Październik – gdzie pojechać na wakacje?

Wakacje w październiku. Najlepsze kierunki.

Ostatnie upały… widać już opadające liście…, tylko czekać na jesienną słotę. A Ty właśnie się zorientowałeś, że jeszcze nie byłeś na wakacjach? Nic straconego! W październiku w wielu miejscach na świecie jest o tej porze najprzyjemniej. Oto lista państw, do których warto się wybrać właśnie w październiku.

Wietnam

W Wietnamie miejsca warte zobaczenia znajdują się w dolinach rzek, a także nad Morzem Południowochińskim, gdzie można poleniuchować na słonecznej plaży i popływać w lazurowej wodzie. W północnej części kraju znajdują się jedne z najpiękniejszych skarbów natury. Zachwycające piaskowe skały wyrastające wprost z wody, w zatoce Ha Long, wyglądają jak klatka wycięta z filmu. W centralnej części Wietnamu znajduje się urocze miasto Hội An. Dawniej był tu wielki port łączący Azję z Europą. Obecnie jest to najbardziej romantyczne miasto w kraju. Niedaleko znajdują się piękne, ale opuszczone, dawne świątynie hinduistyczne – Mỹ Sơn. Warto pamiętać, że najpiękniejsze skarby Wietnamu znajdują się z dala od zgiełku.

Malawi

Dużym plusem tego małego państwa w południowo-wschodniej Afryce jest to, że nie stało się jeszcze obiektem turystycznego szału. Tutejsza przyroda z pewnością przyprawi cię o zawrót głowy. Wielką atrakcją Malawi jest znajdujące się tu jezioro o tej samej nazwie. Ciepła przezroczysta woda zachęca do nurkowania i kajakarstwa. Piechurzy również znajdą tu coś dla siebie: góry Mlandżi z trzytysięcznym szczytem Sapitwa mogą być dla niektórych całkiem przyjemnym wyzwaniem.

Malawi to kraj dla tych, którzy marzą o odpoczynku nad wodą.
Malawi to kraj dla tych, którzy marzą o odpoczynku nad wodą.

USA

Nikomu nie trzeba przedstawiać. Gigantyczny kraj zróżnicowany geograficznie, klimatycznie i kulturowo. Właściwie każda pora roku jest odpowiednia na podróż do USA. Pragnący gorącego lenistwa nad brzegiem morza powinni się wybrać do Kalifornii lub na Florydę. Romantykom z pewnością spodoba się słoneczna, różnokolorowa jesień nowojorskich parków czy Seattle.

Jesień w Seattle jest przepiękna.
Jesień w Seattle jest przepiękna.

Egipt

Dla pragnących słodkiego nic nierobienia nad brzegiem morza i dla rządnych archeologicznych doświadczeń. Z jednej strony najbardziej popularne plaże na północnym wybrzeżu Afryki, z drugiej wielka historia starożytności. Piramidy w Gizie, Sfinks, mumie i faraonowie – odległe szkolne opowieści na wyciągnięcie ręki. Najpiękniejsze plaże znajdują się zarówno w wielkich resortach, np. Szarm el – Szejk, ale także w mniejszych miejscowościach w Egipcie, wśród klifów i w koralowych rajach, jak np. na plaży Al Nabila.

Wakacje w Egipcie oznaczają archeologiczną przygodę, ale też plażowanie na słonecznym wybrzeżu.
Wakacje w Egipcie oznaczają archeologiczną przygodę, ale też plażowanie na słonecznym wybrzeżu.

Chiny

Aby trafić w Chinach na dobrą pogodę na zwiedzanie, najlepiej pojechać tam właśnie w październiku. Wtedy to zobaczenie Wielkiego Muru czy placu Tian’anmen jest przyjemnością, a nie zmaganiem się ze zmienną pogodą. Jadąc do Chin możesz urozmaicić swoją przygodę wybierając na środek transportu Kolej Trannsyberyjską. Trasa Transmandżurska doprowadzi cię wprost do jednego z najstarszych państw świata. Krainy mlekiem ryżowym płynącej.

Pogoda w Chinach najlepsza jest jesienią.
Pogoda w Chinach najlepsza jest jesienią.

Bangladesz

Tak. Może dziwić ten wybór. Podróż do Bangladeszu jest przeznaczona dla ludzi ze zmysłem odkrywcy. Jest to mało wyeksploatowany turystycznie kraj na końcu świata. To państwo rybaków, ulicznych targów i biedy. Wakacje w Bangladeszu są tylko dla odważnych i zaprawionych w podróżowaniu hen daleko od naszej rzeczywistości.

Bangladesz tylko dla tych, którzy nie boją się wyzwań.
Bangladesz tylko dla tych, którzy nie boją się wyzwań.

