Zanim wyjedziesz do Rosji – przewodnik

zanima-wyjedziesz-do-rosji-przewodnik-aina-travel

Jadę do Rosji, od czego zacząć?

Wiza

Wybierając za cel swej podróży Rosję, nie obędzie się bez formalności. Aby wyjechać do tego kraju będziesz musiał pofatygować się po wizę turystyczną. Oczywiście możesz sam załatwić dokument, ale możesz tez skorzystać z pomocy biura pośrednictwa wizowego takiego jak Aina Travel. Dlaczego warto wybrać drugą opcję? Wiza do Rosji ma wiele obostrzeń i łatwo się pomylić podczas wypełniania wniosku. Poza tym bardzo często pojawiają się błędy w załączonych dokumentach. Zwłaszcza jeśli chodzi o Voucher turystyczny (poparcie wizowe), który jest rodzajem zaproszenia, a nie jak wiele osób myśli, rezerwacją hotelową.

Voucher

Wystawiany jest on przez uprawnione do tego rosyjskie firmy. Stanowi niezbędny element przy ubieganiu się o wizę do tego kraju.

W przypadku podróżowania przez Rosję do innego kraju będzie ci potrzebna wiza tranzytowa. Jest ona wystawiana na okres 10 dni. Chyba, że lecisz samolotem przez Rosję do innego kraju, wtedy wiza tranzytowa nie będzie wymagana. Powinieneś za to posiadać: dokument lub wizę uprawniającą do wjazdu do państwa docelowego oraz bilet lotniczy z potwierdzoną datą wylotu z przesiadkowego portu lotniczego na terytorium Federacji Rosyjskiej w ciągu 24 godzin od wylądowania. Pamiętaj, że w takim przypadku nie możesz opuszczać portu lotniczego, chyba że posiadasz stosowne zezwolenie wydane przez właściwe władze graniczne.

Ubezpieczenie turystyczne do Rosji

Jest niezbędne aby uzyskać wizę. Dlatego musisz wykupić ubezpieczenie, które będzie obowiązywało na terytorium Rosji, a KL (Koszty Leczenia) będą opiewały na koszt minimum 30 000 EUR.  To znaczy, że jeśli będziesz korzystał z pomocy lekarskiej, będziesz mógł po powrocie starać się o zwrot pieniędzy (do 30 000 EUR) od swojego ubezpieczyciela. Sprawdź koniecznie warunki takiego zwrotu w firmie, w której wykupiłeś ubezpieczenie. Jeśli starasz się o wizę do Rosji poprzez agencje pośrednictwa wizowego, takie ubezpieczenie możesz zakupić podczas aplikacji. Co ciekawe, pomiędzy Polską a Rosją istnieje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków i zachorować, ale pomimo to, ubezpieczenie się przed wyjazdem jest obowiązkowe.

Na Gorilo.pl kupisz ubezpieczenie wraz z informacją, czy jest ono honorowane do wizy. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dedykowany kod rabatowy -10%BLOGA10 – na wszystkie polisy dostępne na Gorilo.pl. Kod rabatowy należy wpisać na ścieżce zakupowej.

Do Rosji bez wizy

Możesz wjechać do Rosji bez wizy jeśli jesteś uczestnikiem zorganizowanej wycieczki turystycznej, która przybywa do portu w Sankt Petersburgu na promie posiadającym zezwolenie na wykonywanie przewozów pasażerskich lub na statku wycieczkowym. Możesz wtedy przebywać na terytorium Rosji bez wizy do 72 godzin pod warunkiem, że mieszkasz na promie lub statku albo w innym miejscu wskazanym w programie wycieczki (ostatnia opcja dotyczy tylko turystów przybywających na promach). Wtedy, aby zejść na ląd, będzie ci potrzebny ważny paszport. Natomiast przewodnik wycieczki powinien przedłożyć władzom portu listę pasażerów promu lub statku wraz z programem wycieczki. Po wyjściu na ląd, będziesz mógł przebywać tylko w miejscach wskazanych w programie.

Przy wjeździe

Przekraczając granicę rosyjską otrzymasz tzw. karteczkę migracyjną. W tym państwie ma ona taką samą wartość jak paszport, a nawet większą, gdyż bez niej możesz mieć problem z opuszczeniem kraju! Jedna część jest zabierana podczas kontroli paszportowej, a druga jest dla ciebie, będzie ci potrzebna do zbierania stempli meldunkowych.

Meldunek

Obowiązku meldunkowego należy dopełnić we właściwym terytorialnie oddziale Służby Migracyjnej przy pobycie na terenie Rosji w jednej miejscowości dłużej niż 72 godz. Jeśli twoim miejscem pobytu jest hotel, zostaniesz zameldowany za pośrednictwem recepcji. Generalnie, nawet jeśli przez cały okres podróży przemieszczasz się np. Koleją Transsyberyjską, warto postarać się chociaż jeden meldunek. Brak pieczątki na odwrocie kartki migracyjnej może być problemem przy wyjeździe z kraju. Oczywiście warto też zbierać wszelkie bilety kolejowe czy autobusowe, które potwierdzą twoje przejazdy. Jeśli podczas podróży nie dopełnisz meldunku, to grozi ci grzywna a nawet wydalenie z kraju!

