Białe szaleństwo w Val di Sole

Białe szaleństwo w Val di Sole 2014/2015 fot. valdisole.net

Val di Sole

Val di Sole fot. Luigi Mengato
Val di Sole fot. Luigi Mengato

Składa się z 14 gmin. Dzięki jednemu skipassowi i sieci skibusów, codziennie można odwiedzić inną malowniczą miejscowość z innymi stokami narciarskimi. Ale Val di Sole to nie tylko raj dla narciarzy i snowboardzistów, to również rozbudowane trasy spacerowe, które można pokonać pieszo, na nartach biegowych lub rakietach śnieżnych. Poniżej dokładniejsze informacje dotyczące centrów narciarskich dla fanów białego szaleństwa!

FOLGARIDA MARILLEVA

FOLGARIDA MARILLEVA
Folgarida Marilleva fot.wikipedia.org

To rejon narciarski, na który składają się: 25 wyciągów i 35 zjazdów (łącznie 150 km połączonych tras)! Tu mogą poszaleć narciarze alpejscy, snowboardziści oraz fani jazdy stylem dowolnym przy użyciu jednego skipassu. Na stok można dojechać pociągiem Dolomiti Express lub kolejką gondolową w zaledwie 12 minut! Przy stokach bardzo łatwo znaleźć nocleg, więc praktycznie całe ferie można spędzić na stoku.

Nowości: W 2014 roku uruchomiono nowoczesny wyciąg krzesełkowy “Vigo” typu “bubble” (osłona przed wiatrem i opadami), który w zaledwie 2,48 minut dowozi fanów sportów zimowych na Monte Vigo.

Monte Vigo_fot.valdisole.net
Monte Vigo fot.valdisole.net

A teraz coś dla fanów jednej deski! Snowpark Marilleva-Val Panciana do waszej dyspozycji oddano strefę zabawy na wysokości 1800 m n.p.m. o powierzchni 14 000 m² (różnica poziomów 50 m, średnie nachylenie 25%). Zarówno profesjonaliści, jak i początkujący będą mogli błysnąć swoimi osiągnięciami jak i szlifować styl. Do Parku dotrzecie czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym Sghirlat.

Snowpark Marilleva-Val Panciana_fot.valdisole.net
Snowpark Marilleva-Val Panciana fot.valdisole.net

Śnieżny wyjazd dla całej rodziny? Family Park Folgarida to coś dla was. Rozrywkę zapewniają: zjeżdżalnie z których można zjeżdżać m.in. na gumowych oponach, 2 ruchome chodniki, 2 wyciągi narciarskie, wyciąg krzesełkowy Bamby, snowpark Easy Line, tor snowturbingowy i karuzela. W Family Parku za dobrą zabawę odpowiadają animatorzy organizujący zabawy na śniegu dla najmłodszych oraz maskotka. Dostaniecie się tutaj koleją gondolową Folgarida i Belvedere. Dzieci mogą również skorzystać z innych miejsc: Daolasa Kids, Folgarida Kinderland, Kinderheim sul Territorio, Biancaneve Snowpark, Fantaski i wiele innych.

Family Park Folgarida_fot.valdisole.net
Family Park Folgarida fot.valdisole.net

PASSO TONALE

passo tonale_fot.valdisole.net
Passo Tonale fot.valdisole.net

To ośrodek turystyczny nie dla amatorów. A to za sprawą wyciągów słynnego lodowca Presena na wysokości 3000 m. W skład ośrodka wchodzi 30 nowoczesnych wyciągów dowożących do ponad 100 km długości sieci stoków. Doświadczeni i szukający wyzwań na śniegu znajdą go na znanym czarnym stoku “Paradiso”. Najdłuższym (3 km), najpiękniejszym i najbardziej emocjonującym w całym regionie Alp.

Adamello Freeride

Presena Glacier
Lodowiec Presena fot.valdisole.net

Jeśli nie lubisz tłoku a marzysz niemal o dziewiczym puchu pokrywającym stoki lodowca to, to jest miejsce dla Ciebie. Świetne trasy freeride “Cantiere/Sgualdrina” z różnicą poziomów ponad 1200 m. Dodatkową atrakcję zapewni tunel, przez który trzeba przejechać do stoku z głębokim śniegiem “Busazza”, aby wreszcie poczuć prawdziwie alpejski freeridowy klimat. Śmiałkowie powinni wybrać: Rinne del Dito, il Gendarme, il Castellacio, lodowce na Pisgana i stoki Adamello.

