Dominikana w rytmach bachaty!

Dominikana w rytmach bachaty

Mi tierra tiene palmeras (…), Mi tierra tiene monatanas (…), Mi tierra tiene su sol (…), Mi tierra tiene naranjos y tres mares que la besan (…) co znaczy: Moja ziemia ma palmy (…), Moja ziemia ma góry (…), Moja ziemia ma swoje słońce (…), Moja ziemia ma pomarańcze i trzy morza, które ją całują (…) – tak o swoim domu śpiewa popularny piosenkarz merengue El Jeffrey.

Wakacje Dominikana

Taniec to podstawa

fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

Naród żyjący w ciepłym klimacie, i który wszystko odkłada na jutro, musi być wesoły, rozśpiewany i roztańczony. I tak dokładnie jest. Na dominikańskich uliczkach nieustannie rozbrzmiewają dźwięki wydobywane z takich instrumentów jak: tambory, guiry czy akordeonu.   Bez wątpienia dominującym stylem muzycznym jest tu merengue. To w nim zawarta jest cała życiowa prawda, którą tubylcy przekazują w urokliwych piosenkach. Właśnie dla merengue warto przyjechać do Santo Domingo w lipcu, kiedy to odbywa się największy festiwal na jego cześć.

Bachata

Turyści jednak zakochali się w bachacie. Mimo iż stała się popularna dopiero w latach 90 XX wieku za sprawą piosenkarza Juana Liusa Guerry oraz grupy Aventura (chyba każdy słyszał ich największy hit – Obsesion), to znalazła miliony swoich wiernych fanów na całym świecie. A to ze względu na wyjątkową bliskość w tańcu oraz miłosną tematykę piosenek.

fot. Dominican Republic Ministry of Tourism
fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

Na popularności zyskuje również reggaeton ze swoim charakterystycznym rytmem Dem Bow, który ma uznanie głównie wśród młodszej dyskotekowej publiczności. Taniec w stylu reggeaton charakteryzuje się jeszcze bardziej energicznymi i seksownymi ruchami niż bachata. Gdzie w takim razie są najlepsze imprezy na Dominikanie? Otóż w myjniach samochodowych! To w nich możecie doświadczyć klimatycznych zabaw w miejscowym kolorycie. Po tak energicznych tańcach można zgłodnieć. Co zatem zjeść na Dominikanie?

Ryżowy zawrót głowy

plato-tipico
Typowe danie                                                              fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

Miejscowe dania, to mieszanka lokalnych tradycji okraszonych wpływami hiszpańskimi, francuskimi i afrykańskimi. Jednak głównym składnikiem diety jest – ryż. Godzina 12:00, to godzina magiczna. Ulice pustoszeją, ludzie przerywają pracę, a w lokalach użytkowych pojawiają się karteczki z napisem przerwa na lunch. Bo obiad to rzecz święta i należy go odpowiednio celebrować. Jakie potrawy znajdziemy w miejscowych menu?

La bandera (“flaga”) – to typowa pozycja z tutejszego menu, a składa się oczywiście z ryżu z sosem z fasoli (białej, czerwonej lub czarnej), duszonego mięsa i surówki lub smażonego banana.

Zupa sancocho przygotowywana jest na wyjątkowe okazje. Za jej zawiesistą konsystencję odpowiadają kawałki kurczaka, wołowiny lub wieprzowiny, a także warzywa np. juka, zielone banany, marchewka, maniok, ziemniaki, kolby kukurydzy i dynia.

Moro – to kolejne obiadowe danie na bazie ryżu wymieszanego z czerwoną lub czarną fasolą. Czasem potrawę urozmaica się dodatkami w postaci mleczka kokosowego i owoców nikli indyjskiej (moro de guandules).

Locrio – kreolska wariacja na temat hiszpańskiej paelli? Czemu nie?!

Asopao – kolejna zupa w dominikańskim menu. Zupę przyrządza się z ryżu, pomidorów oraz drobiu lub owoców morza.