Szczepienia

Przed wyjazdem do Rosji nie ma obowiązkowych szczepień, jednak mimo wszystko warto zaszczepić się przeciwko dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy.

widok-na-kreml-moskwa-aina-travel
Widok na moskiewski Kreml

Kiedy jechać?

Do Rosji możesz się wybrać kiedy masz ochotę, jednakże musisz zadać sobie podstawowe pytanie – jaką temperaturę lubisz? W miesiącach zimowych średnie miesięczne temperatury sięgają ok. -10 stopni C, jednakże trzeba mieć na uwadze, że temperatura w niektórych miejscach może spaść nawet do -40 stopni! W cieplejszym okresie, czyli od kwietnia do września, średnie temperatury wahają się od +6 do +17 stopni C (skoki temperatury nawet do +30 stopni C).

Jeśli marzy ci się spacer po zamarzniętym Bajkale i nie boisz się mrozów, to najlepszy moment na podróż trwa od końca stycznia do końca marca, czyli do momentu kiedy zaczynają się roztopy.

Święta

Ze względu na obowiązujący w Rosji kalendarz juliański, Święta Bożego Narodzenia jak i Sylwester prawosławni Rosjanie obchodzą 13 dni po chrześcijanach. Jeśli planujesz wyjazd w tym okresie przygotuj się na długie świętowanie. W Djevjejevie np. możesz wtedy dokonać rytuału „oczyszczenia z grzechów”. Odbywa się to w specjalnym domku, gdzie panuje temperatura -10 stopni C znajduje się ujście wody z jeziora (+4 stopnie C). Należy się w niej zanurzyć nago 3 razy, ale przedtem koniecznie trzeba wypić balsam, który zapobiegnie szokowi termicznemu.

Buriaci mają swój odpowiednik mongolskiego święta Nadaamu – Surcharbaan, którego główną częścią obchodów są zawody sportowe. Największa impreza tego typu odbywa się w Ułan Ude w ostatnią niedzielę czerwca. Więc jeśli jesteś w tedy w okolicach tego miasta, to koniecznie się na nie wybierz, nie pożałujesz!

Dość rzadkim świętem, bo co cztery lata są Jordyskie Igry (Igrzyska), które są organizowane w okolicy wyspy Olchon pod górą Jord.

W ostatki warto wybrać się do skansenu Talcy (okolice Irkucka) na barwne obchody Maslenicy. Święto trwa cały tydzień, aż do tzw. przeprośnej niedzieli, a towarzyszą mu tańce, śpiewy, zabawy, jedzenie blinów i oczywiście picie wódki.

Rosjanie jak mało który naród uwielbia święta narodowe, wśród nich trzeba wymienić: Dzień Obrońców Ojczyzny (23 luty), Dzień Zwycięstwa (9 maja) czy dzień Rosji (12 czerwiec). Stanowią one doskonałą okazję do zwołania rodziny i świętowania przy tradycyjnych potrawach i trunkach.

Jak poruszać się po kraju?

Generalnie nie ma większych obostrzeń w podróżowaniu po Rosji, warto zapamiętać jednak by unikać terenów wojskowych. Również, jeśli podróżujesz po obwodzie kaliningradzkim, tu nie wjedziesz do Bałtijska, za wjazd na teren Mierzei Kurońskiej zostanie pobrana od ciebie opłata ekologiczna, a żeby dostać się do strefy przygranicznej wzdłuż wszystkich granic obwodu, musisz posiadać przepustkę organów spraw wewnętrznych. Zdecydowanie unikaj rejonów konfliktów (zwłaszcza północny Kaukaz), by nie zostać uprowadzonym w celu wymuszenia okupu.

Samochody i motocykle

Międzynarodowe prawo jazdy nie będzie ci potrzebne podczas krótkiego pobytu w Rosji, warto jednak posiadać oficjalne tłumaczenie polskiego prawa jazdy na język rosyjski, gdyż funkcjonariusze milicji z mniejszych miejscowości mogą nie znać alfabetu łacińskiego, a przez to kwestionować twój dokument. Staraj się raczej tankować pojazd na markowych stacjach benzynowych jeśli nie chcesz uszkodzić silnika. Drogi jak i przestrzeganie przepisów drogowych są takie jak w większości krajów wschodnich, czyli słabe. Uważaj na to gdzie parkujesz, bo możesz stracić tablice rejestracyjne, które są niezbędne do podróżowania po Rosji, wybieraj te strzeżone parkingi lub sam odkręcaj tablice przed nocnym postojem. Co warto jeszcze wiedzieć, to to, że w okresie od 01.03.2016 do 31.12.2018 za przejazd przez Federację Rosyjską pojazdem o masie przekraczającej 12 ton trzeba zapłacić 3,06 rubla za 1km. Z tej opłaty są zwolnione pojazdy: do przewozu ludzi, uprzywilejowane (policja, straż pożarna, służba drogowa) oraz przewożące technikę wojskową. Opłatę należy uiścić jeszcze przed wyjazdem do Rosji. Więcej informacji można znaleźć na ten temat na stronie www.platon.ru.

Rower

Brak ścieżek rowerowych i traktowanie rowerzystów jak intruzów na drodze, raczej nie sprzyja fanom dwóch kółek. Czasem bardziej opłaca się wyjechać poza miasto i tam pojeździć choć raczej nie znajdziesz typowych dróg dostosowanych do jazdy na tym jednośladzie. W niektórych ośrodkach turystycznych można nawet znaleźć wypożyczalnie rowerów.