Sri Lanka

Jesień to perfekcyjny czas na podróżowanie po południowej i zachodniej Sri Lance. Idealne miejsce dla tych, którzy lubią aktywne leniuchowanie. Piękne wybrzeże zachęca do plażowania, ale też do surfingu. Egzotyczny krajobraz i wielka różnorodność etniczna pozwala się poczuć jak Indiana Jones w roli antropologa. Ludzie są bardzo gościnni, więc pobyt na Sri Lance należy do tych najprzyjemniejszych.

Sri Lanka to kraj różnorodności etnicznej i uprzejmych ludzi.
Sri Lanka to kraj różnorodności etnicznej i uprzejmych ludzi.

Turcja

Chyba nie ma lepszego miesiąca na Turcję jak październik. To idealny czas zarówno na zwiedzanie, jak i plażowanie. Bogata i zróżnicowana kultura przyprawia o zawrót głowy: Hagia Sophia, Koń Trojański, Pergamon, Arystoteles i świątynie greckich bogów, aż nie wiadomo, co zwiedzać, bo chciałoby się wszystko. No i jeszcze cudownie surrealistyczna Kapadocja! Zachłyśnięci zwiedzaniem mogą znaleźć wytchnienie na jednej z tureckich plaż, np. Iztuzu czy Oludeniz.

Turecka Kapadocja gwarantuje niesłychane krajobrazy.
Turecka Kapadocja gwarantuje niesłychane krajobrazy.

Etiopia

To trochę jak powrót do domu, gdyż prawdopodobnie stąd pochodzimy. To kraj niesamowicie zróżnicowany etnicznie, językowo i religijnie. Istnieje tu kilkadziesiąt grup etnicznych! Podejrzliwi mogą tu skonfrontować Etiopię w „Cesarzu” Ryszarda Kapuścińskiego z rzeczywistością po obaleniu Hajle Syllasje w 1974 roku. W dolinie rzeki Omo możesz zobaczyć „prestiżową” biżuterię grupy etnicznej Mursi. Kobiety do dziś noszą tam krążki wargowe: im bardziej okazały, tym większy prestiż. Warto się również wybrać na północ Etiopii, gdzie znajduje się Pustynia Danakilska o kosmicznym krajobrazie w kolorze żółtka.

W Etiopii wśród grupy etnicznej Mursi wciąż żywy jest zwyczaj noszenia krążków wargowych.
W Etiopii wśród grupy etnicznej Mursi wciąż żywy jest zwyczaj noszenia krążków wargowych.

Uzbekistan

Staje się krajem turystycznie modnym. W Uzbekistanie rządzi kolor niebieski. Zdecydowanie jednym z najpiękniejszych zabytków, którego nie zapomnisz do końca świata, jest imponująca medresa Diwana Begiego w Bucharze z charakterystyczną, błękitną ornamentyką. Podobne budowle znajdują się w innych fantastycznych miejscowościach, których nie możesz ominąć: w Taszkiencie i Samarkandzie.

Uzbekistan słynie z meczetów o pięknej ornamentyce.
Uzbekistan słynie z meczetów o pięknej ornamentyce.

Namibia

Tak wyobrażasz sobie Afrykę. Różnorodność kulturowa, rozpasane zebry, żyrafy i ich „koledzy”. Słońce, uśmiechnięci ludzie mierzący się z suszą każdego dnia. To tu, na pustyni Namib znajdują się najwyższe piaskowe klify świata. Pośród tego niesamowitego krajobrazu leży słone jezioro Sossusvlei. Trzeba mieć szczęście, by zobaczyć w nim wodę.

Na namibijskiej sawannie zobaczysz zebry, żyrafy i… można by tak dalej wymieniać.
Na namibijskiej sawannie zobaczysz zebry, żyrafy i… można by tak dalej wymieniać.

Azerbejdżan

To tu, w Baku, ojciec Cezarego Baryki w „Przedwiośniu” wpajał mu miłość do Polski poprzez opowieści o kraju „szklanych domów”. Dzisiaj w stolicy Azerbejdżanu królują nad nią imponujące szklane Flame Towers – wieże przypominające płomyki ognia. Baku, to również miasto szachów, dlatego koniecznie trzeba zobaczyć ich pałac. Nic dziwnego, że Azerbejdżan ma królewskie ambicje. Ropa naftowa sprawia, że kraj rośnie na światowego tygrysa. Warto tu również zobaczyć płonące skały – jeden z najbardziej niewiarygodnych widoków na świecie. W Azerbejdżanie można się też oddać leniwemu plażowaniu nad Morzem Kaspijskim.

Nad stolicą Azerbejdżanu królują „Płonące Wieże.
Nad stolicą Azerbejdżanu królują „Płonące Wieże.

Nabrałeś ochoty na podróż do jednego z powyższych krajów? Pamiętaj, że do każdego z nich potrzebna będzie Ci wiza. Możesz ją wyrobić samodzielnie lub zamówić za pośrednictwem www.aina.pl


Źródła:
cherishtrip.com
randomwallpapers.net
thenabobbar.com
gala.pl
eklektik.pl
mandalay.pl
content.itaka.pl
traveliada.pl
media.gadventures.com
solisci.pl
i.wp.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.