Miasto Kanta i nadmorska metropolia. 5 największych atrakcji Królewca i okolic.

5 największych atrakcji Kaliningradu.

Byliście może w Kaliningradzie? Kaliningrad, czy jak mówimy w Polsce Królewiec. Dopiero po II wojnie światowej miasto stało się w pełni rosyjskie, gdy przestało być częścią Prusów Wschodnich. Idealne miejsce na długi, weekendowy odpoczynek. Obwód Kaliningradzki to niestety trochę zapomniana część Rosji… a szkoda. Co można tam ciekawego zrobić? Podpowiadamy!

1. Prosto na Plac Zwycięstwa

Sobór Chrystusa Króla przy Placu Pobiedy – jedna z najwyższych budowli miasta, umiejscowiona w centrum placu. Projekt modernizacji budowli sporządził miejscowy architekt, który inspirował się znaną budowlą o tej samej nazwie z Moskwy. Co jeszcze zobaczymy na Planu Zwycięstwa? W ramach 750-lecia miasta miejsce przeszło generalny remont. Postawiono tam wielką kolumnę triumfalną oraz zainstalowano fontanny. Plac otoczono odnowionymi budynkami, centrum handlowym, sklepami oraz restauracjami.

Plac Zwycięstwa w Kaliningradzie
Plac Zwycięstwa w Kaliningradzie

2. Spacerem do niemieckiej Knipawy

Część miasta o historycznym charakterze, z królującą nad miastem – piękną katedrą Matki Bożej i Świętego Wojciecha. Historia Knipawy i samego Królewca mocno związana jest z niemieckim panowaniem. Miasto pamięta jeszcze lata panowania zakonu krzyżackiego, kiedy to było siedzibą wielkiego mistrza zakonu. Chociaż po II wojnie światowej historyczna zabudowa uległa znacznemu zniszczeniu, to z czasem odbudowano katedrę i podjęto działa w celu rekonstrukcji historycznej zabudowy. Co ciekawe – na tyłach katedry znajdziemy mauzoleum niemieckiego filozofa Immanuela Kanta – który spędził prawie całe życie w Królewcu.

Widok z lotu ptaka na Knipawę.
Widok z lotu ptaka na Knipawę.

3. Wioska Rybacka w Königsbergu

Wystarczy troszeczkę oddalić się od Knipawy, aby zobaczyć bardzo ciekawe miejsce – czyli „Wioskę Rybacką”. Budynki zostały odrestaurowane zgodnie z dawną niemiecką architekturą obrazu. Wioskę Rybacką najlepiej zwiedzać podczas rejsu statkiem, wzdłuż rzeki Pregoły. Z tej perspektywy ciekawie prezentuje się nawet „Dom Sowietów”, komunistyczny budynek, który miał być kiedyś alegorią siły i potęgi ZSRR, ale do dzisiaj nigdy nie doczekał się otwarcia.

Wioska rybacka w Kaliningradzie.
Wioska rybacka w Kaliningradzie.

4. Kaliningrad i jego wiele pięknych bram

Miasto obfituje w wiele bardzo ciekawych budowli. Uwagę przyciągają odrestaurowane po II wojnie forty i bramy. Na szczególną uwagę zasługują: Brama Rosgarteńska, Brama Brandenburska (z XVII wieku), Brama Frydlandzka (również z XVII wieku), Brama Sackheimską i oczywiście Brama Królewska.

Brama królewska w Kaliningradzie.
Brama królewska w Kaliningradzie.

5. Troszkę kultury. Najlepsze muzea Kaliningradu.

Największą popularnością wśród turystów w Kaliningradzie cieszy się m.in. Muzeum Bursztynu. W budynku znajdziemy sporo wyrobów jubilerskich z bursztynem z okresu sowieckiego oraz z czasów współczesnych. Również warte zobaczenia jest Muzeum Oceanu Światowego z różnymi łodziami, hydroplanami i łodzią podwodną – które można zwiedzać od środka. Znajduje się tutaj np. statek łączności kosmicznej „Wiktor Pacajew” – który podobno umożliwiał komunikację z jednostkami w przestrzeni kosmicznej. Na pewno wizytując w Muzeum Oceanu Światowego uwagę przykuwa odnowiona część muzeum, którą stanowi Fort Friedrichsburg, dawne więzienie – dziś świetnie odrestaurowany zabytek, ze średniowiecznym klimatem i restauracją w środku.