Autostop

Jak najbardziej jest to rozpowszechniona forma podróży ze względu na rzadkie kursy komunikacji publicznej w niektórych regionach kraju. Miejscowi chętnie zabierają autostopowiczów, jednak takie okazje nie zdarzają się zbyt często. Zawsze można liczyć też na wozy pocztowe, które podwiozą cię za darmo lub za symboliczną opłatę.

Autobus

Tu należy dokonać podziału na autobusy publiczne i prywatne, różnią się one głównie tym, że te pierwsze trzymają się rozkładu jazdy, a te drugie mogą czekać nawet kilka godzin na komplet pasażerów. Raczej nie spodziewaj się luksusów: są one zatłoczone, często stoją w korkach, bilet można kupić tylko u kontrolerów i kierowców. Kiedy planujesz przejazd późną nocą możesz nie mieć czym jechać, komunikacja po 23 praktycznie jest nieosiągalna. Za to bilety nie są zbyt drogie, koszt biletu miejskiego to ok 1 zł za przejazd.

Przykładowe ceny autobusów dalekobieżnych:
St. Petersburg – Moskwa: 1000 rub./100 zł.
Moskwa – Niżny Nowogród: 400 rub/40 zł.
Niżny Nowogród – Ciebaksary: 300 rub/ 30 zł.

Taksówki

Tutejsze taksówki nie posiadają taksometrów, więc cenę należy ustalić na początku. Oczywiście kurs dla obcokrajowców może być wyższy, dlatego jeśli znasz rosyjski, możesz podpytać na ulicy, ile zwykle kosztuje kurs za kilometr dla zwykłego obywatela Rosji.

Metro

W niektórych Rosyjskich miastach można korzystać z metra. Znajdziesz je w: Jekaterynburgu, Moskwie, Nowosybirsku, Petersburgu, Kazaniu, Niżnym Nowogrodzie i Samarze. Zwłaszcza w Moskwie warto zrobić sobie podróż po stacjach metra, które wyglądają jak dzieła sztuki.

Kolej

Zwłaszcza trasa Kolei Transsyberyjskiej jest traktowana przez obcokrajowców, już jako kultowa, którą trzeba się przynajmniej raz w życiu przejechać. Dla Polaków, trasa ta ma też inne szczególne znaczenie ze względu na zaszłości historyczne. Nitki Magistrali Transsyberyjskiej łączą nie tylko najważniejsze miasta, ale wiodą również przez najpiękniejsze tereny widokowo krajobrazowe, które zapierają dech w piersiach. Typowa podróż z Moskwy do Władywostoku trwa prawie tydzień.

Ze względu na charakter podróży można spotkać się z wieloma rodzajami pociągów oraz różnymi klasami przedziałów. Do najpopularniejszych należą: plackarta (wagon otwarty z 54 łóżkami), kupe (wagon z przedziałami dla 4 osób), lux (wagon z przedziałami dla 2 osób i klimatyzacją) oraz vip (wagon z przedziałami dla 2 osób, z klimatyzacją i prywatną łazienką).

Bilety na koleje rosyjskie najlepiej nabyć z wyprzedzeniem od 7 do 45 dni (to maksymalny czas, na jaki koleje udostępniają możliwość podglądu i zakupu biletów). Bilety możesz kupić sam na stronie www.rzd.ru lub poprzez firmę pośredniczącą. Więcej informacji na temat biletów znajdziesz też na www.transsyberyjska.pl.

Promy/łodzie

Oczywiście na większych rzekach i jeziorach można skorzystać z transportu wodnego. Choć rozkłady nie są zbyt bogate, na niektórych trasach jest tylko jedno połączenie w tygodniu, to warto np. popłynąć wodolotem przez Bajkał. Rozkłady i ceny można sprawdzić tutaj: www.vsrp.ru.

Samolot

Nie jest to tani transport, ale w okresie letnim można już kupić czasem bilety nawet za 600 zł na trasie Warszawa – Moskwa. Lotniska znajdują się w większych miastach i mniejszych miejscowościach, łącznie jest ich ok. 120, jednak większość ludzi i tak wybiera kolej, jako główny środek transportu po tym kraju.

pociag-magistrali-bajkalsko-amurskiej-aina-travel
Pociąg Magistrali Bajkalsko-Amurskiej

Ile to kosztuje?

Ceny różnych produktów wahają się terytorialnie, to znaczy, że jak łatwo się domyślić, w większych miastach jest drożej a w mniejszych taniej. Na przykład w Petersburgu, jak np. w Krakowie czy Warszawie, za imbryk herbaty z ciastkiem możesz spodziewać się rachunku opiewającego na 30 zł. Tak samo jeśli zamiast do sklepu wybierzesz się na targ, za towar zapłacisz tyle ile wytargujesz. Czasem nawet 50% ceny sklepowej!

Jeśli posiadasz swoją kuchnię i możesz sobie gotować, to dzienny budżet na jedzenie powinien się zamknąć w 12-15 zł, a jeśli nie masz kuchni, ale jadasz np. jeden ciepły posiłek dziennie, to wyżywienie powinno cię wynieść ok 25 zł. Będąc w dużej metropolii warto zahaczyć o miejsca, w których podają business lunche, wtedy najesz się do syta za 10-15 zł.

