El Polaquito na drogach, a w dłoni cygaro i mojito – Kuba bez tajemnic

Havana, Kuba. Widok na miasto.

Wyspiarski kraj na Morzu Karaibskim. Co wiesz o Kubie? Jacy są Kubańczycy? Czy faktycznie jest tam niebezpiecznie? Jakie miasta zobaczyć  i kiedy najlepiej jechać na Kubę – na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć w tym wpisie.

Habana Vieja – czyli zwiedzanie stolicy Kuby

Stolica Kuby – przed dłuższy czas zaniedbywana. Świetność zyskała od kiedy wiele zabytków zagościło na liście zabytków UNESCO. Zwiedzanie tego miasta warto rozpocząć od najstarszej dzielnicy. Dzisiaj burzliwa historia Kuby  przyciąga turystów, spragnionych poczuć niezwykły klimat tego miejsca. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest Plac Katedralny, z górującą XVII-wieczną Katedrą Niepokalanego Poczęcia. To również miejsce spotkań Kubańczyków, pozujących do zdjęć z ogromnymi cygarami i tańczących w rytm muzyki Buena Vista Social Club. Co jeszcze zachwyca w Hawanie? XIX-wieczny budynek Teatru Gran de La Havana i jego pobielone i bogato zdobione elewacje na pewno zachęcą do wizyty budynku od wewnątrz. Dla miłośników sztuki obowiązkowym punktem powinna być wieczorna wizyta w Fábrica de Arte Cubano. Kiedyś  stała tam wielka fabryka orzeszków ziemnych, dziś odnowiona stanowi galerię sztuki, miejsce, w którym organizowane są performance, występy muzyczne. Znajdziecie tam podwórkowe ekrany filmowe, kluby taneczne, restauracje i wiele innych atrakcji – prawdziwa dusza Hawany w jednym miejscu.

La Havana Vieja, stolica Kuby
La Havana Vieja, stolica Kuby

Trinidad de Cuba i Dolina Cukrowa

Perła architektury kolonialnej i 3. najstarsze miasto na Kubie. Trynidad „żyje” szczególnie nocami, kiedy na ulicach bawią się miejscowi i turyści – tańczą salsę. Oprócz zwiedzania starego miasta, na turystów czekają rajskie plaże – te najpiękniejsze leżą na Półwyspie Ancon. Tymczasem w pobliżu Trynidadu znajduje się bardzo ciekawa atrakcja turystyczna – Dolina Cukrowa (Valle de los Ingenios) – historyczny region uprawy trzciny cukrowej. Dziś w tym miejscu zachowały się dawne rezydencje plantatorów oraz pozostałości po dawnych majątkach baronów cukrowych.

Trynidad de Cuba, stolica Kuby
Widok na Trynidad de Cuba

Cienfuegos

Port Cienfuegos na Morzu Karaibskim nazywany jest „perłą południa” lub też „kubańskim Paryżem”. Kilka tutejszych zabytków znalazło się na liście UNESCO. Nazwa miasta pochodzi od indiańskiego określenia „Cacicazgo de Jagua” – które oznaczało „wodzostwo przywódcy Jagua”. Rdzenni mieszkańcy tych terenów, czyli Tainowie, mieszkali na tych terenach przez setki lat. Co trzeba zobaczyć podczas wizyty w Cienfuegos? Koniecznie plac z katedrą, teatrem i łukiem triumfalnym przy Parque Jose Marti. Tam też spróbujemy lodów z Copelii. Pięknie zachowane pałace z początków XX wieku można zobaczyć w Punta Gorda. Dla miłośników długi spacerów – dużą atrakcją będzie pokonanie najdłuższego na Kubie bulwaru del Prado.

Palacio del Valle, Cienfuegos. Atrakcje Kuby
Palacio del Valle, Cienfuegos. Atrakcje Kuby

Santiago de Cuba

Drugie co do wielkości miasto na wyspie, dawna stolica Kuby i jedna z pierwszych założonych osad na Karaibach. Największą atrakcją tego miasta jest letni karnawał – a dokładniej lipcowa parada kostiumowa w rytm afrykańskich bębnów. W Santiago de Cuba warto odwiedzić… cmentarz. Na Santa Ifigenia leży sam Fidel Castro i najważniejsze osobistości z historii Kuby. Dla miłośników historii – na pewno ciekawym przeżyciem będzie wizyta w Casa Velasquez – stary dwór z początku okresu hiszpańskiego na Kubie. Najpopularniejszym zabytkiem w całej Kubie jest budynek muzeum – Parque Cespedes. A gdzie jest obowiązkowe miejsce na „selfiaka” w Santiago de Cuba? Są to ponad stuletnie schody przy Calle de Padre Pico, będące symbolem miasta i miejscem spotkać mieszkańców Santiago.

Catedral de Santiago de Cuba
Catedral de Santiago de Cuba

El Polaquito, cygara, mojito… Jak to jest z tymi symbolami Kuby?

