Mi tierra tiene palmeras (…), Mi tierra tiene monatanas (…), Mi tierra tiene su sol (…), Mi tierra tiene naranjos y tres mares que la besan (…) co znaczy: Moja ziemia ma palmy (…), Moja ziemia ma góry (…), Moja ziemia ma swoje słońce (…), Moja ziemia ma pomarańcze i trzy morza, które ją całują (…) – tak o swoim domu śpiewa popularny piosenkarz merengue El Jeffrey.
Wakacje Dominikana
Taniec to podstawa

Naród żyjący w ciepłym klimacie, i który wszystko odkłada na jutro, musi być wesoły, rozśpiewany i roztańczony. I tak dokładnie jest. Na dominikańskich uliczkach nieustannie rozbrzmiewają dźwięki wydobywane z takich instrumentów jak: tambory, guiry czy akordeonu. Bez wątpienia dominującym stylem muzycznym jest tu merengue. To w nim zawarta jest cała życiowa prawda, którą tubylcy przekazują w urokliwych piosenkach. Właśnie dla merengue warto przyjechać do Santo Domingo w lipcu, kiedy to odbywa się największy festiwal na jego cześć.
Bachata
Turyści jednak zakochali się w bachacie. Mimo iż stała się popularna dopiero w latach 90 XX wieku za sprawą piosenkarza Juana Liusa Guerry oraz grupy Aventura (chyba każdy słyszał ich największy hit – Obsesion), to znalazła miliony swoich wiernych fanów na całym świecie. A to ze względu na wyjątkową bliskość w tańcu oraz miłosną tematykę piosenek.

Na popularności zyskuje również reggaeton ze swoim charakterystycznym rytmem Dem Bow, który ma uznanie głównie wśród młodszej dyskotekowej publiczności. Taniec w stylu reggeaton charakteryzuje się jeszcze bardziej energicznymi i seksownymi ruchami niż bachata. Gdzie w takim razie są najlepsze imprezy na Dominikanie? Otóż w myjniach samochodowych! To w nich możecie doświadczyć klimatycznych zabaw w miejscowym kolorycie. Po tak energicznych tańcach można zgłodnieć. Co zatem zjeść na Dominikanie?
Ryżowy zawrót głowy

Miejscowe dania, to mieszanka lokalnych tradycji okraszonych wpływami hiszpańskimi, francuskimi i afrykańskimi. Jednak głównym składnikiem diety jest – ryż. Godzina 12:00, to godzina magiczna. Ulice pustoszeją, ludzie przerywają pracę, a w lokalach użytkowych pojawiają się karteczki z napisem przerwa na lunch. Bo obiad to rzecz święta i należy go odpowiednio celebrować. Jakie potrawy znajdziemy w miejscowych menu?
La bandera (“flaga”) – to typowa pozycja z tutejszego menu, a składa się oczywiście z ryżu z sosem z fasoli (białej, czerwonej lub czarnej), duszonego mięsa i surówki lub smażonego banana.
Moro – to kolejne obiadowe danie na bazie ryżu wymieszanego z czerwoną lub czarną fasolą. Czasem potrawę urozmaica się dodatkami w postaci mleczka kokosowego i owoców nikli indyjskiej (moro de guandules).
Locrio – kreolska wariacja na temat hiszpańskiej paelli? Czemu nie?!
Asopao – kolejna zupa w dominikańskim menu. Zupę przyrządza się z ryżu, pomidorów oraz drobiu lub owoców morza.
Jako przekąskę do dań podaje się tostones, czyli plasterki smażonych zielonych bananów.

A co ze śniadaniem? Tu najczęściej przyrządzaną potrawą jest mangu – bananowe puree wraz z jajkiem sadzonym i cebulą gotowaną w occie, podsmażonymi salami i słonym białym serem. Dominikana raczej nie słynie z dobrych deserów. Z resztą sami oceńcie. Majarete, czyli krem z kukurydzy przyprawiony wanilią i cynamonem lub specjał serwowany na Wielkanoc habichuelas con dulce z czerwonej fasoli, zagęszczonego mleka i mleczka kokosowego z dodatkiem ciasteczek.
Gdzie iść, żeby dobrze zjeść? Oczywiście do nadmorskich barów. To w nich ma się gwarancję przeżycia wyszukanych doznań smakowych. Świeże ryby, homary i krewetki to podstawa barowych potraw. A jeśli odwiedzicie Boca Chica, to nie zapomnijcie spróbować najlepszych na świecie placków yaniqueques!
Aktywnie
Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy nurkowania i snorkelingu w krystalicznie czystych wodach Morza Karaibskiego mogą liczyć na bogactwo flory i fauny. Można się natknąć np. na płaszczki, żarłacze rafowe, żółwie, węże, koniki morskie, rozgwiazdy, homary i wiele innych; zwłaszcza jeśli wybierzecie rajskie wyspy – Catalinę lub Saonę. Poszukiwacze podwodnych jaskiń i zatopionych statków powinni udać się w okolice miejscowości Puerto Plata.

Miejscowość Cabarete zachwyci fanów kitesurfingu oraz surfingu.

Fani sportów crossowych natomiast znajdą ujście swoich pasji w Los Ríos, Cosón Beach, Las Terrenas.

Graczy oraz pasjonatów golfa zadowoli malowniczo położony Coral Golf Club w Punta Canie. Pole rozciąga się wzdłuż klifów, rafy koralowej oraz Morza Karaibskiego co czyni je jednym z najpiękniejszych miejsc do uprawiania tego sportu. Pola golfowe znajdują się również w innych miejscowościach Dominikany m.in. w pobliżu lotniska Puerto Plata na Plaży Dorada oraz Wielkiej Plaży jak również w okolicach Juan Dolio.
Co warto zobaczyć
W Santo Domingo koniecznie trzeba wybrać się do ruin szpitala San Nicolasa de Bari z XVI wieku. Był to pierwszy szpital i kościół jednocześnie dla Amerykanów. Tam też zachwyca Alcázar (Pałac) de Santo Domingo oraz Muzeum Bursztynu.
Jeśli chcecie zobaczyć jak ręcznie wyrabia się cygara, zdecydowanie odwiedźcie fabrykę w Santiago.

Miejskiego klimatu szukajcie w Puerto Plata. Za centrum uchodzi tutaj Plac Niepodległości z ratuszem oraz miejskimi zabudowaniami. Kolejką linową dojedziecie na Torres Hill, na którego szczycie znajduje się Statua Chrystusa Odkupiciela. A jeśli lubicie fortyfikacje, to zachwyci was Fort San Felipe z 1541 roku.

Przyroda
Dominikana poza tym kusi rozległymi piaszczystymi plażami i pięknem natury, np. w okolicach miejscowości Miches czy prowincji Barachona.
Salto de Socoa – przepiękny wodospad w pobliżu Monte Plata.

Park Narodowy Los Haitises, w którym można się natknąć na manaty, węże boa, żółwie morskie oraz setki gatunków ptaków.
Damajagua Falls – łącznie to zbiór aż 43 kaskad i 27 wodospadów.

Przydatne informacje:
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso dominikańskie (DOP)
Temperatura: 18-27°C w ciągu roku
One Response