Przykładowe ceny produktów:

papierosy: od 1,20 do 5 z;

alkohol: 11 zł za przeciętną wódkę;

piwo w sklepie – od 2,5 zł;

chleb – ok. 1,5 zł;

butelka wody 1,5 l – 2 zł;

kiełbasa i sery są drogie – od 18 zł do 70 zł kilogram.

market-w-petersburgu-aina-travel
Zdecydowanie lepsze ceny za produkty spożywcze uzyskasz na miejscowych targach.

Czym chata bogata, czyli kuchnia po rosyjsku

Jeżeli zostaniesz zaproszony w gości, gospodarz zadba o to, by niczego ci nie brakło. By pokazać się z jak najlepszej strony będzie proponował ci dużo jedzenia i picia, i jeśli odmówisz nie będzie to mile widziane. A co jedzą Rosjanie? Praktycznie to samo co my, choć zdecydowanie więcej mają w swoim menu produktów mącznych i ryb ze względu na panujące tam warunki klimatyczne. Koniecznie powinieneś spróbować słynnych placków tzw. blin i pirożków (pasztecików zapiekanych w głębokim oleju), a także:

Uchy – zupy rybnej, najlepsza (tzw. królewska) składa się z trzech gatunków,

Soljanki – zupy niby ogórkowej niby rosołu z oliwkami, cytryną i kawałkami mięsa,

Borszczu – barszczu ukraińskiego z mięsem, kapustą, ziemniakami,

Szczi – czegoś w rodzaju naszego kapuśniaka,

Kotljeta – kotleta mielonego z niewielką zawartość mięsa,

Tieftieli – gorszej wersji kotljeta z jeszcze mniejszą ilością mięsa,

Żarkoji – kawałków duszonego mięsa z kośćmi w sosie,

Kuchni czuwaskiej – np. typowej zupy i drugiego dania z podrobów (kiełbasa z serc, nerek i wątroby),

Suszonej ryby, która najlepiej smakuje z piwem oraz miejscowych kiszonek (oprócz kiszonej kapusty – nasza jest nie do podrobienia).

Zawsze możesz też skosztować rosyjskiego fast-fooda sprzedawanego w kioskach lub na ulicy. Znajdziesz je w większych miastach, na dworcach kolejowych, przy przydrożnych parkingach, przeprawach promowych, a nawet w niektórych sklepach. W menu widnieją np.: pirożki, bieljasze („pączki” z mięsem), samsy (bułki z pikantnym farszem z kapusty, cebuli, mięsa) czy sosiski w tjestje (parówki w cieście).

szuszona-ryba-aina-travel

Savoir vivre po rosyjsku

Język rosyjski: Nawet jeśli nie potrafisz za dobrze posługiwać się językiem Cyryla i Metodego, nie przejmuj się. Rosjanie bardzo lubią i doceniają starania, dla nich to po prostu oznaka szacunku, że staracie się mówić w ich języku.

Rodzina: Rosjanie są dość wylewni i dociekliwi, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy dotyczące rodziny. Lubią pytać właśnie o nią, ale nie tylko, podczas rozmowy możesz zostać zarzucony lawiną pytań o pracę czy sytuację w kraju.

Zwroty grzecznościowe: W języku rosyjskim nie ma takich zwrotów jak Pan czy Pani, w rozmowie najczęściej mówi się bezpośrednio: mużczyna (proszę pana), żenszczyna (proszę pani), diewuszka (do młodej kobiety), babuszka (do starszej kobiety). A jeśli poznasz kogoś znacznie starszego od siebie, to staraj się używać imienia i otczestwa tej osoby. Otczestwo określa przynależność danej osoby do ojca. Więc jeśli ojcem Anny jest Aleksander, to jej imię i otczestwo brzmi: Anna Aleksandrowna.

Narodowość Polak/Polka: Jadąc do Rosji, zwłaszcza na Syberię, nie trzeba ukrywać swojego pochodzenia. Nasi przodkowie zostawili po sobie bardzo dobrą opinię i wielu Rosjan z tamtej okolicy ma o Polakach bardzo dobre zdanie, wręcz uważają nas za swoich braci Słowian, co może stanowić pretekst do wzniesienia toastu.

Zagrożenia w Rosji, czyli na co uważać?

Jak wszędzie trzeba mieć na uwadze możliwość zostania ofiarą przestępczości pospolitej. Dlatego trzeba uważać m.in. na: kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia. Na pewno nie pokazuj, że dysponujesz dużą gotówką, lepiej zostaw ją w hotelowym depozycie i korzystaj z niezbędnej ilości pieniędzy lub z kart kredytowych. Raczej unikaj zawierania przypadkowych znajomości i wystrzegaj się przygodnych interesów biznesowych. Uważaj też na to gdzie parkujesz nocą samochodem i kogo zabierasz na „stopa”.

Pieniądze najlepiej wymieniać w bankach i kantorach, lepiej nie dać się skusić na atrakcyjny kurs u pośredników handlujących walutą gdyż możesz dostać fałszywki.