“Paradiso” to znaczy raj

Passo Tonale
Passo Tonale fot.valdisole.net

Zjazd zaczyna się na wysokości 2585 m n.p.m Passo Paradiso, a kończy na wysokości 1851 m n.p.m w Passo Tonale. Zjazd zaczyna się gładko na pierwszych 200 m, aby potem utrzymać wymagającą stromość na długości 1500m. Po krótkim wytchnieniu znów stromo podążamy aż do mostu nad ulicą. 300 m gładkiego zjazdu i jesteśmy na dolnej stacji kolejki gondolowej. W sumie trasa “direttissima Presena – Passo Tonale – Ponte di Legno” to 11 km o różnicy wysokości 1740 m na jednym tchu!

PEIO

Peio
Peio fot.valdisole.net

To najstarsza miejscowość turystyczna w Val di Sole słynąca ze źródeł termalnych. Fantastyczna destynacja dla całych rodzin, które lubią rozkoszować się pięknymi widokami i długimi, niezatłoczonymi trasami. Do miejscowości można dotrzeć z okolicznych wsi również bezpłatnymi skibusami.

Vall della Mite, to tu zaczyna się zjazd z Pejo. Na szczyt dotrzemy kolejką linową “PEJO 3000” na wysokość 3000 m n.p.m., z którego będziemy zjeżdżać przez 8 km aż do wsi Peio Fonti. Zaczynamy raczej wymagającą trasą, o różnym stopniu nachylenia, ciągnącą się przez 4 km do stacji narciarskiej Tarlenta. Druga część jest już łatwiejsza i prowadzi bezpośrednio do stacji kolei w dolinie.

Narciarstwo biegowe

Nordycki bieg narciarski to już tradycja Val di Sole. Trasa biegowa obejmuje 55 km dobrze przygotowanych tras z możliwością wypożyczenia sprzętu. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biegówkami mogą skorzystać z usług dyplomowanych instruktorów lub szkół, a w sezonie od stycznia, co poniedziałek z darmowych lekcji. W najważniejszych centrach biegów narciarskich: Vermiglio i Cogolo, goście mają do wykorzystania 2 godziny biegów z nieodpłatnym wypożyczeniem sprzętu.

SCI_FONDO_Vermiglio
Narciarstwo biegowe fot.valdisole.net

Miejscowa uczta smaków

Gastronomia_ValdiSole
fot.valdisole.net

A gdy już się zmęczymy całodziennym białym szaleństwie to warto zwrócić uwagę na małe co nieco. Podstawą tutejszych potraw jest przyjemny aromat siana, górskich ziół oraz owoców leśnych. Na miejscowych stołach oczywiście przodują sery, a sztandarowy produkt regionu – ser Casolèt posiada nawet logo slowfood! Poza tym, w miejscowych zakładach wytwarza się wciąż w tradycyjny sposób wędliny, boczek, “Luganeghe” (dojrzałe wieprzowe salami). Dodatki uszlachetniające proste potrawy to głównie jagody, górski miód i aromatyczne zioła. W miejscowych restauracjach, osteriach i przedsiębiorstwach turystycznych  warto spróbować  tartych placków, dziczyzny z grzybami, polenty, gniocchi z górskimi ziołami oraz knedli, zupy warzywnej i jęczmiennej.

Nocleg

W miejscowościach znajdujących się w dolinie każdy znajdzie nocleg na swoją kieszeń. Do wyboru mamy hotele z rodzinną atmosferą, przytulne rezydencje hotelowe, gospodarstwa agroturystyczne, chaty górskie, pola kempingowe, pokoje B&B oraz liczne apartamenty wakacyjne.

Jak dojechać do Val di Sole?

samochód: Głowna droga wiedzie Autostradą Brenna A22. Podróżujący z południa powinni zjechać do Trento Nord, a z północy do S. Michele all’Adige. Dalej należy się kierować do Cles, Val di Non aż do Val di Sole.

pociąg: Najlepsze połączenia międzynarodowe wiodą na stację kolejową Trento, z której kolejką “Trento-Malè-Marilleva” należy dojechać do ostatniej stacji. Z Malè kursują również autobusy linowe, które łączą wszystkie centra sportów zimowych z doliny.

samolot: Najbliżej lotniska to Verona Villafranca, Bergamo Orio i Milano Linate.

Fly Ski Shuttle: Z lotnisk Verona i Bergamo do Val di Sole można dojechać bezpośrednio autobusem w weekendy od grudnia do kwietnia. Rozkład tutaj: www.flyskishuttle.com

kolejka gondolowa na stok: Aby skorzystać z gondoli należy ze stacji Trento, przesiąść się na relację “Trento-Malè-Marilleva” i ze stacji Daolasa-Commezzadura wprost do gondoli. Rozkłady dostępne na stronach: www.valdisole.net i www.ttesercizio.it

Montes_TMochen_fot.valdisole.net
Val di Sole fot.valdisole.net

źródła:

http://valdisole.net

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.