El Polaquito, czyli „polaczek” to nic innego dla Kubańczyków jak nasz Fiat 126p. Nie produkowany od baaardzo dawna w Europie – dziś na Kubie przeżywa drugą młodość. Maluchy zaczęły się pojawiać na wyspie w latach 70. XX wieku. Kubańczycy ze swoim zamiłowaniem do starych aut, tworzą jakby żywe muzeum motoryzacji.  A skoro już jesteśmy w temacie muzeów – to w Hawanie mieści się Muzeum Cygar – z ulubionym wyrobem tytoniowym Kubańczyków. Pamiętajcie jak już będziecie na Kubie to obowiązkowo powinniście zobaczyć plantacje tytoniu. To też świetna okazja, żeby zapalić cygaro… bo jak inaczej?  Za najlepsze marki cygar uznaje się: Montecristo i Romeo y Julieta.

Ok, kilka słów o mojito. To bardzo popularny napój wśród Kubańczyków. Zasadniczo cieszą się tu dużą popularnością drinki na bazie rumu – w tym daiquiri i cuba libre. Tradycyjnie napój składa się z 5 składników: białego rumu, limonki, cukru, wody gazowanej i mięty. Do tego obowiązkowo trzeba dodać dużo kruszonego lodu 🙂 A co ma wspólnego z moijto, Kuba i pisarz Ernest Hemingway…?

Ernest Hemingway na Kubie

Hawana to niejako trochę miasto Hemingwaya, bo mieszkał tu przez ponad 20 lat. Ok, ale jak to się stało, że pisarz wylądował na Kubie? Po powrocie z wojny domowej w Hiszpanii zauroczony wyspą postanowił tutaj zamieszkać. Dzisiaj warto wybrać się do hotelu Ambos Mudos, gdzie Hemingway mieszkał, a w wolnych chwilach pijał mojito w barze La Bodequire del Medio (niczym stały bywalec). To tu napisał własnoręcznie znane słowa: „”My mojito in La Bodeguita, My daiquiri in El Floridita”. Kuba została opisana w jego kilku dziełach m.in. w opowiadaniu „Stary człowiek i morze”. Co ciekawe dziś Hemingway pozostaje u „lokalsów” ulubionym Jankesem w historii Kuby – którego nazywa się tu Papá albo Ernesto. Przywiązanie pisarza do Kubańczyków chyba najlepiej oddaje gest, którym było oddanie przez pisarza medalu otrzymanego przy odebraniu literackiej Nagrody Nobla w ręce narodu kubańskiego.

Pamiątkowa tablica, Hemingway, Hawana, Kuba
Pamiątkowa tablica ze słowami Hemingwaya, Hawana
Stare samochody na kubańskich drogach.
Stare samochody na kubańskich drogach.

KUBA – INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Kuba – wjazd do kraju

Przy wjeździe na Kubę nie jest wymagana wiza. Obowiązkowa jest jednak Karta Turysty (dowiedz się więcej).

Kuba – waluta

Jeśli chodzi o wymianę gotówki, to na Kubie wymiana dolarów jest obłożona dodatkową prowizją. Stąd lepiej wziąć gotówkę w Euro. Narodowe waluty są dwie: pesos wymienialne ( 1 CUC ~ 3, 5zł) oraz CUP – pesos kubańskie. W większości miejsc zapłacisz: CUC – czyli za noclegi, w supermarketach, restauracjach. Natomiast CUP przydadzą się przy zakupach na lokalnych kubańskich bazarkach lub lokalnych barach.

Kuba – loty

Jeśli chodzi o połączenia lotnicze – nie ma możliwości bezpośredniego lotu z Polski na Kubę. Warto przemyśleć lot z przesiadką we Frankfurcie czy Madrycie. Koszt takiego lotu to zwykle wydatek w okolicach 2 500 zł, choć warto poświęcić trochę czasu i polować na tanie połączenia.

Kuba – transport

Po Kubie podróżuje się autobusami turystycznym Viazul. Cenione są za bezpieczeństwo i punktualność. Koszt przejazdu na tasie z Hawany do Varadero to wydatek rzędu około 30 zł, za 3h jazdy. Turyści nie mogą legalnie podróżować autobusami międzymiastowymi, ponieważ te są zarezerwowane dla Kubańczyków i dotowane przez państwo kubańskie. Stąd dobrym pomysłem jest wypożyczenie auta w Kubie. Cena za dobę zaczyna się od 150 złotych wzwyż. Szczyt sezonu turystycznego w Kubie przypada od grudnia do lutego i wtedy trudniej o wynajem samochodu – więc w tym okresie lepiej zamówić auto wcześniej przez Internet.

Kuba – sezon, pogoda, kiedy jechać?

Zasadniczo średnia temperatur na Kubie nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. We wschodniej części Kuby jest najgoręcej. Pod względem morskich kąpieli – idealny czas na wycieczkę trwa od kwietnia do maja. W okresie od czerwca do września przypadają tu największe upały. Stąd nie ma się co obawiać o pogodę, tylko… po prostu trzeba tam jechać na wakacje!

Kuba – bezpieczeństwo

Generalnie na Kubie jest bezpiecznie. Zdarzają się oczywiście drobne kradzieże i sporadyczne kradzieże w hotelach/kwaterach prywatnych – ale to raczej jak wszędzie i nie na masową skalę. Trzeba na pewno uważać na naciągaczy sprzedających cygara oraz zapraszających na fikcyjne festiwale/imprezy.

Pamiętaj, żeby przed wyjazdem na Kubę wykupić polisę turystyczną – możesz skorzystać przy tym z naszej nowej porównywarki ubezpieczeń turystycznych Gorilo.pl – która automatycznie wygeneruje Ci polisy honorowane w tym kraju.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.