Gdy bratasz się z rdzenną ludnością obszarów syberyjskich uważaj na tematy dyskusji. Rosjanie stają się dość porywczy po alkoholu, dlatego trzeba uważać na słowa dotyczące II wojny światowej, współczesnych działań NATO czy Unii Europejskiej.

Uważaj na ruch na ulicach. Tu obowiązuje zasada większego. Pieszy przechodzący przez jezdnię jest traktowany jak intruz, który szybko powinien zniknąć, dlatego zawsze trzeba mieć oczy dookoła głowy. Nawet jak jesteś na środku drogi to, samochód będzie starał się cię ominąć… raczej się nie zatrzyma. A jeśli trąbią na ciebie, biegnij czym prędzej. Co więcej kierowcy nie zawsze wsiadają trzeźwi do samochodów.

Jeśli chodzi o zdrowie, to w Rosji występuje zagrożenie zarażeniem się wirusem HIV, gruźlicą, chorobami układu pokarmowego, a także zdecydowanie rzadziej ptasią grypą. Dlatego zachowaj szczególna ostrożność w tym względzie i unikaj kontaktu z zarażonymi osobami.

Jeśli masz zamiar kupić alkohol, raczej nie rób tego w kioskach i przydrożnych straganach, unikniesz w ten sposób możliwości zatrucia. Z tego względu nie próbuj wyrobów alkoholowych od przypadkowych osób.

Wodę mimo wszystko lepiej kupować w butelkach, lepiej nie pić jej z niewiadomego źródła. 5-litrowa butla będzie kosztować ok. 35 rubli.

Gdy po Rosji podróżujesz dłużej niż pięć dni, zakup nie mniej niż 100 dolarów w różnych nominałach i posiadaj ok. 2000 rubli (200 zł) w zapasie. To wystarczy, by wydostać się z kłopotów i uniknąć problemu z noclegiem, gdy okaże się, że trzeba zamienić zamówiony nocleg na droższy hotel.

Szczególnie uważaj podczas odwilży (luty, marzec)! Rosjanie nie są przyzwyczajeni do usuwania śniegu i sopli z dachów budynków, co jest przyczyną wielu tragicznych wypadków.

W tajdze uważaj na niedźwiedzie i inne dzikie zwierzęta. Jeśli nie będziesz zachowywać się agresywnie, to nie będą atakować, ale zawsze możesz spróbować je odstraszyć flarą, krzykiem lub hałasowaniem za pomocą metalowych naczyń.

Prawdziwą plagą w Rosji są kleszcze, przed wyjazdem naprawdę warto zaszczepić się przeciwko zapaleniu opon mózgowych.

pustynny-krajobraz-wschodniej-syberii-aina-travel
Krajobraz wschodniej Syberii

Czego nie robić w Rosji?

Zarówno posiadanie jak i handel narkotykami i środkami psychotropowymi jest zabronione, warto mieć to na uwadze, jeśli nie chcesz trafić do więzienia za posiadanie na 3 lata a za handel nawet na 20! Lepiej, też byś nie był sprawcą kradzieży (do 10 lat), rozboju (od 3 do 15 lat), gwałtu (od 3 do 15 lat), przemytu dzieł sztuki i waluty – (od 6 miesięcy do 12 lat).

Pamiętaj, że w Rosji obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a także od 01.06.2013 r. zakaz palenia papierosów w obiektach publicznych m.in.: na dworcach, peronach, w obiektach mieszkalnych, hotelach, restauracjach i na plaży.

Rosja na sportowo

Jeśli podczas swoich zagranicznych wyjazdów lubisz uprawiać sport, w rozległej Rosji zawsze znajdziesz coś dla siebie. W lecie w okolicach Bajkału można popływać kajakiem, a w zimie zamienić go na biegówki i wziąć udział w zawodach. Raczej nie zalecamy kąpieli, nawet w lecie, gdyż nawet wtedy temperatura może wynosić max. 10 stopni C w plusie. Choć jeśli znajdziesz się na plażach, w pobliżu których utworzyły się małe zatoczki, wówczas temperatura może być wyższa. Piękne i piaszczyste plaże znajdziesz na Olchonie (w zat. Sarajskiej) i na półwyspie Święty Nos (zatoka Barguzinska), te bardziej kamieniste występują na północy u podnóży Gór Bajkalskich.

Trekking, trekking i jeszcze raz trekking, choć ze względu na brak oznakowania na trasach, czy dostępu do map można by traktować ten sport bardziej jako błądzenie. A jest gdzie błądzić. Przykładowo bardzo fajne trasy prowadzą: wzdłuż trasy Kolei Krugobajkalskiej (Sludianka lub Kułtuk lub Staraja Angasołka – Port Bajkał) – 80 km (3-4 dni); od Listwianki przez Bolszyje Koty, aż po Bolszoje Goloustnoje (55 km, 3 dni); ze Sludianki na Pik Czerskiego (ok. 60 km, 3 dni w obie strony); czy z Niłowaja Pustyn do Szumackich Źródeł (co najmniej 7 dni z powrotem).

trekking-w-rosji-aina-travel
Trekking to jedna z lepszych form na zwiedzanie Rosji, a zwłaszcza Syberii

To trzeba zobaczyć!

