Gdzie spędzić majówkę? Najlepsze destynacje

Gdzie spędzić majówkę 2017 - Najlepsze destynacje

W maju jak w raju, a na pewno w niektórych rajach na ziemi 😉 Więc gdzie spędzić majówkę? Co prawda, ten najpiękniejszy miesiąc sprzyja wypadom za miasto, przedłużonym weekendom, ale dlaczego by nie przeobrazić majówki w dwutygodniowe lub dłuższe wakacje? W wielu miejscach na świecie sezon trwa w najlepsze, w niektórych właśnie się zaczyna. O tej porze roku warto organizować łączone wyprawy – podczas jednej podróży zobaczyć więcej sąsiadujących ze sobą krajów. Zobacz, gdzie klimat temu sprzyja!

Tadżykistan

W maju kończy się sezon w Uzbekistanie, za to zaczyna się u jego wschodniego sąsiada – Tadżykistanie. Popularne wśród podróżników jest łączenie w jednej wyprawie tych dwóch państw oraz Kirgistanu. Wyprawa rowerowa lub trekking na Jedwabnym Szlaku to dopiero przygoda! Tadżycka Pamir Highway to prawdopodobnie najpiękniejsza i najwspanialsza trasa rowerowa świata. Wymagająca przyroda, kosmiczne krajobrazy, pustka, wiatr i piach, a do sklepu zawsze daleko – Azja Środkowa to raczej destynacja dla tych, którzy nie boją się wyzwań. Jeśli marzą ci się naprawdę wysokie góry, np. Himalaje, wspinaczka po tadżyckim Pamirze to idealny trening przygotowawczy. Niemniej jednak, w podróż należy się świetnie przygotować – wziąć namiot, zapas jedzenia i wody – czasem od najbliższej miejscowości może cię dzielić ponad 100 km! Pod względem przyrodniczym interesujący jest również Korytarz Wachański – afgański pas zieleni oddzielający Tadżykistan od Pakistanu. Ruiny zamków i buddyjskie świątynie robią tu niesamowite wrażanie. Jednak tu bez samochodu – ani rusz!

Wiza do Tadżykistanu – sprawdź

Pamir Highway- najlepsza autostrada świata dla… rowerzystów!
Pamir Highway- najlepsza autostrada świata dla… rowerzystów!

Zambia

W Malawi sezon w pełni, za to u zachodniej sąsiadki – Zambii – dopiero się zaczyna. Piękne, piaszczyste pustynie z jednej strony, a z drugiej – zielone dorzecze rzeki Zambezi, zaskakuje – jak na tę część Afryki – różnorodnością przyrody. To świat nie tylko geograficznego kontrastu. Jest tu jednocześnie pusto i tłocznie, spokojnie i niepokojąco, cicho i głośno. Spływając rzeką można się zrelaksować, by w pewnym momencie poczuć mocniejsze bicie serca w rytm spadającej wody wodospadu Wiktorii. Zambia – dzięki swym różnorodnościom i sprzecznościom – jest doskonałym wyborem na rodzinne wakacje, jak i na samotny trawers wśród wielkich dorzeczy Zambezi, Kafue i Luangwa. W dolinach rzek znajduje się wiele parków narodowych, gdzie nie tylko dzieci będą mieć frajdę z obserwowania zwierząt znanych im z bajek. Południowa Luangwa, to z pewnością jeden z najwspanialszych parków na całym kontynencie. W sąsiadującym Malawi, o które można poszerzyć wyprawę do południowo-wschodniej Afryki, znajdą ujście dla swoich pasji kajakarze i nurkowie – potężne jezioro Malawi to raj dla miłośników sportów wodnych. Natomiast kochający wspinaczkę górską z pewnością wybiorą się w drogę po szczytach Mlandżi.

W Zambii można wypocząć nad wodospadem Wiktorii.
W Zambii można wypocząć nad wodospadem Wiktorii.

Jeśli kochasz przyrodę, powinieneś rozważyć podróż do Ugandy – świata niezliczonych parków narodowych i domu setek goryli. Maj to tutaj szczyt sezonu.

