TOP 5 – Alternatywne miejsca na Święta i Sylwestra!

TOP 5 - Alternatywne miejsca na Święta i Sylwestra!

Choinka, karp, prezenty, kolęda, ewentualnie narty – ale to już było. Może tym razem masz ochotę na święta w wersji alternatywnej? Plażowanie jako nowa forma kolędowania? Dlaczego nie?! Poniżej nasze TOP 5  – Alternatywne miejsca na Święta i Sylwestra!

Australia

Palma zamiast choinki. Kto by nie chciał choć raz przeżyć takich świąt? Na alternatywne Boże Narodzenie polecamy wybrać się do Perth na zachodzie Australii. Jest tam zawsze ciepło, plaże są piękne i, mimo że miasto jest wielkie, to jego atmosfera sprzyja chilloutowi. Miejsce świetne dla tych, co chcą poleżeć na plaży, dla surferów i tych pragnących ukulturalnienia. Na północ od miasta znajduje się Zatoka Rekina, zachwycająca niebiańskim krajobrazem. Jeśli mowa o sylwestrowym szaleństwie, to wybór może być oczywisty: Sydney. Na pożegnanie starego roku i witanie nowego przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Każdy marzy, by zrobić sobie zdjęcie na tle epickich fajerwerków nad Harbour Bridge. Jeśli jednak marzy ci się bardziej hipsterski i nietuzinkowy koniec roku, to wybierz się do Melbourne – australijskiej stolicy kultury i setek interesujących klubów.

Sprawdź warunki wizowe przed wyjazdem.

Fajerwerki nad Harbour Bridge w Sydney. fot. pixabay
Fajerwerki nad Harbour Bridge w Sydney. fot. pixabay

Indie

W tym wielokulturowym kraju można świętować wraz z wyznawcami setek różnych religii. Także Boże Narodzenie. Tak się świetnie składa, że najwięcej chrześcijan mieszka w prowincji Goa – przez wielu określanej jako raj na Ziemi. Możesz więc tu obserwować hinduskie tradycje bożonarodzeniowe i jednocześnie spędzać czas pod palmą. Jeśli na przerwę świąteczną chcesz przeznaczyć więcej czasu, koniecznie wybierz się w podróż również w inne regiony Indii. Absolutnym must see jest Tadż Mahal w Agrze. W Bombaju możesz poszukać śladów ulubionych filmów Bollywoodu albo odwiedzić liczne muzea. W Waranasi będziesz mógł być świadkiem jednego z najważniejszych rytuałów religijnych świata, czyli oczyszczenia w Gangesie.

Wiza do Indii. Dowiedz się jak wyrobić wizę.

Kuba

Oficjalnie Kuba jest krajem ateistycznym i nie obchodzi się tam Bożego Narodzenia, ale niektórzy Kubańczycy chętnie spotykają się w tym czasie na uroczyste obiady. Za to totalnie inaczej spędza się na Kubie sam koniec roku. Sylwester świętuje się jak nigdzie indziej na świecie. Gdyż to również święto rewolucji. Najwięcej dzieje się wtedy w Hawanie na baaardzo długim deptaku Malecon. Świetnym pomysłem na spędzenie tego dnia jest jednak… pozostanie w domu. Oczywiście w tak zwanym casa particulares – swoistym rodzajem AIRBNB. Polega to na goszczeniu się u prywatnych osób w ich domu za opłatą. Jeśli zaproszą cię do wspólnego świętowania Nowego Roku, absolutnie nie odmawiaj! Masz szansę na odrobinę autentyczności w tym bardzo turystycznym czasie.

Wiza na Kubę. Sprawdź ile czasu potrzebujesz na jej uzyskanie.

Na Kubie nie sposób opędzić się od muzyki
Na Kubie nie sposób opędzić się od muzyki

Mjanma

Choć mieszkańcy Birmy to w dużej mierze wyznawcy buddyzmu, jednym z oficjalnych dni wolnych od pracy jest 25 grudnia, czyli Boże Narodzenie. Co prawda, ciężko tu znaleźć choinkę czy szopkę, ale jeśli zatrzymasz się u lokalnego hosta czy nawet w hotelu, masz dużą szansę załapania się na przyjęcie świąteczne organizowane dla turystów. Ma to swój urok, no i można poznać ciekawych ludzi z całego świata. Jeśli jednak nie wybierasz się do Birmy, by spędzić święta w nieco egzotycznym anturażu, tylko by oderwać się od codzienności i zobaczyć inną kulturę, to jest to świetny wybór. To kraj niesamowitej przyrody, pośród której rozsiane są setki świątyń. Koniecznie trzeba tu zobaczyć starożytne miasto Pagan. No i sprawdź czy rzeczywiście w Szwedagonie mają włosy z głowy Buddy. 😉

Wiza do Mjanmy (Birmy).

Wietnam

Jeśli lubisz oglądać szopki, nie musisz jechać do Krakowa na konkurs szopek krakowskich. Zawsze możesz wyruszyć do Wietnamu. Choć chrześcijanie są tam mniejszością, to Wietnamczycy bardzo chętnie oglądają przedstawienia jasełkowe oraz gigantyczne szopki na placach miast. Jest to pozostałość po Francuzach, którzy byli tutaj kolonizatorami. Nasz okres świąteczny to także świetny czas na podróż na południe Wietnamu. Zwłaszcza jeśli jesteś spragniony słońca. Nad Morzem Południowochińskim znajduje się perfekcyjne miejsce na spędzenie alternatywnych świąt, czyli Phan Thiet – mekka surferów i plażowiczów. Inne nadmorskie miasteczko – Nha Trang – to też świetny wybór, jeśli chcesz spędzić święta na słodkim leniuchowaniu.

Wiza do Wietnamu. To nic strasznego! Sprawdź jak ją uzyskać.

Święta w Wietnamie fot. istock
Święta w Wietnamie fot. istock

Gotowy na alternatywne święta? A może masz własne TOP 5 na końcówkę roku? Podziel się z nami!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.