Moskwa

Rosyjska stolica przez lata swojego istnienia była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, a obecnie to jedno z największych i najdynamiczniej rozwijających się miast na świecie. Nad rzeką o tej samej nazwie rozciąga się obecnie bogate i ogromne miasto, które kusi swoim klimatem, bogatą architekturą i imponującymi rozmiarami. Również w tym mieście swój początek bierze słynna Kolej Transsyberyjska, którą można dojechać aż do Pekinu. Jeśli zatem pojawisz się w Moskwie, zarezerwuj sobie kilka dni na zwiedzanie, bo jeden dzień to zdecydowanie za mało! Czeka tu na ciebie m.in. Plac Czerwony imponujący swoimi rozmiarami, Cerkiew Św. Wasyla, Kreml i wiele, wiele, więcej.

rosyjskie-metro-aina-travel
Rosyjskie metro wygląda niczym muzeum

Petersburg

To drugie co do wielkości miasto w Rosji, jednak zdecydowanie najczęściej odwiedzane. UNESCO nawet ogłosiło, że jest to ósme najbardziej atrakcyjne miasto turystyczne świata. Petersburg zwany jest również Wenecją Północy, a to dlatego, że leży na kilkudziesięciu wyspał połączonych ze sobą 396 mostami. Stanowi również jeden z większych ośrodków naukowych i kulturalnych a to m.in. za sprawą 41 szkół wyższych, ponad 170 instytucji naukowo badawczych, około 2 000 bibliotek, licznych muzeów (Ermitaż, Muzeum Rosyjskie, Muzeum Antropologii i Etnografii). W poszukiwaniu historii i carskiego przepychu warto zajrzeć do okolicznych miejscowości: Puszkina (Carskie Sioło), Peterhofa, Pawłowska, Zielenogorska czy Gatczyna.

ermitaz-petersburg-rosja-aina-travel
Ermitaż

Nowosybirsk

Jest trzecim co do liczby mieszkańców miastem Rosji i nieoficjalną stolicą Syberii. Co ciekawe, znajduje się na dwóch brzegach rzeki Ob, na której znajduje się wiele mostów. Prawy brzeg to historyczna część miasta z zabytkowym centrum, natomiast lewy brzeg stanowią obszary przemysłowe i “sypialniane”. Obecnie Nowosybirsk nazywany jest „Syberyjskim Chicago”. Z decydowanie warto wybrać się tu do Nowosybirskiego Teatru Opery i Baletu, ogrodu zoologicznego którego niewątpliwą atrakcją są lygrysy, Muzeum Słońca czy Domu Lenina. Spragnieni odpoczynku nad wodą mogą wybrać się do pobliskiego sztucznego zbiornika wodnego.

stacja-kolejowa-nowosybirsk-rosja-aina-travel
Stacja kolejowa w Nowosybirsku

Irkuck

Nazywany stolicą Syberii Wschodniej. Warto przybyć tu w poszukiwaniu śladów polskości, których z resztą nie brakuje. Fani architektury drewnianej też się nie zawiodą, gdyż znajdą tu liczne przykłady, które tworzą specyficzny nastrój miasta. Najładniejsze i najstarsze zarazem domy znajdują się takich ulicach jak: Timiriaziewa, Podgorną, Łapina i Marata, a w śród nich najpiękniejszy z nich – tzw. Koronkowy Dom (domu Szastinych, „Dom Europy”). Spragnieni sakralnych doznań znajdą tu przepiękne cerkwie począwszy od najstarszej z nich, czyli Spasskiej (Zbawiciela). Godne polecenia są również: wielobarwny Sobór Bogojawlienskiego (Objawienia Pańskiego), czy barokowe piękności: Troicka (Św. Trójcy) i Kriestiewozdwiżenska (Podniesienia Krzyża). Zwłaszcza ta ostatnia ma wiele do zaoferowania, gdyż umiejscowienie w niej w czasach ZSRR muzeum antyreligijnego, uchroniło ją przed rozbiórką. Jeśli odwiedzisz miasto zimą, znajdziesz tu liczne lodowe pałace i rzeźby, które stanowią świetną atrakcję turystyczną.

Warto tu też wstąpić na Centralny Rynek (miejskie targowisko), gdzie masz okazję nabyć płody tajgi, miejscowe przysmaki i importowane z Korei sałatki z alg, czy z owoce z Chin. W poszukiwaniu kultury warto wpaść do Teatru Muzycznego, który oferuje repertuar oper rockowych.

irkuck-sobor-bogojawlienskiego-aina-travel
Irkuck widok na Sobór Objawienia Pańskiego

Władywostok

To tutaj kończy się trasa kultowej trasy Kolei Transsyberyjskiej. Władywostok, to również strategiczne miasto portowe, dzięki czemu ściągają tu ludzie z różnych zakątków Azji, którzy mają widoczny wpływ na charakter miasta. Rozpowszechniają swoje zwyczaje, potrawy, religie i języki, dominując rosyjskie wpływy. W mieście raczej nie znajdziesz ciekawych zabytków, choć te na które natrafisz i tak będą dość interesujące np. muzeum mieszczące się w okręcie podwodnym S-56 (stoi na suchym lądzie), dworzec kolejowy z 1919 roku oraz kolejka linowo-terenowa

Listwianka

Znajduje się na trasie Kolei Krugobajkalskiej. Swe nogi powinni tu skierować, ci którzy interesują się przyrodą, znajduje się tutaj bowiem Muzeum Bajkalskie, które gromadzi wiele eksponatów, które przedstawiają funkcjonowanie jego ekosystemu, a w akwariach pływają bajkalskie ryby i endemiczne foki – nerpy.

