Wizy i życie w UK po Brexicie

Życie w Anglii po Brexicie

Po Brexicie relacje na linii UE a Zjednoczonym Królestwem są bardzo skomplikowane. Ciężko stwierdzić, czy musimy się obawiać, że wizy turystyczne na pobyt w UK staną się dla Polaków rzeczywistością…

Wizy turystyczne dla Brytyjczyków za 7 dolarów?

Na razie nie żadnej pewnej informacji dotyczącej konieczności zakupu wizy przez mieszkańców UE do Wielkiej Brytanii. Natomiast powołując się na informację na serwisie thesun.co.uk istnieje duża szansa, że to mieszkańcy Anglii będą musieli zapłacić równowartość €7 (£6) za wjazd do innych krajów UE.

Ta informacja mocno zdenerwowała Brytyjczyków. Odpowiedzią było twierdzenie, że Wielka Brytania powinna zacząć pobierać od turystów z UE analogiczną zapłatę…

Życie w UK po Brexicie. Jak będzie wyglądać?

Co z obywatelami UE w UK?

Jak podaje portal thesun.co.uk około 3,6 miliona obywateli UE (w tym prawie 1 milion Polaków) mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii. Powołując się na wypowiedź Theresy May – wszyscy przyjezdni z krajów unijnych będą mogli uzyskać „ustalony status” i będą mogli pozostać w UK na czas nieokreślony. Jak zapewniała pani premier – Wielka Brytania byłaby krajem biedniejszym, gdyby przyjezdni obywatele UE odeszli. Wyraziła chęć, aby pozostali oni pomimo Brexitu. Ziarnem niezgody okazała się wypowiedź, z której wynikało, że jedynie 1 milion uchodźców z UE przebywających w okresie przejściowym będzie mogła pozostać w królestwie na całe życie.

W czerwcu zostały opublikowany dokument, z którego wynikało, że obywatele UE pracujący na terenie UK podczas ich odejścia ze wspólnoty europejskiej, otrzymają prawo do pozostania na dotychczasowych zasadach. Niestety, będą musieli złożyć odpowiedni wniosek i zapłacić za niego 65 funtów. Dodatkowo będzie trzeba udokumentować staż nieprzerwanej pracy.

Dla tych, którzy planują wyjazd do UK…

Jak wskazuje portal thesun.co.uk opublikowane w marcu 2018 dokumenty sugerują, że obywatele UE przybywający po 30 marca 2019 otrzymają „status tymczasowy”. To pozwoli ludziom pozostać do grudnia 2020 roku. Będzie można zgodnie z prawem przebywać w UK – pracować, studiować przez 5 lat potrzebnych do uzyskania zgody na osiedlenie.

________

Źródła:

thesun.co.uk

forsal.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.