Namibia

Na zachód od Zambii, w Namibii, sezon trwa w najlepsze. Jeśli wodospady Wiktorii i wielkie rzeki Afryki ci nie wystarczają i marzy ci się beztroskie plażowanie, namibijskie wybrzeże oferuje ci jedne z najpiękniejszych plaż na całym kontynencie. Wybrzeże Szkieletowe, choć według portugalskich żeglarzy uznane za nawiedzone, to przede wszystkim rozciągające się na setki kilometrów piaszczyste plaże. Piękny piasek, pustka, mgła i zmaganie się chłodu atlantyckiego z parnym powietrzem znad pustyni Namib – gdzie indziej na świecie można doświadczyć takiego plażowania? Znajduje się tu wiele wraków statków, w których dom znalazło wiele egzotycznych zwierząt. To miejsce dla plażowiczów-odkrywców. Trudno tu szukać wielkich resortów turystycznych. Co innego tuż nad Zwrotnikiem Koziorożca w Wielorybiej Zatoce. Znajduje się tam miejscowość wypoczynkowa znana w biznesie turystycznym – Swakopmund. Co ciekawe, miasto oferuje nie tylko piękne plaże, ale także niesamowite impresje kolonialnej architektury… niemieckiej!

Namibia to bogactwo przyrody oraz…
Namibia to bogactwo przyrody oraz…

 

 

 

 

 

 

Resortów wepchniętych pomiędzy pustynię i ocean ;)
Resortów wepchniętych pomiędzy pustynię i ocean 😉

Jeśli wybierasz się do Namibii, rozważ również wyprawę do sąsiadującej z nią na północy Angoli, pamiętaj jednak, że w maju jest tam dosyć sucho. Za to plaże – zawsze olśniewające!

Sąsiadująca z Namibią Angola to przede wszystkim rajskie plaże.
Sąsiadująca z Namibią Angola to przede wszystkim rajskie plaże.

USA

Tu zawsze warto przyjechać, choć podróż zależy od naszych oczekiwań. Stany, to prawie cały kontynent, bardzo zróżnicowany klimatycznie i geograficznie. Jeśli marzy ci się niemal hollywoodzki wypoczynek w prześwitujących przez palmowe liście promieniach słońca – wybierz Kalifornię. Jeśli oprócz tego, marzą ci się wodne wyzwania – nigdzie nie będzie ci tak dobrze, jak w surferskim raju – na Florydzie. USA to kraj supermiast, takich jak Los Angeles, Nowy Jork, Boston, Chicago, Las Vegas, Miami… – każde zupełnie inne, kuszące milionem ofert kultury i przygody. Chociażby w takim Chicago znajduje się Willis Tower. Budynek ten postanowił pokonać Krystian Herba, skacząc po kolejnych stopniach na swoim rowerze. Jak sam twierdzi, stopnie budynku są bardzo niewygodne w jego profesji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Krystianowi udało się wskoczyć na szczyt budynku, koniecznie przeczytaj wywiad na gorilo.pl. Ale Stany Zjednoczone, to także świetne miejsce dla tych, którzy szukają spokoju daleko od miejskiego zgiełku. Można przeżyć niesamowitą przygodę wynajmując auto i przemierzając tysiące kilometrów pośród dzikiej przyrody. Jedyny problem podczas takiej podróży to trasa – możliwości jest tak dużo, że trzeba mieć piąty zmysł organizatorski.

Stosunki między USA, a Kubą są coraz cieplejsze. Może warto więc ogrzać się na południowych plażach tej pięknej wyspy i sprawdzić, czy Amerykanie są już w czołówce turystów odwiedzających Kubę. Pamiętaj, że maj to okres przejściowy pomiędzy sezonem, a porą tropikalną na Kubie. Mogą zaskoczyć cię przelotne ulewy oraz niesamowity upał.

A gdyby tak wybrać się do Miasta Aniołów
A gdyby tak wybrać się do Miasta Aniołów

Gdzie spędzić majówkę?

Nadal masz wątpliwości co do wyboru kraju na majowy urlop? Wcale nas to nie dziwi, wybór jest tak duży, a czasu tak mało. Choć w tym roku co sprawniejsi organizatorzy, biorąc zaledwie 3 dni urlopu, mogą sobie zapewnić aż 9 dni odpoczynku. Szkoda zmarnować taką okazję i zostać w domu!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.