Ułan-Ude

Jest stolicą Buriacji i miastem przesiadkowym na Kolej Transmongolską. Jednak chyba najbardziej znane jest z największego pomnika na świecie przedstawiającego głowę Lenina (7,7 m). W mieście można znaleźć wiele domów kupców, które przypominają o dawnych czasach świetności, a znajdujący się tutaj tzw. pałac kupiecki wygląda niemal identycznie jak krakowskie Sukiennice. W mieście jest też łuk triumfalny poświęcony carewiczowi Mikołajowi, który spędził tu zaledwie jedną noc. Można też traktować je jako miejsce wypadowe do położonej opodal wsi Starowierców czy buddyjskiego klasztoru w Iwołgińsku.

ulan-ude-rosja-aina-travel
To tutaj można się przesiąść na Kolej Transmongolską.

Siewierobajkalsk

Najważniejsze miasto na północy Bajkału, które stanowi główną bazę wypadową w Góry Bajkalskie. Najlepiej dostać się tutaj Magistralą Bajkalsko-Amurską (przesiadka z Transsibu w Tajszecie) lub wodolotem z Irkucka.

Złoty Pierścień Rosji

To szlak po najstarszych i najciekawszych miastach i miejscowościach w Rosji, które stanowiły początek państwowości rosyjskiej. W sumie do Pierścienia należą aż 23 miejscowości: Aleksandrow, Bogolubowo, Gorochowiec, Guś-Chrustalnyj, Iwanowo, Jarosław, Juriew-Polskij, Kalazin, Kidieksza, Kostroma, Moskwa, Murom, Palech, Peresław Zaleski, Plos, Pokrow, Rostów, Rybińsk, Siergiejew Posad, Suzdal, Tutajew, Uglicz, Włodzimierz.

Wyspa Olchon –to miejsce gdzie trafia każdy, kto przyjedzie nad Bajkał. W czerwcu step tętni życiem i mai się kolorową roślinnością, a we wrześniu zmienia się w przepiękny jesienny krajobraz w odcieniach żółci, pomarańczy czy czerwieni.

olchon-rosja-aina-travel
Wyspa Olchon

Dolina Tunkińska

Doskonałe miejsce wypadowe na trekkingowe wędrówki po stepie i górach alpejskich (Tunkińskie Golce, 2-3 tys. m n.p.m.) czy rozległych pasmach Chamar-Dabanu. Warto poświęcić 3 dni pieszej wędrówki z doliny przez Tunkińskie Golce i trafić Szumackich Źródeł. To niesamowite i unikatowe miejsce w skali światowej o wyjątkowym mikroklimacie, które tworzy ok. 100 źródeł o różnej temperaturze i właściwościach.

Jezioro Bajkał

Największe jezioro na świecie, które w razie kataklizmu jest w stanie zaopatrzyć 20% populacji na świecie w pitną wodę. Zachwyca swoim ogromem a także niepowtarzalna nigdzie indziej florą czy fauną. W lecie można je przepłynąć kajakiem, promem czy wodolotem, a w zimie, można jeździć po nim np. na łyżwach, nartach biegowych, czy samochodem.

zamarzniety-bajkal-aina-travel
Zimą można chodzić, jeździć na łyżwach i nartach a także samochodem po tym największym na świecie jeziorze!

Pamiątki z Rosji, co warto przywieźć z podróży?

Suzdal: Stąd warto przywieźć mioduchę, coś w rodzaju naszego miodu pitnego. Można ją kupić w sklepach w całej Rosji, ale tylko w Suzdalu będzie bez konserwantów. Poza tym możesz kupić też ciekawe wyroby z kory brzozowej (np. szkatułki) a jeśli jesteś fanem futer, to też czapki ze zwierząt.

Garachawjec: Tu znajdziesz zabytkowe sprzęty gospodarstwa domowego. Dla kolekcjonerów obowiązkowe miejsce na trasie podróży.

Ciebaksary: Tutaj kupisz zarówno Srebrną jak i Złotą Czuwaszę, czyli jedno z lepszych piw w Rosji, które jest dostępne tylko tutaj.

Kazań: Ze względu na mieszkającą tu ludność tatarską, warto wydać parę groszy ok. 30 zł na islamskie nakrycie głowy.

Dla znajomych warto kupić białe ptasie mleczko, kiełbaski sojowe, „żubrówkę”, ewentualnie bardzo długie, ciągnące się krówki, tradycyjne lub polityczne matrioszki, orzeszki limbowe czy książki po rosyjsku. Zrezygnuj z kupna wyrobów wędliniarskich, gdyż ich przewóz jest zabroniony.

Jeśli podróżujecie po syberyjskiej części Rosji i uda ci się wynegocjować dobrą cenę za pamiątki rdzennej ludności to kup: elementy strojów rdzennych narodów Syberii. Ciekawą pamiątką przywiezioną z Rosji będą też papierosy w paczkach z wizerunkiem Lenina i Stalina.