 Jako przekąskę do dań podaje się tostones, czyli plasterki smażonych zielonych bananów.

mondongo
Mondongo                                                                     fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

A co ze śniadaniem? Tu najczęściej przyrządzaną potrawą jest mangu – bananowe puree wraz z jajkiem sadzonym i cebulą gotowaną w occie, podsmażonymi salami i słonym białym serem.         Dominikana raczej nie słynie z dobrych deserów. Z resztą sami oceńcie. Majarete, czyli krem z kukurydzy przyprawiony wanilią i cynamonem lub specjał serwowany na Wielkanoc habichuelas con dulce z czerwonej fasoli, zagęszczonego mleka i mleczka kokosowego z dodatkiem ciasteczek.

Gdzie iść, żeby dobrze zjeść? Oczywiście do nadmorskich barów. To w nich ma się gwarancję przeżycia wyszukanych doznań smakowych. Świeże ryby, homary i krewetki to podstawa barowych potraw. A jeśli odwiedzicie Boca Chica, to nie zapomnijcie spróbować najlepszych na świecie placków yaniqueques!

Aktywnie

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy nurkowania i snorkelingu w krystalicznie czystych wodach Morza Karaibskiego mogą liczyć na bogactwo flory i fauny. Można się natknąć np. na płaszczki, żarłacze rafowe, żółwie, węże, koniki morskie, rozgwiazdy, homary i wiele innych; zwłaszcza jeśli wybierzecie rajskie wyspy – Catalinę lub Saonę. Poszukiwacze podwodnych jaskiń i zatopionych statków powinni udać się  w okolice miejscowości Puerto Plata.

phoca_thumb_l_snorkeling
fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

Miejscowość Cabarete zachwyci fanów kitesurfingu oraz surfingu.

phoca_thumb_l_kitesurf cabarete
fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

Fani sportów crossowych natomiast znajdą ujście swoich pasji w Los Ríos, Cosón Beach, Las Terrenas.

fot. Dominican Republic Ministry of Tourism
fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

Graczy oraz pasjonatów golfa zadowoli malowniczo położony Coral Golf Club w Punta Canie. Pole rozciąga się wzdłuż klifów, rafy koralowej oraz Morza Karaibskiego co czyni je jednym z najpiękniejszych miejsc do uprawiania tego sportu. Pola golfowe znajdują się również w innych miejscowościach Dominikany m.in. w pobliżu lotniska Puerto Plata na Plaży Dorada oraz Wielkiej Plaży jak również w okolicach Juan Dolio.

Co warto zobaczyć

W Santo Domingo koniecznie trzeba wybrać się do ruin szpitala San Nicolasa de Bari z XVI wieku. Był to pierwszy szpital i kościół jednocześnie dla Amerykanów. Tam też zachwyca Alcázar (Pałac) de Santo Domingo oraz Muzeum Bursztynu.

Jeśli chcecie zobaczyć jak ręcznie wyrabia się cygara, zdecydowanie odwiedźcie fabrykę w Santiago.

fot. Dominican Republic Ministry of Tourism
fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

Miejskiego klimatu szukajcie w Puerto Plata. Za centrum uchodzi tutaj Plac Niepodległości z ratuszem oraz miejskimi zabudowaniami. Kolejką linową dojedziecie na Torres Hill, na którego szczycie znajduje się Statua Chrystusa Odkupiciela. A jeśli lubicie fortyfikacje, to zachwyci was Fort San Felipe z 1541 roku.

fot. Dominican Republic Ministry of Tourism
fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

Przyroda

Dominikana poza tym kusi rozległymi piaszczystymi plażami i pięknem natury, np. w okolicach miejscowości Miches czy prowincji Barachona.

Salto de Socoa – przepiękny wodospad w pobliżu Monte Plata.

fot. Dominican Republic Ministry of Tourism
fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

Park Narodowy Los Haitises, w którym można się natknąć na manaty, węże boa, żółwie morskie oraz setki gatunków ptaków.

Damajagua Falls – łącznie to zbiór aż 43 kaskad i 27 wodospadów.

fot. Dominican Republic Ministry of Tourism
fot. Dominican Republic Ministry of Tourism

 Przydatne informacje:

Język urzędowy: hiszpański

Waluta: peso dominikańskie (DOP)

Temperatura: 18-27°C w ciągu roku


 źródła:

http://www.godominicanrepublic.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.