.

Od czego zacząć?

Aby zacząć procedurę sprawdź czy kraj, w którym będziesz posługiwać się polskimi dokumentami jest sygnatariuszem Konwencji Haskiej (listę państw możesz sprawdzić TUTAJ). Jeśli nie jest będziesz musiał zalegalizować dokument w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ) w Warszawie. Legalizację możesz załatwić nawet w jeden dzień, ale pod warunkiem, że stawisz się w ministerstwie osobiście. O ile jesteś z Warszawy, możesz załatwić sprawę w godzinach urzędowych, ale w przypadku gdy pochodzisz z innego miasta, do kosztów legalizacji w wysokości 26 zł (opłata legalizacyjna MSZ), musisz doliczyć koszty dojazdu. Co więcej musisz poświęcić na dojazd również swój cenny czas.

Oczywiście dokumenty możesz również wysłać pocztą, jednak czas oczekiwania na legalizację dokumentów może trwać nawet 3 tygodnie. Ponadto należy je odpowiednio przygotować oraz wypełnić wniosek o legalizację. W przypadku błędnie wypełnionych dokumentów MSZ ich nie zalegalizuje, i odeśle.

Zanim pojawisz się w MSZ

Pamiętaj, że niektóre dokumenty wymagają wcześniejszej legalizacji w innych instytucjach:

  • Dokumenty notarialne wymagają uwierzytelnienia przez właściwy sąd
  • Dokumenty handlowe należy wcześniej zalegalizować w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG)
  • Dyplomy muszą uzyskać legalizację we właściwych ministerstwach i/lub departamentach

Jeżeli zależy ci na czasie możesz skorzystać z usług jednej z firm pośredniczących w legalizacji dokumentów, wówczas cały proces wraz z przesyłką będzie trwał od 3 do 4 dni. Oczywiście należy takiej firmie zapłacić za pośrednictwo, ale i tak będzie zdecydowanie taniej niż osobista wycieczka do MSZ.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.