A co warto wziąć ze sobą w podróż na wymianę? To mogą być niewielkie gadżety np. w postaci długopisów, cukierków, a jeśli chcesz zrobić wrażenie, to zaopatrz się w militarne pamiątki, którymi chciałbyś się podzielić z innymi.

matrioszki-rosja-aina-travel
Słynne Matrioszki

Podstawowe informacje:

Waluta: Walutą Rosji jest rubel, jednak i dolary są chętnie widziane. Co prawda euro wywołuje zdziwienie, jednak można się nią posługiwać.

Najlepiej wybierać pieniądze w bankomatach „SbierBank”, a w niektórych miejscach można nawet spotkać Euronet. Możesz też wypłacać pieniądze w bankach, ale upewnij się, że placówka do której wchodzisz jest odpowiednikiem twojego banku, a nie tylko grupą korporacyjną choć nazwę ma taką samą. W takim miejscu kursy walut mogą się różnić. Jeśli chcesz wymienić pieniądze w kantorze, przygotuj paszport i prowizję, nawet 50 rubli od wymiany.

Internet: W większych miastach znajdziesz kafejki internetowe, centra handlowe mają swoje stoiska, z których można skorzystać, a w McDonaldzie możesz używać sieci bezprzewodowej, jednak nie wszystkie maile dochodzą, dlatego warto wysłać ich kilka.

Kontakt telefoniczny: W Rosji nie znajdziesz budki telefonicznej, dlatego możesz korzystać z Polskich sieci komórkowych lub kupić kartę SIM u rosyjskiego operatora. Oczywiście zasięg w Rosji nie jest tak duży jak u nas, więc trzeba się przygotować na problemy z połączeniem czy przesyłaniem SMS-ów. Rosyjska karta SIM będzie dobrym rozwiązaniem jeśli dłużej pozostaniesz w jednym regionie. Możesz ją kupić okazując paszport, czasem możesz też zostać poproszony o okazanie karty meldunkowej. Doładowanie kart można kupić w sklepach i kioskach. Jeśli przemieszczasz się pomiędzy regionami, to do każdego SMS-a będzie trzeba doliczyć specjalną opłatę 10 rubli, a jeśli chodzi o połączenia tel., to opłaty mogą się różnić od kilku do kilkudziesięciu rubli w zależności od operatora.

Ważne adresy:

Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
Tel.: (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
Faks: (00-7495) 231 15 15
E-mail: moskwa.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Wydział Konsularny przy ambasadzie RP w Moskwie
Telefon: (00-7-495) 231 15 50, 231 15 51
Faks: (00-7495) 231 15 55;

Instytut Polski w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123 557 Moskwa
Tel: (007-495) 23-11-602; 23-11-603
Fax: (007-495) 23-11-504
E-mail: moskwa.ip.sekretariat[at]msz.gov.pl

Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12, 191036 Sankt Petersburg
Tel.: (00-7812) 336 31 40 do 2
Faks: (00-7812) 274 43 18
E-mail: sanktpetersburg.kg.sekretariat[at]msz.gov.pl

Instytut Polski w Sankt Petersburgu
Ul. 5-a Sowiecka 12, 191036 Sankt Petersburg, Federacja Rosyjska
tel. (00-7921) 314 25 23 (z Polski)
tel. 8921 314 25 23 (z Rosji)
fax (0-07-812) 336-31-53
E-mail: sanktpetersburg.ip.sekretariat[at]msz.gov.pl

Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
adres korespondencyjny z Polski:
Konsulat Generalny RP
14-500 Braniewo, ul. Hozjusza 1
skr. poczt. 20
Telefon: (0-07 4012) 976 400, 976 406, 976 407, 976 440
Faks: (0-07 4012) 976 443
E-mail: kaliningrad.kg.sekretariat[at]msz.gov.pl
e-mail Wydziału Wizowego KG: visa[at]kaliningrad.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18, 664003 Irkuck
Tel.: (00-73952) 28 80 10
Tel. dyżurny: 07 9148 95 53 11, 07 9148 95 50 53
Faks: (00-73952) 28 80 12
E-mail: irkuck.kg.sekretariat[at]msz.gov.pl


Ściągnij przewodnik po Rosji w formacie pdf.

Dzięki temu zawsze już będziesz go miał pod ręką!

Kliknij Tutaj


Źródła:

gov.msz.pl

Źródła:

msz.pl

wikipedia.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

3 Responses

  1. „Język rosyjski: Nawet jeśli nie potrafisz za dobrze posługiwać się językiem Cyryla i Metodego, nie przejmuj się.”

    Rosja potrafi zaskakiwać, lecz Aina – jeszcze bardziej 😉
    Po rosyjsku mówię, ale staro-cerkiewno-słowiańskiego nie rozumiem – ani w ząb!

    1. Myślę Piotrze, że to porównanie, miało bardziej na celu odwołanie się do tradycji językowej, wspólnej zresztą dla wszystkich Słowian, niż do języka stricte staro-cerkiewno-słowiańskiego. Z resztą skojarzenia z Cyrylem i Cyrylicą są tu jak najbardziej na miejscu. 🙂

      Poza tym zdanie lekko wyrwałeś z kontekstu, dalej jest: „Rosjanie bardzo lubią i doceniają starania, dla nich to po prostu oznaka szacunku, że staracie się mówić w ich języku.” Więc już chyba wszystko jasne o jaki język tu chodzi ;p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.