Khaneh Tekani, çay i lezginka – czyli wiosna po irańsku i azersku

Nowruz Bajram – święto powitania wiosny – obchodzone przez narody w obrębie basenu Morza Czarnego, szczególnie pięknie w Azerbejdżanie i Iranie. Od 2010 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a 21 marca obchodzi się oficjalnie jako święto narodowe. Nikt nie idzie wtedy do szkoły, do pracy… wszyscy odpoczywają!

Tradycja w Azerbejdżanie

Chyba nigdzie w Azji – jak właśnie w Azerbejdżanie – wiosnę nie wita się tak dostojnie!

Święto kultywowane jest od czasów starożytności, choć gdy kraj był częścią Związku Radzieckiego celebrowanie stało się zabronione. W Azerbejdżanie przygotowuje się przed święta dużo wcześniej, a dokładnie na 4 tygodnie przed. W każdy wtorek ludzie świętują dzień jednego z czterech żywiołów – wody, ognia, ziemi i wiatru. Na azerskich stołach królują wtedy wszelkie smakołyki – przepyszna baklawa, konfitury – a do popicia tradycyjny cay – czyli mocna herbata – coby się nie przesłodzić 😉 Je się również smażoną pszenice z rodzynkami i orzechami. Co robi się w wolnym czasie poza odpoczynkiem? W trakcie Nowruz Bajram wręcz obowiązkowo powinno się odtańczyć lezginka – czyli tradycyjny kaukaski taniec. Nawet jeśli nie spróbujesz swoich sił w tańcu – to możesz podziwiać tradycyjne, azerskie stroje, czy niezwykłą zwinność tamtejszych tancerzy. Widowiska można podziwiać m.in. w bitwach ulicznych. Lezginka to nie polonez, podczas tańca tancerze niejednokrotnie upadają na kolana czy skaczą przez ognisko.

Wszystkim udziela się pozytywna aura, a cały Azerbejdżan wygląda wtedy przepięknie!
Wszystkim udziela się pozytywna aura, a cały Azerbejdżan wygląda wtedy przepięknie!

Tradycja w Iranie

Święto Nowruz w Iranie odbywa się dwa tygodnie, jego korzenie sięgają tu IV wieku p.n.e. To czas spotkań w rodzinnym gronie i spotkań ze starymi przyjaciółmi. Na stołach królują posiłki na bazie ryżu i warzyw w połączeniu z wieloma lokalnymi składnikami.Tradycją dla starszych jest przekazywanie dzieciom pieniędzy zwanych „eidi”. W Kirgistanie ten symboliczny, wspólny posiłek jest swego rodzaju publiczną ceremonią. Na ulicach serwuje się wtedy Nooruz Kedje lub Chon Kedje – rodzaj zupy z mięsa byka. Dla Irańczyków przygotowanie do tego święta to również okazja do… wielkiego sprzątania! To również symboliczne powitanie wiosny, “Nowego Roku”. Ta tradycja znana jako „Khaneh Tekani” czy inaczej „trzęsienie domu” jest praktykowana w każdym domu. Myje się dywany, okna, poleruje się sztućce, a stare meble oddaje się do naprawy. To też wielki czas zakupów w centrach handlowych i lokalnych marketach.

Nawet misiom nie uda się uciec przed tradycją sprzątania przed świętami w Iranie!
Nawet misiom nie uda się uciec przed tradycją sprzątania przed świętami w Iranie!

Azerbejdżan i Iran – pogoda, sezon, bezpieczeństwo

Ponieważ latem potrafi tu być nawet ponad 40 stopni Celsjusza, wiosna to idealny czas na wycieczkę do Azerbejdżanu czy Iranu. Jest w tych krajach stosunkowo bezpiecznie – szczególnie w dużych miastach. Będąc w Iranie należy unikać przebywania na terenach bliskich granicy Pakistanu i Afganistanu oraz na terenach granicznych na południu przy Armenii. Pamiętajcie o obowiązkowej do tych krajów – wizie do Iranu i wizie do Azerbejdżanu. Jeśli potrzebujecie również ubezpieczenia czy noclegu – przy pełnej organizacji podróży pomoże Wam aina.pl   

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.