Muzeum bursztynu w Kaliningradzie.
Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie.

…I to wszystko?

Czy to wszystkie zabytki w Kaliningradzie? Absolutnie nie. W tekście zostało pominiętych wiele ciekawych miejsc, głównie związanych z sowiecką Rosją. Dodatkowo, nie zapominajmy, że Obwód Kaliningradzki to nie tylko jedno miasto. Jedną z najpopularniejszych atrakcji tego regionu jest spacer Mierzeją Kurońską – czyli wąskim, długim półwyspem piaszczystego wału nad Bałtykiem. To idealna forma odpoczynku dla ceniących ciszę, spokój i szum morza. Trasa akurat do pokonania jeden dzień rowerkiem.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Jak dojechać do Obwodu Kaliningradzkiego z Polski?

Samochód

Najłatwiej dojechać samochodem, na jednym z czterech przejść granicznych:

1. Gronowo – Mamonowo (Gdańsk, Elbląg)
2. Grzechotki – Mamonowo (Gdańsk, Elbląg)
3. Bezledy – Bagrationowsk (Olsztyn, Warszawa)
4. Gołdap – Gusiew (Ełk, Białystok)

Samolotem

Istnieje bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy do Kaliningradu polską linią lotniczą LOT.

Autobus

Autobusem można dojechać bezpośrednio do Kaliningradu z Gdańska i z Warszawy. Wjazd autobusem jest zwykle szybszy niż podróż samochodem. Z Warszawy do Kaliningradu kursują międzynarodowe linie autobusowe: Ecolines oraz Kenigauto. Dokładny rozkład jazdy widnieje na stronach przewodników. Z Gdańska do Kaliningradu codziennie kursują autobusy w obie strony w godzinach porannych i popołudniowych. Szczegółowy rozkład na stronie przewoźników.

Pociąg

Istnieją sezonowe połączenia pociągowe z Polski do Kaliningradu, które ruszają z Tczewa. Taka podróż trwa prawie 2 razy dłużej niż autobusem, stąd poleca się inne sposoby dojazdu.

Promem

Nie jest to takie proste. Żegluga Gdańska uruchomiła sezonową trasę Gdynia – Bałtystyk. Jest reklamowana jako wycieczka w obie strony. Istnieje jednak możliwość zakupu biletu w 1 stronę. W programie przewidziano krótkie zwiedzanie oraz zakupy w strefie wolnocłowej. W terminalu obowiązuje normalna kontrola paszportowa. Czas podróży w 1 stronę wynosi ok. 5 godzin i 30 minut. Ze względu na pogodę, firma czasami rezygnuje się z rejsów. Dlatego za każdym razem trzeba czekać na potwierdzenie, które otrzymamy czasami nawet dzień przed wyjazdem. Więcej informacji o tej ofercie tutaj.

Wiza do Kaliningradu (Rosji)

Ponieważ Obwód Kaliningradzki to część Rosji należy zaopatrzyć się w wizę do Rosji. Wymagania są takie same jak dla wizy turystycznej, czyli należy posiadać:

– wniosek wizowy

– paszport (ważny na co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży)

– 1 zdjęcie paszportowe

– obowiązkowe ubezpieczenie (koszty leczenia na min. 30 000 Euro, ubezpieczenie obejmujące ŚWIAT) na okres ważności wizy.

– rezerwacje hotelowe

– voucher

Jeśli nie masz vouchera lub wniosku wizowego – możesz bez problemu skorzystać z naszej strony i aplikować o wizę turystyczną do Kaliningradu tutaj.

Obowiązkowe ubezpieczenie kupisz na stronie gorilo.pl, gdzie system wygeneruje Ci polisy, które będą honorowane na terytorium Rosji.

 

_________

źródła:

http://polska-kaliningrad.ru/pl/kontakt?id=1286:howtogotoklgd

https://kaliningrad.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/opieka_konsularna/polak_w_ok/zasady_wjazdu/zasady_wjazdu

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.